Google Lens – Užitečný pomocník, který umí rozpoznat rostliny, zvířata a přeloží i text

V posledních dvou letech se na našem trhu rozšířila zařízení s čistým Androidem. Pravděpodobně za to mohou novodobé mobily Nokia, které nabízí systém Android One. V některých modelech můžete najít aplikaci Google Lens a čtenáři mi často píšou dotazy, k čemu vlastně je tato aplikace užitečná. Na první pohled se totiž může zdát, že je zcela zbytečná, ale ve skutečnosti může pomoci a ušetřit čas.

 

Jak Google Lens funguje?

Google je odborníkem na software a strojové učení, jak to ukázal i u své aplikace Google Camera s bezkonkurenčním nočním režimem. Google Lens je služba, která se snaží uživatelům usnadnit spoustu práce a díky strojovému učení a velkému množství dat z internetu (vyhledávače a dalších databází) umí detekovat různé objekty, text, čárové a QR kódy, květiny a další objekty. Neustále se také učí a ještě před rokem jsem o této službě tvrdil, že je úplně na nic.

 

 

Jaké je praktické využití Google Lens?

Největší zážitek můžete získat v kombinaci Google Lens a chytrého Assistenta, ale ten v naší krajině bohužel není dostupný. Používat jej můžete, ale jen když přepnete systém v mobilu do angličtiny. Naštěstí to ale neznamená, že by celá služba na našem trhu byla nepoužitelná. Alespoň na Nokii 8.1 mi Google Lens fungoval skvěle.

 

 

Na screenshotech níže si můžete všimnout, že službu můžete využít pro skenování textu, kdy přímo z fotky můžete celý text označit, zkopírovat a vložit si jej do poznámek či někomu poslat. Taková funkce se jistě může hodit. Skenovat také můžete čárové kódy a o daném produktu si tak vyhledat cenu a další informace. V obchodě tak můžete chodit a u daného produktu naskenovat také informace na krabičce, kdy bude během okamžiku vyhledána jeho cena na internetu.

Ve službě je také zabudovaný Google překladač, který funguje výborně. Stačí jen spustit aplikaci, klepnout na text, který chcete přeložit a během okamžiku budete mít překlad. S textem opět můžete dále pracovat, zkopírovat a vložit do jiné aplikace např. e-mailu. Vyzkoušel jsem také detekování rostlin, kdy byl nalezen název květiny opravdu rychle.

 

 

Mohu si Google Lens stáhnout do svého mobilu?

Google Lens často najdete v mobilech s čistým Androidem, a to přímo v menu aplikací. U některých mobilů se některé funkce této služby nachází přímo v aplikaci fotoaparátů, kde má svou ikonku. Když na svém mobilu navštívíte Obchod Play, tak ve většině případech aplikace Google Lens vůbec nenajdete. Na mobilu HTC U12+ však bylo možné aplikaci nainstalovat klepnutím na tento odkaz do Obchodu Play. Pro zařízení s iOS služba bohužel není dostupná.

Stažená verze fungovala dobře a kopírování textu fungovalo skvěle. Umí také detekovat např. celebrity z fotek, květinu, zvíře a další objekty, ale v Nokii 8.1 přeci jen mám nějakou novější verzi, která vypadá a funguje o něco lépe. Třeba takový překladač má zmíněná Nokia zabudovaný přímo v Lens, ale na HTC jsem po klepnutí na tlačítko s překladem byl odkázán do aplikace překladače, což není tak komfortní… Aplikace však stojí alespoň za vyzkoušení.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*