Nokia 8 Sirocco – Finka v luxusním kabátku (RECENZE)

Společnost HMD Global si pro letošní rok připravila vlajkový model Nokia 8 Sirocco. Snaží se zaujmout luxusním designem, zakřiveným displejem, bezdrátové a rychlé nabíjení a pořádnou porci výkonu. Za pořádnou výbavu si výrobce nechá také zaplatit a cena se pohybuje kolem 20 000 Kč.

 

 

Obsah balení – Tak se mi to líbí

  • Nokia 8 Sirocco
  • Nabíjecí adaptér
  • USB-C nabíjecí/datový kabel
  • Sluchátka s USB-C konektorem
  • USB-C redukce pro využívání sluchátek se 3,5 mm jack konektorem
  • Špendlík pro vysunutí SIM slotu
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Pro milovníky luxusu

Pamatujete na starou tlačítkovou Nokii 8800 Sirocco? Ve svou dobu se jednalo o luxusní mobil. Hlavním lákadlem nové vlajkové Nokia 8 je luxusní design, a proto také nese název „Sirocco“.  Láká na kvalitní materiály v kombinaci zadního skleněného krytu a rámečku z nerezové oceli. Konstrukce je také vodě a prachu odolná a nabízí certifikaci IP 67. Celkové rozměry mobilu činí 140,93 x 72,97 x 7,5 mm a váha pak činí 150 gramů.

 

Čelní plochu mobilu pokrývá 3D ochranné sklo, které je na bocích zakřivené. To se některým uživatelům může líbit a zakřivení přidává na eleganci. Chrání 5,5“ (palce) displej a nad displejem najdeme reproduktor pro hovory a 5 Mpx selfie kamerku. Jelikož se výrobce snažil eliminovat rámečky kolem displeje, tak chybí senzorová tlačítka. Ta jsou pochopitelně nahrazena softwarově.

 

Rámeček kolem telefonu je z nerezové oceli, který působí bytelně a za celou dobu testování neutrpěl žádnou oděrku či škrábanec. Na rámečku je nanesena černá barva, která se leskne a sedí tak k zadnímu skleněnému krytu. Bohužel však škrábe do ruky a to může některým uživatelům vadit.

Na horní části rámečku najdeme pouze mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa a plastové předěly antén. Na levé straně se netradičně dole nachází slot pro jednu NanoSIM kartu. Pravý bok nabízí dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka jsou umístěna dobře, ale první dny jsem si na ně musel zvykat. Téměř vůbec nevystupují z rámečku a stisk zamykacího tlačítka je poměrně tuhý. Po pár dnech jsem si však zvykl a neměl jsem s používáním žádné problémy. Spodní část rámečku nabízí mikrofon pro hovory, USB-C nabíjecí konektor a výdechy jednoho hlasitého reproduktoru.

 

 

Záda mobilu jsou ze skla, které má také zaoblené hrany a výborně zapadá do rámečku kolem mobilu. Na zádech najdeme vystupující čočky fotoaparátů s 12 Mpx + 13 Mpx rozlišením a nechybí dvojtónový LED blesk. Pochopitelně nechybí ani čtečka otisků prstů.

 

Design Nokie 8 Sirocco se vážně povedl a působí luxusně. Bohužel design může být i slabinou a to kvůli ocelovému rámečku. Ten sice působí krásně a je jen radost se na něj dívat, ale pro menší ruce je nepraktický a celkem škrábe. Díky velkému zakřivení displeje také mobil klouže a může vypadnout i z kapsy. Doporučuji tedy používat plastový kryt v balení.

 

 

Displej – Pro fandy zakřivených displejů

Nokia 8 Sirocco nabízí 5,5“ (palce) pOLED displejQHD rozlišením (2560 × 1440 px). Displej je tedy jemný a uspokojí i náročné. Hlavním lákadlem je zakřivené ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5. To se některým uživatelům líbí, ale já osobně bych preferoval spíše mírnější zakřivení, které se nachází na zádech mobilu.

