Alcatel Idol 4S – Hezký design, VR v balení a ještě skvěle hraje (RECENZE)

Rok 2016 byl plný virtuální reality a toho si byla společnost Alcatel potažmo TCL vědoma. Ve stejném roce představila modely Alcatel Idol 4 a vylepšený 4S. Do ruky se mi dostal Idol 4S, který již v ceně nabízí brýle pro virtuální realitu.

Nejdříve bych chtěl udělat trošku jasno ve značení těchto modelů, protože je v tom docela zmatek. Na našem trhu se nachází levnější model Idol 4, který je osekanější variantou mnou testovaného modelu Idolu 4S. U nás se na trhu dále nachází mobil pod jiným názvem a to Vodafone Smart Platinum 7, který je určený pro operátora Vodafone. Jeho funkce se od klasického Idolu 4S mohou trošku lišit a jeho výhodou je určitě čtečka otisků prstů, ale zas mu chybí tlačítko Boom a brýle pro virtuální realitu. V zahraničí se také prodává další varianta modelu 4S, která nabízí dnes již téměř mrtvý systém Windows 10 Mobile.

 

Obsah balení – Velmi příjemný bonus

Balení Alcatelu Idol 4S je netradiční a výrobce musím opravdu moc pochválit. Krabička ukrývá brýle pro virtuální realitu. To ale není vše a v balení čeká příjemný bonus a to špuntová sluchátka od JBL, která nejsou vůbec špatná. Dále nechybí plastový kryt chránící záda mobilu a rohy. Někoho může také potěšit ochranná folie na displej, ale já preferuji tvrzená skla. Pochopitelně nechybí adaptér s podporou rychlého nabíjení a MicroUSB kabel pro nabíjení.

Plastový kryt v balení – Alcatel Idol 4S

 

 

Design, konstrukce a ergonomie – Lesklý krasavec

Celkové rozměry Idolu 4S činí 154 × 75 × 7 mm a váží slušných 149 gramů. Jedná se tedy o opravdu tenoučký mobil, který má také slušnou váhu. Idol 4S působí velmi elegantním dojmem a dost tomu napomáhá hliníkový rámeček, který zasahuje také na čelní i zadní stranu. Pokud si potrpíte na mobil s elegantním designem, tak Idol 4S může zaujmout a výrobce se opravdu snažil.

Alcatel Idol 4S

Na čelní straně se nachází 5,5″ displej s QuadHD rozlišením a 2.5D tvrzeným sklem, které je na hranách krásně zaoblené. Díky tomu se mobil mnohem lépe ovládá a nic neřeže do prstu. Nad displejem se nachází reproduktor, který slouží pro hovory, ale také jako hlasitý reproduktor, všechny potřebné senzory a 8 Mpx selfie kamerka s přisvětlovací LED diodou.

Pod displejem se nachází další reproduktor, který může sloužit pro hovory, ale také jako hlasitý reproduktor. Idol 4S je tedy něčím výjimečný a to tím, že je úplně jedno z jaké strany budete chtít telefonovat. Hovor jednoduše zvednete a k uchu přiložíte z jaké strany chcete. Alcatel za tuto funkci chválím a potěší tedy stereo reproduktory.

Hliníkový rámeček je velmi kvalitní a díky tomu je konstrukce mobilu velmi pevná a nezaznamenal jsem žádné vrzání. Kvalitní konstrukci také dost přidává, že se jedná o mobil s nevyjímatelným zadním krytem a vše drží na svém místě. Na horní straně rámečku se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon pro záznam zvuku během natáčení videí a také dva plastové předěly pro výstup antén. Levá strana nabízí zamykací tlačítko a hybridní slot pro používání dvou NanoSIM karet a nebo jedné NanoSIM karty a MicroSD karty. Zamykací tlačítko je umístěno opravdu na nevhodném místě a ocenil bych jej na pravé straně, jak je tomu u drtivé většiny mobilů.

