Recenze Nothing Phone (2a) – za ty prachy výborný mobil

Britská společnost Nothing se snaží svými produkty odlišit. Nejdříve představila bezdrátová sluchátka s průhledným designem a později i mobily. Průhledný design není ničím novým a byl tu již před lety, ale stále umí zapůsobit. Na náš trh výrobce dorazil s velmi zajímavou novinkou Nothing Phone (2a). Slibuje kvalitní dvojici fotoaparátů, blikající LED prvky na zádech a slušný výkon. V době psaní recenze ho bylo možné oficiálně zakoupit třeba v Datart.cz od 7 999 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Někdo může ocenit netradiční design
  • Diody na zádech mají dostatek nastavení
  • Pěkný OLED displej s Always-On bez omezení
  • Stereo reproduktory a dobrá haptická odezva
  • Spolehlivá čtečka otisků
  • Výkon pro náročné hry
  • Nadprůměrné fotoaparáty
  • Stabilní 4K video z obou fotoaparátů
  • Svižný Android s nadstavbou NothingOS
  • Wi-Fi 6 a DualSIM
  • Cena

Negativa:

  • V prodejním balení chybí nabíjecí adaptér
  • Uvítal bych 67 W nabíjení

Co najdu v prodejním balení?

Krabička mobilu má zajímavé designové zpracování. Najdete v ní ale jen mobil, pěkný a kvalitní nabíjecí/datový USB-C na USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM šuplíku a návody. Je vidět, že výrobce se snaží k designu mobilů přizpůsobit i příslušenství v balení. Přiložený kabel má totiž také průhledné prvky a spona je také unikátní. Výrobce ale rozhodně nepochválím za to, že do balení nepřiložil nabíjecí adaptér.

Design a zpracování – chce být jiný, ale ne každý to ocení

Nothing Phone (2a) není vlajkovým modelem, proto nemůžeme čekat nějaké prémiovější materiály. Jeho konstrukční zpracování je ale příkladné. Do velkých ruk mobil padne také skvěle a jeho rozměry dle výrobce činí: 161,74 x 76,32 x 8,35 mm a váží 190 gramů. Na tak velký moderní mobil se jedná o rozumnou váhu a kapsu vám neprotrhne.

Čelní plocha mobilu má velký moderní 6,7palcový displej s minimalizací rámečku. V něm se nachází malý průstřel selfie kamerky a nad displejem je pak výdech reproduktory pro hovory a multimédia.

Rám mobilu je plastový, ale osobně mi to nijak nevadí a vlastně i lépe tlumí nárazy. Horní část mobilu má jen zdířku s mikrofonem, pravý bok má ideálně umístěné zamykací tlačítko a levý bok má pak tlačítka pro regulaci hlasitosti. Raději bych je viděl na pravém boku mobilu, ale výrobce chce být zkrátka trochu jiný a na umístění tlačítek jsem si zvykl. Vespod mobilu je malý šuplík s nanoSIM sloty, USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu jsou velkým lákadlem a vlastně mi připomíná jiné mobily před lety. Na dnešní poměry se však jedná o něco jiného a je vlastně fajn, že výrobce chce jít svou cestou. Zadní plastový kryt je tedy průhledný a vidět můžeme úpravu pod ním. Aby to nebylo málo, najdeme pod ním i bílé diody. K jejich funkcionalitě se ale dostanu později. Ze zad mobilu vystupuje na dnešní poměry menší modul se dvěma fotoaparáty a vedle nich je LED blesk.

Ve svém okolí jsem mobil dal osahat pár lidem a někomu se odlišný design líbí. Druhá polovina ale tvrdí, že za ty peníze se jedná o super mobil, ale chtělo by to kryt na zakrytí designu zad. Už jsem i viděl kryty, které design opravdu skryjí a nechají odhaleny jen modul fotoaparátů a zadní diody.

Tak k čemu jsou ty diody pod zadním krytem?

Pod zadním krytem se skutečně nachází trojice větších diod. Jsou bílé barvy a výrobce k nim přiřadil funkcionalitu. Funkce diod se jmenuje Glyph a najdete ji nejen v nastavení mobilu, ale také v horní rolovací liště. Tam ji můžete jedním klepnutím vypnout nebo zapnout a dlouhým podržením se dostanete do nastavení. V nastavení Glyph najdete tři úrovně síly svitu a každému kontaktu můžete přiřadit nejen odlišné vyzvánění, ale i styl blikání. V mobilu se nachází i aplikace Skladatel od výrobce, a ta vám umožní složit si vlastní unikátní vyzvánění a blikání. Ona vlastně i vyzvánění v systému jsou taková jiná a líbí se mi.

