RECENZE: HTC Vive Flow – virtuální realita na cesty pro každého?

Tchajwanský výrobce HTC se zapsal do historie mobilních telefonů svými nápady a inovacemi. Není třeba jej tedy zdlouhavě představovat. Mobilní trh výrobce na našem trhu potichu opustil, ale i nadále pracuje na headsetech pro virtuální realitu. Na test jsem tentokrát neobdržel nějaký nudný mobil, ale moc zajímavé zařízení HTC Vive Flow. To se v době psaní recenze prodávalo za 14 190 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Kvalitní konstrukční zpracování a originální design
  • Velikost a nízká váha
  • Snadná nastavitelnost čoček
  • Stereo reproduktory
  • Napájení funguje i s pomalejší powerbankou či adaptérem
  • Intuitivní operační systém
  • Snadné ovládání mobilem
  • Lze sledovat filmy z interního úložiště mobilu
  • Podpora bezdrátových sluchátek a Wi-Fi

 

Negativa:

  • Podporovány jsou jen vybrané modely
  • Systém postrádá češtinu

 

 

 

Co najdu v prodejním balení?

V prodejní krabičce k brýlím dostanete také ochranný sáček pro přenášení a různé návody. Nic víc od balení nečekejte. Já osobně bych si rozhodně připlatil za ochranné pouzdro Vive Flow Case, které VR brýle ochrání při přenášení třeba v batohu s ostatními věcmi. V době psaní recenze jej bylo možné na některých e-shopech získat jako dárek. Lze jej však i zakoupit samostatně za cenu kolem 699 – 1 290 Kč.

 

 

 

Design a zpracování – tak trochu jiné brýle

Asi každý už někde viděl nějaký z VR headsetů HTC Vive, které míří na náročnější uživatele, co to s virtuální realitou myslí opravdu vážně. HTC Vive Flow se snaží jít tak trochu jinou cestou než běžné headsety. Snaží se zážitek z virtuální reality přiblížit i méně náročnějším uživatelům, co netouží po hraní náročných her ve VR. Výrobce jej prezentuje jako zařízení pro relaxaci, které si můžete vzít opravdu kamkoliv.

HTC Vive Flow bych já osobně nepovažoval za VR headset, ale spíše jako VR brýle. Zařízení i jako takové brýle dost připomíná. Je tedy překvapivě malé a je celé z plastu, díky čemuž je lehounké a váží pouhých 189 gramů. I některé dnešní mobily váží nad 200 gramů.

Když to vezmu opravdu jednoduše, tak výrobce mohl do nudných černých brýlí nasadit jen potřebné senzory, displeje a další důležité prvky. Líbí se mi tedy, že HTC na čelní plochu nasadilo taková nažloutlá zrcátka, pod kterými jsou dvě kamery pro trackování. Pokud si brýle vezmete třeba v autobuse či letadle, rozhodně na sebe strhnete pozornost.

Na konstrukci brýlí najdete také trojici tlačítek, dobře umístěné výdechy ventilátorů, skládací nožičky brýlí a také krátký kabel pro napájení celého zařízení. Těsnění kolem očí je z příjemné látky, takže vás při používání nic nebude tlačit do obličeje. Celý tento těsnící prvek drží na brýlích magneticky a je možné jej snadno vyjmout, vyměnit nebo brýle používat bez něj. Brýle se vlastně nosí moc příjemně, až jsem byl z toho velice mile překvapen. Dovolím si také říci, že na hlavu sednou opravdu každému.

 

 

 

Displej a čočky – slušná podívaná

Uvnitř zařízení HTC Vive Flow se nachází LCD displej s rozlišením 3,2K (1 600 x 1 600 px) pro každé oko. Byl jsem také mile překvapen tím, že i tak malé zařízení má displej se 75 Hz obnovovací frekvencí s zorným polem 100°. Spokojený jsem byl i s jeho jasem, který si můžete v prostředí snadno upravit dle svých potřeb. Nabízí se i funkce pro filtrování modrého světla, aby bylo používání ve večerních hodinách před spaním příjemnější.

Jelikož každý vidíme trochu jinak, musel si výrobce poradit i s čočkami, aby si zařízení mohl užít opravdu každý. To se mu povedlo na jedničku a prvotně si tedy musíte čočky nastavit dle svých potřeb pomocí otáčení. Každý si tedy může nastavit obraz tak, aby byl hezky ostrý.