Dolní strana nabízí mikrofon pro hovory a MicroUSB port. Je celkem škoda, že Alcatel nenasadil nový USB-C port, ale zas je výhoda toho, že všude budete mít dostupné nabíječky. Na dolní straně se také nachází dva plastové předěly pro výstup antén a pravá strana nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a také originální tlačítko Boom.

Celá zadní strana je kryta tvrzeným sklem, které na světle dělá zajímavé odlesky. Jsou moc pěkné, ale stejně jako každý mobil ze skla se upatlává a během používání uvidíte na zádech otisky prstu. Na zádech zasahuje také kovový rámeček a i zde nalezneme tedy brady reproduktorů o kterých se budu rozepisovat níže. Dále zde nalezneme 16 Mpx čočku fotoaparátu, která je bohužel vystouplá a je opravdu velká škoda, že ji výrobce nezapustil do těla telefonu. Fotoaparátu nechybí dvou tónový LED blesk a loga výrobce. U této varianty nikde nehledejme čtečku otisků prstů a to je opravdu velká škoda. Čtečka se nachází pouze u varianty od Vodafonu a varianty s Windows 10 Mobile, která se u nás neprodává.

Hodnocení designu a konstrukce: Musím říci, že model Idol 4S vypadá opravdu moc hezky a modrá barva mu sluší. Modré odlesky na zádech se mi moc líbí, ale trošku to kazí umatlávání. To je ale problém každého mobilu ze skla. Co se týče konstrukce, tak ta je na výborné úrovni a výrobce si zaslouží jen pochvalu. Vše drží pevně na svém místě a nikde nic nevrže.

Hodnocení ergonomie: Jedná se o větší mobil s 5,5″ displejem na čelní straně a menší ruce mohou mít s používáním jednou rukou problémy. Jsem uživatel, který má velké ruce a se psaním jednou rukou jsem neměl vůbec žádné problémy. Díky zaobleným hranám skla na displeji a hran hliníkového rámečku se mi Idol 4S držel dobře a jistě. Ergonomii až na žaloostné umístění zamykacího tlačítka chválím.

 

 

Displej – Obr s obřím rozlišením

Čelní plochu pokrývá 5,5″ AMOLED displej s rozlišením QuadHD (1440 × 2560 px) a jemností 534 ppi. Že je to zbytečné? Ano je, ale tento mobil láká na brýle s virtuální realitou v balení a proto je potřeba vysoké rozlišení s jemným displejem. Pro používání VR je to snesitelné, ale nelze očekávat luxusní obraz, jak je tomu u HTC Vive a jiných. Displej je v běžném používání velmi příjemný a musím jej jen chválit.

5,5″ AMOLED displej – Alcatel Idol 4S
5,5″ AMOLED displej – Alcatel Idol 4S

Díky technologii AMOLED je černá skutečně černá a výrobce tedy musím za podání barev a jas moc pochválit. Nad displejem pochopitelně nechybí senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu na přímém slunci. Během svého používání jsem neměl s používáním mobilu i na sluníčku problémy. Co se týče pozorovacích úhlů, tak ty jsou také na velmi dobré úrovni a displej musím Idolu 4S jen chválit.

 

 

Hardware a výkon – Zahrajete si i náročnější hry

Idol 4S je vlajkovou lodí společnosti TCL vlastnící licenci na značku Alcatel a proto nesmí chybět slušná porce výkonu. Uvnitř těla tepe osmijádrový procesor Snapdragon 652 s taktováním 4 jádra na 1,8 GHz a další 4 jádra na 1,4 GHz. O grafiku se stará čip Adreno 510 a nechybí ani 3 GB RAM. Idol 4S si v AnTuTu Benchmark odnesl úctyhodných 83 048 bodů.

