HTC Desire 12+ – Krásný design, displej bez rámečků a slušná výdrž pod 6000 Kč (RECENZE)

Tchajwanský výrobce HTC letos představil dva zajímavé modely HTC Desire 12 a Desire 12+. Ty míří do levnějšího segmentu a v této recenzi se podíváme na dražší model HTC Desire 12+. Ten láká na krásný lesklý design, nízkou váhu, obří displej s poměrem stran 18:9 a duální fotoaparát za příjemnou cenu pod 6000 Kč.

Obsah balení – Nic nadstandardního

  • HTC Desire 12+
  • Nabíjecí adaptér
  • MicroUSB nabíjecí/datový kabel
  • Špendlík pro vysunutí slotu pro dvě NanoSIM a MicroSD
  • Pecková sluchátka
  • Návody, samolepky s logem

 

 

 

Design a konstrukce – Na okolí zapůsobí

HTC si na designu loňských modelů dalo opravdu záležet a nabídlo zajímavé barevné varianty. Letos tomu není jinak. Dokonce i levnější model Desire 12+ zapůsobil hned po vybalení z krabičky, a to především zajímavou barevnou variantou Silver Purple. Jedná se o fialovou barvu s nádechem stříbrného odstínu. Na našem trhu je možné zakoupit také klasickou černou variantu.

 

 

Celkové rozměry mobilu činí 158.2 x 76.6 x 8.4 mm a jedná se tedy o větší mobil. Díky elegantně zaobleným hranám však padne do ruky skvěle. Díky plastu a akrylovému zadnímu krytu váha celého mobilu činí krásných 157 gramů. To je vzhledem k velikosti mobilu velmi příjemná hodnota.

 

 

Čelní strana nabízí 2.5D ochranné sklo, které skvěle zapadá do plastového rámečku a chrání obří 6“ (palce) displej. Nad displejem najdeme 8 Mpx selfie kamerku s přisvětlovacím LED bleskem a reproduktor pro hovory. Nechybí ani zelená notifikační diodka. Pod displejem se nachází pouze prázdné místo, což je u displejů s moderním poměrem stran 18:9 běžné.

 

 

Rámeček kolem telefonu je z plastu a to může některým uživatelům upřednostňujících hliník vadit. Na levé straně rámečku najdeme slot pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu. Pravý bok tradičně nabízí plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a hliníkové zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. Tlačítka jsou umístěna ideálně a jejich zpracování chválím. Nijak se neviklají a drží pevně na svém místě. Spodní část nabízí 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, nabíjecí konektor MicroUSB a hlasitý reproduktor.

Slot pro dvě NanoSIM a jednu MicroSD kartu

 

 

Záda Desiru 12+ jsou na mobilu to nejhezčí a nabízí lehce vystupující dvojici 13 Mpx a 2 Mpx čoček fotoaparátů. Dále nechybí ani LED blesk, mikrofon pro záznam zvuku při pořizování videa a čtečka otisků prstů.

Zadní kryt však není skleněný, jak se na první pohled může zdát. Je z akrylátu, který výborně napodobuje sklo. Je jen škoda, že se na zadním krytu zachycují otisky prstů a často jej budete leštit. Mnou testovaná varianta Silver Purple vypadá vážně moc hezky. Záda se na světle lesknou a na okolí mobil působil dražším dojmem.

 

 

 

Displej – Protáhlý obr s moderním poměrem stran

HTC Desire 12+ nabízí 6“ (palce) IPS displej s HD+ (720 x 1440 px) rozlišením. To je vzhledem k ceně dostatečné. Displej nabízí moderní poměr stran 18:9 a výrobce se tedy snažil eliminovat rámečky kolem displeje. To se mu povedlo a jsem rád, že se nerozhodl pro vykousnutí v displeji tzv. „notch“. Ten se bohužel začíná objevovat i u levnějších mobilů … Nad displejem se nachází zelená notifikační diodka, která je vidět a spolehlivě upozorní na příchozí notifikace.

Displeji nechybí automatická regulace jasu, která funguje dobře a s viditelností na přímém slunci jsem neměl problémy. Pozorovací úhly jsou na tom vzhledem k ceně dobře a to samé mohu říci o barevném podání. V nastavení si teplotu barev lze manuálně změnit, což někteří uživatelé ocení. Nechybí ani oblíbený noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách či nastavení velikosti písma.

 

 

 

Zabezpečení – Spolehlivá čtečka otisků

Čtečka otisků prstů se nachází na zádech mobilu a její umístění je dle mého názoru ideální. Čtečku jsem spolehlivě nahmatal ukazováčky už v kapsách. Lze nastavit až dostačujících pět prstů a se spolehlivostí čtečky jsem byl spokojený. Za celou dobu se nestalo, že by čtečka nefungovala a odemykání bylo rychlé.

