Nokia 5.4 – hezky vypadá, slušně fotí a má čistý Android (RECENZE)

Rok se s rokem sešel a finská společnost HMD Global na náš trh konečně přináší nástupce loňského mobilu Nokia 5.3. Nová Nokia 5.4 navazuje na novou designovou linii s novými barvami a průstřelem selfie kamerky v displeji. Zaujmout se snaží také velkým 6,39palcovým displejem s minimalizací rámečků, 64 GB interní úložištěm a čtyřmi zadními fotoaparáty. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 5400 Kč exkluzivně u T-Mobile.

 

 

Co najdu v balení?

V klasické “Nokiácké” krabičce nenajdete nic nadstandardního. K mobilu tedy dostanete jen potřebný standard, čímž je 10W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – hezčí než starší sestra

Nokia 5.4 se od loňské sestry odlišuje především po designové stránce. Jsem moc rád, že naskakuje na vlnu nové designové linie, kterou přinesla dražší Nokia 8.3 5G. Oba mobily se tedy poměrně dost podobají a i 5.4ka je dostupná v hezkém modrém provedení. Narazit můžete také na zajímavé fialové provedení, ale v tomto případě se alespoň prozatím jedná o mobily určené pro jiné trhy.

Nokia 5.4 a Nokia 5.3

Když novinku porovnám s tím loňským, tak novinka je hezčí především svou barvou. Dokonce i čelní strana mobilu působí moderněji, protože v displeji je již malý průstřel selfie kamerky. Loňský model měl ještě kapkovitý výřez displeje. Změna se týká také velikosti displeje a došlo ke zmenšení, což někteří mohou uvítat.

  • Rozměry Nokia 5.4: 160,97 × 75,99 × 8,7 mm
  • Rozměry Nokia 5.3: 164,3 × 76,6 × 8,5 mm
Nokia 5.4 a Nokia 5.3

Čelní plochu mobilu pokrývá sklo 6,39palcového displeje. Ten nabízí moderně minimalistické rámečky, takže se to neobešlo bez již zmíněného malého průstřelu selfie kamerky v levém rohu displeje. Nad displejem najdete elegantně ukrytou mřížku reproduktoru pro hovory a pod displejem je pak tradičně logo výrobce.

Rám mobilu je z pevného plastu, který v mnou testovaném modrém provedení vypadá dobře. Na jeho horní části se nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a mikrofon. Levý bok pak v sobě ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Na stejném boku pak najdete i tlačítko pro vyvolání Google Asistenta, které lze vypnout, ale nelze mu bohužel přidat jinou funkci. Výrobce si jej tedy mohl odpustit, protože na našem trhu je zbytečné. Pravý bok pak tradičně na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část pak také nijak nepřekvapí a najdete na ní mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt je po stranách zakřivený, díky čemuž se mobil příjemně drží v ruce. Na zádech najdete kulatý modul čtyř fotoaparátů a hned vedle je pak přisvětlovací LED blesk. Pod modulem je dobře umístěna čtečka otisků prstů, na kterou jsem bez problémů dosáhl oběma ukazováčky. Nechybí pak ani logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk – bohužel bez Full HD+

Nokia 5.4 nabízí 6,39palcový IPS displej, který má na sobě již nalepenou ochrannou fólii, což výrobci chválím. Je také velice zajímavé, že nabízí stejnou velikost displeje, jako levnější sestra Nokia 3.4. Proto můžete pro oba modely kupovat totožná ochranná skla. Během mého testování jsem testoval také prémiové ochranné sklo od PanzerGlass (samostatný článek).

Displeji nechybí automatická regulace jasu, pochválit musím pozorovací úhly i viditelnost na přímém světle. Líbí se mi také barevné podání, jehož vyvážení bílé můžete manuálně upravit v nastavení telefonu. Displej nabízí HD+ rozlišení a je opravdu velká škoda, že výrobce již nenasadil Full HD+ panel…

Na spodní části mobilu se nachází hlasitý reproduktor, který není nadprůměrný, ale svým přednesem ani neurazí. Jeho maximální hlasitost je však na vysoké úrovni a kvalita jednoduše odpovídá ceně. Horní část mobilu pak nabízí 3,5 mm jack, takže si můžete připojit svá oblíbená sluchátka. Někoho může také potěšit, že mobil umí FM rádio.

