RECENZE: ExpressVPN v roce 2022 – nejrychlejší bezpečná VPN služba

VPN služby jsou v posledních letech velice oblíbené a vlastně si dovolím říci, že dnes používat internet bez nich nelze, protože stále více služeb o vás sbírá citlivá data. Kvalitní VPN služby totiž umí zašifrovat internetové připojení, aby nikdo nemohl vidět, co na internetu vlastně děláte. Ani poskytovatel vašeho internetu tedy nebudete vědět, jaké stránky navštěvujete a co stahujete.

Sám využívám VPN služeb více a podrobněji jsem se podíval i na službu ExpressVPN. Ta slibuje vysoké rychlosti připojení, jednoduché ovládání a možnost ji používat na všech zařízení bez ohledu na operační systém. Znát ji můžete jako předinstalovanou mobilní aplikaci v mobilech značky Nokia s čistým operačním systémem Android. Jak si tedy ExpressVPN vedla v dlouhodobém testování?

 

 

Pozitiva:

 • Sídlo v Panamě a neukládání logů
 • Dostatek serverů
 • Kvalitní šifrování sítě
 • P2P
 • Minimální zpomalení internetového připojení
 • Podpora mnoha operačních systémů a routerů
 • Lze zakoupit Wi-Fi router s ExpressVPN
 • Výborně optimalizované aplikace

 

Negativa:

 • Lze používat jen na 5 zařízení současně
 • Služba mohla mít vestavěný blokátor reklam

 

 

 

Je ExpressVPN opravdu bezpečná?

Je dobré zdůraznit, že žádná bezplatná VPN služba není bezpečná. Provoz serverů stojí totiž nemalé peníze a je dost podezřelé, když vám někdo nabídne VPN zcela zdarma. Takové služby naopak o vás sbírají citlivé informace. Dokonce i u placených služeb je třeba si dát velký pozor, protože drtivá většina těchto služeb podléhá legislativám EU, USA, Číny nebo Ruska. Jsou povinné tedy ukládat vaši skutečnou IP adresu do tzv. logů a v případě potřeby spolupracovat s policií a jinými orgány.

Ve svém starším článku jsem se podíval na sídla VPN služeb – odkaz na článek. ExpressVPN v tomto seznamu dopadla výborně, protože sídlí v Panamě. Ta nepodléhá žádným zmíněným legislativám a společnost tedy nemusí ukládat logy s informacemi a nemusí s nikým spolupracovat. Pokud tedy hledáte službu nabízející soukromí, může být ExpressVPN právě pro vás.

Není to však jen o sídle, ale celé internetové připojení je spolehlivě zabezpečeno pomocí algoritmu AES-256 a umí zabezpečit i P2P. Bezpečně tedy umožňuje využívání torrentových služeb.

 

 

 

Servery a rychlost připojení

Mnoha VPN služeb se chlubí stovkami či někdy dokonce tisíci servery z celého světa. ExpressVPN má dle aktuálních informací 94 serverů. Mezi nimi je mnoho dostatečných umístění a k dispozici jsou i české servery. Ty poslouží velice dobře, pokud jste třeba v zahraničí a potřebujete se přihlásit ke svému internetovému bankovnictví či jiným službám s blokováním zahraničních uživatelů.

Používání VPN vám přinese daleko lepší zabezpečení internetového připojení, a především více soukromí při používání internetu. Bohužel to však má logicky svou daň. Šifrování sítě může zpomalovat internetové připojení, a to se týká jakékoliv služby. ExpressVPN se však chlubí výbornou optimalizací a ve svých propagačních materiálech tvrdí, že zpomalení je minimální.

ExpressVPN používám jako primární VPN službu na více zařízení již několik měsíců a měl jsem tedy možnost ji důkladně otestovat. Byl jsem opravdu velice mile překvapen, jak dobrou optimalizaci služba má a zpomalení bylo alespoň v mém případě opravdu minimální. Níže si můžete prohlédnout screenshoty měření rychlosti bez VPN a s ExpressVPN. Ze 112 Mbitové rychlosti downloadu rychlost spadla pouze na 107 Mbit, což je výborné.

