RECENZE: Sennheiser ACCENTUM Wireless – kvalitní zvuk a ANC

Německého výrobce Sennheiser nejspíš není třeba zdlouhavě představovat. Ve světě kvalitních sluchátek patří mezi špičku. Na náš trh uvedl nová bezdrátová sluchátka Sennheiser ACCENTUM Wireless, která lákají nejen na výborný zvuk, ale i kvalitní konstrukční zpracování, nízkou hmotnost a pokročilé potlačení okolního hluku. V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu Panter.cz za 4 490 Kč s DPH a dopravou zdarma.

Pozitiva:

  • Minimalistický design
  • Konstrukční zpracování a egonomie
  • Fyzická ovládací tlačítka
  • Výrazně vylepšené ANC
  • Vyvážený zvuk
  • Možnost připojit dvě zařízení současně
  • Příjemné prostředí mobilní aplikace
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • Rozumná cena

Negativa:

  • Někdo může postrádat 3,5 mm jack

Co najdu v prodejním balení?

V krabičce najdeme jen nabíjecí USB-A na USB-C kabel a různé návody. Líbí se mi, že na rozdíl od jiných výrobců je nabíjecí kabel kvalitní a dostatečně dlouhý. Jeho délka činí 1,2 metru a lze jej použít i pro drátový poslech.

Design a zpracování – pro milovníky minimalismu

Sennheiser ACCENTUM Wireless svým designem do očí rozhodně neudeří. Výrobce se totiž u tohoto modelu pokusil o minimalistický design, díky čemuž působí elegantním dojmem. Za sebe design hodnotím jen pozitivně a výrobce jde s dobou. Na našem trhu sluchátka budou dostupná v čistě černém barevném provedení, ale později se k nám dostane i bílá verze s béžovým vnitřkem mostu a náušníky.

Výrobce chtěl, aby se sluchátka nosila pohodlně. To se mu povedlo a tvar sluchátek mi vážně vyhovuje. Náušníky jsou pohodlné, přesto na uších drží pevně, aby bylo těsnění maximálně efektivní. Zachována musela být samozřejmě i nízká váha, což je u bezdrátových sluchátek oříšek. Výrobce totiž musí zápasit s místem pro měniče, skrýt kabely a samozřejmě se poprat s místem pro akumulátor. Sennheiser se tedy u sluchátek rozhodl sáhnout po plastu. Jedná se o logické řešení a zvolený plast mi vůbec nevadí. Díky němu se váha dle výrobce na krásných 222 gramech. To je dokonce méně než u některých letošních mobilů.

Náhlavní most je možné roztáhnout tak, aby sluchátka sedla na hlavu nejspíš úplně každému. Dostatečná je také jeho vnitřní výplň, a to samé platí i pro náušníky. Je možné jej také vysouvat a mušlemi (sluchátky) otáčet do stran. Každá mušle na sobě má zdířky s integrovanými mikrofony nejen pro hovory, ale i ANC. Pravá mušle na sobě nese všechna potřebná tlačítka. Nechybí ani nabíjecí konektor USB-C.

Ovládací tlačítka, dioda a hlasová upozornění

Všechna důležitá tlačítka na sobě má pravá mušle. Dvě tlačítka slouží pro ovládání úrovně hlasitosti a prostřední výraznější tlačítko pak pro pozastavení, spuštění přehrávání a dvojitým rychlým stiskem pro přeskakování skladeb. Hned vedle USB-C konektoru najdeme čtvrté tlačítko, a to slouží pro zapnutí/vypnutí sluchátek a jejich uvedení do režimu párování. Nezapomnělo se ani na diodu, která umí blikáním upozornit např. za zapnutí sluchátek, ale během nabíjení víte, zda jsou sluchátka již nabitá. 0–20 % nabití je červená barva diody, 20–90 % žlutá a 90–100 % zelená.

U sluchátek značky Sennheiser je zvykem, že mají hlasová upozornění. Ta jsou dostatečně hlasitá a zřetelná. V angličtině vám sdělí stav připojení, úspěšnost párování, informace o jejich nabití, zapnutí či vypnutí mikrofonu a také minimální či maximální úroveň hlasitosti.

Specifikace, zvuk, ANC, hovory a mobilní aplikace

Sennheiser ACCENTUM Wireless jsou uzavřená bezdrátová sluchátka, ale možné je hudbu poslouchat i drátově skrze USB-C konektor. Použít k tomu lze USB-A na USB-C kabel v prodejním balení, ale sluchátka si rozumí i s kabely od jiných výrobců. Sluchátka stačí zapnout, připojit kabel a můžete začít poslouchat drátově v Hi-Res kvalitě. Je ale pravdou, že někomu může chybět starý 3,5 mm jack konektor. Ten sice může částečně nahradit USB-C, ale zas kvůli absenci 3,5 mm jack konektoru není možné připojit DAC převodník. Drtivá většina uživatelů ale absenci konektoru vůbec nepocítí. DAC převodníky totiž používají spíše nároční audiofilové, a ti sáhnou spíš po modelu Sennheiser HD 660S2.