 

 

Díky technologii pOLED je podání barev jedním slovem VÝBORNÉ. Je radost se na displej dívat a hraní akčních her je zážitek. Černá je opravdu černá a červená barva nijak nepřechází do oranžové. Pozorovací úhly na tom jsou skvěle, ale v místě zakřivení se barvy trošku zkreslují do šedé. Nechybí ani senzor pro automatickou regulaci jasu, který funguje výborně a viditelnost na přímém slunci je velmi dobrá.

 

 

Velkou pochvalu si výrobce odnáší za funkci ambientní displej. V nastavení telefonu ji najdete v Displej/Rozšíření nastavení/Náhled. Funguje tak, že zobrazuje všechny příchozí notifikace z aplikací, čas a také datum i na zamknutém displeji. Lze si nastavit, kdy a jak dlouho má být tato funkce aktivní. V mém případě jsem ji měl zapnutou vždy. Při pohledu na ležící mobil jsem měl tedy o všem přehled. Díky této funkci dokážu odpustit absenci notifikační diodky.

V nastavení také najdeme oblíbený noční režim, který automaticky či manuálně nastaví teplotu barev a tlumí modré světlo vyzařující z displeje. Díky tomu šetří vaše oči při používání mobilu ve večerních hodinách. Nechybí ani užitečná funkce probuzení displeje poklepáním či nastavení velikosti písma.

 

 

 

 

Zabezpečení – Blesková čtečka otisků

Nokii 8 Sirocco lze odemykat čtečkou otisků prstů. Ta se nachází na zádech mobilu a není téměř nijak ohraničena. Jen nízkým proužkem a první dny jsem si musel na čtečku zvykat. Měl jsem problémy s nahmatáním, ale po třech dnech jsem ji nahmatal na první pokus a neměl jsem problémy.

Čtečka je spolehlivá a za celou dobu testování nezklamala. Rychlost odemykání je na výborné úrovni a mobil byl odemčený okamžitě. V nastavení telefonu lze naskenovat až dostačujících 5 prstů. Nechybí ani gesto pro vysunutí rolovací lišty, které mám rád. Najdete jej v Nastavení/Systém/Gesta a je celkem škoda, že není logicky umístěné v sekci zabezpečení.

 

 

 

Hardware a výkon – Náročný hráč bude spokojen

Nová „osmička“ sice nenabízí nejnovější procesor od Qualcommu, ale výkonu má na rozdávání. Nabízí osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 835 s taktováním na 4 jádra: 2,36 GHz a další 4 jádra: 1,9 GHz. O výkon se dále stará 6 GB RAM a bohaté 128 GB interní úložiště bez možnosti vložit paměťovou kartu.

 

Výkonu má tedy dostatek a během testování jsem nenarazil na žádné zpomalování či jiné problémy s výkonem. Během testování jsem také hrál náročné hry Shadowgun Legends, PUBG Mobile, Wolrd War Heroes a další tituly. Všechny hry jsem hrál na nejnáročnější grafické detaily a hraní bylo díky výkonu a krásnému displeji zážitek. Spokojený tedy bude i náročný uživatel.

 

 

 

Fotoaparát – Hezké snímky, ale na konkurenci nestačí

Nokia 8 Sirocco je vlajkovým modelem, který by neměl v oblasti fotoaparátů zaostávat. Na čelní straně najdeme 5 Mpx selfie kamerku a na zádech vystupují dvě čočky s rozlišením 12 Mpx a 13 Mpx. Nechybí ani dvoutónový LED blesk a povedená fotoaplikace s kvalitním manuálním režimem.

 

 

Fotoaplikace

V mobilu se nachází předinstalovaná aplikace fotoaparátu, která se podobá vydařeným aplikacím ze starších mobilů Nokia Lumia. Nechybí nastavení HDR (funguje i automaticky), focení přední a zadní kamerou současně či nastavení blesku. Spodní část aplikace nabízí tlačítko pro 1x a 2x optický zoom a spoušť. Ve spoušti fotoaparátu se nachází vydařený manuální režim. Ten vyvoláte tažením spouště nahoru. Umožňuje rychlé nastavení ISO, vyvážení bílé, ostření a další.

