Recenze DOOGEE V20 Pro – nezničitelný tank s termokamerou

Odolných mobilů s dotykovými displeji je dnes opravdu málo, zájem o ně ale stále je. Na test jsem obdržel jeden velmi zajímavý kousek, a to mobil DOOGEE V20 Pro. Zaujmout se snaží  robustní konstrukcí s certifikacemi zvýšené odolnosti a praktickým stojánkem. Dále láká na termokameru, kameru s nočním viděním, funkci powerbanky a velký akumulátor (baterii).  V době psaní recenze se mobil prodával v oficiálním e-shopu DOOGEE.cz za akční cenu 11 890 Kč s DPH (původně 13 480 Kč s DPH).

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Certifikace zvýšené odolnosti
  • Praktický stojánek na zádech
  • OLED displej
  • Barevná notifikační dioda
  • Multifunkční tlačítko s funkcemi
  • Čtečka otisků v zamykacím tlačítku
  • 12 GB RAM
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • Podpora drátového reverzního nabíjení
  • DualSIM a 5G
  • Snímky hlavním fotoaparát ve dne
  • 24 Mpx netradiční fotoaparát pro noční vidění
  • Termokamera

Negativa:

  • Občasná angličtina
  • Vyšší jas displeje by nebyl na škodu
  • Nemá stereo
  • Neumí 4K video

Co najdu v prodejním balení?

DOOGEE V20 Pro dostanete v na dnešní poměry velké krabičce. Výrobce do balení k mobilu přibalil totiž 33 W nabíjecí adaptér, USB-C na USB-C nabíjecí/datový kabel, redukce z USB-C na USB-A pro připojení např. externích USB flash disků a návody.

Design a konstrukce – nezničitelný tank!

V dnešní době máme řadu elegantních mobilů, ale ty si na stavbu nebo jiných extrémnějších podmínek asi nevezmete. Na takové uživatele právě mobil DOOGEE V20 Pro míří. Jeho konstrukce totiž splňuje certifikace zvýšené odolnosti IP68 a IP69. Dle výrobce vydrží ponoření do vody, a to do hloubky 1,5 metru po dobu 24 hodin. Dále se konstrukce pyšní vysokou odolností v případě pádů a má pro jistotu ještě certifikaci MIL-STD-810G.

Na propagačních materiálech si můžete všimnout trochu odlišného designu, nežli je tomu v mých fotkách. Byl jsem z toho také zmatený, ale je dost možné, že se na některých trzích mobil prodává i v odlišném designu. Mobil do velké ruky padne dobře a jeho rozměry dle výrobce činí: 170,5 x 81,2 x 14 mm. Všem je asi jasné, že kvůli vyztužené konstrukci a velikosti akumulátoru bude větší i jeho váha a to konkrétně 296 gramů.

Na čelní ploše mobilu se nachází velký 6,43palcový displej, ale žádné miniaturní rámečky kolem něj rozhodně nečekejte. Je to přeci odolný mobil a všechny strany jsou patřičně vyztuženy. Příjemně překvapený jsme z malé velikosti průstřelu selfie kamery v displeji. Dalším milým překvapením je barevná notifikační dioda nad displejem, a tam je i mřížka reproduktoru pro hovoru. Výrobce do balení již přibalil i ochrannou fólii na displej, ale tu jsem během testování nepoužíval. Potřebuje vlastně takto odolný mobil vůbec nějakou další ochranu?

Celá konstrukce mobilu je vlastně složena z pevného plastu, gumy a hliníku. Díky tomu mám z mobilu opravdu pocit, že je nezničitelný. Na horní části mobilu nenajdete nic, ale v levém boku se ukrývá hybridní šuplík pro dvě nanoSIM karty nebo paměťovou kartu microSDXC. Výrobce myslel i na to, že takový mobil si budete chtít vzít třeba do přírody mimo civilizaci a naskytne situace, kdy budete chtít paměťovou kartu nebo nanoSIM vyměnit. Celý šuplík můžete vyjmout i bez tradiční spony. Níže je pak i multifunkční tlačítko. Pravý bok mobilu na sobě nese dvojici tlačítek regulace hlasitosti a zamykací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů. Spodní část má hlasitý reproduktor, mikrofon a gumovou záslepku ukrývající USB-C.

Především zadní část je v porovnání s propagačními materiály na internetu odlišná. Já na test obdržel černou verzi mobilu, ale dispozici je i verze stříbrná. Záda na sobě mají imitaci kůže, modul s fotoaparáty, termokamerou, LED bleskem a potřebnými senzory. Níže je pak skvěle umístěný stojánek. Je z hliníku, aby mobil držel pevně nejen na stole, ale i menším stolku ve vlaku či letadle. Můžete ho využít třeba během sledování filmů.