Pamatujete na staré hudební telefony? Na některých bylo pár blikajících diod do rytmu hudby, a to najdeme právě i v Nothging Phonu (2a). V nastavení si můžete zapnout nejen ukazatel úrovně hlasitosti na jedné diodě, ale i blikání do rytmu hudby. To může být efektivní, ale bliká i do hudby YouTube a TikToku. To nemusí být ve večerních hodinách příjemné, ale na to myslel právě i výrobce a můžete si nastavit načasování zapnutí a vypnutí diod. Mobil má i gesto, kdy otočením displejem dolů přejde do tichého režimu. Během toho diody probliknou a využít můžete i vizuální časovač.

Displej – vážně pěkný OLED

Nothing Phone (2a) je moderní mobil a nechybí mu tedy velký 6,7palcový OLED displej. Chrání ho tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5, má Full HD+ rozlišení (2 412 x 1 084 px), jemnost 394 PPI a maximální jas 1 300 nitů. Senzor okolního světla pro automatickou regulaci odvádí dobrou práci a i na přímém slunci jsem neměl problém s používáním mobilu. Příkladné jsou i pozorovací úhly.

Vlastně bych řekl, že použitý OLED panel patří v této cenové kategorii mezi ty nejlepší. Má vážně pěkné přirozené barvy a můžete si je klidně i upravit v nastavení. Na stránkách výrobce uvádí, že displej je schopen měnit obnovovací frekvenci mezi 30 Hz a 120 Hz. Záleží však na aplikaci a většinou se mění mezi 90 Hz a 120 Hz. Já osobně mám ale nejraději nastavení na nejvyšší možnou frekvenci u všech mobilů. Nechci se nijak omezovat a na rychlost prostředí je vysoká obnovovací frekvence znát.

V nastavení displeje najdeme ale také zapnutí HDR zobrazení, které umí u HDR obsahu navýšit jas a upravit ho tak, aby byl líbivější. Upravit lze velikost písma v prostředí , ztučnit ho, nastavit text s vysokým kontrastem nebo změnit velikost prvků v prostředí.

A co funkce Always-On? Jelikož mobil má OLED displej, mohl výrobce tuto funkci nasadit. Poslední dva roky je trendem, že výrobci funkci v tomto cenovém segmentu omezují a nepovolují její zobrazení po celý den. V tom má Nothing velkou výhodu a obrazovku můžete mít aktivní po celý den bez omezení a případně její zobrazení načasovat. Obrazovka umí zobrazit datum, čas, předpověď počasí, oznámení z aplikací a další widgety i na „zhaslém“ displeji. Widgety ze zamykací obrazovky se tedy promítnou i na Always-On a takový widget s fotkou vypadá vlastně pěkně.

Zvuk a haptická odezva

Nothing Phone (2a) má dva stereo reproduktory a jejich umístění chválím. Jeden se nachází nad displejem a slouží jak pro hovory, tak i pro multimédia. Druhý je pak vespod mobilu. Oba reproduktory jsou dostatečně hlasité a vlastně na danou cenovou kategorii je slušná i jejich kvalita. Snaží se o nějaký náznak basů a pro hraní her a sledování videí naprosto postačí.

3,5 mm jack konektor mobil již bohužel nemá, ale výborně si rozumí s DAC převodníky a povolí aplikaci Tidal převzít kontrolu nad zvukovkou mobilu. Díky tomu dostanete do dražších drátových sluchátek lepší kvalitu. Samozřejmě většina lidí dnes bude hudbu poslouchat asi v bezdrátových sluchátkách nebo reproduktorech. K tomu slouží Bluetooth 5.3 s podporou všech potřebných kodeků. Za jeho nasazení výrobce chválím, protože s Bluetooth 5.3 je připojení nejen spolehlivější, ale sluchátka z mých zkušeností drží i déle na jedno nabití. Máte sluchátka AirPods od Applu? Pak si pro vás výrobce přichystal vylepšenou podporu. V současné době ji najdete v: Nastavení telefonu, Experimentální funkce, Podpora pro AirPods.

Vůbec špatná není ani haptická odezva a s gesty Androidu funguje skvěle. To samé platí i během hraní her, a to především těch onlinových. Sílu vibrací si můžete upravovat v nastavení.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Výrobce umístil čtečku otisků prstů pod OLED displej. Její umístění je dobré pro odemykání palci a se čtečkou jsem po celou dobu testování neměl žádný problém. Odemykání je rychlé a spolehlivé. Nastavit si můžete i odemykání obličejem. To funguje také spolehlivě i za horších světelných podmínek a nastavit si můžete i druhý obličej např. člena rodiny.

Co výkon? Zahraju si náročné hry?