Cílovka tohoto modelu je ale jasná a drtivá většina bude chtít poslouchat hudbu bezdrátově. K tomu slouží Bluetooth 5.2 s potřebnými kodeky Qualcomm aptX/aptX HD, AAC, SBC, mSBC a CVSD. Sluchátka jsem zkoušel připojit k různým mobilům a tabletům s Androidem, notebooku s Windows 11 i chytrými hodinkami s Wear OS a HarmonyOS. S žádným zařízením nemají sluchátka žádné problémy. Podporují také funkci pro připojení dvou zařízení současně. Ta funguje výborně a připojený můžete mít svůj mobil, ale třeba i pracovní notebook. Mezi zařízeními je možné se přepínat v mobilní aplikaci. Sluchátka se umí ale přepínat i automaticky.

Uvnitř každé mušle je 37 mm měnič a výrobce udává frekvenční rozsah 10 Hz – 22 kHz a citlivost <0,3% (1 kHz / 100 dB SPL). Na sluchátkách najdeme také zdířky mikrofonů sloužící pro hovory i funkci hybridního ANC. Frekvenční rozsah mikrofonů je udáván na 50 Hz – 8 kHz. Co se kvality hudby týče, jsou na tom sluchátka od Sennheiseru tradičně výborně. Basy jsou během poslechu znatelné, přesto je zvuk takový vyvážený a čistý. Znát totiž jsou i středy a výšky. Vyzkoušel jsem několik hudebních žánrů a u žádného jsem si na zvuk nemohl stěžovat. V mobilní aplikaci Smart Control se nachází i ekvalizér, funkce pro zřetelnější podcasty, ale i funkce Bass Boost pro zvýraznění basů. Zapnout lze i funkci hybridního ANC. Tu Sennheiser výrazně vylepšil a okolní hluk tlumí výborně. Někdo může ocenit i funkci Transparency, díky které je zvuk v okolí naopak pouštěn do sluchátek. Výborně pak se sluchátky fungují i hovory skrze mobilního operátora, ale já vyzkoušel i hovory přes mobilní aplikaci Telegram. Hovory jsou krásně zřetelné a druhá strana si nestěžovala, že bych nebyl slyšet.

Mobilní aplikace Sennheiser Smart Control má také příjemné uživatelské prostředí, i když bohužel ne s českým překladem. Myslím si, že na těch pár funkcí čeština není třeba. V aplikaci lze sledovat procentuální stav nabití akumulátoru sluchátek, přepínání mezi zařízeními, upravovat parametry v ekvalizéru, nastavit ANC a Transparency a k dispozici je i zajímavá funkce Sound Zones. Ta slouží pro nastavení až 20 lokalit na mapě, kde chcete poslouchat hudbu se specifickým nastavením. Díky poloze mobilu bude aplikace ihned vědět, jak má hudbu na daném místě nastavit. Aplikace je dostupná zdarma pro Android a iOS.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výrobce udává, že 800 mAh integrovaný akumulátor je schopen zajistit až 50 hodin na jedno nabití. To je úchvatné číslo a samozřejmě záleží jen na vašem používání. Při používání ANC a připojení ke dvěma zařízením je spotřeba samozřejmě vyšší. Procenta nabití však mizela během testování opravdu hodně pomalu, a to dokonce i s aktivní funkcí ANC. Dle mého názoru jsou sluchátka skutečně schopna vydržet až 50 hodin na jedno nabití i s ANC, ale na přibližně střední úroveň hlasitosti a s připojením jen k jednomu zařízení.

O nabíjení sluchátek se stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Pro nabíjení je možné použít i nabíječku k mobilu. Na problém jsem nenarazil s žádným nabíjecím adaptérem nebo slušnější powerbankou. Z úplného vybití do plného stavu se akumulátor ve sluchátkách nabije za přibližně 3 hodiny. Zpočátku je nabíjení však rychlé a výrobce udává, že po 10minutovém nabíjení sluchátka vydrží až 5 hodin na jedno nabití. Není to nereálné, ale opět je třeba mít spíše střední úroveň hlasitosti.

Závěr – výborné náhlavní bezdráty

V době psaní recenze se sluchátka Sennheiser ACCENTUM Wireless prodávala v oficiálním e-shopu Panter.cz za 4 490 Kč s DPH a dopravou zdarma. Dle mého názoru je cena stavena rozumně. Výrobce chválím za minimalistický design, výbornou ergonomii i nízkou váhu. Sluchátka jsou tedy vhodná nejen pro poslech v pohodlí domova, ale i na cestování. Při něm oceníte hybridní ANC, na kterém výrobce výrazně zapracoval. Rád vidím fyzická ovládací tlačítka, možnost připojit až dvě zařízení současně, a především vypíchnout musím kvalitní zvuk.

Pokud hledáte výborná náhlavní sluchátka s kvalitním zvukem a ANC, myslím si, že chybu se Sennheiser ACCENTUM Wireless rozhodně neuděláte. Nejlepší ANC na trhu tato sluchátka nemají, ale v porovnání s konkurencí mají lepší středy a zvuk je takový vyváženější. Mají také o něco lepší výdrž na jedno nabití.

A co sluchátkům vytknout? Někomu může vadit jen absence 3,5 mm jack konektoru.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*