Displej a notifikační barevná dioda

DOOGEE V20 Pro má velký 6,43palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Jsem tedy příjemně překvapen tím, že výrobce sáhl zrovna po OLED panelu. Drtivá většina odolných mobilů má totiž starší IPS panely a výrobce si za modernější displej odnáší pochvalu. Má hezké barevné podání s možností upravení a příkladné pozorovací úhly. Je jen trochu škoda že nemá vyšší maximální jas s výrobce uvádí hodnotu 500 nitů. Zkoušel jsme ho používat na slunci a šlo to, ale vyšší jas by se rozhodně hodil. Nechybí pak ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu.

V nastavení displeje si můžete vybrat světlé nebo tmavé prostředí systému. Dostalo se i na režim pro tlumení modrého světla, automatické otáčení displeje a nastavení diody nad displejem. Ta vás umí upozornit na nové zprávy nebo zmeškaný hovor blikáním a nahrazujete tak chybějící obrazovku Always-On. Pamatuji dobu, kdy takovou diodu měl takřka každý mobil. Pokud by vám blikání vadilo, funkci diody můžete zcela vypnout, vybrat rychlejší blikání nebo světelné dýchání. Dost lidí může ocenit možnost měnit velikosti textu i prvků v prostředí. Vybrat si v menu mobilu můžete i jednoduché prostředí s velkými prvky.

Zvuk a sledování filmů

Mobil vlastně může být vhodný i pro sledování filmů na cestách. K tomu poslouží nejen velký akumulátor pro dlouhou výdrž, ale i redukce z USB-C na USB-A z prodejního balení. Offline obsah např. filmy nebo seriály si můžete na flash disk uložit a kdykoliv v mobilu přehrávat. Mobil totiž podporuje funkci OTG. Během testování jsem zkoušel sledování filmů nejen z interního úložiště mobilu, ale i USB flash disku a multimediální aplikace Kodi. Na žádný problém jsem nenarazil a vlastně si dokážu představit, že si sednu třeba do vlaku, vysunu praktický stojánek na mobilu a položím ho na malý stolek.

Je celkem škoda, že výrobce nenasadil dva stereo reproduktory, ale k dispozici je pro multimédia. Pro bezdrátový poslech hudby dobře slouží Bluetooth 5.1 s podporou potřebných kodeků. 3,5 mm jack konektor mobil dle očekávání již nemá, ale aplikaci pro příjem FM rádia má. Ta vyžaduje připojení drátových sluchátek, ale nejspíš jen USB-C sluchátka. Vyzkoušel jsem připojení DAC převodníku AudioQuest pro audiofily se sluchátky Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless. FM rádio se skrze převodník zprovoznit nepodařilo, ale mobil umožňuje aplikaci Tidal plnou kontrolu nad zvukovkou. Díky tomu s DAC převodníkem dosáhnete vysoké kvality zvuku. Taková kvalita dává zabrat procesoru a má tedy vyšší spotřebu energie. Jelikož má tento mobil velký akumulátor, může si ho audiofil vzít na dlouhé cestování. Pro audiofily vlastně existují i různé přehrávače podobné velikosti s velkými akumulátory.

K čemu slouží multifunkční tlačítko na levém boku mobilu?

U odolných mobilů se mi líbí navíc přidaná multifunkční tlačítka. Jedno má i právě DOOGEE V20 Pro, a to na svém levém boku. Nastavit si ho můžete dle svých potřeb, a to v: Nastavení telefonu, Inteligentní spojení. Tam je k dispozici vyvolání funkce jedním, dvojím nebo dlouhým stiskem. Rychle můžete spustit záznamník zvuku, vytvořit screenshot obrazovky, rozsvítit svítilnu na zádech mobilu, Open Zello, SOS nebo podvodní režim. Ten skvěle poslouží pro focení nebo natáčení pod vodou zadní i přední kamerou. Zablokuje se totiž funkce displeje a veškeré funkce budete ovládat výhradně fyzickými tlačítky. Voda vám funkci displeje tedy nebude ovládat. Spouštět můžete tlačítkem i jakoukoliv aplikaci nainstalovanou v mobilu.

Odemykání mobilu a zabezpečení

DOOGEE V20 Pro má čtečku otisků prstů, a to přímo v zamykacím tlačítku. Stačí se ho jen dotknout a mobil se odemkne. Čtečka funguje dobře a s její spolehlivostí jsem neměl problémy. Pokud ale budete v extrémních podmínkách, může se vám hodit odemykání obličejem, a to mobil také má skrze selfie kamerku. Funguje také spolehlivě, a to i v šeru.

