Recenze ExpressVPN 2024 – stále výborná a důvěryhodná VPN?

Technologičtí giganti sbírají naše velmi citlivá data, která nadále využívají nejen pro cílení reklam, ale také k jejich prodeji. Vlastně ani nevíte, jak je s takovými daty ve skutečnosti nakládáno. Jsou opravdu anonymizována? Nemohou někde uniknout a být s námi spojena? To vše hrozí. Nejde přitom jen o ten zlý „Facebook“, ale také o mobilní operátory a další poskytovatelé internetového připojení. Citlivá data sbírají i různé doinstalované aplikace, VPN služby tedy umí dost pomoci, a to nejen s anonymizací, ale také blokování různých nebezpečných a sledujících prvků.

Jakou VPN ale používat? Není to vůbec jednoduché, protože drtivá většina z nich naopak data sbírá a rozhodně není anonymní. Na VPN od Googlu, Applu, Avastu, AVG a dalších podobných zcela musíte zapomenout, protože tyto služby jsou nuceny uchovávat logy s různými informacemi. Některé z nich také data mohou využívat pro vlastní potřeby nebo je prodat. ExpressVPN je uznávanou službou pro anonymizaci, kterou vyžívám již roky. Od poslední recenze před rokem ušla pořádný kousek cesty a přinesla inovace a vylepšení. Jak je na tom ExpressVPN v roce 2024? Stojí stále za to?

Je ExpressVPN důvěryhodnou službou?

Opravdu důvěryhodných VPN služeb je bohužel hrstka. Nejde jen o prodej vašich dat, ale také o zákony určitých zemí. Služba ExpressVPN je stále v Panamě a nepodléhá tedy zákonům EU, USA nebo autoritářským režimům v Číně a Rusku. Neukládá tedy žádné logy a na rozdíl od jiných služeb skutečně poskytuje anonymitu.

Zdroj: ExpressVPN

ExpressVPN má zásadní výhodu, a to je obměna IP adres

Problémem některých VPN služeb je v tom, že používané IP adresy jsou dost profláknuté. Pokud někdo např. použil danou IP pro DDoS útok nebo psal nevhodné komentáře na Facebooku, daná IP adresa je často v mnoha službách blokována. To platí právě i pro obcházení blokace obsahu a pobyt v Číně, kde je cenzura internetu stále tvrdší. Tamní režim proti VPN službám zbrojí blokováním adres. ExpressVPN IP adresy rychle obměňuje, díky čemuž je funkční nejen v různých službách, ale právě i pro svobodné používání v Číně. Kolega měl tu čest službu v Číně vyzkoušet a skutečně tamní cenzuru internetu obchází s nastavením Smart.

V současné době se služba chlubí, že má servery ve 105 zemí. Je jich k výběru opravdu dost a rád lokace často obměňuji. Nechybí ani Česká republika nebo Slovensko. Rychlost připojení s VPN službou se kvůli bezpečnému šifrování může samozřejmě zpomalit. Dost ale záleží na vytíženosti konkrétního serveru a rychlost je ovlivněna minimálně.

Co vše ExpressVPN umí?

Anonymitu při používání internetu ve všech aplikacích zajistí ExpressVPN na jedničku a sáhnout samozřejmě lze i do nastavení. Můžete povolit automatické připojování k VPN při startu počítače, mobilu, tabletu či jiného zařízení nebo udělit výjimku v aplikaci, které nemají anonymizaci využívat. Vybrat si můžete automatický výběr protokolu nebo manuálně vybrat Lightway – UDP/TCP a OpenVPN – UDP/TCP. V loňském roce se služba dočkala konečně také blokování různých sledujících prvků a reklam na webových stránkách a v aplikacích. Blokovat umí také obsah pro dospělé, podvodné stránky a stránky se závadným zdrojovým kódem. Nově je k dispozici i správce hesel, ale ten nepoužívám.

Aplikace a podpora zařízení

ExpressVPN je služba dostupná pro všechny podstatné platformy. Já osobně službu plně využívám na Windowsu, Androidu v mobilech a tabletu a Android TV. Užít si službu však mohou i uživatelé macOS, iOS/iPadOS, Apple TV, Amazon Fire TV, Chromebook, Linux, Xbox, Playstation, MediaStreamer a dostupné je za příplatek i řešení přes Wi-Fi routery. Takový router již obsahuje integrovanou VPN s anonymizací. Všechna podporovaná zařízení můžete vidět ve svém účtu po přihlášení na webových stránkách. Používat lze i jednoduché doplňky pro prohlížeče založené na Chromiu nebo Mozilla Firefox.

Pokud máte zařízení více, můžete aplikaci ExpressVPN využívat i na nich. Služba dlouho podporovala připojení na 5 zařízení současně, ale počet se navýšil na 8 zařízení současně k různým serverům. Pokud využijete řešení skrze Wi-Fi routery, nebudete na počet omezováni.

Prostředí Windows aplikace:

Prostředí mobilní Android aplikace:

Žádná kvalitní VPN není zdarma

Je alarmující, kolik lidí věří bezplatným VPN službám. Je nutné si uvědomit, že provoz serverů je nesmírně nákladný a je podezřelé, když vám takovou službu někdo poskytne zdarma. Dost z takových služeb navíc pochází z Číny a skrývá se pod různými společnostmi. ExpressVPN je skutečně důvěryhodná a kvalitní služba, takže zdarma není a nikdy ani nebude. V tomto odkaze se můžete zaregistrovat a vyzkoušet si ji na 30 dní zdarma. Během zkušební doby můžete měsíční obnovení zrušit a nic vám z účtu tedy strženo nebude. Pokud se vám služba bude líbit, stojí $12,95 měsíčně. Zvolit můžete také výhodnější půlroční nebo roční předplatné. Cenu upravených Wi-Fi routerů a možnost jejich objednání najdete v tomto odkaze.

Zdroj: ExpressVPN

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*