 • Dostupné protokoly: Automatické nastavení, Lightway – UDP/TCP, OpenVPN – UDP/TCP
Měření rychlosti – vlevo bez VPN/vpravo s ExpressVPN

 

 

 

Aplikace, podporovaná zařízení a omezená zařízení

ExpressVPN je k dispozici pro mnoho zařízení a já službu používal na mobilech se systémem Android, počítačích s Windows 11 a Linuxem Ubuntu, ale i Android TV. Podporovány jsou dále systémy: MacOS, Chromebook, iOS, iPadOS, Kindle Fire, Nook HD, Amazon Fire TV, Amazon Fire TV Stick, Apple TV a herní konzole Playstation, Xbox a Nintendo Switch. Zabezpečit si můžete také podporované modely Wi-Fi routerů, a dokonce je možné si objednat Wi-Fi router s již předinstalovanou VPN službou.

Seznam podporovaných zařízení

Služba nemá jen výborně optimalizované protokoly pro rychlé internetové připojení bez velkého zpomalení, ale i aplikace. U některých konkurenčních VPN služeb mi vadí pomalé spouštění aplikací a často mají i větší nároky na hardware. Aplikace ExpressVPN se mi spouštěla na všech zařízeních nádherně rychle a vlastně jsem nenarazil na žádný problém. Aplikaci stačí jen spustit, vybrat server a připojit se. To je vše a ovládat aplikaci zvládne tedy úplně každý.

Vlastně téměř každý VPN služba má omezení na počet zařízení. Většinou se počet pohybuje kolem 10 zařízení na jeden účet. ExpressVPN má bohužel limit až 5 zařízení, což běžnému uživateli asi postačí, ale já osobně narážel při testování na limity.

Prostředí aplikace ExpressVPN pro počítače

 

 

 

Co nějaké další funkce?

VPN služby se v posledních dvou letech chlubí nějakými dalšími funkcemi, než je jen zabezpečení internetového připojení. Některé tedy mají vestavěný antivirus, blokátory reklam a nějaké další funkce. ExpressVPN se však vydává tak trochu jinou cestou, což se někomu může líbit a někomu to zas může vadit. Služba se dala tedy cestou výborné optimalizace aplikací bez vyššího zpomalení připojení. Nemá tedy blokátory reklam ani antivirus. Zkrátka se jedná čistě o kvalitní VPN službu pro zabezpečení internetu. Osobně mi trochu chybí vestavěný blokátor reklam.

V nastavení aplikace si však nějaké ty důležité funkce nastavit můžete. K dispozici je automatické připojení k VPN hned po startu systému, blokování internetového připojení bez VPN, zabezpečení připojení ve všech nainstalovaných aplikacích v zařízení a lze udělit i výjimku pro zvolené aplikace a vybrat si můžete manuálně protokol. K dispozici je i funkce IP Addresss Checker pro ověření krytí IP adresy, test zabezpečení DNS a WebRTC a generátor hesel.

 

 

 

Možnost vyzkoušení zdarma a ceny předplatných

Žádná kvalitní VPN služba není a nikdy nebude zdarma. ExpressVPN tedy zdarma pochopitelně není a smířit se musíte s předplatným. Do služby se však můžete zaregistrovat a vyzkoušet ji na 30 dní zdarma, poté bude nutné si v případě zájmu službu zaplatit. Pokud vám služba nebude vyhovovat, můžete si na podpoře požádat do třiceti dnů o vrácení peněz.

Ceny předplatných 24. 11. 2022:

 • Odkaz na registraci
 • Měsíčně – $12,95
 • Půlročně – $59,95
 • Ročně $99,95 (bez akce $155,4)

 

 

 

Závěr – když chcete soukromí a rychlost

ExpressVPN je méně známou VPN službou, ale rozhodně stojí za to. Služba má konkurenční výhody ve věrohodném Panamském sídle bez ukládání logů, připojení s minimálním zpomalením internetového připojení a výborně optimalizované aplikace. Potěší i možnost službu používat ve Wi-Fi routeru či si nějaký router se službou již pořídit.

ExpressVPN je díky své rychlosti vhodná nejen pro stahování, ale i využívání streamovacích služeb. Během mého testování jsem tedy bez omezení sledoval filmy a seriály ve službě Stream Cinema ve 4K bez sekání a dalších problémů. Uspokojit vás služba může i pokud hrajete nějaké online hry.

Někdo může říci, že předplatné jsou dražší, ale je zas třeba si uvědomit, že takovou rychlost a optimalizaci aplikace vám konkurence v současné době nenabízí. Kdybych chtěl službě něco zkritizovat, tak je to asi jen omezení na pět zařízení a rád bych v budoucnu viděl i nějaký vestavěný blokátor pro blokování reklam nejen na webu, ale i v mobilních aplikacích.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*