Zjistil jsem, že poměrně dost lidí v mém okolí se používání virtuální reality obává. Strach mají především z toho, že se jim během používání udělá zle. Většinou si však pojem „Virtuální realita“ spojují s příšernými „brýlemi“, do kterých se kdysi vkládal mobilní telefon. S virtuální realitou jako takovou to tedy nemá moc společného a vůbec se nedivím, že jim z toho bylo zle.

HTC Vive Flow mají v sobě také rychlejší 75 Hz displej s celkem vysokým rozlišením a čočky si můžete na rozdíl od levných brýlí z AliExpressu nastavit dle svých potřeb. Já osobně Vive Flow používal i 4 hodiny v kuse a zle mi nebylo. Dokonce se mi stalo, že jsem je používal v leže, sledoval videa na YouTube a usnul jsem u toho. 😀

 

 

 

Jak vlastně funguje napájení brýlí?

VR brýle HTC Vive Flow si sice můžete vzít opravdu kamkoliv, ale nelze je nabít a používat několik hodin v kuse, jak by si asi každý přál. Je ale třeba si uvědomit, že kdyby výrobce do brýlí nasadil velký akumulátor (baterii), dost by se to projevilo na váze celého zařízení, jeho celkové velikosti a dost možná i na jeho celkové velikosti. Nošení takových brýlí by tedy rozhodně nebylo tak pohodlné.

Jak to tedy funguje? Na pravé nožičce brýlí se nachází krátký kabel s USB-C konektorem. Stačí tedy do nej připojit USB-C kabel z adaptéru, počítače a třeba i powerbanky. Pokud tedy máte nějakou slušnější powerbanku s dostatečně dlouhým USB-C kabelem, můžete ji schovat do kapsy a brýle skutečně používat kdekoliv. Během mého testování jsem zařízení testoval s 18W nabíjecím adaptérem do zásuvky, powerbankou Xiaomi s kapacitou 20 000 mAh a výkonem 18W, powerbankou Xiaomi s totožnou kapacitou, ale výkonem 50W i powerbankou Baseus o kapacitě 10 000 mAh a výkonem 22,5W. Na žádný problém s napájením jsem po celou dobu testování nenarazil.

HTC myslelo také na to, že během svého používání budete chtít třeba powerbanku odpojit a brýle následně zapojit na jiné napájení či k počítači. V brýlích se ve skutečnosti tedy nějaký akumulátor nachází, ale jen nějaký s opravdu malou kapacitou (tu výrobce nespecifikuje). Po odpojení napájení tedy brýle pár minut fungují, takže máte čas je přepojit na jiné napájení, nebo je nechat vypnout.

 

 

 

Jak lze HTC Vive Flow používat?

Dostávám se tedy k tomu nejdůležitějšímu, a to je otázka, jak zařízení HTC Vive Flow vlastně lze používat. Zatímco běžné headsety HTC Vive jsou prezentovány jako zařízení pro profesionály a  hráče, Vive Flow je prezentováno jako přenosné zařízení pro relaxaci. Co to ale znamená?

 

Videa od různých tvůrců

Přímo v prostředí systému najdete obsah pro sledování. Hned se nabízí videa procházky přírodou přímo od HTC, ale ty bohužel nemohu doporučit. Alespoň v mém případě byla videa taková neostrá a nekvalitní, a to i když jsem měl opravdu dostatečně rychlé internetové připojení pro streamování 4K videa. Za zmínku však rozhodně stojí vydařená videa od GoPro, která vám ukážou třeba skok padákem, jízdu na motorkách v poušti či jiné adrenalinové sporty. Videí je v nabídce celkem dost a ve 360° videích můžete hýbat hlavou na všechny strany a sledovat tak celé dění videa.

Výběr GoPro videa

 

Surfování po internetu

V systému brýlí narazíte také na předinstalovaný internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Ten můžete používat jako běžný internetový prohlížeč, můžete číst články a používat internet tak, jak jej znáte z jiných zařízení.

 

Užívejte si YouTube a filmy jako v kině

Osobně si myslím, že zařízení Vive Flow dává největší smysl pro konzumaci videí a filmů. Kdekoliv si brýle můžete nasadit na hlavu, pustit film a nerušeně jej sledovat. Je to daleko příjemnější, než sledovat filmy a videa v letadle jen na displeji mobilu. O sledování filmů se však budu ještě rozepisovat níže v této recenzi.