Je však celkem škoda, že čtečka nenabízí žádná gesta. V předinstalované aplikaci Boost+ si lze aplikace zamknout. Díky tomu se nikdo bez přiložení prstu či zadání gesta nedostane do Messengeru, E-mailu či jiné aplikace.

 

 

 

Hardware a výkon – Zahrajete si i náročnější hry

Uvnitř Desiru 12+ tepe osmijádrový procesor Snapdragon 450 od Qualcommu s taktem 1,8 GHz. Tomu vypomáhá dostatečná porce 3 GB RAM a nechybí ani 32 GB interní úložiště (reálně lze použít kolem 23 GB). To však lze rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD s maximální kapacitou 2 TB.

Test v AnTuTu Benchmark a AndroBench

 

 

Je výkon dostatečný? Byl jsem velmi mile překvapen rychlostí prostředí či spouštěním aplikací. Co se týče používání běžných aplikací, tak jsem nenarazil na žádný problém s výkonem ani při otevření více stránek v internetovém prohlížeči či sledování filmů ve vyšším rozlišení.

Během mého testování jsem do mobilu nainstaloval hned několik her. Pochopitelně jsem musel nainstalovat i mé oblíbené PUBG Mobile. V tom jsem nahrál hned několik hodin a opět jsem byl překvapený z plynulosti hry a na žádné zasekávání či přehřívání mobilu jsem nenarazil. Hra však pochopitelně plynule fungovala na nižších grafických detailech, což je i vzhledem k ceně pochopitelné. Se hrou World War Heroes či Unkilled jsem také neměl žádné problémy neměl.

 

 

 

Fotoaparát – Duální fotoaparát a blesk na „selfíčka“

HTC Desire 12+ nabízí jednu 13 Mpx hlavní čočku fotoaparátů v cenové kategorii standardní světelností objektivu f/2.2. Té asistuje a druhá pomocná čočka s rozlišením 2 Mpx a LED blesk. Nechybí ani 8 Mpx selfie kamerka s LED bleskem.

 

 

Fotoaplikace – V jednoduchosti je síla?

V systému Desiru 12+ se nachází fotoaplikace Snapdragon Camera. Jedná se o jednoduchou aplikaci, kterou zvládne ovládat i méně zkušený uživatel. Na horní části se nachází nastavení režimu HDR, automatiky, sportovní režim, režim pro focení květin, noční režim a další klasické režimy. Dále nechybí filtry či režim zkrášlení pro zahlazení nedostatků pleti. Nechybí ani tlačítko nastavení, které ukrývá nastavení kvality fotek, blesku, časovač či manuální režim.

Fotoaplikace Snapdragon Camera

 

Dolní část nabízí přepínání mezi zadní/přední kamerou, přepínání mezi režimem focení a pořizování videa, spoušť a dále oblíbený Bokeh Efekt pro rozostření pozadí. Ten funguje dobře a lze jej po vyfocení manuálně doladit dle libosti.

Zklamaný však jsem z absence touch focusu a nelze tedy ostřit dotykem na displej. Absenci vážně nechápu, ale je dost možné, že přijde v některé aktualizaci … Pokud by ostření dotykem někdo postrádal, tak lze zvolit aplikaci jinou. Během testování jsem zkoušel aplikaci Open Camera. Tu lze bezplatně stáhnout z Obchodu Play a nebo za zkoušku stojí také Nokia Pro Camera.

 

Jak fotí zadní dvouočko?

V maximálním rozlišení 13 Mpx lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud požadujete fotky roztažené po celém displeji, tak v nastavení fotoaplikace je nutné zvolit rozlišení 8 Mpx s poměrem stran 16:9.

Za dobrých světelných podmínek odvádí fotoaparáty dobrou práci. Fotkám nechybí ostrost ani dobré podání barev. Za horších podmínek to už tak slavné není. Často lze vidět digitální šum a s ostrostí to také není vůbec slavné. Pochválit však musím rychlost automatického ostření a spolehlivé vyhledávání obličejů. Vzhledem k ceně nelze očekávat zázraky a méně náročný uživatel bude spokojen. Kvalitu snímků hodnotím jako průměrnou.