 

 

Zadní fotoaparáty – Mohlo to být lepší …

V maximálním rozlišení 12 Mpx lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít roztáhlé fotky hezky na celý displej, tak je nutné v nastavení aplikace zvolit rozlišení 8 Mpx s poměrem stran 16:9. Nechybí ani focení s Bokeh efektem, který funguje dobře. Druhá čočka umožňuje 2x zoom bez ztráty kvality.

Optika pochází z dílny Carl Zeiss, jak bylo dříve u mobilů značky Nokia zvykem. Dokonce se tvrdí, že v Nokii 8 Sirocco je nasazena stejná optika, jak v o polovinu levnějším modelu Nokia 7 Plus. Vyloučit to nemohu, ale dražší „osmička“ fotí o něco lépe. Automatika si lépe poradí s protisvětlem, zoomování je rychlejší a fotky v některých případech jsou o něco ostřejší.

Za drobných světelných podmínek umí optika podat velmi dobrý výkon a fotkám nechybí detail ani věrohodné podání barev. Za horších světelných podmínek kvalita snímků rapidně upadá a projevuje se to v ostrosti a digitálním šumu. Fotky jsou tedy dobré, ale vzhledem k ceně je na tom konkurence přeci jen lépe …

 

 Pořizování videí – Bohužel bez OIS

Videa lze pořizovat v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Osobně však preferuji rozlišení FullHD, které lze nastavit v nastavení aplikace.  Videa na tom nejsou vůbec špatně a prostorový zvuk mohu jen pochválit. Bohužel chybí optická stabilizace obrazu, která by stabilitě pomohla.

 

A co „selfíčka“?

Přední kamera nabízí rozlišení 5 Mpx. Fotky v maximálním rozlišení lze pořizovat v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít „selfíčka“ roztažená po celém displeji, tak v aplikaci lze zvolit rozlišení 2 Mpx s poměrem stran 16:9. To však nedoporučuji, protože se to negativně projeví na kvalitě snímků. Samotné snímky v maximálním rozlišení jsou na velmi dobré úrovni a na focení selfie či videohovory postačí.

 

 

 

Operační systém – Oreo v čisté podobě

Nokia 8 Sirocco tradičně nabízí systém Android 8.1 Oreo s nejnovější bezpečnostní záplatou. Systém je zapojen do programu Android One a díky tomu je vždy aktuální včetně bezpečnostních záplat. V budoucnu obdrží také aktualizaci na chystaný Android 9.0 P.

 

Systém asi nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Musím jej jen chválit, protože neobsahuje žádné zbytečné předinstalované aplikace. Za celou dobu se mi nestalo, že bych narazil na zpomalování či samovolné restartování a pády systému. Optimalizace je na výborné úrovni a díky pořádné porci výkonu je vše svižné a systém je spolehlivý.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Konkurence by se měla učit

Pod skleněným zadním krytem se nachází akumulátor s kapacitou 3 260 mAh. To je slušná kapacita a spolu s výbornou optimalizací systému celý den na jedno nabití vydrží. Záleží však jen na tom, jak mobil budete používat.

Když jsem občas hrál nějakou tu hru, bezkontaktně platil, často používal Instagram včetně Messengeru, fotil a sledoval Youtube, tak jsem se dostal na jeden a půl dne na jedno nabití. Pokud jsem nehrál hry a nesledoval YouTube, tak na jedno nabití Nokia 8 Sirocco vydržela nádherné dva dny. Za výdrž si výrobce odnáší pochvalu.

Další velkou pochvalu si výrobce odnáší také kvůli nabíjení. Nechybí rychlé nabíjení Quick Charge 4.0. To se u konkurence tak často neobjevuje a nabízí jej jen pár modelů, které se často v ČR ani neprodávají. Během testování jsem používal originální nabíječku v balení a za 30 minut se akumulátor nabije na 53%. Z úplného vybití do 100% se nabije přibližně za 1 hodinu a 32 minut. Nesmím ani zapomenout na oboustranný nabíjecí konektor USB-C a překvapivě nechybí ani bezdrátové nabíjení Qi. To mohou někteří uživatele ocenit.

