Opravdu čínští výrobci mobilů opouští Rusko? Je to jedna velká lež

Válka na Ukrajině ovlivnila i technologický trh nejen s mobilními telefony, protože na Rusko bylo uvaleno nespočet sankcí. Rusové tedy již nemohou využívat mnoho oblíbených služeb a ruský trh opustilo také mnoho západních firem, jako je Apple, Google, Nokia, Netflix a další.

A co čínští výrobci? Každý čekal na jejich reakci, která se nějakou dobu nedostávala, ale nakonec zareagoval Huawei, Xiaomi a další, že ruský trh kvůli válce také opouštějí. Logicky by to tedy mělo znamenat, že tyto společnosti ukončí své aktivity v Rusku a na tamním trhu nebude možné si zakoupit jejich produkty. Podíval jsem se ale na to, jak je to ve skutečnosti.

 

Jsou oficiální prohlášení společností pravdivá?

Od hromady technologických firem jsem během války dostal mnoho oficiálních prohlášení, že opouští ruský trh. Bavil jsem se však se zástupcem nejmenované čínské společnosti, který chtěl zůstat v anonymitě, jak to ve skutečnosti s jejich působením na ruském trhu je. Bylo mi odpovězeno, že jejich společnost sice v Rusku uzavřela oficiální kamenné prodejny, ale na jejich oficiálním e-shopu si produkty můžete nadále koupit, jsou stále naskladňovány a na úplný odchod z tamního trhu to nevypadá.

Sedl jsem si tedy k internetu, abych si toto tvrzení opravdu ověřil a zjistil jsem, že vlastně všechny čínské společnosti v Rusku nadále působí. Některé mají stále otevřené oficiální kamenné prodejny, všechny mají aktivní PR, marketing a plně funkční jsou i jejich oficiální e-shopy. Známé ruské obchody s elektronikou také nabízí mnoho kusů jejich nejnovějších produktů. Třeba i Huawei se na oficiálním ruském e-shopu chlubí svými nejnovějšími hodinkami, které si ihned v Rusku můžete objednat.

Možná si říkáte, že výrobci se na svých oficiálních kanálech jen chlubí tím, co prodávají na ostatních trzích a Rusové si jejich produkty ve skutečnosti objednat nemohou. To jsem si zezačátku také myslel a třeba západní Apple na svých ruských webových stránkách propaguje své produkty, ale objednat je v Rusku nelze. Našel jsem si tedy náhodnou moskevskou adresu, abych na e-shopech vyzkoušel, zda je objednávka elektroniky od čínských výrobců možná. Mohu potvrdit, že možná opravdu je bez sebemenšího zádrhelu. Stačí jen umět azbuku nebo umět používat překladač. Některé e-shopy jen upozorňují na problematiku skrze některé brány pro online platby.

 

Jakých společností se to týká a nejsem jen zaujatý?

Čína byla vždy spojencem Ruska, proto asi každému bylo jasné, že se čínským společnostem nebude chtít z ruského trhu odejít. Myslím si, že každý by to i chápal a mávl nad tím rukou. Proč ale některé čínské společnosti novinářům a ostatním trhům tvrdí, že odchází, když je to jen lež?

Možná už plánujete napsat komentář, že jsem vůči čínským výrobcům zaujatý, ale ve skutečnosti tomu tak rozhodně není. Sám aktuálně používám jako hlavní telefon mé oblíbené Xiaomi 12 Pro. Čínští výrobci mobilních telefonů jsou také dle mého názoru aktuálně jediní, co nabízí v mobilech nové technologie. Má snad Apple, Google, Samsung, Nokia a další např. nabíjení o výkonu nad 60W? Mají takové skvělé funkce v operačním systému? Ne, nemají. Kdybych si aktuálně měl mobil kupovat za vlastní peníze, rozhodně bych si vybíral jen mezi čínskými výrobci.

V tomto článku jsem zmínil, že Huawei se na svých stránkách a oficiálním e-shopu chlubí novými hodinkami a lze je v Rusku i objednat. Je ale třeba zmínit, že Huawei rozhodně jediný není a vlastně se to týká všech čínských výrobců, co na ruském trhu už nějakou dobu působí. Pokud si ale dobře pamatuji, Huawei byl ve svých tvrzeních o odchodu z ruského trhu nejaktivnější. Někteří výrobci také po celou dobu války mlčí, žádná oficiální prohlášení o odchodu nevydávají a na ně se tedy vlastně ani nezlobím.

Ruský web společnosti Huawei

Jakých společností se to tedy týká? Zmínit mohu třeba Huawei, OnePlus, Oppo, Realme, Xiaomi, Tecno, Infinix, HONOR, Vivo, ZTE a další. Společnosti nemají aktivní jen své klasické webové stránky a e-shopy, ale také sociální sítě. Některé na západních sociálních sítích Facebook nebo Instagram sice dlouho mlčí, ale na ruské sociální síti VKontakte jsou hodně aktivní.

Příspěvek společnosti Vivo na sociální síti VKontakte

 

Neměl by se stydět spíše západ?

Přeci jen se jedná o pouhé mobilní telefony, chytré hodinky a další podobné produkty. Ať si ty mobily Rusové klidně koupí, tedy pokud na to ještě vůbec mají. 😀 Přeci jen si na nich všechny aplikace, hry, Netflix, HBO Max a ani některé služby pro dospělé neužijí. Můžeme se jim jen smát, protože se vrací zpět do pravěku, sledovat mohou jen lži ve svých médiích, používají tvrdě cenzurovaný a sledovaný internet a jejich často nevyspělé služby. Ony vlastně i ty jejich služby díky DDoS útokům a hackování vlastně zrovna moc aktuálně nefungují. 😀

Je třeba si nalít čistého vína… Všichni se sice snažíme nekupovat žádné ruské produkty, ropu a plyn. Problém je však v tom, že celý trh je dlouhá léta hodně provázaný a opravdu ukončit veškeré aktivity s Ruskem je nesmírně těžké. Byla tady obrovská chyba západu důvěřovat zrovna Rusku, které nikdy nebylo naším skutečným přítelem. Odebírat od něj plyn a další produkty před válkou tedy ve skutečnosti schvaluji, ale jen za výhodné ceny a pouze za předpokladu, že je i záložní řešení. Kvůli chybám vlád celé Evropy tedy stále Rusku platíme za plyn, čímž se ve skutečnosti dopouštíme financování války na Ukrajině….

Všichni máme také plnou hubu keců, že čínské společnosti spolupracují s Ruskem, ale podívejme se i na západní firmy, do kterých si v tomto článku s opovržením kopnu. Na seznamu hanby nechybí třeba banka Raiffeisenbank, která i po nátlaku stále na ruském trhu působí a odmítá jej opustit. Dle mého názoru je tedy přímo odporné tvrzení banky, že pomáhá Ukrajině, když svými aktivitami a odváděním daní v Rusku válku a zabíjení financuje.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*