Nokia se nám po vyplenění Microsoftem konečně vrátila na trh mobilních telefonů. Za mobily pod logem Nokia stojí Finská společnost HMD Global, která i na našem trhu prodává novodobé Nokie. Do ruky se mi dostal model Nokia 6, který láká na kovovou konstrukci, čistý systém Android, kvalitní stereo reproduktory s Dolby Atmos a zajímavou cenu pod 7 000 Kč.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství pro Nokii 6 zakoupit.
Obsah balení – Nic nadstandardního
V krabičce se nenachází nic nadstandardního. Nechybí tedy originální nabíjecí adaptér, MicroUSB kabel a také “špendlík” pro vysunutí hybridního slotu SIM a MicroSD. Dále nechybí potřebné papíry a pecková sluchátka. Ta svou kvalitou nijak nezaujmou, ale pro telefonování do auta postačí.
Design a konstrukce – Finská kvalita
Dřívější Nokia byla proslulá svou kvalitou a ta novodobá nechce být jiná. Nokia 6 je vyrobena z kvalitního hliníku. Do rukou se mi dostala černá varianta, která vypadá elegantně. Na našem trhu se dále prodává v modré, stříbrné a zlaté variantě. Celkové rozměry mobilu činí 154 × 75,8 × 7,9 mm a váha činí 160 gramů. Váha by mohla být nižší, ale vzhledem k velikosti displeje a kvalitnímu kovu je to akceptovatelná hodnota.
Čelní stranu pokrývá ochranné sklo s 5,5″ (palců) displejem. Nad displejem se nachází reproduktor a 8 Mpx selfie kamerka. Pod displejem se pak nachází senzorová tlačítka a čtečka otisků prstů. Senzorová tlačítka jsou podsvícena a dostatečně velká. Jedná se vlastně o totožně vypadající tlačítka včetně čtečky otisků, jak je tomu u mobilu HTC U11.
Rámeček kolem telefonu je z velmi kvalitního hliníku, který je kvalitnější, než u některých vlajkových lodí některých konkurenčních výrobců. Někteří výrobci rámečky tvoří z levné slitiny a to naštěstí není případ Nokie. Nokia 6 míří na uživatele, kteří mají rádi hranaté telefony. Rámeček kolem telefonu není nijak zaoblený a při uchopení jsou hrany na zádech cítit. Nijak však výrazně neřežou, ale ergonomii zrovna moc nepřidávají …
Na horní části rámečku se nachází pouze 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a plastové předěly antén. Levá strana nabízí hybridní slot pro NanoSIM karty či MicroSD kartu. Pravá strana obsahuje kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Kvalita tlačítek je jedním slovem výborná. Jsou z hliníku a drží pevně na svém místě bez viklání. Jejich umístění bych však rád viděl níže … Dolní strana rámečku obsahuje mikrofon pro hovory, starý nabíjecí konektor MicroUSB a hlasitý reproduktor.
Záda telefonu jsou také velmi kvalitní, protože jsou celá z kvalitního hliníku. Na horní a dolní části lze vidět plastové předěly antén, které jsou v mnou testované černé variantě maskovány na jedničku a na první pohled nejsou vidět. U světlejších variant však vidět budou. Na zádech se dále nachází čočka 16 Mpx fotoaparátu a tónový LED blesk. Okolí čtečky a LED blesku je kryto ochranným sklem a kovovým rámečkem. Čočka vystupuje lehce z těla telefonu, ale to je v dnešní době standardní. Je ale škoda, že ji výrobce nezapustil do těla mobilu. Dále se na zádech nachází pouze mikrofon pro záznam zvuku během natáčení videí a logo výrobce.
Hodnocení designu a konstrukce: Dle mého názoru šla Nokia po stránce konstrukce velmi dobrou cestou, protože konstrukce je opravdu bytelná a Nokii 6 mohou závidět i některé vlajkové lodě konkurence. Chválím tedy za kvalitní hliník a design je dle mého názoru také skvělý a působí elegantním dojmem. Osobně bych však preferoval stříbrnou variantu.
