Alcatel Idol 5 – Kovový fešák s cenovkou kolem 4 500 Kč (RECENZE)

Čínská společnost TCL Communication stojící za mobily značky Alcatel umí vyrobit zajímavé mobily, které jsou za hezké ceny. Do rukou se mi dostal model Alcatel Idol 5, který láká na elegantní design, kovovou konstrukci, 13 Mpx zadní fotoaparát a hezký 5,2″ displej s Full HD rozlišením.

 

Pozor na značení:

Mobily značky Alcatel mají často více variant a jejich značení je někdy trošku matoucí. Proto chci nejdříve upřesnit jakou variantu v této recenzi popisuji, aby nedošlo k nedorozuměním. V této recenzi popisuji levnější model Idol 5, který na Heuréce či jinde na e-shopech naleznete pod značením Alcatel OT-6058D IDOL 5. Ten se na našem trhu prodává za cenu kolem 4 500 Kč. Dále se na našem trhu prodává dražší mobil Idol 5S, který nese celé značení Alcatel IDOL 5S 6060X a na našem trhu se prodává za cenu kolem 10 000 Kč.

 

 

 

Obsah balení – Nic vyjímečného

  • Alcatel Idol 5
  • Originální nabíjecí 1A adaptér
  • MicroUSB kabel
  • Návody a další papíry
  • Pecková sluchátka

 

 

 

Design a konstrukce – Hlavní lákadlo

Hlavním lákadlem tohoto modelu je bezesporu jeho konstrukce a elegantní design. Celkové rozměry mobily činí 148 × 73 × 7,5 mm a jedná se tedy o příjemné rozměry s tenkým tělem. Váha pak činí 155 gramů. Na našem trhu se prodává pouze v mnou testované černé variantě. Alcatel sice nabízí i stříbrnou verzi, ale ta je dostupná pouze v zahraničí.

 

Čelní plochu pokrývá lehce zaoblené 2.5D ochranné sklo, které chrání 5,2″ (palců) displej. Nad displejem nalezneme 5 Mpx selfie kamerku, LED diodu pro focení selfie v horším světle a reproduktor pro hovory. Nechybí ani notifikační dioda. Pod displejem nalezneme jen prázdné místo a je škoda, že zde nenajdeme senzorová tlačítka.

 

Rámeček mobilu je z hliníku. Na jeho horní straně se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a také mikrofon pro záznam zvuku při natáčení videí. Na levé straně se nachází hybridní slot pro dvě Nano SIM karty a Micro SD kartu (nelze využívat současně). Pravá strana rámečku nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko. Ta jsou velmi kvalitní a pevně drží na svém místě bez viklání. Umístění tlačítek chválím a stejně tak musím pochválit vroubkovaný povrch zamykacího tlačítka. Dolní část nabízí imitaci reproduktoru ukrývající mikrofon pro hovory, uprostřed starší MicroUSB port pro nabíjení a vpravo hlasitý reproduktor.

 

Záda mobilu jsou nejhezčí a celá jsou z hliníku. Černá barva zadnímu nevyjímatelnému krytu opravdu moc sluší a musím říci, že celý mobil díky tomu vypadá moc hezky a působí elegantním dojmem. Černá varianta také skvěle kryje plastové předěly antén na horní a dolní části zad. Na zádech se nachází 13 Mpx čočka fotoaparátu, která je umístěna na levé straně telefonu spolu s dvoutónovým LED bleskem. Čočka fotoaparátu krapet vyčnívá z těla telefonu, ale opravdu jen trošku a nejedná se o nic hrozného. Dále nechybí čtečka otisků prstů a loga výrobce.

 

 

 

Čtečka otisků prstů – Nechybí gesta

Dnes si nedokážu představit ovládání primárního mobilu bez čtečky otisků prstů. U Idolu 5 se nachází na zádech, což některým uživatelům vadí. Osobně nemám problém s umístěním na zádech ani vpředu a snesu obě možnosti. Umístění čtečky je dle mého názoru na dobrém místě a s ovládáním jsem neměl žádné problémy. V nastavení je možné nasnímat až 5 prstů, což je dostatečné. Čtečka je spolehlivá a nestalo se, že by zklamala. Odemykání ve srovnání s konkurencí není nijak nadprůměrné, ale je dostatečně rychlé.

 

Čtečce nechybí ani gesta, která umí zpříjemnit používání mobilu. V nastavení si tedy lze nastavit gesto, které po stisknutí čtečky ve fotoaplikaci umí pořídit fotku, dlouhým stisknutím se vrátit na úvodní obrazovku, potažením prstu svisle vytáhnout rolovací lištu a nebo potažením prstu vodorovně prohlížet fotky v galerii. Za gesta výrobce moc chválím. Je jen škoda, že nenabízí zámek aplikací, aby bylo možné Messenger či jiné aplikace spouštět otiskem prstu. Lze to ale nahradit aplikací pro zamykání aplikací.