Vyfoceno za dobrým podmínek
Vyfoceno za dobrých podmínek
Vyfoceno za dobrých podmínek
Vyfoceno za dobrých podmínek
Vyfoceno za špatných světelných podmínek
Vyfoceno za dobrých podmínek

 

Makro vyfoceno za dobrých podmínek
Makro vyfoceno za dobrých podmínek
Vyfoceno za dobrých podmínek
Vyfoceno za horších světelných podmínek – bylo zataženo, zapnut režim HDR
Vyfoceno za dobrých podmínek
Vyfoceno za velmi špatných světelných podmínek
Makro vyfoceno za dobrých světelných podmínek
Tekoucí voda vyfocena za dobrých světelných podmínek

 

 

Co videa?

Zadním fotoaparátem lze pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD (1080 p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Během natáčení také lze fotit poklepáním na displej. Kvalita videí na tom není vůbec špatně a je na slušné úrovni. Nepostrádá ostrost a celkem dobrou práci odvádí i softwarová stabilizace obrazu.

 

A přední kamera?

Ta nabízí rozlišení 8 Mpx se světelností objektivu f/2.0.  V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít mít „selfíčka“ po celém displeji, tak v nastavení aplikace je nutné zvolit rozlišení 4 Mpx s poměrem stran 16:9. S kvalitou fotek jsem byl spokojený a hodnotím je jako velmi dobré. Pro focení „selfíček“ za špatných světelných podmínek lze využít také LED blesk.

Vyfoceno přední 8 Mpx kamerkou

 

 

 

Operační systém – Oreo s výbornou optimalizací

HTC do modelu Desire 12+ nasadilo operační systém Android 8.0 Oreo. Ten je upravený povedenou nadstavbou HTC Sense. Jedná se o téměř čistý systém Android, který je však trochu upravený. Upravené je menu aplikací, které umožňuje vkládat aplikace do složek a měnit velikost mřížky. Pochopitelně všechny ikony lze také libovolně přesouvat na úvodní obrazovky.

 

Potěší také u tohoto výrobce dobře známá obrazovka BlinkFeed. Ta se nachází úplně vlevo vedle úvodních obrazovek a díky ní máte vždy po ruce novinky z oblíbených stránek či sociálních sítí. Pokud by však BlinkFeed obrazovka někomu vadila, tak ji lze odstranit.

Obrazovka BlinkFeed

 

 

Jak je to ale se spolehlivostí systému? Jelikož se jedná o levnější mobil, tak jsem očekával občasné zpomalení.  Za celou dobu testování se mi nestalo, že by se systém zpomaloval, sekal či samovolně restartoval. Systém je svižný a spolehlivý. Výrobce si tedy odnáší velkou pochvalu za výbornou optimalizaci.

V mobilu se nachází předinstalované užitečné aplikace a nechybí asistent HTC Sense Companion, který můžeme znát z dražších modelů. Ten slouží jako krokoměr či upozornění na aplikace, které mají velkou spotřebu baterie. Dále analyzuje události v kalendáři a dokáže tak upozornit na nízký stav baterie, aby se nestalo, že se při cestě na schůzku mobil vybije.

Boost+ je další povedenou aplikací nabízející úsporné režimy. Ty pravděpodobně nebudete používat příliš často, ale během mého používání jsem se dostal do situace, kdy jsem měl pouze 10% baterie a potřeboval jsem mobil na další 4 hodiny pro případnou komunikaci. Úsporný režim mi pomohl a funguje výborně. Aplikace dále nabízí režim „vylepšení“, který umožňuje uvolnění místa a nechybí ani již zmíněné zamykání aplikací a jejich správu.

Aplikace Boost+ a HTC Sense Companion

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Milé překvapení

Pod akrylátovým zadním krytem se nachází akumulátor s kapacitou 2 965 mAh. To je na dnešní dobu standardní kapacita, ale výdrž na jedno nabití příjemně překvapila. Během mého používání jsem se nesetkal, že by náročný pracovní den mobil nevydržel. Většinou se výdrž vyšplhala na jeden a půl dne. Když jsem však nehrál hry a méně sledoval videa na YouTube, tak jsem se dostal i na celé dva dny.

K nabíjení poslouží starší konektor MicroUSB a je velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit oboustranný konektor USB-C. Z úplného vybití do 100% stavu akumulátoru se Desire 12+ nabil za přibližně 2 a půl hodiny.

 

 

 

Internet a připojení – Velká pochvala za slot, ale …

HTC Desire 12+ nepostrádá plnou podporu mobilních sítí 4G/LTE či starších generací a lze se připojit také ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n). Je však škoda, že postrádá podporu 5 GHz „ácéčkových“ Wi-Fi sítí. To však většina uživatelů postrádat nebude, protože je používá minimum. Velkou pochvalu si však odnáší za citlivost Wi-Fi sítí, kterou Desiru 12+ mohou závidět i dražší mobily.