Jak je na tom ergonomie? Jsem uživatel, který má velké ruce a u drtivé většiny mobilů nemam problém s ovládáním displeje jednou rukou i během chůze. Bohužel u Nokie 6 jsem problémy měl a mohou za to hrany telefonu. Kdyby výrobce rámeček kolem telefonu alespoň trošku zaoblil na zádech, tak by se Nokia 6 držela o dost lépe. Tento model ale pravděpodobně míří na uživatele, kterým se hrany líbí a těch je alespoň podle dotazů na mém e-mailu a Instagramu dost.
Čtečka otisků prstů – Pro milovníky čteček vpředu
Nokia 6 nabízí čtečku otisků prstů na čelní straně pod displejem. Čtečka je dle mého názoru umístěna na vhodném místě a potěší uživatele, kteří mají rádi čtečky vpředu. V této cenové kategorii se většinou čtečky nachází na zádech a to dost lidem vadí. Nasnímat si lze až pět prstů, což je dostatečné. Prvotní nastavení a snímání je poněkud pomalejší, než u konkurence, ale beztak toto nastavení navštívíte jen jednou.
Co se spolehlivosti čtečky týče, tak za celou dobu testování jsem se nesetkal s problémem a čtečka nikdy nezklamala. Je spolehlivá a také rychlá. Mobil je tedy odemčen téměř okamžitě. Protože Nokia 6 nabízí čistý Android, tak bohužel nenabízí možnost zamykání aplikací. To však lze vyřešit aplikací pro zamykání aplikací a Messenger či galerie fotek se bez přiložení prstu cizím lidem nespustí.
Displej – Pět a půl palec
Na čelní straně se nachází 5,5″ (palců) typu IPS s Full HD rozlišením. Rozlišení je dostatečné a jemnost tedy činí 403 PPI. Nad displejem nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Ten funguje dobře a viditelnost na slunci také není nijak špatná. Pokud tedy v Nastavení/Displej povolíte sluneční mód. Co se podání barev týče, tak ty jsou na dobré úrovni včetně černé a bílé barvy. Je jen škoda, že nad displejem chybí notifikační LED dioda.
V nastavení si také lze nastavit velikost písma v celém prostředí, otáčení obrazovky či nastavení podsvícení senzorových tlačítek pod displejem. Je velká škoda, že se v nastavení nenachází režim čtení, který by automaticky nastavil teplotu barev tak, aby tlumil modré světlo vyzařující z displeje. Tato funkce se hodí pro používání mobilu v nočních hodinách, aby displej neunavoval oči. Chybí však v čistém Androidu normálně u všech mobilů a lze si ji doinstalovat např. bezplatnou aplikací Twilight.
Hardware a výkon – Ach ten procesor …
Levnější model Nokii 5 jsem měl možnost vyzkoušet jen krátce, ale hned po pár minutách bylo vidět, že výkon je na tom špatně. Nokia 6 je na tom o něco lépe a nabízí 3 GB RAM i 32 GB interní úložiště. Svůj díl paměti si pochopitelně vezme operační systém a lze paměť rozšířit pomocí MicroSD karty (Class 10/Třída 10) s maximální kapacitou 128 GB. Co se procesoru týče, tak u toho to tak slavné rozhodně není. Jedná se o starší osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 s taktem na 4 jádra taktována na 1,2 GHz a další 4 jádra na 1,5 GHz. O grafiku se stará čip Adreno 505.
Papírově výkon nevypadá vůbec špatně, ale realita je bohužel jiná. Po odemknutí mobilu je asi dvě vteřiny cítit zpomalení. Po chvilce však vše běží bez problémů. Při používání Instagramu, Messengeru, e-mailů či prohlížeče si vede vcelku obstojně a nenáročný uživatel nebude mít problémy. Slabší výkon procesoru je ale občas opravdu znát i při běžné práci.