Pod kapotou a diodami Nothing Phone (2a) ukrývá osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 7200 Pro s maximálním taktem 2,8 GHz. Vyroben byl moderním 4 nm procesem. Na našem trhu se oficiálně prodává verze s 8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm nebo 12 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. V obou případech se jedná o paměti RAM LPDDR4X. Kdybych si měl mobil kupovat, rozhodně bych si tisícovku připlatil za 256 GB verzi. Paměti RAM umí systém také automaticky navyšovat skrze interní úložiště a takovou funkci najdete v: Nastavení telefonu, Systém, Rozšíření RAM.

Kolem výkonu mobilu Nothing Phone (2a) jsem narazil na různé komentáře od chytráků, kteří žijí v roce 2014. Ano, často se naráželo na procesor MediaTek. Kdysi se totiž jednalo o nevýkonné a špatné procesory, ale ta doba je naštěstí už pryč a konkrétně procesor v Nothing Phonu (2a) je opravdu výkonný. Dle různých testů má více výkonu než konkurenční Snapdragon 7s Gen 2 nebo Snapdragon 778G. Výrobce výborně zvládl také chlazení procesoru a mobil se během hraní náročných her zahřeje, ale ne nijak nadměrně. Paměti RAM jsou také štědré a bez problémů jsem hrál náročné hry Fortnite, Rainbow Six Mobile, Blood Strike nebo Call of Duty: Warzone Mobile.

Když si to shrnu, za ty peníze má mobil výkonu opravdu dost. Užít si ho může každý nejen na náročné pracovní nasazení s mnoha aplikacemi a multitaskingem, ale také náročnější hráč mobilních her.

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

Nothing Phone (2a) má akumulátor (baterii) o kapacitě 5000 mAh. Dnes se jedná o takovou standardní kapacitu, ale procesor je překvapivě dost úsporný a systém výborně optimalizovaný. Výdrž hodnotím strašně nerad, protože každý máme potřeby trochu odlišné a časem se výdrž může měnit aktualizacemi. Řekl bych, že s mobilem celý pracovní den určitě vydržíte a pokud nebudete sledovat několik hodin na TikTok nebo hrát hry s vyšším jasem displeje, můžete vydržet i dva dny. Záleží jen na vašem používání.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C, ale nabíjecí adaptér výrobce do balení bohužel nepřiložil. Tento přístup vyčítám všem výrobcům a myslím si, že se jedná o hloupou výmluvu na ekologii. Mobil ale podporuje 45 W drátový nabíjecí výkon a v balení je nejen pěkný, ale i kvalitní nabíjecí/datový kabel. Je silný nejen pro nabíjení mobilu, ale během testování jsem s ním nabíjel i notebook. Mobil si skvěle rozuměl s nabíjecím adaptérem VARTA High Speed Charger 65W. Předpokládám tedy, že mobil pro maximální nabíjecí výkon využívá technologii Power Delivery, i když to výrobce nikde neuvádí. Z nuly do 100% se akumulátor nabil za 53-59 minut (dle okolní teploty). Není nejrychlejší, ale většina uživatelů bude asi spokojena. Já bych tedy uvítal 67 W nabíjení jako u některých jiných mobilů. Bezdrátové nabíjení pak mobil nemá, ale to v tomto cenovém segmentu nemá většina mobilů.

Jak je na tom aplikace fotoaparátu?

Když jsem mobil prvně spustil a používal, mobilní aplikace fotoaparátu byla pomalejší a bylo vidět, že je taková nedoladěná. Vyšla ale aktualizace, která vše opravila a nyní je aplikace hezky svižná. Všechny prvky jsou dostatečně velké, aby bylo možné rychle přepínat mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem nebo sáhnout po digitálním zoomu.

V aplikaci najdete nastavení automatického HDR, časovač, filtry, překvapivě zaostření pohybu, rychlé nastavení poměru stran fotek nebo rozlišení videa, mřížku a lze fotit v maximálním 50 Mpx rozlišení. V pruhu režimů se nachází zpomalené video, pořizování běžného videa nbo fotky, portrétní režim s rozostřeným pozadím, panorama a expertní režim pro nastavení parametrů během focení. Někoho může potěšit, že mobil umožňuje fotit v surovém formátu RAW, což dnes již není samozřejmé. V nastavení aplikace je k dispozici i funkce vylepšení ultra HDR. Co ale noční režim? Ten v pruhu režimů sice nenajdete, ale automatika ho využívá sama. Pokud je tedy horší světlo, fotoaplikace automaticky použije noční režim.

Jak fotí dvojice zadních fotoaparátů?

Nothing Phone (2a) si nehraje na počet zadních fotoaparátů, což je dle mého názoru dobře. Většina mobilů v tomto cenovém segmentu totiž hraje na jejich počet a výrobci nasazují i zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení se světelností f/1,88 a optickou stabilizaci obrazu (OIS). Ultraširokoúhlý fotoaparát má také 50 Mpx rozlišení, světelnost f/2,2 a zorné pole 114°.

