Recenze prohlížeče Arc pro Windows – úžasný rozhodně není

V současné době je nejpoužívanějším internetovým prohlížečem Google Chrome. Google před lety investoval velké prostředky pro propagaci Chromu, proto má prohlížeč tak velký úspěch. Naštěstí tu jsou i alternativy. Prohlížečů používám kvůli různým testům více a rád zkouším nějaké nové, ale jako výchozí dlouhodobě používám na počítači a mobilu Brave. Má totiž příjemné uživatelské prostředí, nastavení a má výborné bezpečnostní hodnocená v testech PrivacyTests.org. Jaký je ale „nový“ prohlížeč Arc? Stojí za vyzkoušení?

Pro jaké platformy je prohlížeč dostupný?

Arc není úplně novým internetovým prohlížečem, ale na platformu Windows 11 se dostává až teď. Časem se objeví také verze pro starý systém Windows 10, ale delší dobu je prohlížeč pro jablečné systémy macOS a iOS. Stojí ale vlastně za vyzkoušení? Mluví se o něm, že k internetu přistupuje trochu jinak a často má kladná hodnocení. Stáhnout si ho můžete zdarma z oficiálních stránek Arc.net.

Podporované platformy udávané na webových stránkách

Co Arc vlastně umí?

Prohlížeč Arc jsem si ve Windows 11 vyzkoušel. Asi budu jediný, kdo prohlížeč Arc především kritizuje. Zklamaný jsem byl hned po instalaci a jeho prvotním spuštění. Musíte se totiž registrovat a vyplnit i svůj e-mail. Není tedy možné ho používat zcela anonymně, což mi dost vadí. Uživatelské prostředí je ale vážně takové jiné, ale na zadek se z něj neposadím. Chválím za předinstalaci výborného blokátoru reklam a dalšího závadného obsahu uBlock Origin. Jsou k dispozici vývojářské nástroje a oblíbené stránky můžete mít rychle po ruce díky postrannímu panelu. Podporováno je i sledování videí v malých oknech, jak to umí i další prohlížeče. K dispozici je rychlé zkopírování odkazů webové stránky na horní části prohlížeče, rozdělení obrazovky a používat můžete oblíbené doplňky pro Chrome.

Asi raději používejte jiný prohlížeč…

O prohlížeči jsem v zahraničí četl samou chválu, ale konkrétně Windows verzi doporučit rozhodně nemohu. Silně mi vadí nemožnost ho používat anonymně, zástupce Gmailu a Google kalendáře v postranním panelu, automaticky neblokuje webovým stránkám oprávnění přístupu k poloze nebo kameře, nelze vybrat jiný výchozí vyhledávač než Google, nastavení prohlížeče celkově je hodně osekané a načítání stránek se mi zdá pomalejší. Pokud chcete, rozhodně ho vyzkoušet můžete, ale dle mého názoru se nejedná o dobrý prohlížeč. Mám silné pochybnosti o jeho bezpečnostní stránce. Dal bych tedy přednost prohlížeči Brave, Cromite nebo Thorium Browseru.

Je rozhodně na místě zdůraznit, že Arc je na platformě Windows 11 nováčkem. Jeho vývojáři budou určitě vydávat pravidelné aktualizace, přidávat nové funkce a i pomalejší načítání stránek opravovat. Zatím však kladně prohlížeč hodnotit nemohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*