 

 

 

Displej – Hezká podívaná, ale …

Idol 5 nabízí 5,2″ (palců) IPS LTPS displej s Full HD rozlišením a jemností 423 PPI. O ochranu displeje se stará 2.5D krycí sklo Dragontrail, které je lehce zaoblené. Podání barev je skvělé a to samé lze říci o pozorovacích úhlech. Nad displejem nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Ta funguje výborně, ale displej mohl mít více maximálního jasu … Jas při běžném používání je dostatečný, ale v létě na přímém slunci bude mít s viditelností problémy.

 

 

 

Hardware a výkon – Zahrajete si i hry

V těle Idolu 5 nalezneme osmijádrový procesor MediaTek MT6753 s taktováním na 1,3 GHz. Dále nechybí 3 GB RAM, které jsou dostačující a také interní úložiště s kapacitou 16 GB. Svou porci paměti si ukrojí operační systém a lze použít něco kolem 11 GB. Paměť lze rozšířit paměťovou kartou MicroSD (Class 10/Třída 10) s maximální kapacitou až 128 GB. Je však nutné si vybrat, jestli chcete využívat funkci DualSIM či jednu NanoSIM a MicroSD kartu. Slot je totiž hybridní. Je také velká škoda, že vzhledem k ceně nenabízí Idol 5 již 32 GB úložiště …

Testy v AnTuTu Benchmark a AndroBench

 

Výkonu má však Idol 5 dostatek a běžné pracovní nasazení bez problémů zvládá. U hraní her to také není vůbec špatné a během testování jsem zkoušel hraní i náročnějších her World War Heroes, Modern Strike či Unkilled. Mobil neměl problémy a hraní her bylo svižné a bezproblémové. Některé hry se sice pomaleji spouštějí a nelze je hrát na plné grafické detaily, ale to je u mobilu za tuto cenu běžné.

 

 

 

Fotoaparát – Snaží se a ve dne pořídí hezké snímky

Alcatel Idol 5 láká na 13 Mpx zadní fotoaparát se světelností f/2.0 a nechybí ani dvoutónový LED blesk. Alcatel se také chlubí interpolárním rozlišením 16 Mpx ve kterém lze fotit i v poměru stran 16:9. Interpolární rozlišení však není tak kvalitní (v praxi jen zvětšuje snímky) a doporučuji tedy fotit v rozlišení 13 Mpx s poměrem stran 4:3. Lze sice podle nastavení fotit se 13 Mpx i v poměru stran 16:9, ale po testu jsem zjistil, že software opět jen fotku zvětšuje a škodí tak kvalitě snímku.

 

Fotoaplikace je jednoduchá a vypadá dobře. Nepostrádá funkci HDR, časovač či režim pro focení nočních snímků. Většinu ovládacích prvků najdeme dole nad spouští fotoaparátu. Potažením prstu lze zvolit panoramatický režim, režim pořizování videí, časosběru či okamžitou koláž. Dále nepostrádá ani filtry a pro focení selfie přední kamerkou i zkrášlující režimy. Aplikace se ovládá velmi dobře a rychle a je jen velká škoda, že nenabízí manuální režim.

 

Jak jsou na tom fotky ze zadního fotoaparátu? Ve dne za dobrého světla umí pořídit skutečně povedené snímky, které drtivé většině uživatelům postačí. Fotkám většinou nechybí detaily a věrné barvy. Výtku bych však měl k rohům fotek, které detail postrádají. Focení za horších světelných podmínek je špatné a snímky jsou nepoužitelné …

Vyfoceno za špatného světla
Vyfoceno za špatného světla
Vyfoceno za špatného světla

 

Natáčení videí je možné v maximálním rozlišení Full HD (1080p). V nastavení aplikaci si lze nastavit i natáčení v HD či nižším rozlišení. Stabilitě videí pomáhá elektronická stabilizace obrazu a videa jsou na tom stejně, jak fotografie. Ve dne pořídíte použitelná a průměrná videa, ale za horších podmínek na natáčení zapomeňte.

 

Selfie kamerka nabízí 5 Mpx a nechybí ani možnost pořizování videí v HD rozlišení. Opět se zde nachází vyšší interpolární rozlišení 8 Mpx, ale to v praxi fotku opět zvětší a pokazí tak kvalitu fotografie. Pokud se chcete fotit za horších podmínek, tak lze využít LED blesk nad displejem. Fotky z přední kamerky jsou pro selfie dostačující a není jim co vytknout.

 

 

 

Operační systém – Příjemné bonusy

Alcatel je znám tím, že systém ve svých zařízeních masivně neupravuje. V Idolu 5 pracuje operační systém Android 7.0, který se v mnoha ohledech podobá čistému Androidu, ale výrobce jej přeci jen trošku upravil. prostředí nese název Joy UI a nabízí příjemné bonusy.