 

 

 

Odemykání mobilu

Jak jsem již zmiňoval, tak Nokia 5.4 nabízí čtečku otisků prstů na zádech mobilu. Ta funguje spolehlivě a s odemykáním mobilu jsem neměl problém. Potěšit pak může také gesto, kterým vysunete rolovací horní lištu Androidu. K dispozici je také odemykání obličejem, které za dobrých světelných podmínek také funguje obstojně, ale osobně upřednostňuji odemykání otiskem.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Po stránce výkonu se toho od loňského modelu moc nezměnilo. K dispozici je tedy porce 4 GB RAM a 64 GB interní úložiště. Na některých e-shopech můžete narazit i na 128 GB variantu, ale dle mého názoru se nebude jednat o distribuci určenou pro náš trh, což znamená, že u takového mobilu mohou nastat problémy s SMS atd. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 512 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, Geekbench 5 a AndroBench

A co procesor? Když se podíváte na papírové specifikace, tak se může zdát, že nový model Nokia 5.4 má méně výkonu, než Nokia 5.3. Novinka totiž nabízí osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 662, zatímco loňský model nabízel Snapdragon 665. Když jsem však výkon porovnával ve hrách, Nokia 5.4 na tom byla o poznání lépe. Třeba tu nejnáročnější mobilní hru Fortnite bylo možné na Nokia 5.4 hrát na střední grafické nastavení bez záseků. U staršího modelu jsem hru zprovoznil jen na nízké nastavení a občas se objevil nějaký ten zásek. Novinka si také odnáší více bodů v testu AnTuTu Benchmark.

Výkonu má tedy mobil dostatek jak pro svižný běh systému a všechny běžné aplikace, tak i mobilní hry. Může se tedy jednat o vhodný mobil pro děti, které chtějí hrát hry na velkém displeji.

Grafické nastavení Fortnite

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4000 mAh. Kapacita dnes již nikoho nepřekvapí, ale výrobce zvládl optimalizaci systému a procesoru skvěle, takže s mobilem celý den vydržet není problém. Během mého testování jsem často vydržel i jeden a půl až celé dva dny. Záleží jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje výkon nabíjení až 10W. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně za 1 hodinu a 50 minut. Nabíjení je tedy o něco rychlejší, než u staršího modelu.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

V mobilu Nokia 5.4 najdete dobře známou aplikaci pro focení HMD Camera. Té nechybí noční režim ani portrétní režim s rozostřeným pozadím. K dispozici je i panorama, časosběr a zpomalený záběr, Nahoře můžete využít funkce Google Lens třeba pro skenování QR kódů, live fotky (pohyblivé), časovač, nastavení poměru stran a blesk.

Nad pruhem režimů pak nechybí trojice tlačítek pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým a makro režimem. V nastavení aplikace pak nechybí funkce HDR (funguje i automaticky) a lze fotit ve formátu HEIF. V defaultním nastavení je také aktivní detekce scény, díky čemuž se focení automaticky přizpůsobuje dané scéně, což funguje překvapivě dobře. V případě potřeby je možné detekci v nastavení vypnout.

Jelikož mobil Nokia 5.4 má dobrý procesor i čistý systém Android, můžete do něj doinstalovat neoficiální cestou i aplikaci Google Camera 8.1. Ta nabízí lepší portrétní režim s rozostřeným pozadím i dobrý noční režim Night-Sight. – více v článku

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia 5.4 je dostupný mobil, takže od fotoaparátů nemůžete očekávat zázraky. Mobil však fotí na danou cenovou kategorii opravdu dobře a hlavní fotoaparát nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý je ultraširokoúhlým s 5 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. A poslední dva? Ty jsou zcela zbytečné, protože jeden je pro makro a druhý pro hloubku ostrosti.

Kvalita snímků je na tom vzhledem k ceně dobře. Snímkům z hlavního fotoaparátů nechybí ostrost, hezké přirozené barvy a HDR. Hlavním snímačem můžete pořídit také hezké makro snímky a špatné nejsou ani snímky s použitím nočního režimu. Ultraširokoúhlý fotoaparát taky odvádí dobrý výkon, tedy za dobrých světelných podmínek. Za horšího světla se vytrácí ostrost především v rozích fotek a je znát i digitální šum.

 

 

 

Natáčení videa

Mobil umí natáčet videa v maximální rozlišení Full HD se 30 i 60 FPS. V této cenové kategorii však nemůžete očekávat optickou stabilizaci obrazu (OIS), takže spolehnout se musíte na tu elektronickou. Videa jsou tedy docela roztřesená, ale mají hezké barvy a jsou ostrá. Zkrátka odpovídají ceně mobilu.