 

 

 

Připojení a navigace – Peněženku můžete nechat doma

S konektivitou nebudete mít u Nokie 8 Sirocco žádný problém. Nepostrádá všechna 4G/LTE pásma ani 2,4 GHz (802.11 a/b/g/n) a 5 GHz („ácéčkové“) Wi-Fi sítě. Zapomenout nesmím ani na NFC a během mého používání jsem s mobilem bezkontaktně platil.

Bluetooth 5.0 a ANT+ také nechybí a během mého používání jsem skrze Bluetooth odesílal/přijímal soubory a poslouchal hudbu v bezdrátových sluchátkách. Vše fungovalo bez sebemenšího problémů a v konektivitě Nokia 8 Sirocco nic nepostrádá.

Co navigace? Mobil využívá GPS, A-GPS, GLONASS a BDS. Poloha byla ve všech mapových aplikacích nalezena okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Během testování jsem také denně hrál Pokémon Go, která vyžaduje polohu zařízení.

 

 

 

Zvuk – Nechybí sluchátka a redukce

Nokia 8 Sirocco nabízí jeden hlasitý reproduktor se zesilovačem, a ten se nachází na spodní části mobilu. Je celkem škoda, že nenabízí stereo reproduktory. Kvalita jednoho reproduktoru je však na velmi dobré úrovni. Snaží se o basy a dobrou vyváženost.

Pochválit výrobce musím za přidaná špuntová sluchátka v balení. Sluchátka disponují konektorem USB-C a jejich kvalita je dobrá. Nechybí ani redukce USB-C na 3,5 mm jack. Ta se vzhledem k absenci 3,5 mm jack konektoru bude jistě hodit. Funguje i na mobilech jiné značky, což není u konkurence obvyklé.

 

 

 

Závěr – Unikát, který není pro každého

Nokia 8 Sirocco je přesně tím mobilem, který si člověk musí zamilovat. Jednoduše není pro každého. Za 20 000 Kč má rozhodně co nabídnout a to především luxusní a výjimečný design. Je to stylovka, které je však nutno odpustit pár nedostatků. Asi největším problémem jsou ostré hrany ocelového rámečku… Doporučuji tedy použít kryt, aby se tento problém eliminoval.

Nenabízí nejvýkonnější procesor ani nejlepší fotoaparáty. Je to ale chyba? V případě procesoru jsem nezaznamenal žádné omezení, a to jsem hrál různé nejnáročnější hry na plné grafické detaily. Co se fotoaparátu týče, tak ten není vůbec špatný. Většině uživatelům postačí, ale nejlepší rozhodně není a vzhledem k ceně o fous lepší být mohl a  to především při focení za horších světelných podmínek. Je velká škoda, že postrádá optickou stabilizaci obrazu.

Podívejme se na konkurenci a zapomenout nesmím na loňský model Nokia 8, který se aktuálně prodává za 12-13 tisíc Kč. Také nabízí slušnou výdrž na jedno nabití, stejný procesor a praktičnější konstrukci. Nokia 8 Sirocco je však zajímavější svým designem a větším interním úložištěm.

Zmínit musím také nové HTC U12+. To nabízí vyšší výkon a fotoaparáty. Je však o dva tisíce dražší. Za zmínku stojí také loňský model HTC U11. Ten také nabízí lepší lepší fotoaparát a aktuálně příjemnější cenu kolem 14 tisíc Kč. Nokii však hraje do karet pro některé uživatele zakřivení displeje a lepší výdrž na jedno nabití.

 

Co se mi líbí?

  • Luxusní design a kvalitní konstrukce
  • Povedený displej
  • Čistý Android 8.1
  • Rychlé nabíjení Quick Charge 4.0
  • Dobrá výdrž na jedno nabití

 

Co se mi nelíbí?

  • Nepraktická konstrukce – rámeček řeže do rukou
  • Nemá optickou stabilizaci obrazu
  • Mírné zkreslení barev v zakřivení displeje

 

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*