Další velkou pochvalu si mobil odnáší za slot pro NanoSIM karty a MicroSD kartu. Ten naštěstí není hybridní, jak u většiny konkurence a lze tedy využívat dvě NanoSIM karty a paměťovou kartu současně. Sakra, proč takový slot není u více mobilů?

Jelikož jsem uživatel, který v dnešní době platí mobilem, tak v tomto ohledu jsem potěšený nebyl. Desire 12+ postrádá NFC a platit tedy není možné … Nepostrádá však úsporné Bluetooth 4.2 a během mého používání jsem s odesíláním/přijímáním souborů či používáním bezdrátových sluchátek neměl problém.

Navigace také funguje bez problémů a nechybí GPS ani GLONASS. Poloha byla nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Během testování jsem denně hrával Pokémon Go využívající polohu mobilu a neměl jsem problém. To samé lze u aplikací Google Mapy a Mapy.cz. Během navigování se mobil ani nijak nadměrně nepřehříval.

 

 

 

Zvuk – Slušný hudebních s jackem

HTC Desire 12+ disponuje hlasitým reproduktorem na spodní části mobilu. Reproduktor se snaží o basy a kvalita se nevytrácí ani při maximálním navýšení hlasitosti. Kvalitu vzhledem k ceně hodnotím jako lehce nadprůměrnou. Hlasitost reproduktoru je spíše průměr.

Na spodní části také nalezneme 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. V balení najdeme také sluchátka, která jsou však pecková a jejich kvalita uspokojí spíše jen opravdu nenáročné. Během testování jsem zkoušel poslech hudby s dražšími sluchátky od SONY a z kvality konektoru jsem byl opět překvapený. Vyvážení basů a výšek bylo na výborné úrovni a dovolím si jej hodnotit jako nadprůměrný. Záleží však také na zvolení sluchátek.

Pecková sluchátka v balení

 

 

 

Závěr  – Povedený kousek, ale dokonalý není …

Mobil HTC Desire 12+ je možné sehnat pod 6 000 Kč a míří tedy na méně náročné uživatele. Výrobce však ukázal, že i levnější mobil může vypadat dobře a v záplatě stejně vypadajících mobilů se umí odlišit. Design se mi opravdu moc líbí a mnou testovaná fialová varianta s nádechem stříbrné kladně působila i na mé okolí.

Velkou pochvalu si mobil odnáší za výborně odladěný systém Android 8, který je bez zbytečných aplikací. To se v této cenové kategorii tak často nevidí. Spousta uživatelů také zajásá ze slotu, který umožní využívání dvou SIM karet a paměťovou kartu současně. Jsem také moc rád, že se HTC zaměřilo na audio i u levnějšího modelu. Kvalita reproduktoru a 3,5 mm jacku je ve srovnání s konkurencí nadprůměrná.

Desire 12+ má však své nedostatky … Jako velký nedostatek vidím absenci ostření dotykem v aplikaci fotoaparátu. Tu však lze nahradit jinou aplikací během dvou minut. Nemění to však nic na tom, že by si zasloužil lepší aplikaci již v základu. USB-C a NFC by také vůbec neuškodilo. Na druhou stranu často chybí i u konkurence …

Podívejme se tedy na konkurenci, kterou je Honor 9 Lite. Také nabízí displej s poměrem stran 18:9 a v jeho prospěch hraje přibližně o 300 Kč nižší cena, NFC a pro někoho hliníkový rámeček se skleněnými zády. Ta jsou však i jeho slabinou a velice snadno se poškrábou.

Ve prospěch HTC hrají odolnější akrylová záda, o něco větší 6″ displej, čistší operační systém bez zbytečných předinstalovaných her, lepší audio (reproduktor a 3,5 mm jack) a o trošku lepší výdrž na jedno nabití. Nesmím zapomenout také na slot pro využívání dvou SIM karet a paměťové karty současně.

 

 

Kde mobil sehnat?

Je velká škoda, že se HTC Desire 12+ neprodává na všech velkých e-shopech. Nejlevněji jej lze sehnat na Mall.cz za cenu kolem 5 700 Kč. Lze jej také zakoupit na oficiálních stránkách HTC.cz, ale tam je bohužel o 1000 Kč dražší.

 

 

Co se mi líbí?

  • Krásný design a kvalitní konstrukce
  • Nízká váha
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Lze využívat DualSIM a MicroSD současně
  • Svižný Android 8.0
  • Slušný reproduktor a nadprůměrný konektor pro sluchátka
  • 2 denní výdrž na jedno nabití
  • Přiměřená cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Fotoaplikace neumožňuje ostřit dotykem (lze stáhnout jinou aplikaci)
  • Starší nabíjecí konektor MicroUSB
  • Pomalejší nabíjení
  • Absence NFC

 

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*