Na hraní náročných her však není a může za to slabší procesor. Během testování jsem testoval hry World War Heroes, Unkilled, Mobile Legends a South Park The Phone Destroyer. Spouštění her bylo pomalejší, než u konkurence, ale nejedná se o nic strašného. Se hraním je to však horší a na plné grafické detaily je hraní náročnějších her nemožné a dost se sekají. Pokud jsem však v nastavení hry zvolil menší grafickou náročnost, tak jsem většinou problémy neměl. Na hraní her tento model jednoduše není.
Fotoaparát – Má dobře nakročeno, ale …
Nokia měla vždy skvělé fotoaparáty a to i v levnějších segmentech v době Windows Phone telefonů. Za cenu kolem 7 000 Kč se na našem trhu nachází mobily, které umí pořídit opravdu hezké snímky. Nokia 6 láká na zadní fotoaparát s 16 Mpx rozlišením a světelností objektivu f/2.0.
Aplikace fotoaparátu je jedním slovem špatná … Pokud pamatujete na úžasnou aplikaci Lumia Camera ze starších Nokií, tak tu zde nenajdeme. Předinstalovaná aplikace mi připomíná spíše nepovedenou aplikaci začínajícího vývojáře. Prostředí aplikace působí opravdu nudně a chtělo by to pořádnou aktualizaci. Na dolní části aplikace nalezneme přepínání mezi pořizováním videa/fotek, spoušť a rychlé prohlížení nafocených fotek. Nad spouští fotoaparátu se dále nelogicky nachází druhá malá ikonka fotoaparátu, která ukrývá panoramatický režim a režim vylepšení. Horní část nabízí jen přepínání mezi přední a zadní kamerou, časovač, HDR a blesk. Úplně vlevo se nachází ikona pro otevření nastavení. A manuální režim? Ten se ukrývá v nastavení pod nelogickým názvem “Nastavení snímání”. Manuální režim je až smutně omezený a jeho používání není příjemné…
Za aplikaci by se výrobce měl opravdu stydět, protože Nokia dříve měla skvělé aplikace. Brzy se však údajně dočkáme aktualizací, které přinesou zcela novou aplikaci fotoaparátu. Snad bude o poznání lepší, než ta současná.
Fotky ze zadního fotoaparátu na tom nejsou špatně. Tedy alespoň co se snímků ve dne týče. Těm nechybí detail ani věrohodné podání barev. Za horších světelných podmínek kvalita fotek drasticky padá a je to velká škoda. Za šera fotky postrádají detail a jsou často rozmazané. Jejich podání barev je pak takové mdlé a ne zrovna věrohodné. Je ale také dost možné, že se kvalita snímků časem zlepší po aktualizaci s novou aplikací fotoaparátu.
Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 8 Mpx. V maximálním rozlišení je možné pořizovat fotky v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít “selfíčka” hezky roztažená po celém displeji, tak v nastavení si můžete zvolit focení v poměru stran 16:9 s maximálním rozlišením 6 Mpx. Natáčení videí přední kamerou je možné v rozlišení Full HD. Co se kvalit přední kamery týče, tak se jedná o průměrnou kvalitu. Na focení selfie naprosto dostačuje.
Natáčení videí zadní kamerou je možné v rozlišení Full HD. V nastavení lze zvolit také nižší HD rozlišení. Kvalita pořízených videí je na tom podobně, jak u fotek. Ve dne umí pořídit obstojné video, které je použitelné a vzhledem k ceně i stabilní. Pochválit výrobce musím také za rychlé přeostřování. Lze také natáčet zpomalená videa v HD rozlišení.
Operační systém – Tak to má vypadat
Novodobé Nokie mají velkou výhodu a tou je operační systém. Ten je ve všech modelech čistý a bez zbytečné nadstavby. Po prvním startu v Nokii 6 tedy pracuje operační systém Android 7.1.2, který neobsahuje žádné zbytečné aplikace, jak je tomu u mobilů s nadstavbou. Každý si tedy nainstaluje jen to, co opravdu potřebuje.
