Recenze Ulož.to Disku #2 – až 200 TB prostoru pro zálohu dat

Někdo Ulož.to miloval a někdo zas nenáviděl. Služba se ale pořádně otřásla v základech a již nenabízí žádné vyhledávání, stahování ani nahrávání veřejných souborů. Nyní se soustředí pouze na zálohu soukromých souborů. K těm se můžete dostat z jakéhokoliv zařízení s připojením k internetu a Ulož.to Disk má i své konkurenční výhody. Recenzi služby jsem již psal, ale ta je již neaktuální a přišel tedy čas napsat aktuální informace.

Zdarma, ale i za bezkonkurenční ceny

Svá data si stále můžete zálohovat zdarma a využít k tomu můžete velmi slušný 50 GB prostor. To dnes zrovna moc legitimních cloudových služeb nenabízí (už ani Mega ne). Méně náročným uživatelům může takové úložiště postačovat a stačit jim může i omezená rychlost. Podmínkou je pouze registrace do služby.

Ulož.to Disk již nemá veřejné soubory a dle mého názoru může mít nyní na svých serverech velké množství volného místa. Může si tedy dovolit nabídnout pořádnou porci úložiště za přijatelnou cenu. Nejnižší placený tarifem „PREMIUM“ nabízí úžasnou velikost prostoru 10 TB a maximální rychlosti stahování a nahrávání souborů. Cena tohoto tarifu byla stanovena na 150 Kč/měsíc a 125 Kč/měsíc při uhrazení na celý rok. Pokud by vám to stále nestačilo, můžete si vybrat ještě mezi 50 TB za 360 Kč měsíčně, 100 TB za 720 Kč měsíčně a 200 TB za 1 440 Kč měsíčně. Na všechny tarify je 17 % sleva v případě uhrazení na celý rok.

Osobně si myslím, že 10 TB prostor je vážně štědrý a konkurence mi sice nabízí lepší mobilní aplikace, ale nižší rychlosti, 1 TB prostor a bohužel i výrazně více trackerů.

Ulož.to Disk ale myslí i na firmy! Moc lidí o tom neví, ale služba poskytuje tarif s neomezeným prostorem, zálohami a rychlostí pro firmy. V případě zájmu je nutné službu kontaktovat.

Ulož.to Disk pro firmy

Webová verze, jazykové mutace a trackery

Ulož.to Disk měl vždy výbornou webovou verzi. Od doby psaní první recenze byla i webová verze patrně vylepšena a výborně mi funguje na počítačích, na tabletu i v mobilech. Službu můžete doporučit také zahraničním kamarádům, protože služba je dostupná v češtině, slovenštině a angličtině. V případě tarifů je cena automaticky změněna na měny: CZK, EUR nebo USD.

Webovou verzi můžete používat ve světlém provedení, ale i v povedeném tmavém prostředí. Vytvářet můžete složky, přesouvat cokoliv kam budete potřebovat, měnit velikost náhledů souborů, řadit soubory dle svých potřeb, soubory do cloudu přesouvat třeba tahem kurzoru myši, vyhledávat mezi soukromými soubory vyhledávačem a smazané soubory do 30dní obnovit z koše. Obnovit je lze jedním tlačítkem „Vysypat koš“.

U drtivé většiny cloudových služeb je ten problém, že nahrané soubory jsou automaticky analyzovány. To může sloužit k následnému určení vašich zájmů a cílení reklamy na internetu, učení chytrých algoritmů (AI) na vašich fotkách atd. To dělají především cloudové služby z USA nebo třeba Číny. Výhoda Ulož.to Disku je ta, že se jedná o českou službu, a i internetový prohlížeč Brave detekuje pouze jeden základní tracker. U OneDrivu mi detekuje někdy i více jak 12 trackerů…

Trackery na Ulož.to Disku a Microsoft OneDrive

Mobilní a desktopové aplikace

Ulož.to Disk se snaží aktualizacemi vylepšovat své aplikace, ale samozřejmě nemá tak velké finanční prostředky na vývoj, jako je tomu u amerických společností Microsoft, Google, Apple a dalších. Aplikace mají stále své drobné chyby, ale použitelné rozhodně jsou. Já na mobilu/tabletu často kombinuji používání aplikace a webové verze.

