Alcatel Idol 5S – Skvělý hudebník s exkluzivním tlačítkem (RECENZE)

Společnost TCL stojící za mobily značky Alcatel na našem trhu nabízí zajímavé mobily, které se snaží zaujmout především svou cenou. Nedávno jsem testoval povedený model Alcatel Idol 5 spadající do levnějšího segmentu a nyní se mi do rukou dostal jeho dražší bráška Idol 5S. Řadí se do střední třídy a za cenu kolem 10 000 Kč se snaží nabídnout co nejlepší výbavu.

 

Obsah balení – Nechybí sluchátka ani kryt

Starší model Alcatel 4S se snažil nabídnout nadstandardní balení se sluchátky, krytem a také brýle pro virtuální realitu. Byl jsem tedy zvědav, jestli společnost obohatila balení i novému modelu. Brýle pro virtuální realitu prodejní balení sice neobsahuje, ale výrobce si odnáší pochvalu za přiložená sluchátka JBL a také plastový TPU kryt.

  • Alcatel Idol 5S
  • Originální nabíjecí adaptér
  • USB-C kabel
  • JBL sluchátka
  • TPU průhledný kryt
  • Návody a další papíry

 

 

 

 

Design a konstrukce – Nemá se zač stydět

Společnost TCL se u mobilů Alcatel snaží nabídnout hezčí design a kvalitnější konstrukce, než tomu bylo dříve. Idol 5S je opravdu hezkým mobilem a jeho rozměry činí 148 x 72 x 7,5 mm a váha pak činí 142 gramů. Tloušťka je tedy velmi příjemná a v ruce se mobil držel skutečně skvěle.

 

Čelní plochu pokrývá 2.5D ochranné sklo, které má hrany lehce zaoblené a zapadá do plastového rámečku. Díky tomu má lepší ochranu, než kdyby zapadal rovnou do hliníkového rámu. Na čelní části nad i pod displejem také lze vidět zasahující hliníkový rámeček a v něm „vyvrtané“ výdechy dvou stereo reproduktorů. Díky tomu má čelní část větší rámečky kolem displeje, ale za ten zvuk to skutečně stojí.

Nad displejem nalezneme také 8 Mpx selfie kamerku, LED diodu, notifikační diodu a také všechny potřebné senzory. Pod displejem nalezneme jen prázdné místo, které nenabízí senzorová tlačítka a to je velká škoda.

 

Strany mobilu jsou z velmi kvalitního hliníku. Všechny hrany jsou hezky broušeny a díky tomu nic neškrábe do rukou ani při delším hraní her. Horní část je téměř prázdná a nachází se na ni jen a pouze mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa.

Levá strana nabízí slot pro NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Dále se na levé straně netradičně a z nepochopitelného důvodu nachází zamykací tlačítko. Pravá strana nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a bonusové tlačítko Now Key. Všechna tlačítka jsou hliníková a drží pevně na svém místě. Jejich zpracování moc chválím, ale zamykací tlačítko bych opravdu rád viděl na pravé straně …  Dolní část rámečku nabízí 3,5 mm jack konektor a nabíjecí oboustranný konektor USB-C.

Dolní strana s 3,5 mm jackem a USB-C
Levá strana se slotem pro SIM a MicroSD a zamykací tlačítko

Pravá strana s tlačítky regulace hlasitosti a Now Key
Pravá strana s tlačítky regulace hlasitosti a Now Key

 

Záda Idolu 5S jsou celá hliníková. Na horní a dolní části lze vidět plastové předěly antén, které design nijak nekazí. Je však celkem škoda, že se Alcatel nerozhodl pro více barevných variant. K dispozici je pouze černá, která vypadá elegantně a nezachycují se na ni otisky prstů, ale černá by Idolu 5S slušela také.

Strany zad jsou lehce zaoblené a díky tomu se mobil drží v ruce výborně. Na zádech najdeme pochopitelně 13 Mpx čočku fotoaparátu, která trošku vystupuje z těla. Nejedná se však o nic hrozného a nechybí ani dvoutónový LED blesk, čtečka otisků prstů a také loga výrobce. Během testování jsem používal i plastový kryt, který je v balení. Ten na mobilu také vypadá dobře a chrání celá záda včetně rohů.

 

 

 

 

Čtečka otisků prstů – Rychlost a gesta

Alcatel Idol 5S potěší uživatelé, kteří mají rádi čtečky otisků prstů vzadu. Osobně mi umístění vyhovuje a lze si nastavit až dostačujících pět prstů. Odemykání je velmi rychlé a spolehlivost je na velmi dobré úrovni. Za dobu testování čtečka nezklamala a musím ji pochválit.