Brýle podporují také bezdrátové připojení sluchátek skrze Bluetooth. Před sledováním filmu tedy můžete připojit svá sluchátka, aby zvuk nevycházel ze zabudovaných reproduktorů a nerušil tak vaše okolí.

Já velice často používal také YouTube z mobilu. Pokud tedy chcete opravdu relaxovat a máte rádi uklidňující videa, můžete si z YouTube přehrát nějaká ASMR videa i v češtině, kterých je na této službě opravdu mnoho.

 

Hraní her

Jistě vás napadlo, že by bylo možné hrát i nějaké ty hry. Brýle to umožňují a v zabudovaném obchodě s hrami některé vypadají vážně dobře, ale musíte si je pochopitelně koupit. Obsah lze kupovat jednotlivě, nebo lze využít měsíční předplatné za 139 Kč/měsíc pro zpřístupnění více obsahu. Kdybych si měl brýle zakoupit, rozhodně bych si předplatné zaplatil, abych brýle mohl využívat naplno.

 

 

 

Operační systém, ovládání a podpora mobilů

V brýlích se nachází operační systém, který je ve skutečnosti založený na Androidu. Najdete v něm tedy i některé prvky, co moc dobře znáte z mobilních telefonů nebo tabletů. Prostředí je krásně svižné, přehledné a pohodlně se ovládá. Někoho však může zamrzet přítomná angličtina.

Hlavní obrazovka

Pokud už znáte nějaký běžný VR headset HTC Vive, tak jistě víte, že pro jejich ovládání je zapotřebí mít v rukách ovladače. To se však netýká brýlí Vive Flow. Ty se totiž pohodlně ovládají mobilním telefonem, který se svými brýlemi spárujete. Prvotní párování a nastavení ovládání je nesmírně jednoduché. Prostředí se tedy ovládá tahy prstů po displeji mobilu, ale i máváním mobilu. Ovládání je zpracováno výborně a hodně rychle jsem si na něj zvykl.

Nebojte, mobilem nemusíte zběsile před sebou mávat, aby bylo možné si přehrát video na YouTube. Zvládnete to v klidu a snadno i v sedě. Při používání brýlí tedy není zapotřebí stát, jako u jiných VR headsetů. Přímo v prostředí systému, ale i mobilní aplikaci se nachází režim pasažéra, aby headset počítal s tím, že budete jen sedět.

Nastavení systému
Ovládací prvky

 

Jak je to tedy s těmi filmy a podporovanými mobily?

Brýle podporují také bezdrátové zrcadlení obrazu z mobilu skrze Miracast. Zrcadlit si můžete opravdu celé dění v mobilu, takže pohodlně můžete prohlížet fotky, číst e-maily, prohlížet webové stránky, sledovat videa na YouTube a užívat si další funkce. Na hraní mobilních her to však bohužel není, protože Miracast má při hraní špatnou odezvu. Odezva při hraní mobilních her však může být s jinými mobily lepší. Během sledování videí však nebudete nijak omezování.

Mobilní aplikace Vive

Před zakoupením brýlí HTC Vive Flow je dobré si zjistit, zda brýle podporují váš mobil. Podporovány jsou pouze mobily se systémem Android 9.0 a novějším. Mobil musí být také na oficiálním seznamu podporovaných zařízeních, který najdete na tomto odkaze. Pokud váš mobil na seznamu není, tak si brýle bohužel neužijete… Já během testování používal mobil Realme GT 5G (první generace).

Pokud je váš mobil na seznamu podporovaných zařízeních, tak máte vyhráno vlastně jen částečně. Pokud chcete sledovat filmy z Netflixu, Disney+ či Hulu, musí být váš mobil navíc certifikován těmito službami, což moc mobilů především od čínských výrobců bohužel není. Certifikované mobily najdete také na již zmíněném seznamu.

 

A co takhle sledování stažených filmů?

Pokud váš mobil nebyl certifikován Netflixem či jinou streamovací službou, tak filmy sledovat nelze ani skrze zrcadlení obrazovky mobilu. Zkoušel jsem to a kvůli protipirátským ochranám se přehraje jen zvuk, zatímco obraz je jen černý…

Filmy, seriály a různá videa si však můžete užít přímo z interního úložiště svého mobilu. Během testování jsem si stáhnul nějaké filmy a přehrával je v bezplatném přehrávači VLC Media Player (VLC for Android). Přehrávání bylo bezproblémové i s českými titulky.

