RECENZE: Sennheiser HD 660S2 – mistrně vyvážený zvuk pro náročné

Německého výrobce Sennheiser není třeba představovat a již jsem se některým jeho sluchátkům věnoval v recenzích a článcích. Výrobce letos představil nová náhlavní sluchátka Sennheiser HD 660S2, která navazují na legendární a mezi audiofily oblíbený model HD 660S. Ten byl společností EISA vyhlášen za nejlepší evropská sluchátka 2018 – 2019. Nový model slibuj ještě lepší zvuk pro ty nejnáročnější uživatele.

 

Dostupnost sluchátek a obsah prodejního balení

Nová sluchátka Sennheiser HD 660S2 byla v době psaní recenze již dostupná na oficiálním e-shopu Pantershop.cz za 14 990 Kč s DPH. Skutečně tedy míří na uživatele, co je ochoten si za kvalitní zvuk připlatit.

Potěší i prodejní balení, kde ke sluchátkům dostanete kvalitní nesymetrický a symetrický kabel. I když tato sluchátka asi moc přenášet nebudete a budete je mít spíše doma, přesto výrobce do balení přiložil úložný vak. Nechybí pak ani redukce z 6,35 mm na 3,5 mm jack.

 

Design a konstrukční zpracování – kvalita, elegance a pohodlí

Já osobně si myslím, že opravdu kvalitní sluchátka musí výborně hrát, ale i nějak vypadat. U některých dostupných sluchátek mi vadí křiklavé barvy, diody a různá ohyzdná podsvícení. To u skutečně kvalitních sluchátek naštěstí nenajdeme a jsem rád, že Sennheiser u modelu HD 660S2 vsadil především na vysokou kvalitu konstrukčního zpracování, pohodlí a eleganci.

Sennheiser HD 660S2 jsou náhlavní otevřená sluchátka, takže z jejich vnější strany je možné nahlédnout dovnitř. Vnitřek a měděné prvky na sluchátkách se při pohledu z některých úhlů na světle i elegantně lesknou, jak můžete vidět třeba na krátkém videu níže. Sice se jedná o úplnou drobnost, ale měděné prvky se mi na sluchátkách neskutečně líbí a byl bych rád, kdyby je Sennheiser nasadil do více modelů.

Celkové konstrukční zpracování sluchátek chválím a sluchátka působí kvalitním dojmem, přesto byla zachována jejich nízká 260 gramová váha. Vlastně váží dle stránek výrobce úplně stejně, jako předchozí model a váha nijak nenarostla. Most sluchátek je z hliníku a jeho vysouváním lze měnit jeho velikost, díky čemuž si každý nastaví velikost dle vlastních potřeb. Pochválit musím i horní polstrování mostu. Most i náušníky jsou příjemné a i po opravdu dlouhém poslechu hudby jsem neměl problémy s bolestmi hlavy nebo nějakým nepříjemným tlačením. Obě mušle mají nad sebou i pohyblivé části, aby sluchátka padla na uši každému. Testování sluchátek jsem si vážně užíval a rád jsem je používal v sedě při práci na notebooku, ale i v klidu při povalování na gauči.

Říká se, že dnes se v Číně vyrábí vlastně vše. No, není to tak úplně pravda. Opravdu kvalitní audio produkty se i dnes stále vyrábí v Evropě. To je i případ právě sluchátek Sennheiser HD 660S2, kde se výrobce na vnější straně mostu chlubí nápisem „MADE IN IRELAND“. To vidím moc rád a pevně doufám, že se kvalitní audio produkty budou i nadále vyrábět v Evropě.

 

Tak a co ten zvuk? Ten vás pohltí!

Asi každého zajímá, jak ta sluchátka Sennheiser HD 660S2 vlastně hrají? I v dnešní bezdrátové době se stále najdou milovníci hudby, co si potrpí na starý dobrý drát. Bluetooth totiž opravdu kvalitní přenos hudby stále nezvládne. Na takové uživatele přesně cílí tato sluchátka, protože jsou pouze drátová a výrobce se chlubí, že dodávané kabely jsou díky OFC mědi vysoce vodivé.