 

Výrobce do systému nasadil vlastní ikony, které nevypadají vůbec špatně a to samé lze říci o menu aplikací, které má příjemné pozadí. Nechybí ani aplikace Phone Guard, která řeší optimalizaci systému, režimy úspory baterie a antivirus. Jsem také moc rád, že výrobce do systému nenasadil mnoho zbytečných aplikací a jejich instalace je volitelná.

V nastavení se však nachází zajímavé bonusy, které umí používání mobilu zpříjemnit. Dobrým příkladem jsou gesta, která umí ztlumit vyzvánění hovoru otočením mobilu, odložit vyzvánění budíků či vytvořit snímek obrazovky tahem třech prstů po displeji. V nastavení dále nalezneme kolonku „Chytrá pomoc“. Nabízí nastavení „Now Key“, které na displeji telefonu zobrazí kulaté tlačítko, které po rozklepnutí nabízí další důležité funkce, které si můžete nastavit dle potřeby. Nechybí ani klonování aplikací, které je známo z masivních nadstaveb čínských výrobců.

Co se spolehlivosti systému týče, tak během testování se mi nestalo, že by se samovolně restartoval či zamrzal. Po celou dobu fungoval naprosto bez problémů a svižně. Výrobce za optimalizaci systému a jeho bonusové funkce chválím.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Celý den vydrží

Pod zadním krytem se nachází nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 2 800 mAh. To je dnes již podprůměrná hodnota, ale Alcatel systém odlaďuje dobře a výdrž není zlá. Není ale ani nadprůměrná a jedná se o mobil, který vydrží celodenní pracovní nasazení bez problémů. Při menším zatížení vydržel i den a půl až dva dny. Při extrémním zatížení, což je non-stop hraní her, sledování videí na YouTube ve Full HD atd. se výdrž vyšplhala na 4 hodiny. Výdrž je tedy průměrná.

Co se nabíjení týče, tak na mobilu se nachází starší MicroUSB konektor. Škoda, že nenabízí oboustranný konektor USB-C, ale ten se v mobilech za cenu kolem 4 500 Kč moc nevyskytuje ani u konkurence. Doba nabíjení je také standardní a rychlé nabíjení nečekejme. Z nuly do sta procent se akumulátor nabije za 2 hodiny a 20 minut.

 

 

 

Zvuk:

Hlasitý reproduktor se nachází na pravé dolní straně. Co se kvalit reproduktoru týče, tak nečekejme nic úžasného. Kvalita je průměrná, ale nijak se nevytrácí ani při zvýšení hlasitosti na maximum. 3,5 mm jack nechybí a jeho kvalita je na dobré úrovni a nemám co bych mu vytkl. V balení telefonu se nachází také sluchátka, která jsou ale jen pecková a jejich kvalita není pro poslech hudby vůbec dobrá. Na telefonování v autě však postačí.

 

 

 

Internet a připojení – LTE nechybí

Idol 5 po stránce konektivity poskytuje vše potřebné. Nechybí plná podpora všech LTE pásem a dále nechybí ani standardní 2,4 GHz Wi-Fi. 5 GHz Wi-Fi sítě bohužel nepodporuje, ale ty beztak téměř nikdo nepoužívá. Se signálem jak mobilní sítě, tak Wi-Fi jsem neměl sebemenší problém a citlivost antén je na dobré úrovni. Dále nechybí možnost vytváření hotspotu, Wi-Fi Direct, VoLTE či úsporné Bluetooth 4.2. Navigace během testování také fungovala na jedničku díky GPS a A-GPS.

 

 

 

Závěr a konkurence:

Alcatel Idol 5 je dle mého názoru hezký telefon, který si odnáší průměrné hodnocení. Zaujmout může především svou vydařenou konstrukcí a elegantním designem. Doporučil bych jej tedy uživatelům, kteří vyžadují kvalitní konstrukci s elegantním designem a nechtějí utrácet moc peněz.

Podívejme se na konkurenci, která je tvrdá. Xiaomi Redmi 4X je o pár stovek dražší a prodává se na našem trhu pod 4000 Kč. Nenabízí tak elegantní černou barvu, ale v jeho prospěch hraje vyšší jas displeje, 32 GB interní úložiště a časté aktualizace systému.

V tomto ročním období jsou i příjemné slevy a Honor 6X je možné sehnat za 5000 Kč. To je o 500 kč více, ale nabízí 32 GB úložiště, lepší fotoaparát a také o poznání více výkonu. Design má však Idol 5 dle mého názoru lepší.

 

 

Co se mi líbí?

  • Kvalitní konstrukce
  • Elegantní design
  • Odladěný systém, který nabízí příjemné funkce

 

Co se mi nelíbí?

  • Maximální jas displeje mohl být vyšší
  • Interní úložiště 16 GB
  • Fotka za špatného světla jsou nepoužitelné

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*