Pochválit musím také gesta, která si v nastavení snímače otisků lze nastavit. K dispozici je dlouhé stisknutí čtečky – vrátí se zpět na úvodní obrazovku, klepnutím pořizovat fotky v aplikaci fotoaparát, potažením prstu dolů zobrazit rolovací lištu a také prohlížet fotky v galerii tažením do stran.

 

 

 

 

Magické tlačítko Now Key

Alcatel se chce od ostatních odlišit tlačítkem Now Key. To se nachází na pravém boku telefonu a svým vzhledem připomíná zamykací tlačítko z mobilů značky Sony. Co tlačítko dělá? To si můžete nastavit dle sebe. Lze si nastavit spuštění aplikace, kterou chcete rychle spouštět. Já používal spíše spouštěč rychlého přístupu.

Po stisknutí tlačítka se na pravé straně zobrazí tři ikonky, které potřebujete. Měl jsem tak hned po ruce svítilnu, ikonku pro vyfocení obrazovky (screenshotu) a také rychlé spuštění fotoaparátu. Dále tlačítko lze použít jako hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu a to je velmi důležité. Tlačítko také lze úplně vypnout, ale byla by škoda jej nevyužít.

Vyvolané funkce stisknutím tlačítka Now Key

 

Osobně se mi toto tlačítko líbí a jsem rád, že se Alcatel pokouší něčím odlišit. Nejdříve jsem tlačítko bral skepticky, ale po týdnu jsem si na něj rychle zvykl. Je ale velká škoda, že se vedle tohoto tlačítka na pravé straně nenachází zamykací tlačítko, které mi na levé straně opravdu nevyhovuje.

Nastavení tlačítka Now Key

 

 

 

 

Displej – Hezká podívaná

Většinu čelní plochy pokrývá ochranné sklo Corning Glass. Jedná se o 2.5D sklo a je tedy mírně zaoblené. Displej je typu IPS s úhlopříčkou 5,2″ (palce) a dostatečným rozlišením FullHD s jemností 423 PPI. O optimalizaci kvalit obrazu se stará MiraVision 2.0.

Nad displejem nechybí ani senzor pro automatickou regulaci jasu, která funguje dobře a viditelnost na přímém světle je na velmi dobré úrovni. To samé lze říci o pozorovacích úhlech a podání barev je díky IPS panelu také velmi dobré. Nechybí ani noční režim, který umožňuje změnu teploty barev tak, aby tlumil modré světlo vyzařující z displeje a šetřil oči během používání mobilu ve večerních hodinách. V nastavení dále lze nastavit velikost písma, velikost dalších prvků v prostředí či nastavit otáčení.

 

 

 

 

Hardware a výkon – Hry si zahrajete

Uvnitř Idolu 5S tepe osmijádrový procesor Helio P20 MT6757CH s taktováním na 4 jáda: 2,35 GHz a další 4 jádra: 1,64 GHz. O grafiku se stará čip ARM Mail-T880 a nechybí ani 3 GB RAM a 32 GB interní úložiště. Svůj díl si ukrojí operační systém a použít lze kolem 24 GB. Pokud by to někomu nestačilo, tak lze použít MicroSD kartu (Class 10/Třída 10) s maximální kapacitou 256 GB. Je ale škoda, že Alcatel nenasadil již 64 GB úložiště.

Testy v AndroBench (test rychlosti úložiště) a AnTuTu Benchmark

 

Konec papírových specifikací a podívejme se, jak je na tom výkon reálně. Během mého testování Idol 5S zvládal běžné pracovní nasazení bez problémů. Nevadí mu více spuštěných aplikací ani více otevřených záložek v prohlížeči. Se hraním her také neměl problémy. Zkoušel jsem hraní náročných her World War Heroes, Unkilled, Dead Trigger 2 či Into the Dead 2. Spouštění her bylo svižné a samotné hraní bezproblémové.

Pokud jsem však nastavil hraní her na maximální grafické detaily, tak už jsem zaznamenal problémy a grafický čip náročnost her nezvládal úplně nejlépe. Na nižší a střední detaily zvládal vše. Pokud si grafické detaily manuálně nenastavujete, tak tento nedostatek ani nepocítíte. Co se zahřívání týče, tak na zádech se mobil po dlouhém hraní her zahřívá opravdu jen lehce a chlazení procesoru je velmi dobré. Výkon bych však v této cenové kategorii čekal ještě vyšší …

 

 

 

 

Fotoaparát – Jen pro nenáročné

Zadní fotoaparát nabízí rozlišení 12 Mpx se světelností f/2.0 a nechybí ani dvoutonový LED blesk pro focení za horších světelných podmínek. Fotoaplikaci nemá moc smysl popisovat. Nabízí všechny potřebné funkce včetně HDR, panoramam HDR a také manuální režim pro nastavení ISO, vyvážení bílé atd.. Aplikace je také velmi jednoduchá a vypadá dobře.