Test v AnTuTu Benchmark – Alcatel Idol 4S

Výkon tedy papírově vypadá dobře a je naprosto dostačující pro svižný chod systému, více spuštěných aplikací v multitaskingu a také na hraní i náročnějších her. Během svého testování jsem zkoušel hrát hry Unkilled, Dead Trigger 2 a Asphalt 8 na plné grafické detaily a vše fungovalo naprosto svižně, bez sekání a dalších problémů. Výkonu má Idol 4S dostatek a uspokojí i náročnější hráče. Jak je to ale s přehříváním? Při delším hraní her jsem zaznamenal zahřívání kolem fotoaparátu, ale nejednalo se o nic nadprůměrného.

Pro vaše aplikace a data nechybí 32 GB interní paměti a použít můžete kolem 22,5 GB. Díky hybridnímu slotu můžete využívat dvě NanoSIM a nebo jednu NanoSIM a MicroSD kartu o kapacitě až 256 GB. Hardware hodnotím jako dobrý a nemohu jej nijak kritizovat. Jediné co mi vadí je absence čtečky otisků prstů …

 

 

Fotoaparát – Slušná kvalita odpovídající ceně

Na zádech telefonu se nachází vystouplá čočka fotoaparátu s 16 Mpx čipem a světelností f/2.0. Hned vedle čočky se nachází dvou tónový LED blesk pro focení za horších světelných podmínek. Na čelní straně nad displejem se nachází 8 Mpx selfie kamerka s LED diodou.

Fotoaparát na zádech – Alcatel Idol 4S

Co se týče kvalit fotek ze zadního fotoaparátu, tak se Alcatel Idol 4S nemá za co stydět. Nejedná se o ten nejlepší fotomobil na trhu, ale drtivé většině uživatelům naprosto postačí. Barevné podání se mi líbí a pochválit musím opravdu malý šum za horších světelných podmínek. Fotkám nechybí ani ostrost nebo HDR režim a manuální nastavení. S ubývajícím světlem kvalita fotek klesá a za špatného světla se setkáte s neostrostí. Pokud ale fotíte ve dne, tak budete spokojeni a já nemam co bych fotkám více vytýkal. Moc pochválit musím opravdu velmi rychlé automatické ostření a zpracování fotek. Během svého testování jsem fotil velmi často tlačítkem Boom, které jsem nastavil jako spoušť fotoaparátu. Výrobce za možnost tohoto nastavení chválím.

Vyfoceno brzy ráno za horšího světla – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno brzy ráno za horšího světla – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno brzy ráno za horšího světla na automatiku bez blesku – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno brzy ráno za horšího světla na automatiku bez blesku – Alcatel Idol 4S

Natáčení videí: Ze zadního fotoaparátu můžete pořídit videa v rozlišení 4K (2160p), FullHD (1080p), HD (720p) a také v rozlišení 480p.. Nechybí elektronická stabilizace obrazu a je celkem škoda, že nenabízí stabilizaci optickou. Kvalitu videí hodnotím jako dobrou, ale optická stabilizace by mohla kvalitu vylepšit …

Přední selfie kamera: Ta má 8 Mpx a mimo video hovorů a focení selfie umožňuje také natáčení videí v rozlišení FullHD (1080p). Idol 4S nabízí LED diodu také nad displejem a můžete tedy fotit selfie i v úplné tmě. Kvalita fotek je na dobré úrovni a na sdílení na sociální sítě naprosto postačí.

Focení selfie s přisvětlovací LED diodou nad displejem – Alcatel Idol 4S
Vyfoceno přední selfie kamerkou za dobrého světla – Alcatel Idol 4S

 

 

Virtuální realita – Příjemný bonus

Alcatel s modelem Idol 4S láká na virtuální realitu, která se skládá rovnou z krabičky. Alcatel tedy moc chválím za originální balení, které v sobě nabízí vše potřebné a příjemný bonus kterým jsou brýle. Jedná se tedy spíše o vylepšený Cardboard od Googlu. Brýle jsou pohodlné a díky nastavitelným popruhům v balení padnou na každou hlavu. Jsou tedy lehké a na hlavě sedí bez problémů a nikde nic neškrábe do obličeje.

