Jak dnes používat drátová sluchátka a reprosoustavu s mobilem

Výrobci mobilních telefonů, ale i dalších zařízení sází na to, že dnes každý chce používat bezdrátový sluchátka. Najdou si stále mobily s 3,5 mm jack konektorem, ale těch ve střední třídě a u vlajkových modelů už tolik není. Je pravdou, že bezdrátový poslech cestou do práce je pohodlnou záležitostí, ale co když mám doma lepší sluchátka nebo reproduktory a chci si vychutnat hudbu ve vyšší kvalitě?

USB-C je úžasný konektor, do kterého dnes připojíte kde co. Existují tedy i různé převodníky z USB-C na 3,5 mm jack nebo z USB-C na CINCH (RCA) a můžete tak používat svá drátová sluchátka, reproduktory nebo zesilovače. Pozor ale na levné převodníky, protože ty nemusí fungovat s každým mobilem/tabletem a často nabízí podstatně horší zvuk.

Jaký D/A převodník si mám pořídit?

Vše je jen o ceně a pokud chcete opravdu kvalitní řešení, určitě bych doporučil léta ověřené řešení v podobě zařízení Audio1uest DragonFly. To funguje jak s počítačem, tak i s mobilem nebo tabletem. Zařízení má vestavěný DAC převodník a podporuje přehrávání hudby ve vysoké kvalitě skrze Tidal Masters (MQA).

Co když nechci utrácet tolik peněz za D/A převodník?

Samozřejmě jsou tu i levnější zařízení, ale na našem trhu nějaké opravdu levné a kvalitní moc bohužel nejsou. Asi bych raději úplně vynechal produkty na AliExpressu, ale obrátit se můžete třeba na německý Amazon.de. Tam jsem si vyzkoušel objednat převodník od výrobce Stouchi.

Mnou testovaný převodník Stouchi je hliníkový, má kvalitní pletený kabel a umožňuje připojení drátových sluchátek s 3,5 mm jack konektorem. Má vestavěný DAC převodník a nabízí Hi-Res kvalitu zvuku 24 bit/96 kHz a 24 bit/48 kHz. Problém nenastává ani při používání vysoké kvality nahrávek z Tidalu a aplikace se po připojení zeptá, zda může použít zvuk jen pro sebe. Další výhoda převodníku spočívá v tom, že podporováno je i až 30 W (Power Delivery) nabíjení skrze USB-C. Současně tedy lze poslouchat hudbu i nabíjet mobil či jiné zařízení.

Převodník jsem testoval s mobily Xiaomi a Nokia, sluchátky Sennheiser HD 660S2 a B&O H9 první generace.

Co když chci z mobilu poslouchat drátově hudbu v reprosoustavě nebo použít zesilovač?

To je další problém, protože na českém trhu není dostatek kabelů s možností připojení k mobilu/tabletu a reprosoustavám CINCH (RCA) kabely. Opět jsem vyzkoušel levnější řešení z německého Amazon.de, kde je k dispozici USB-C kabel s možností připojení reprosoustavy či zesilovače s vestavěným DAC převodníkem. Kabel od UGREEN funguje za ty peníze skvěle a podporován je i Tidal. Testováno s reprosoustavou AQ M25 a sluchátkovým zesilovačem LINDEMANN Limetree Headphone společně se sluchátky Sennheiser HD 660S2.

Co dělat, když hudba z převodníků nehraje dostatečně hlasitě?

V první řadě zkontrolujte, zda je přehrávaná nahrávka opravdu kvalitní. Samozřejmě hodně záleží na převodníku i samotném mobilu. Ideální řešení je sáhnout i po nějakém kvalitním zesilovači. Hlasitost zvuku však můžete na Androidu zvednout, a to třeba ověřenou aplikací Super Volume Booster. Ta funguje výborně, ale se zesilováním buďte opatrní. Když to přeženete, pokazíte kvalitu nahrávky. Aplikaci je možné využít jak pro drátový, tak i bezdrátový poslech.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*