Výhodou čistého Androidu v podání Nokie jsou také velmi časté aktualizace včetně bezpečnostních záplat. Mobil tedy bude vždy bezpečný a to je velmi důležité. Během mého testování Nokia obdržela neuvěřitelných pět aktualizací a to se u konkurence opravdu nevidí. Myslím si, že prostředí systému nemá smysl popisovat, protože čistý Android všichni moc dobře známe. HMD Global potažmo Nokii musím za čistý systém a velmi časté aktualizace moc pochválit.
Jak je to ale se spolehlivostí a rychlostí systému? Během testování se mi nestalo, že by se Nokia 6 samovolně restartovala a nebo zamrzla. Bohužel jsem se ale občas setkával se zpomalením prostředí telefonu. Slabší výkon procesoru je tedy znát při otevírání více záložek v prohlížeči a otevírání menu aplikací. Po úspěšném odemknutí mobilu je systém trošku pomalejší, ale naštěstí jen chvilku.
Výdrž a nabíjení – Slušná výdrž, ale starý konektor …
Pod zadním uživatelsky nevyjímatelným krytem se nachází nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3000 mAh. To je dnes již standardní hodnota. Výdrž na jedno nabití ale celkem překvapila. Nokia 6 mi běžné pracovní nasazení s e-maily, instagramem, prohlížečem, hovory a takové běžné věci vydržela i krásné dva dny. Při větším zatížení neměla problém vydržet celý den. To je skutečně hezké a může za to čistý systém bez nadstavby a také slabší procesor, který nemá velkou spotřebu. Při extrémním zatížení, což je hraní online her, sledování videí na YouTube ve Full HD, stahování atd. se výdrž vyšplhala na krásných 5 hodin.
Co se nabíjení týče, tak ve střední třídě bych v dnešní době opravdu očekával USB-C. Ten Nokia 6 bohužel nemá a uživatelé se budou muset spokojit s postarším MicroUSB. V balení se nachází originální adaptér, který můžeme znát už z dob starých mobilů Nokia Lumia a doba nabíjení z úplného vybití do 100% činí 2 hodiny a 20 minut.
Zvuk – Milé překvapení
Nokia 6 nabízí stereo reproduktory a to se v této cenové kategorii tak často nevidí. Jeden reproduktor se nachází nad displejem a slouží jak pro hovory, tak pro poslech hudby. Druhý reproduktor se nachází na pravé dolní straně a jeho umístění je dobré. Co se kvalit zvuku týče, tak drahé TOP modely sice nepřekoná, ale díky Dolby Atmos je na velmi dobré úrovni. Kvalita zvuku včetně hlasitosti je lehce nadprůměrná.
Nechybí ani 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného zařízení. Ten se nachází na horní straně a jeho kvalita je také velmi dobrá a nemám co bych mu vytkl. Hodnotím jej jako lehce nadprůměrný.
Internet a připojení:
Nokia 6 nepostrádá všechna 4G/LTE pásma včetně venkovského pásma 800 MHz. Dále nechybí standardní 2,4 GHz Wi-Fi sítě a také 5 GHz “ácéčkové” Wi-Fi. Během testování jsem zkoušel všechny tyto sítě a nezaznamenal jsem sebemenší problém se signálem a jeho udržením. Na náš trh přišla služba Android Pay pro bezkontaktní platby a pokud máte banku, která tuto službu podporuje, tak s Nokií 6 tuto funkci můžete bez problémů využívat. Nepostrádá tedy NFC a ani Bluetooth 4.1.
Pokud potřebujete navigaci, tak také nebudete zklamání. GPS a A-GPS včetně elektronického kompasu nechybí a během testování jsem s Google Maps, HereWeGo a Mapy.cz neměl žádné problémy. Poloha byla nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě.