Co výkon? Bude mi stačit?

Velké množství odolných mobilů má naprosto příšerný výkon. V mém okolí si lidé často stěžují, že se takové mobily často sekají a mají další problémy spojené právě s nedostatkem výkonu. Výrobce v případě modelu DOOGEE V20 Pro sáhl po osmijádrovém procesoru MediaTek Dimensity 700 s maximálním taktem 2,2 GHz. Na našem trhu je oficiálně k dispozici paměťová varianta s 12 GB RAM a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Použít můžete reálně kolem 232 GB. Podporováno je také v případě potřeby automatické rozšíření RAM až o dalších 8 GB, a to probíhá skrze interní úložiště. To najdete v: Nastavení telefonu, Inteligentní asistence, MemFusion.

Jak na tom výkon je v praxi? Zvolený procesor rozhodně nejvýkonnější není, ale je zas šetrný k úspoře energie. Ono dost i záleží na optimalizaci operačního systému a práci s paměťmi RAM. To výrobce zvládl skvěle a během testování byl systém hezky svižný. Bez záseků a jiných komplikací jsem mohl používat všechny běžné aplikace, sledovat filmy s vyšším bitratem a vlastně na žádné zpomalování jsem nenarazil. Zahrát jsem si mohl i méně náročné hry.

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

V mobilu se nachází akumulátor s nadprůměrnou kapacitou 6 000 mAh. Výrobce nasadil i úsporný procesor a mobil je schopen na jedno nabití vydržet i 3 dny na jedno nabití. Hodně ale záleží na vašem používání, proto výdrž hodnotím velice nerad. Časem se může lišit i kvůli aplikacím třetích stran a aktualizacemi. Pokud budete sledovat filmy s navýšeným jasem, budou procenta nabití mizet samozřejmě rychleji. Pokud si ale mobil vezmete na výlet do přírody pro občasné focení a případné zvednutí hovoru, vydrží i 5 dní na jedno nabití. Záleží jen na vás.

Přímo v prodejním balení se nachází 33 W nabíjecí adaptér, a tak silný nabíjecí výkon mobil podporuje. Z úplného vybití do 100 % stavu se akumulátor nabil poměrně rychle, a to do 1 hodiny a 20 minut. Bezdrátové nabíjení mobil dle očekávání nemá, ale podporuje drátové reverzní nabíjení. Na výletech tedy můžete použít USB-C na USB-C kabel z balení a nabít si třeba sluchátka nebo přiživit mobil kamarády. Umí tedy fungovat jako powerbanka.

Jak vypadají fotoaplikace?

Výrobce do mobilu vlastně nasadil dvě aplikace pro ovládání zadních fotoaparátů. Jedná se o běžnou aplikaci pro záznam fotek a videí, ale navíc je aplikace využívající termokameru pro sledování teplot. Ta je bohužel bez českého překladu, ale vypadá a funguje skvěle. Teploty dle testů jsou zaznamenávány dobře, můžete si upravit zobrazení, pořídit fotografii s naměřenými teplotami, pořídit video nebo fotografii. Takové funkce se rozhodně hodit mohou.

Běžná aplikace fotoaparátu poskytuje automatické HDR, AI pro nastavování barev pomocí algoritmů a různé filtry. V nastavení je možnost vybrat rozlišení, potlačení blikání obrazovek, samospoušť, mřížka, nastavení vodoznaku s možností jeho úplného vypnutí a další běžné funkce. Po pravé straně je tlačítko pro využívání až 4x digitálního zoomu. Níže mezi režimy je noční vidění skrze termokameru bez nutnosti použít blesk, video, fotografie, zkrášlení s úpravou obličeje (hubnutí atd.), pod názvem „Zvětšení fotografie závěrky“ je možnost využívání ultraširokoúhlého fotoaparátu, pod názvem „Fotografie s nízkou hladinou“ je klasický noční režim s použitím hlavního fotoaparátu, vytváření GIF animací, PRO režim s manuálním nastavením parametrů a focení do RAW, panorama a další.

Jak jsou na tom zadní fotoaparáty a termokamera?