Vnitřek sluchátek – Zdroj: Sennheiser
  • Referenční úroveň: otevřená, dynamická
  • Připojení sluchátek: 6,35 mm jack nebo 4,4 mm symetrický. Sáhnout lze i po redukci 6,35 mm na 3,5 mm jack v balení, ale sluchátka budou fungovat případně s dalšími dokoupenými redukcemi.
  • Frekvenční rozsah: 8 Hz – 41.500 Hz
  • Akustický tlak při 1 kHz, 1 Vrms: 104 dB
  • THD při 1 kHz, 100 dB: 0,04 %
  • Impedance: 300 Ω

Pokud používáte jen bezdrátová sluchátka, tak si jistě říkáte, že drát dnes už nechcete vidět. Věřte, že jak jednou vyzkoušíte skutečně kvalitní audio, není cesty zpět. Jistě, že já také venku a při cestě na autobus používám špuntová bezdrátová sluchátka, ale doma v klidu si chci hudbu vychutnat. Používám tam tedy starý dobrý drát a vyšší kvalitu nahrávek z Tidalu. Každý typ sluchátek má své využití, proto i Sennheiser prodává drátová/bezdrátová náhlavní nebo špuntová sluchátka do uší.

Sennheiser HD 660S2 jsou po stránce zvuku naprosto úžasná sluchátka, která si jednoduše zamilujete. Nejde je nemít rád, protože zvuk je nádherně čistý. Basy rozhodně poznáte, ale jsou nastaveny ideálně, takže nijak nezastíní mistrné nastavení středů a výšek. Kvalitní nahrávky právě třeba z Tidalu si rozhodně vychutnáte a uslyšíte takové ty příjemné detaily v pozadí. Sluchátka jsem při testu samozřejmě zkoušel i bez zesilovače a byl jsem nadmíru spokojen, ale vyzkoušel jsem je i se sluchátkovým zesilovačem Lindemann Limetree Headphone. Ten detaily v pozadí ještě o něco pozvedl.

V čem jsou vlastně HD 660S2 lepší, než předchozí model HD660S? Bohužel jsem aktuálně neměl možnost nový model se starším porovnat, ale výrobce se chlubí přepracovaným vnitřkem sluchátek. Sennheiseru se prý se mu podařilo vylepšit úpravu pro proudění vzduchu kolem měniče, efektivněji jsou využity vzduchové mezery magnetu a vylepšen by měl být i povrch akustického okolí reproduktoru. Vylepšení se měla dočkat i cívka, která teď vykazuje mnohem vyšší magnetickou sílu a elektrické tlumení pro čistší impulzní odezvu a také zvyšuje citlivost reprodukční soustavy v celém frekvenčním spektru. Nový model nabízí také vyšší impedanci 300 Ω, zatímco předchozí model má 150 Ω. Vylepšeny jsou také basy a detaily. Porovnání můžete vidět také na přiloženém obrázku od Sennheiseru níže.

Porovnání nového a předchozího modelu – Zdroj: Sennheiser

 

Závěr – budete je milovat

Sluchátka Sennheiser HD 660S2 jsem si při testování vážně užíval. Výrobce odvedl opravdu pořádný kus práce a chválím ho za zachování 260 gramové váhy, dostatečné polstrování mostu i náušníků a kvalitní zpracování. Obrovskou pochvalu si odnáší za brilantní zvuk s bohatými detaily, které ocení každý audiofil. Jedná se tedy o vydařený upgrade a výrobce nezapomněl do balení přiložit vše, co budete k jejich používání potřebovat.

Cena 14 990 Kč s DPH je pro někoho vysoká, ale to je u high-endového audia běžné. Osobně si myslím, že cena je odpovídající tomu, co sluchátka nabízí. Míří zkrátka na náročné posluchače, kteří si za kvalitu připlatí. Především se jedná o kvalitní kabelová sluchátka, takže vám bez problémů poslouží 10 a klidně i více let, pokud je tedy vlastním zaviněním nepoškodíte. I pro takové případy je tu však odborný servis výrobce. Jelikož se nejedná o bezdrátová sluchátka, nemusíte časem řešit nízkou kapacitu nebo nafouknutí akumulátoru.

Když si to tedy shrnu, tak se jedná o výborná sluchátka, která rozhodně budete milovat a nebudete se jich chtít vzdát. Nějaké nedostatky jsem skutečně najít chtěl, ale nepovedlo se mi to. Mohu je tedy doporučit všem uživatelům, co vyžadují skutečně kvalitní zvuk, pohodlí pro každodenní používání, kvalitní konstrukční zpracování a elegantní design bez křiklavým hloupostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*