Závěr a konkurence:
Nokia 6 je povedený mobil, který v této cenové kategorii nabízí nejkvalitnější celokovovou konstrukci. Tvar telefonu jistě potěší uživatele, kterým se líbí hrany. Osobně se mi mobil líbí a působí dražším a elegantním dojmem. Bohužel mi vadí hrany na zádech, které po delším hraním her jsou v ruce cítit.
Musím moc pochválit operační systém, který je skutečně čistý a bez zbytečných nesmyslů kolem. Do mobilu jsem si nainstaloval jen to, co sám potřebuji. Byl jsem velmi mile překvapen rychlostí aktualizací, které jsou velmi časté a dokonce častější, než v případě dražších mobilů Google Pixel či mobilů s Androidem One.
Upřímně ale nechápu, proč se HMD Global rozhodlo do Nokie 6 nasadit starý procesor Snapdragon 430. Nedostatek výkonu je znát jak při hraní her, tak v samotném používání prostředí a je to opravdu velká škoda. To samé musím říci o starém MicroUSB. Absenci rychlého nabíjení Quick Charge bych v této cenové kategorii chápal, ale oboustranný konektor USB-C určitě ne. O aplikaci fotoaparátu ani nemluvím, protože ta je špatná. Brzy se ale díky aktualizacím dočkáme nové aplikace.
Komu bych Nokii 6 doporučil? Uživatelům, kteří jsou nenároční a nepožadují hraní náročných her. Pokud tedy požadujete bytelnou konstrukci, hezký 5,5″ displej, průměrný fotoaparát se kterým budete fotit jen za dobrého světla, dobrou výdrž baterie na jedno nabití a stereo reproduktory, tak je Nokia 6 skvělou volbou. Pokud však vyžadujete více výkonu na svižný chod prostředí a hraní náročnějších, tak se podívejte jinam.
Dostáváme se tedy ke konkurenci, které na našem trhu tolik není. Xiaomi Mi A1 je na našich e-shopech možné sehnat za cenu kolem 6300 Kč. Nabízí hliníkovou konstrukci, také 5,5″ displej, dvojici fotoaparátů, které podávají lepší kvalitu fotek, USB-C a lepší výkon i na hraní náročných her. Nabízí také čistý operační systém v programu Android One a aktualizace jsou pravidelně každý měsíc.
Ve prospěch Nokie 6 však hrají častější aktualizace, bytelnější konstrukce, lepší výdrž na jedno nabití, stereo reproduktory a o dost lepší kvalita natočených videí.
Zapomenout nesmíme ani na hezký kousek Honor 6X. Ten je na našich e-shopech aktuálně ve slevách za cenu kolem 5000 Kč. Nabízí více výkonu pro hraní her a svižný chod systému. Konstrukce je také z hliníku a nabízí také lepší fotografie z dvojice fotoaparátů. Ve prospěch Nokie 6 je čistý systém, bytelnější konstrukce, stereo reproduktory, lepší výdrž baterie a také větší 5,5″ displej.
Co se mi líbí:
- Výborná konstrukce
- Čistý systém Android
- Nadprůměrný zvuk díky Dolby Atmos
- Slušná výdrž baterie na jedno nabití
Co se mi nelíbí:
- Slabší procesor
- Absence notifikační diody
- Starý nabíjecí konektor MicroUSB
- Aplikace fotoaparátu by si zasloužila modernizovat
Koupila jsem si Nokii 6 jsem naprosto spokojena měla jsem od těch nejstarších až po poslední lumii přeji aby Nokia dosáhla až na vrchol tam kam patří
z Finska??? Na čem ten kluk jede? Made i China!!!
Já bych trošku brzdil…. 🙂
Ona totiž HMD Global je opravdu finská společnost
( https://en.wikipedia.org/wiki/HMD_Global )
V Číně se telefony sice vyrábí… ale tam se vyrábí i Apple.