RECENZE: Oppo Reno7 Lite 5G – stylovka s hrany a svítícím fotomodulem

V mé předchozí recenzi jsem se věnoval hezkému mobilu Oppo Reno7 5G a na test jsem dostal také jeho bratříčka Oppo Reno7 Lite 5G, kterému se budu věnovat v této recenzi. Ten je sice takový „odlehčený“, ale zaujmout se snaží hranatým designem se svítícími fotomoduly, kvalitou hlavního fotoaparátu a slušným výkonem. V době psaní této recenze se mobil prodával za cenu kolem 9 699 Kč. Na e-shopech mobilních operátorů byl mobil také k dispozici s bezdrátovými sluchátky jako dárek zdarma.

 

 

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Někdo ocení hranatý design a svíticí fotomodul
  • Moc hezký OLED displej
  • 3,5 mm jack pro sluchátka
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Dostatek výkonu a dobrý procesor Snapdragon 695
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Snímky ze zadního fotoaparátu
  • Stabilní videa
  • Spolehlivá Androidí nadstavba
  • Dobrá konektivita
  • V době recenze u operátorů bylo možné k mobilu dostat sluchátka zdarma

 

Negativa:

  • Jen 60 Hz obnovovací frekvence displeje
  • Nabíjení mohlo být trochu rychlejší
  • Chybí ultraširokoúhlý fotoaparát
  • Neumí video ve 4K
  • Mohl mít již Android 12 – to se brzy snad změní aktualizací
  • Cena mohla být o něco nižší

 

 

 

Obsah balení – tradiční pochvala

K mobilu dostanete vše potřebné, ale i něco navíc. V prodejní krabičce je rychlý 33 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-C kabel a průhledný silikonový ochranný kryt. Dále nechybí spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – když chcete hrany a svíticí fotomobul

Oppo Reno7 Lite 5G míří přesně na ty uživatele, co mají rádi hranaté mobily. Já mezi ně sice nepatřím, ale takových lidí v mém okolí znám celkem dost. Mobil je k dispozici také ve dvou barevných provedeních, a to mnou testovaném duhovém i černém provedení. Celkové rozměry mobilu činí: 159,85 x 73,17 x 7,49 mm (v černé) a 7,55 mm (duhové). Váha je také slušná a mobil váží 173 gramů.

Zdroje: Oppo

Mobil má na dnešní poměry menší displej s úhlopříčkou 6,43palce. Kolem displeje jsou minimální rámečky a přímo na ochranném skle displeje je i již z výroby nalepená ochranná fólie. Nad displejem je pak jen mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je hranatý a je celý z plastu, který však působí kvalitním dojmem. Na jeho horní části najdeme jen zdířku mikrofonu. U Oppo je tradiční, že levý bok má tlačítka regulace hlasitosti a nachází se v něm i šuplík pro dvě nanoSIM a microSDXC karty. Pravý bok má zamykací tlačítko a vespod mobilu je 3,5 mm jack pro sluchátka, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Na tomto mobilu jsou však nejzajímavější jeho záda, která výrobce zpracoval moc hezky. Zadní kryt výborně imituje sklo, ale ve skutečnosti se jedná o plast a alespoň v mnou testovaném duhovém provedení na něm nejsou vidět otisky prstů. Duhová verze se pod různými úhly také efektivně leskne. Líbí se mi, jak výrobce zpracoval i zadní fotoaparáty. Ty se totiž nenachází ve velkém modulu, jak je tomu u drtivé většiny konkurence, ale na zádech najdeme jen vystouplé dvě větší čočky fotoaparátů. Asistuje jim malá třetí čočka a blesk. Na první pohled to tak sice nevypadá, ale kolem čoček fotoaparátů jsou také ukryté modré diody. Diody budou svítit během nabíjení, ale lze si nastavit také upozornění na příchozí notifikace (upozornění z aplikací). Většinou podobné světelné efekty na mobilech moc rád nevidím, ale Oppo diody zakomponovalo rozumně a působí to hezky. Svícení diodami si také můžete nastavit dle svých potřeb v: Nastavení telefonu/Přizpůsobení/Pulzující kontrolka.

 

 

 

Displej – moc hezký OLED s nalepenou fólií, ale…

Jak jsem již zmiňoval, mobil Oppo Reno7 Lite 5G má na dnešní poměry celkem malý displej, což může leckdo ocenit. Dnešní mobily totiž mají i více jak 6,7palce. Tento model má 6,43palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením (2 400 x 1 080 px), 409 PPI a na ochranném skle displeje je již z výroby nalepená ochranná fólie, což chválím. V případě potřeby ji můžete i odlepit.