Nokia se však od modelu Nokia 8.3 5G zaměřila na video a překvapivě i levnější Nokia 5.4 nabízí režim kino. Jedná se o režim, kdy budete mít videa v poměru stran 21:9 se 24 FPS. Využít můžete i různé filtry.

 

 

 

Focení selfíček

V průstřelu displeje najdete 16 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Myslím si, že s kvalitou bude každý spokojený. Obličej je krásně ostrý, přirozený a skvěle funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Ten si poradí i s vlasy a vyzkoušet můžete i režim v již zmíněné aplikaci Google Camera 8.1, která „selfíčka“ zvládá o chlup lépe, než aplikace od výrobce.

Aplikace od výrobce (vlevo) / Google Camera (vpravo)

 

 

 

Operační systém – zaručené aktualizace

Nokia 5.4 v době testování nabízela operační systém Android 10 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Systém je zapojený do programu Android One, takže po dobu tří let bude dostávat nové bezpečnostní záplaty a dostane dvě nové verze Androidu. Brzy by mobil měl také obdržet aktualizaci na Android 11.

Jelikož se jedná o čistý Android, tak v sobě nemá žádné zbytečné aplikace, jako je tomu často u nadstaveb Androidu u konkurence. Systém byl během testování také svižný, agresivně neukončoval aplikace a problém jsem neměl ani s notifikacemi
(upozorněním z aplikací).

Myslím si, že systém Android asi nemá dále moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – pochvala za slot

Nokia 5.4 ve své konstrukci nabízí dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Je tedy možné používat dualSIM a paměťovou kartu současně, což mohu jen chválit. Oba SIM sloty podporují všechna LTE pásma, využívat lze hotspot a připojit se můžete také ke standardu 2,4 GHz Wi-Fi. Je tedy škoda, že mobil neumí 5 GHz Wi-Fi sítě, ale ty tolik lidí nepoužívá. Pro využívání bezkontaktních plateb nechybí NFC a přítomné je i úsporné Bluetooth 4.2. Pro mapy a navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou a evropské Galileo.

 

 

 

Závěr – lepší než starší sestra

Mobily v této cenové kategorii jsou často designově nudné, ale společnost HMD Global/Nokia sáhla po novém designu, který se opravdu povedl. Pochválit mu musím již nalepenou ochrannou fólii na displeji, spolehlivou čtečku otisků prstů na zádech a slušné fotoaparáty. Dále za zmínku rozhodně stojí slušná výdrž na nabití a také možnost si zahrát tu nejnáročnější mobilní hru Fortnite na střední grafické nastavení.

Nokia 5.4 je tedy rozhodně lepší, než předchůdce, i když od své starší sestry si přinesla bohužel HD+ rozlišení displeji. I v této cenové kategorii bych přeci jen uvítal Full HD+ rozlišení, ale je pravdou, že většina lidí u této cenové kategorie pravděpodobně nad tímto nedostatkem přimhouří oči. Dalším nedostatkem je absence 5 GHz Wi-Fi sítí. Výrobce si mohl také odpustit nesmyslné tlačítko Google Asistenta.

Mohu Nokii 5.4 tedy doporučit? Pokud hledáte spolehlivého pracanta za cenu v rozmezí 5 000 – 5 500 Kč, velký displej či mobil pro hraní her pro děti, může se jednat o vhodný mobil. Pokud si však potrpíte na vyšší rozlišení displeje, tak bych se raději podíval po jiném mobilu. Třeba po dražším modelu Nokia 7.2.

 

 

Pozitiva

  • Hezký design a kvalitní zpracování
  • Na displeji je již nalepená ochranná fólie
  • FM rádio
  • Spolehlivá čtečka otisků
  • Fortnite na střední grafické nastavení
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Slušné fotoaparáty
  • NFC
  • Možnost využívat dualSIM a microSD

 

Negativa

  • HD rozlišení displeje
  • Neumí 5 GHz Wi-Fi
  • Tlačítku Google Asistenta nelze přiřadit jinou funkci

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

  1. Mám 6.2 a Google asistenta jsem preprogramoval Button mapper apkou.

    1. Adolf Pupík

      To je super! A jaká aplikace u tohoto modelu funguje? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*