 

Podívejme se na výsledné snímky. Ty na tom nejsou nijak slavně a dovolím si říci, že levnější model Idol 5 fotil o něco lépe. Je opravdu velká škoda, že Alcatel na fotoaparátu nezapracoval více. Často se stává, že jsou fotky neostré a za horšího světla se pořizují opravdu velmi pomalu …

V tomto ročním období je problém venku pořídit fotky za dobrého světla, ale nemění to nic na tom, že vzhledem k ceně by měl Idol 5S podávat výrazně lepší výsledky. Fotoaparát hodnotím jako podprůměrný a je vhodný jen na momentky pro nenáročné uživatele.

Foceno ve dne
Foceno ve dne
Foceno ve dne
Foceno za špatného světla
Foceno za špatného světla
Vyfoceno ve tmě s bleskem
Vyfoceno v místnosti za dobrého světla
Vyfoceno v místnosti za dobrého světla

 

 

Pořizování videí je možné v maximálním rozlišení FullHD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Dále nechybí ani elektronická stabilizace a je velká škoda, že Alcatel nenasadil optickou stabilizaci. Videa jsou na tom stejně, jak fotografie a jsou vhodná opět jen pro momentky či krátká videa do Instagram Stories.

 

Přední kamerka nabízí rozlišení 8 Mpx, které naprosto dostačuje kamerka fotí o dost lépe, než hlavní fotoaparát. V maximálním rozlišení je však možné pořizovat „selfíčka“ s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít fotky hezky po celém displeji, což se hodí při focení skupinové selfie, tak je třeba ve fotoaplikaci nastavit pořizování s poměrem stran 16:9 v rozlišení 5 Mpx.

 

Operační systém – Klasika v podání Alcatelu

Mobily pod značkou Alcatel jsou známé tím, že nabízí operační systém Android v téměř čisté podobě a výrobce jej nijak masivně neupravuje. V Idolu 5S se nachází Android 7.0 Nugát s bezpečnostní záplatou z 5. srpna 2017. Výrobce optimalizaci systému zvládl skvěle. Za celou dobu testování se nestalo, že by systém zamrzal, samovolně se restartoval či nastal jiný problém.

 

Motivy celého prostředí lze stahovat přímo v aplikaci od Alcatelu. Nechybí ani známá povedená aplikace Phone Guard. Ta se stará o optimalizaci systému a jeho čištění, nabízí antivirus, úsporné režimy baterie a také diagnostiku hardwaru mobilu. Ta ověření, jestli vše funguje správně. Výrobce chválím, že do systému nepředinstaloval zbytečné aplikace a jejich instalace je dobrovolná.

Aplikace Phone Guard a stahování motivů

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Celý den vydrží

Idol 5S nabízí nevyjímatelný akumulátor s dnes již podprůměrnou kapacitou 2 850 mAh. Výdrž na jedno nabití však není vůbec špatná a hodnotím ji jako průměrnou. Celý den pracovního nasazení bez problémů vydrží. Při hraní her se výdrž vyšplhá na 5 hodin a to není vůbec špatné. Nabíjení je díky malému akumulátoru celkem rychlé a s originálním 2A adaptérem v balení se z úplného vybití do 100% nabije za hodinu a půl.

 

 

 

 

 

Zvuk – Velká pochvala

Alcatel se snažil poskytnout co nejlepší zvuk u staršího modelu Idol 4S. Nový Alcatel Idol 5S na tom není jinak. Nabízí velmi kvalitní stereo reproduktory, které jsou na čelní straně a při přehrávání hudby, filmů či hraní her míří přímo na uživatele. Dle mého názoru se jedná o nejvhodnější umístění reproduktorů a Alcatel si za to zaslouží velkou pochvalu.

Stereo reproduktory a JBL sluchátka

 

V oblasti zvuku vlastně nelze Idol 5S kritizovat, protože hlasitost reproduktorů je na výborné úrovni. To samé lze říci o kvalitě, kterou mohou závidět některé vlajkové modely konkurence za mnohem větší peníze. Chválit musím také za 3,5 mm jack konektor, který nebyl odstraněn a jeho kvality jsou opět nadprůměrné. V balení nechybí ani sluchátka, od známé značky JBL. Jejich kvalita je také na nadprůměrné úrovni. Tedy pokud to srovnám se sluchátky, která jiní výrobci přidávají do balení.