OLED displej má vážně moc pěkné barevné podání, a to si v nastavení můžete i snadno upravit. Příkladné jsou i pozorovací úhly a dostačující je i maximální jas 600 nitů, díky čemuž budete displej vidět i v létě na přímém slunci. Automatická regulace funguje také pohotově. Díky OLEDu můžete využívat také funkce Always-On (Vždy na displeji), kdy i na zhaslém displeji vidíte čas, datum, zmeškané hovory a příchozí notifikace.

Výrobce Oppo do mobilu sice nasadil moc pěkný a moderní OLED panel, ale má jen standartní 60 Hz obnovovací frekvenci. Je opravdu velká škoda, že výrobce nenasadil alespoň 90 Hz frekvenci. Na druhou stranu někteří uživatelé rychlejší obnovování považují za zbytečné a 60 Hz jim dostačuje. Standartní obnovovací frekvence je také šetrnější na baterii.

Nastavení displeje

 

 

 

Zvuk – neoslní, ale ani nezklame

Oppo Reno7 Lite 5G spadá do cenové kategorie, kdy hlasité reproduktory často nijak neoslňují, a to je případ i tohoto modelu. Pro multimédia tedy slouží jen jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Hraje dostatečně hlasitě, ale kvalita je čistě průměrná.

Staromilce jistě potěší, že mobil má na spodní části také prastarý 3,5 mm jack konektor. Můžete ho využít pro svá oblíbená drátová sluchátka, mikrofon pro lepší zvuk v pořízených videích či připojení jiného příslušenství. Skvěle si mobil poradí i s poslechem hudby v bezdrátových sluchátkách skrze Bluetooth 5.2 s podporou kodeků: aptX/aptX-HD, LDAC, AAC a SBC.

 

 

 

Odemykání mobilu a ochrana vašeho soukromí

Svůj mobil Oppo Reno7 Lite 5G si můžete zabezpečit čtečkou otisků prstů i obličejem. Jelikož Oppo využil OLED displej, mohl čtečku otisků zabudovat přímo pod displej, což je moderní. Čtečka je umístěna také ideálně a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Odemykání je rychlé i spolehlivé skrze nalepenou fólii na displeji.

Máte špinavé ruce a potřebujete mobil rychle odemknout? Na takové situace mobil nabízí odemykání obličejem skrze selfie kamerku. Odemykání je opět hezky rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek.

U mobilů Oppo je také skvělé, že umí odstranit polohu a další informace v metadatech fotek během sdílení. Jakékoliv fotky totiž obsahují různé informace, díky kterým vás je možné třeba lokalizovat. U mobilů Oppo se vám to nestane, protože galérie fotek od výrobce tyto informace umí odstranit. Není tedy potřeba metadata zdlouhavěji odstraňovat či stahovat nějakou další aplikaci z Obchodu Play. Více se dočtete v samostatném článku.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Mobil pohání na střední střídu velmi dobrý osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G s grafickým čipem Adreno 619. K dispozici jsou i 8 GB paměti RAM LPDDR4x a 128 GB interní úložiště UFS 2.2. Skrze interní úložiště lze virtuálně paměti RAM rozšířit až o dalších 5 GB. Úložiště lze i rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Výrobce ve svých propagačních materiálech nikde neuvádí, jakou maximální kapacitu paměťové karty lze použít.

Vzhledem k ceně má mobil dostatek výkonu pro náročné aplikace, multitasking i svižný běh operačního systému. S výkonem jsem byl tedy spokojený a díky skvělému procesoru si můžete zahrát i náročné mobilní hry, jako jsou třeba Fortnite, Apex Legends, Call of Duty Mobile a další. Výrobce výborně zvládl také chlazení mobilu a mobil netrpí na žádné nadměrné zahřívání při náročném používání. To se v letním období může rozhodně hodit, i když používáte navigaci.

Testy mobilu v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

 

Výdrž a nabíjení:

Uvnitř mobilu se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, což je na dnešní poměry celkem průměrná kapacita. Mobil však má dobrý procesor a displej se standartní obnovovací frekvencí 60 Hz, takže procenta nabití neubývají tak rychle. Mobil celý den pracovního nasazení tedy vydrží a méně náročný uživatel může na jedno nabití vydržet i celé dva dny. Záleží jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat.