Prostředí mobilní aplikace pro Android a iOS působí moderním dojmem a vážně se mi líbí ve světlém i tmavém režimu. Jakýkoliv soubor v galérii fotek i správci souborů můžete klidně označit a tlačítkem pro sdílení nahrát během okamžiku do Ulož.to Disku. K dispozici je i spouštění aplikace po přiložení otisku prstu. To vše funguje dobře, ale osobně bych aplikacím ještě vylepšil nějaké prohlížení složek s fotkami a videi. Můžete si zobrazit náhledy fotek a prstem je ještě otevřít a zvětšit. Bohužel ale nelze fotkami procházet třeba tahy prstu do stran. Je to velká škoda, ale třeba se této funkce ještě dočkáme. U jiných souborů např. PDF máte k dispozici také náhledy a u videí jsou náhledy v podobě animací. Opět je velká škoda, že si vlastní soukromá videa nemohu třeba v nějaké nižší kvalitě přehrát.

Zapomínat by se samozřejmě nemělo ani na desktopy a Ulož.to Disk má svou novou aplikaci. V té si můžete nastavit složky pro automatickou synchronizaci. Veškeré uložené soubory ve složce na disku počítače budou automaticky zálohovány a data v případě poškození počítače nebudou ztracena. Funguje to dobře, ale u Windows 11 je nutné aplikaci spouštět jako správce. Bez toho se mi verze v1.4.0.0 nespustí.

Ony jsou aplikace pro desktopy vlastně stále dvě. Jedna novější a modernější pro automatické synchronizace, ale také stará dobrá Ulož.to FIleManager. Nemá sice moderní prostředí, ale rychle můžete spravovat celý svůj Ulož.to Disk, nahrávat soubory do libovolných složek a jakýkoliv soubor stahovat.

Nová aplikace pro desktop je prozatím dostupná jen pro počítače s Windows. Ulož.to FileManager je také pro Windows 64/32 bit a je možné ji doinstalovat i do zařízení s macOS a Linuxem. Pro pokročilé uživatele jsou k dispozici i API pro nahrávání.

Ulož.to FileManager

Závěr – výborná služba, ale ještě to chce drobná vylepšení

Vím, že někteří novináři mají „Ulož.to“ za sprosté slovo. Osobně se k této službě stavím jinak a Ulož.to Disk se mi vážně líbí. Má své konkurenční výhody, a to 50 GB prostor zcela zdarma, levný 10 TB a vyšší prostor a jen základní tracker. Výborná je i webová verze a vaše data nejsou analyzovány pro marketingové účely.

Ulož.to Disk by však mohl mít trochu lepší procházení fotek a videí především v mobilní aplikaci. Občas se mi také stane, že se již nahraný soubor po nějaké době začne aplikací nahrávat znovu, ale to je jen drobnost. Myslím si, že služba by tedy měla ještě doladit své aplikace. Škoda, že již nemá funkci pro sdílení souborů kamarádům odkazem. Tato funkce mi celkem chybí, ale je mi jasné, že by této funkce mnoha uživatelů zneužívala.

Mám si službu vyzkoušet? Pokud hledáte spolehlivé cloudové úložiště s velkým prostorem, můžete si Ulož.to Disk nejdříve vyzkoušet zdarma s 50 GB prostorem zdarma. Pokud chcete rovnou do cloudu nahrávat velké soubory o maximální rychlosti, můžete si za 150 Kč/měsíc zaplatit tarif s 10 TB prostorem či vyšším. Službu tedy mohu doporučit a budu se těšit na její další vylepšování.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*