Jistě si říkáte, že brýle mají vlastně své interní úložiště, které by se pro sledování filmů dalo také nějak využít. Před delším cestováním by tedy bylo fajn přes počítač do něj uložit nějaké filmy a na cestách je hezky začít přehrávat. Brýle s počítačem propojit lze a lze i povolit přenos souborů stejně, jako u externích disků skrze USB. Bohužel tady opět narazíte na zpropadené protipirátské ochrany a film sice do úložiště brýlí přetáhnete, ale nepřehrajete.

Jelikož se v brýlích nachází opravdu upravený Android, neustále jsem během mého testování bojoval s mým vnitřním geekem. Měl jsem neustále nutkání se pokusit všechny ty ochrany odstranit, ale jelikož nejsou brýle moje, musel jsem své touhy krotit. 😀

 

 

 

Výkon, ventilátory, úložiště a konektivita

Je vůbec u VR brýlí podstatné, jaký mají výkon, když vlastně vše funguje skvěle? Uvnitř brýlí se nachází procesor Qualcomm Snapdragon XR1 a 4 GB paměti RAM. Výkon byl po celou dobu testování dostatečný pro svižný běh operačního systému, zrcadlení obrazovky mobilu, hry i různá videa. Na výkon jsem si tedy rozhodně nestěžoval. K dispozici je i 64 GB interní úložiště bez možnosti rozšíření paměťovou kartou.

U tak malých brýlí se výrobce musel vypořádat také s chlazením při náročnějším používání. Na brýlích tedy najdete výdechy ukrytých ventilátorů, které chladí opravdu efektivně a nezaznamenal jsem žádné nepříjemné zahřátí brýlí. Při náročném používání je sice uslyšíte, ale ne nijak nadměrně.

V brýlích můžete surfovat po internetu a stahovat různý obsah pro zábavu. Je tedy zapotřebí mít připojení k internetu, které probíhá skrze 5 GHz Wi-Fi sítě. Je sice škoda, že brýle nepodporují běžnější standart 2,4 GHz Wi-Fi sítí, ale rozhodnutí výrobce naprosto chápu. S 5 GHz sítěmi bude připojení spolehlivější a nebude mít takovou latenci. S připojením k Wi-Fi jsem neměl na žádném routeru, ani hotspotu vytvořeného z mobilu žádný problém. Svá mobilní data si tedy můžete sdílet i na cestách. Pro bezdrátová sluchátka je pak k dispozici Bluetooth 5.0.

 

 

 

Závěr – má takové zařízení vůbec smysl a není drahé?

Plnotučné VR headsety stále nejsou tak rozšířené a pořizují si je spíše opravdu profesionálové a nadšenci do VR hraní. Moc se mi líbí, že HTC se pokusilo virtuální realitu poskytnout i těm méně náročnějším uživatelům, co chtějí především pohodlně konzumovat videa, fotky a filmy. Myslím si, že se mu to určitě podařilo a od první generace VR brýlí od HTC jsem upřímně nečekal, že budou tak dobré.

HTC Vive Flow musím rozhodně pochválit kvalitní zpracování a originální design. Je také vidět, že výrobce u celých brýlí opravdu přemýšlel. Výborně totiž vyřešil chlazení procesoru, ovládání celého prostředí pouhým mobilem, stereo reproduktory, nastavitelnost čoček i zrcadlení obrazovky mobilu. Elegantně vyřešené je také napájení a operační systém.

Je celkem zvláštní, že mobilní aplikace Vive je celá přeložena do češtiny, ale operační systém v brýlích nikoliv. Osobně mi to vůbec nevadí, ale je mi jasné, že někteří Češi to budou považovat za nevýhodu. Kdybych chtěl brýlím opravdu něco vytknout, tak je to seznam podporovaných mobilů. Stále jich je opravdu málo, i když jsem si všiml, že HTC seznam pravidelně aktualizuje a přidává další. Nic dalšího vlastně brýlím nemám co vytknout a jejich testování jsem si opravdu hodně užíval. Je to příjemná změna po hromadě mobilů testovat tak zajímavé zařízení.

Nejsou ty brýle nějak drahé? To je věta, kterou jsem ve svém okolí slyšel celkem často. Je ale třeba si uvědomit, že výrobce HTC musel během vývoje těchto brýlí řešit mnoho překážek. On vlastně i celý vývoj zařízení pro virtuální realitu je celkem drahý. Cena lehce nad 14 tisíc Kč je tedy dle mého názoru adekvátní. Ona vlastně i podobná konkurence je za téměř stejnou cenu.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*