Přímo v balení k mobilu dostanete 33 W rychlý nabíjecí adaptér, díky kterému se mobil z nuly do 100% nabije do hodiny. Nabíjení je tedy sice už rychlejší, ale rychlejší být mohlo. Rád bych viděl alespoň 60 W. Někdo však bude s hodinovým nabíjením spokojený.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

V mobilu se nachází výrobcem předinstalovaná aplikace fotoaparátu, která se tradičně v mobilech tohoto výrobce nachází. Aplikace je přehledná, její ovládání jednoduché a prvky jsou také dostatečně velké a ideálně umístěné. Dovolím si tedy říci, že aplikaci zvládne ovládat opravdu každý.

Horní část aplikace nabízí nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky), AI – pomoc umělé inteligence pro vyvážení barev, různé filtry a podrobné nastavení aplikace. V režimu pro pořizování videa se na horní části nachází rychlé přepínání rozlišení videa. Níže najdeme tlačítko chytré funkce Google Lens pro skenování objektů či QR kódů. Prostřední tlačítko pak slouží pro 1x-5x digitální zoom a poslední tlačítko ukrývá retuš obličeje.

Přepínání mezi režimy aplikace je velice svižné, což u některé konkurence rozhodně obvyklé není. Dostalo se na noční režim i portrétní režim s rozostřeným pozadím. V kolonce „Další“ je režim pořizování videa zadním i předním fotoaparátem současně, skener textu, panorama i hezký Pro režim s manuálním nastavením parametrů.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Na zádech mobilu Oppo Reno7 Lite 5G se nachází dvě větší čočky fotoaparátů. Hlavní fotoaparát má 64 Mpx rozlišení, světelnost f/1,7 a zorné pole 79°. Zbylé dva fotoaparáty považuji za zbytečné, protože mají pouze 2 Mpx rozlišení. Jeden je monochromatický (černobílý) a druhý makro. Je opravdu velká škoda, že Oppo u tohoto modelu nepoužilo alespoň 8 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát.

Hlavní fotoaparát za dobrých světelných podmínek umí pořídit moc hezké snímky, se kterými bude většina uživatelů jistě spokojena. Snímky mají věrné barevné podání a překvapivě výborně funguje i automatické HDR. Fotit lze i krásné makro snímky hlavním fotoaparátem, protože mobil umí na blízké objekty rychle přeostřovat pomocí zaostření dotykem prstu. Za horších světelných podmínek se vytrácí detaily, ale to je příležitost pro využití nočního režimu.

U mobilu za zmínku stojí sice jen jeden fotoaparát, a to ten hlavní. Má však vysoké 64 Mpx rozlišení a výrobce se toho snažil hned využít. Snímky ve vysokém rozlišení totiž lze ořezávat, takže lze docílit snímků s 2x – 5x digitálním zoomem se slušnou kvalitou. Snímky i se zoomem jsou použitelné. Hlavní fotoaparát tedy hodnotím pozitivně, ale místo zoomu bych přeci jen raději viděl ultraširokoúhlý fotoaparát…

 

 

 

Pořizování videa zadním fotoaparátem

Mobil umí pořídit video zadním fotoaparátem s maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je škoda, že mobil neumí již 4K video, ale videa ve Full HD jsou opravdu kvalitní. Mají hezké barvy, dostatek detailů, rychlé přeostrování a především elektronická stabilizace je výborná. Videa jsou krásně stabilní a dobrý je i pořízený zvuk.

Je celkem zvláštní, že na horní části aplikace, kde se nachází nastavení rozlišení je k dispozici Full HD a druhé Full HD bez dalšího popisku. Nějak nerozumím, proč je tam Full HD dvakrát. Nejdříve jsem si myslel, že druhé Full HD bude umět pořizovat video se 60 FPS, ale bohužel to neumí.

 

 

 

Focení selfíček

Kamerka v průstřelu displeje má 16 Mpx rozlišení se světelností f/2,4. Kvalita snímků je dobrá a jsem s ní spokojený. Velice dobře funguje i portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Videa je přední kamerou možné pořizovat také v rozlišení Full HD se 30 FPS.

Vyfoceno portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – spolehlivá nadstavba

V době psaní této recenze měl mobil verzi systému Android 11 s nadstavbou ColorOS 12. Je tedy velká škoda, že mobil již nemá novější Android 12, ale Oppo se svým mobilům věnuje aktualizacemi a věřím tomu, že brzy novou verzi Androidu obdrží. Během testování jsem obdržel také nové bezpečnostní záplaty.

Systém má vydařenou nadstavbu ColorOS 12, která nemá žádné zbytečné prvky, jako je tomu u některé konkurence. Je tedy čistá, přehledná, s českým překladem a má i veškeré Google služby. Je také svobodná a umožňuje bezproblémovou instalaci a využívání aplikací i mimo Obchod Play, jako je třeba YouTube ReVanced (YouTube bez reklam zdarma), AeroInsta (Instagram bez reklam) a další. To nadstavby od některých výrobců neumožňují.