VR brýle v balení Alcatel Idol 4S
VR brýle – Alcatel Idol 4S

Na brýlích se nachází také dvě tlačítka díky kterým můžete ovládat prostředí v aplikacích a hrách. Většinou díky těmto tlačítkám můžete procházet obsah a ovládat některé prvky her. V Idolu 4S se nachází také dvě předinstalované aplikace, které jsou zaměřené právě pro virtuální realitu. První aplikace se jmenuje Centrum VR a díky této aplikaci můžete snadno stahovat videa a hry pro VR. Je tedy příjemné, že není nutné nikde nic zdlouhavě stahovat a výrobce si s používáním VR opravdu vyhrál.

Stahování dalšího VR obsahu

Pro používání VR je v mobilu přeinstalována také aplikace Spuštění VR, která vám umožní spouštění videí a her v povedeném a jednoduchém prostředí. Prostředí ovládáte pohybem hlavy a vše potvrdíte pomocí pravého tlačítka na brýlích. V Obchodu Play si také můžete nastahovat další aplikace a hry, které budou fungovat.

Hodnocení: Musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen kvalitou brýlí a Alcatel tedy moc chválím také za předinstalované aplikace. Jedná se ale o VR na mobilu a proto narazíte na limity jemnosti displeje, ale na občasné použití postačí.

 

 

Tlačítko Boom a rozmístění tlačítek – Je vůbec použitelné?

Alcatel Idol 4S nabízí další bonus a tím je tlačítko Boom na pravé straně telefonu. Svým vzhledem se dost podobá zamykacím tlačítkům mobilů řady Xperia od Sony. Nejedná se o zamykací tlačítko, ale o tlačítko, které zvládne více funkcí. Přímo v nastavení telefonu nalezneme nastavení tohoto tlačítka. Tlačítko si můžete nastavit pro focení, pořizování sérií fotek a za to výrobce moc chválím. V dnešní době se téměř u žádného mobilu nenachází tlačítko spouště fotoaparátu a toto je příjemná změna.

Nastavení tlačítka Boom – Alcatel Idol 4S

Dále můžete využívat animace a efekty jako je třeba animace počasí na úvodních obrazovkách. Za slunečného počasí budete mít po stisknutí tlačítka na úvodních obrazovkách sluníčko, během noci měsíc a nejlépe vypadají asi mraky. Je tato funkce ale vůbec užitečná? Ne, není, ale vypadá to hezky. Upřímně jsem tlačítko používal jen jako spoušť fotoaparátu.

Animace počasí po stisknutí tlačítka Boom – Alcatel Idol 4S

S rozmístěním tlačítek na mobilu jsem zklamaný a zamykací tlačítko by se mělo nacházet místo tlačítka Boom, tlačítko Boom bych umístil níže jako spoušť fotoaparátu a tlačítka pro regulaci hlasitosti bych také umístil níže. Používání celého mobilu by tak bylo příjemnější a za umístění tlačítek výrobce tedy pochválit nemohu.

 

 

Zvuk – Nejlépe hrající mobil na trhu

Alcatel potažmo společnost TCL u modelu Idol 4S spolupracovala se známým výrobcem sluchátek a dalšího hudebního příslušenství JBL. V balení mobilu se nachází sluchátka právě od JBL, která nehrají vůbec špatně a kvalitou jsou na tom lépe, jak drtivá většina sluchátek přidávána do balení u konkurence.