 

 

 

 

Internet a připojení – LTE nechybí

Idol 5S nabízí plnou podporu 4G/LTE a problém s mobilním internetem rozhodně nebudete mít ani na venkově. Podpora 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí také pochopitelně nechybí a fungují bez problémů. Úsporné Bluetooth 4.2 také nechybí a s odesíláním/přijímáním souborů či používání chytrých náramků a hodinek nemá mobil žádný problém.

Zamrzet však může absence NFC. To drtivá většina uživatelů sice nepoužívá, ale do ČR přišla služba Android Pay (Nově Google Pay) a banky začínají pomalu podporovat bezkontaktní platby mobilem. GPS a A-GPS zaručí bezproblémové používání navigace a map. Během testování jsem zkoušel aplikace Google Maps, HereWeGo a Mapy.cz. Vše fungovalo rychle a poloha na mapě byla nalezena během okamžiku.

 

 

 

 

 

Závěr a konkurence:

Alcatel Idol 5S je vydařeným nástupcem staršího modelu Idol 4S. V recenzi si odnáší vcelku slušné hodnocení a láká především za kvalitní zpracování, výborné stereo reproduktory, sluchátka v balení a také exkluzivní tlačítko Now Key. Upřímně bych bez tohoto tlačítka žít dokázal, ale během testování jsem si na něj zvykl a používal jej často především pro rozsvícení svítilny a vytváření screenshotů.

Je velká škoda, že Alcatel nezapracoval více na fotoaparátu. Ten občas ostří kam nemá a nebo fotky za horšího světla pořizuje opravdu extrémně pomalu a to je velmi nepříjemné. Jeho kvality uspokojí opravdu jen nenáročné uživatele. Zamykací tlačítko je také umístěné celkem nešťastně. Na druhou stranu si na to každý po týdnu používání zvykne a díky rychlé čtečce otisků prstů jsem jej využíval opravdu jen na zamykání mobilu. Dále je celkem škoda, že Alcatel nenasadil procesor Snapdragon od Qualcommu. Procesor MediaTek v Idolu 5S není špatný, ale v této cenové kategorii bych opravdu čekal hraní her na maximální grafické detaily.

 

Podívejme se na nemilosrdnou konkurenci:

Nabízí se hned HTC U11 Life, který má stejně velký 5,2″ displej, lepší 16 Mpx fotoaparát, výkonnější procesor Snapdragon 630, funkci Edge Sense pro vyvolání svítilny či jiné funkce mačkáním boků mobilu. V balení také nechybí sluchátka s potlačením okolního hluku. Velkým lákadlem je také operační systém Android 8.0, který je zapojen do programu Android One a díky tomu je každý měsíc aktualizován. Cena HTC U11 Life se pohybuje na našich e-shopech kolem 10 000 Kč. Ve prospěch Alcatelu však hrají stereo reproduktory na čelní straně a 3,5 mm jack konektor.

 

Dalším silným soupeřem je Xiaomi Mi A1. To nabízí větší 5,5″ displej, lepší kvalitu fotek, výkonnější procesor Snapdragon 625, větší interní úložiště 64 GB a čistý systém Android 8.0 s programem Android One. Stejně jak HTC přináší bezpečnostní aktualizace každý měsíc. Na našich e-shopech se pohybuje za cenu kolem 6 200 Kč. Ve prospěch Alcatelu hrají stereo reproduktory, sluchátka v balení a rychlejší nabíjení.

 

Finskou stáj také nesmíme opomenout a Nokia 6 statečně soupeří. Nabízí větší 5,5″ displej, celokovovou konstrukci, také ji nechybí stereo reproduktory, lepší 16 Mpx fotoaparát a čistý systém, který má velmi časté aktualizace. Na našich e-shopech se prodává za cenu kolem 6000 Kč. Ve prospěch Alcatelu hraje svižnější prostředí bez zpomalení, protože Nokie 6 má pomalejší procesor. Alcatelu hraje do karet také oboustranný nabíjecí konektor USB-C.

Nokia 6
Nokia 6

 

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Hezký design a kvalitní konstrukce
  • Výborné stereo reproduktory
  • Kvalitní sluchátka JBL v balení
  • Ochranný kryt v balení
  • Exkluzivní tlačítko Now Key
  • Téměř čistý systém

 

Co se mi nelíbí?

  • Podprůměrný zadní fotoaparát
  • Zamykací tlačítko je nevhodně umístěné
  • Procesor mohl mít více výkonu
  • Někdo může postrádat NFC

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*