Od fotoaparátů mobilu za tuto cenu jsem velká očekávání neměl, ale jsme velice mile překvapen. Na vlajkové modely ani zdaleka nemá, ale za ty peníze nabízí nadprůměrnou kvalitu fotek. Pořízené fotky najdete v galériích níže.

Co pořizování videa?

Hlavním fotoaparátem je možné pořizovat video v maximálním rozlišením 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Pokud chcete 60 FPS, musíte snížit rozlišení na Full HD. Ultraširokoúhlým fotoaparátem také můžete natáčet ve 4K se 30 FPS, což je dost nezvyklé a konkurence často umí jen Full HD. K dispozici je i zpomalený režim se 120 FPS.

Jak kvalitní videa jsou? Jejich barevné podání je na tom dost podobně, jako v případě fotografií. Velice spokojený jsem s jejich ostrostí a rychlostí přeostřování na bližší předměty. Digitální zoomování vypadá také dobře a výborně funguje i optická stabilizace obrazu hlavního fotoaparátu. Ultraširokoúhlý má sice elektronickou stabilizaci, ale i ta umí pořídit stabilní video.

Focení selfíček

Přední fotoaparát má 32 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2. Fotit můžete v běžném automatické režimu s automatickým HDR, filtry nebo retuší obličeje. Níže v aplikaci je i tlačítko pro trochu větší zorné pole. Použít můžete i portrétní režim, kdy je za vámi pozadí rozostřeno. Výsledné snímky jsou hezké a myslím si, že s jejich kvalitou bude spokojený každý.

Operační systém – je čistý nebo ne?

Nothing Phone (2a) v době psaní recenze měl operační systém Android 14 se všemi potřebnými Google službami. Na některých webech se píše, že se jedná o čistý Android, ale skutečnost je tak trochu jiná, což je dle mého názoru jen a jen dobře. Čistý Android totiž není zrovna hezký a nadstavba NothingOS ukazuje, jak by dle mého názoru měl čistý systém opravdu vypadat. Vypadá totiž mnohem lépe, má praktická nastavení a je nádherně svižný.

Jak je na tom konektivita?

Mobil nabízí dva fyzické nanoSIM sloty (DaulSIM) s podporou všech pásem mobilních sítí 5G a LTE. Sdílet ho můžete přátelům Wi-Fi hotspotem a připojit se překvapivě můžete k běžným sítím Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4, ale dokonce i novějším Wi-Fi 6.

Běžné uživatele verze Bluetooth nezajímá, ale ona je v dnešní době velice důležitá. Opravuje totiž často bezpečnostní chyby, ale také zajistí delší dosah a nižší spotřebu energie. To nabízí právě Bluetooth 5.3, které tento mobil má. Využít ho můžete nejen pro bezdrátový poslech, ale také pro připojení různých chytrých zařízení. S NFC pak můžete bezkontaktně platit.

A navigace? Ta funguje příkladně a poloha je nalezena takřka okamžitě. Mobil podporuje satelitní systémy: evropské Galileo, americké GPS/A-GPS, čínské Beidou a prašivý ruský Glonass.

Závěr – takřka bez nedostatků

Společnost Nothing již nějakou dobu prodává své mobily, ale ty jsou často za vyšší ceny. Tentokrát se výrobce snažil nabídnout skvěle vybavený mobil za rozumnou cenu, což se mu dle mého názoru povedlo. V době psaní recenze cenovka mobilu začínala na atraktivní částce 7 999 Kč s DPH. Já osobně bych si ale tisícovku připlatil za verzi 12/256 GB.

Z Nothing Phonu (2a) mám velmi dobrý pocit a vlastně bych řekl, že se řadí mezi ty nejlepší mobily v dané kategorii. Má dvojici nadprůměrných fotoaparátů, stabilní 4K video, stereo reproduktory, krásný OLED displej s Always-On bez otravného omezení a velkou pochvalu si výrobce odnáší za bleskové prostředí NothingOS. Rád vidím i podporu Wi-Fi 6.

Hledáte mobil v tomto cenovém segmentu? Pak si myslím, že Nothing Phone (2a) může být žhavým kandidátem a doporučil bych ho. Design se ale ne každému sedne, čemuž naprosto rozumím. Kdykoliv si ale můžete pořídit nějaký kryt a užívat si skvěle vybavený a spolehlivý mobil. V některých ohledech konkurenci drtí, ale bez chyb bohužel také není. Já bych ocenil rychlejší nabíjení a výrobci bych dále vytkl rádoby ekologický krok s absencí nabíjecího adaptéru v prodejním balení. Nic víc ale mobilu vytknout nelze.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*