Sluchátka JBL v balení – Alcatel Idol 4S

Velkou chloubou modelu Idol 4S jsou stereo reproduktory, které se nachází na čelní straně a to nad a pod displejem. Na zádech je to stejné a musím říci, že zvuk je velmi kvalitní a hlasitý. Při zvýšení hlasitosti na maximum neztrácí basy a kvalitu celkově. Dovolím si říci, že se jedná o nejlépe hrající mobil na trhu. Pochválit také musím předinstalovanou aplikaci, která slouží jako takový ekvalizér a můžete si nastavit zvuk dle libosti.

Hodnocení: Stereo reproduktory hodnotím jako velmi dobré a výrobce tedy moc chválím. Zvuk je silnou stránkou tohoto modelu a hraní her či sledování videí je zážitek.

 

 

Výdrž baterie – Jednodenní mobil

Pod zadním nevyjímatelným krytem se nachází Li-Ion akumulátor o kapacitě 3000 mAh. To není nijak zázračná hodnota a výdrž je i podle zkušeností průměrná. Mobil vydrží bez problémů celý den a večer zůstane na 25%. Když jsem mobil používal méně, tak bez problémů vydržel i den a půl. Dva dny nejsou nereálné, ale člověk musí mobil používat opravdu jen omezeně. Výdrž tedy hodnotím jako průměrnou.

2A adaptér v balení – Adlcatel Idol 4S

V balení se nachází také 2A adaptér podporující rychlé nabíjení, které je velmi příjemné. Mobil tedy může být na 100% nabitý za 1 hodinu a 30 minut. To je velmi příjemné a výrobce tedy chválím za nasazení rychlého nabíjení. Je jen škoda, že výrobce nasadil starý dobrý MicroUSB port a ne již nový oboustranný USB-C.

2A adaptér v balení – Adlcatel Idol 4S

 

 

Operační systém – Téměř čistý Android

Alcatel je znám tím, že do svých zařízeních většinou nasazuje čistý Android, který moc neupravuje. Idol 4S nabízí systém Android 6.0 Marshmallow, který je upraven opravdu jen minimálně a jedná se tedy o téměř čistý Android. Je celkem škoda, že výrobce do mobilu nenasadil nějakou svou originální nadstavbu, jak je tomu u čínských výrobců. To ale můžete změnit stažením Launcheru v Obchodu Play během pár minut.

Prostředí Androidu 6 – Alcatel Idol 4S
Prostředí Androidu 6 – Alcatel Idol 4S

Systém tedy nemá smysl moc popisovat a v menu aplikací také nalezneme bohužel předinstalované aplikace a hry od Gameloftu a další zbytečnosti. Naštěstí je možné je odinstalovat a není jich tolik, jak je tomu u Huawei či jiných výrobců. Výrobce tedy chválím, že umožnil odinstalování zbytečných aplikací.

Výrobce také musím pochválit za výbornou odladěnost systému, který celou dobu testování fungoval naprosto svižně a bez problémů. Za celou dobu jsem nezaznamenal žádný pád aplikací, zamrzání nebo zpomalení. Jedná se tedy o spolehlivý systém, který funguje i při větším zatížení na jedničku.

 

 

Připojení, internet a navigace – Nechybí plná podpora LTE

Alcatel Idol 4S je vlajkovou lodí a proto pochopitelně nesmí chybět plná podpora 4G/LTE včetně 800 MHz frekvence u nás používající především na venkově. Během svého testování jsem s LTE neměl žádné problémy ani na vesnicích a funguje bez problémů. Můžete využívat také pomalejší 3G a 2G a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (fungují i 5GHz Wi-Fi). Citlivost Wi-Fi musím moc pochválit.

Nechybí ani funkce Wi-Fi Direct, NFC a úsporné Bluetooth 4.2 pro odesílání/přijímání souborů či využívání chytrých náramků, hodinek nebo jiného příslušenství. Pokud potřebujete vytvářet Hotspot, tak také nebudete mít žádný problém. Jak je to ale s navigací? Idol 4S nabízí vše potřebné, aby navigace fungovala skvěle. Během svého testování jsem zkoušel bezplatnou navigaci Here WeGo a Mapy.cz. Vše fungovalo naprosto bez problémů a díky GPS a A-GPS je poloha nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě.