V nastavení telefonu se tradičně nachází kolonka „Přizpůsobení“, která nabízí nastavení tapety, upravení obrazovky Always-On, ikonek v prostředí, barvy, velikost písma a v případě tohoto modelu je i bonusové funkce „Pulzující kontrolka“. Jedná se o funkci pro nastavení zadních modrých diod kolem čoček fotoaparátů. Využít tedy můžete blikání při spuštění her, při nových notifikacích či svícení během nabíjení.

Systému musím také pochválit krásně svižný chod a spolehlivost. Dále jsem byl spokojený s během aplikací na pozadí, takže problém s novými notifikacemi z komunikačních aplikací mít nebudete. Spolehlivě mi fungovalo také neustálé připojení k VPN s blokováním reklam. Pokud budete chtít mít jistotu, že aplikace pro komunikaci a další budou spolehlivě fungovat neustále, můžete jim povolit neustálý běh a automatické spouštění. K této funkci se dostanete tak, že na ikoně aplikace podržíte prst/Informace o aplikaci/Využití baterie a povolíte aktivitu na pozadí a automatické spouštění.

 

 

 

Konektivita – nic mu neschází

V levém boku mobilu je schovaný hybridní šuplík, což znamená, že můžete používat jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu nebo dvě nanoSIM karty bez paměťové karty. Oba nanoSIM sloty podporují všechna 5G a LTE/4G pásma, takže s mobilním internetem mít problém rozhodně nebudete. Skvěle funguje i Wi-Fi hotspot pro sdílení mobilního internetu a spokojený jsem byl i s připojení ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím.

Mobil v sobě má také NFC cívku a díky ní můžete využívat pohodlné bezkontaktní placení mobilem skrze službu Google Peněženka. Pro chytrá zařízení či odesílání souborů slouží dobře Bluetooth 5.2. Pokud často využíváte na cestách navigaci, budete s tímto mobilem spokojeni. Má totiž všechny potřebné navigační systémy: GPS/A-GPS i evropské Galileo. Přítomný je i ruský Glonass, čínské Beidou a japonské QZSS. Poloha na mapě je nalezena okamžitě a je spolehlivě udržena. Mobil má i účinné chlazení během navigování.

 

 

 

Závěr – odpustíte mu jeho nedostatky?

Oppo Reno7 Lite 5G se snaží být stylovkou, kterou si zamilují především mladí uživatelé, co mají rádi hranatý design. Stylový design se mu vážně povedl a pochválit musím duhovou barevnou variantu, zpracování zadního modulu i podsvícení čoček fotoaparátů s možností upozornění na notifikace. Na dnešní poměry má mobil také rozumnou váhu a rozměry, a to dost uživatelů ocení.

Výrobci Oppo musím tradičně pochválit obsah balení, kde na rozdíl od některé konkurence nechybí rychlý nabíjecí adaptér ani silikonový ochranný kryt. Spokojen jsem byl i s rychlým odemykáním mobilu čtečkou otisků prstů v displeji nebo obličejem. Hezký je i použitý OLED displej a rád vidím i přítomnost skvělého procesoru Snapdragon 695 5G. Za zmínku stojí i kvalitní hlavní 64 Mpx fotoaparát s kvalitními snímky, ale i krásně stabilními videi.

Bohužel jen chválit mobil nemohu a vzhledem k ceně bych již očekával alespoň 90 Hz obnovovací frekvenci displeje, ultraširokoúhlý fotoaparát a rád bych měl i alespoň 60 W rychlé nabíjení. Někdo může postrádat i možnost pořizovat video ve 4K či novější verzi systému Android 12. Nový systém mobil snad brzy obdrží aktualizací. Pokud chcete ultraširokoúhlý fotoaparát, 90 Hz displej a rychlejší nabíjení, doporučuji se podívat po vybavenějším modelu Oppo Reno7 5G.

Když si to tedy shrnu, tak mobil je krásný a rozhodně má co nabídnout. Své zákazníky si jistě najde, ale já osobně si myslím, že cena mohla být o něco nižší. Pokud vám však stačí 60 Hz displej, 33 W nabíjení a nepotřebujete ultraširokoúhlý fotoaparát, může se jednat o ideálního kandidáta pro vás. U mobilních operátorů bylo možné mobil zakoupit také s bezdrátovými sluchátky jako dárek zdarma.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*