DOOGEE V20 Pro se rozhodně nesnaží být nejlepším fotomobilem. Dost pravděpodobně si ho budou chtít pořídit především dělníci, kteří mohou ocenit termokamerou. Pro focení různých důležitých věcí však je k dispozici i 64 Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1,8. Nasazen byl i netradiční 24 Mpx fotoaparát s nočním viděním. A co ten třetí fotoaparát? O tom se často píše, že je ultraširokoúhlý. Vlastně jsem si také myslel, že mobil ultraširokoúhlý fotoaparát má, ale nikde v prostředí jsem nenašel možnost jeho používání. Ve specifikacích na stránkách výrobce jsem však našel, že se jedná o 8 Mpx čip Samsung® S5K4H8YX, a ten má zorné pole 90°. O ultraširokoúhlý fotoaparát se tedy nejedná a senzor pravděpodobně slouží pro rozostření či něco jiného.

Co pořizování videí?

Hlavní fotoaparát umožňuje pořizování videa v maximálním rozlišení 2K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Na 4K tedy musíte zapomenout. Optickou stabilizaci obrazu (OIS) fotoaparát také nemá a videa jsou roztřesenější. Kvalitu videí z hlavního fotoaparátu bych nepovažuji za nadprůměrná ani špatná, ale jsou spíš průměrná. Díky certifikacím zvýšené odolnosti a multifunkčního tlačítka můžete natáčet pod vodou.

Na nějaké akčnější výlety v noci ale můžete rozhodně ocenit právě 24 Mpx kameru s nočním viděním. Můžete s ní pořizovat i 2K video se 30 FPS v úplné tmě. Především při natáčení lidí ji oceníte. Termokamerou také můžete pořizovat videa s informacemi o teplotách.

Focení selfíček

Mobil nabízí 16 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Fotit opravdu umí a je jen škoda, že chybí portrétní režim pro rozostřené pozadí.

Operační systém – je svižný, ale má problém s češtinou

V době psaní recenze se v mobilu DOOGEE V20 Pro nacházel operační systém Android 12. Je tedy vážně velká škoda, že mobil nemá alespoň Android 13. Poměrně aktuální má mobil však bezpečnostní záplaty z března 2024. Systém podporuje také veškeré potřebné Google služby a je přeložen do češtiny, ale s češtinou má v některých částech problém. Android jako takový v češtině je, ale nějaké další přidané funkce mají pár anglických slovíček nebo je překlad takový zvláštní. To by mohl výrobce aktualizacemi ještě zlepšit.

Prostředí systému si výrobce upravuje podle sebe a optimalizaci vlastně zvládl. Celé prostředí bylo po celou dobu testování svižné, problém jsem neměl s chodem aplikací na pozadí, VPN připojením nebo přijímáním oznámení. Celé prostředí lze ovládat nejen moderními gesty systému, ale i starou trojicí tlačítek vespod displeje. Nechybí ani různá gesta a Dynamic Island s informacemi na horní části displeje, ale tu doporučuji spíše vypnout. Během přehrávání videí nebo hudby totiž nemizí a vlastně mi u Androidu ani nedává moc smysl.

V systému najdeme také předinstalovanou aplikaci Outdoor Toolbox. Poskytuje kompas, vodováhu, funkce pro měření, svítilnu, funkce lupy, krokoměr a další.

Jak je na tom mobil s konektivitou?

Mobil v sobě ukrývá hybridní slot pro používání DualSIM nebo jednu nanoSIM a microSDXC paměťovou kartu. Oba nanoSIM sloty podporují všechna pro náš trh podstatní 5G a LTE pásma a svůj mobilní internet lze sdílet přátelům skrze Wi-Fi hotspot. Připojit se lze i ke standardním Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 sítím. Pokud máte rádi bezkontaktní placení, tak si ho díky NFC a Google Peněžence užijete i s tímto mobilem. Pro chytré hodinky, bezdrátová sluchátka a další zařízení je Bluetooth 5.1. OTG podpora také nechybí a pro mapy a navigace dobře slouží systémy: Galileo, GPS/A-GPS, Beidou a Glonass.

Závěr recenze

DOOGEE V20 Pro rozhodně nemíří na kancelářské krysy. Svou konstrukcí se zvýšenými certifikacemi míří třeba na stavby, ale samozřejmě si ho můžete vzít i na nějaké delší výlet v přírodě. V takovém případě rozhodně oceníte výbornou výdrž na jedno nabití, možnost mobil použít jako powerbanku, termokameru, kameru s nočním viděním a hlavní fotoaparát za dobrého světla vyfotí hezké fotky. Rád vidím i praktický stojánek na zádech, DualSIM s 5G a 12 GB RAM.

Pokud tedy hledáte mobil do extrémních podmínek, rozhodně se jedná o žhavého kandidáta. Odpustit mu ale musíte občasná anglická slovíčka v některých částech systému, absenci sterea, 4K videa z hlavního fotoaparátu a já osobně bych uvítal o něco vyšší maximální jas displeje.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*