 

 

Závěr a konkurence – Odpovídající ceně, ale konkurence má čtečku otisků prstů

Z Alcatelu Idolu 4S jsem byl opravdu mile i nemile překvapen. Cena kolem 10 000 Kč je odpovídající a Idol 4S nabízí velmi dobrý displej, dobrý fotoaparát a opravdu elegantní design s velmi kvalitní konstrukcí. Určitě bych jej doporučil všem, kteří si potrpí na kvalitní zvuk ze stereo reproduktorů, které má Idol 4S na výborné úrovni.

Komu bych tedy Alcatel Idol 4S doporučil? Všem, kteří požadují hezký design, kvalitní konstrukci, průměrný fotoaparát a výborný zvuk. Přesto nepožaduje čtečku otisků prstů a umístění tlačítek je schopen odpustit. Pak je Idol 4S výbornou volbou. Pokud ale požadujete čtečku otisků prstů, tak na tento mobil úplně zapomeňte a nebo se podívejte na úplně stejný mobil pod jiným jménem u Vodafonu.

Konkurence je ale tvrdá a můžeme se podívat na model Xiaomi Mi5, který se u nás v současné době prodává za cenu pod 8 000 Kč a nabízí lepší fotoaparát s optickou stabilizací obrazu, USB-C konektor, čtečku otisků prstů a povedené prostředí MIUI 8. Za zmínku stojí také povedený kousek Honor 8, který nabízí čtečku otisků prstů, USB-C a také lepší fotoaparát, jak Idol 4S. Oba modely ale nenabízí VR brýle v balení, kvalitnější sluchátka a zajímavé tlačítko Boom.

Co se mi líbí:

  • Povedený design a kvalitní konstrukce
  • Štíhlost těla
  • Výborné stereo reproduktory
  • V balení jsou VR brýle a JBL sluchátka
  • Tlačítko Boom lze použít jako tlačítko spouště fotoaparátu
  • Povedený displej s QuadHD rozlišením
  • LED dioda u selfie kamerky

Co se mi nelíbí:

  • Chybí optická stabilizace
  • Zamykací tlačítko je netradičně vlevo nahoře
  • Chybí čtečka otisků prstů!!!
  • Nemá oboustranný konektor USB-C

3 komentář

  1. Dobrý den. Uvádíte, že kvalita obrazu není tak luxusní jako např u HTC Vive. Ten ale má o poznání slabší rozlišení 2160×1200 vs. 2560×1440, obojí celková plocha, pro jedno oko tedy polovina. Jinde připomínáte, že se naráží na limity jemnosti displeje. Nenarazí HTC dříve? Anebo nezáleží až tak moc na rozlišení a HTC má např. minimalizované spáry mezi pixely a proto mřížka je vidět i přes horší rozlišení méně?

    1. Adolf Pupík (Admin)

      HTC Vive je na tom daaaaaaleko lépe. Když si vyzkoušíte VR brýle k PC jako je HTC Vive a ne mobilu, tak na mobilu hned vidíte velké nedostatky.

      1. Děkuji za odpověď. Nemám možnost to vyzkoušet, ale věřím. Přesto by mne zajímalo, jak je technicky možné dosáhnout lepších výsledků s menším rozlišením. Jako základní kritérium beru viditelnost mřížky. Jsou použité technologie, u kterých mřížka není vidět? Jiná kritéria jsou pro mne v této oblasti podružná, jako např. věrnost barev, nebudu ve VR upravovat fotky. Tedy za předpokladu, že to funguje a netrhá se. Ale to je vlastnost přípravy obrazu a ne vlastního displeje s brýlemi. Jestli tedy mohu poprosit o něco konkrétního, pod pojmy luxusnější, lepší a nedostatky si nedokážu nic představit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*