RECENZE: LAMAX Dots3 ANC – nejlepší špunty do 1 500 Kč?

Výrobce LAMAX na našem trhu prodává dvojici bezdrátových sluchátek Dots3. Slibují kvalitní zvukový přednes a slušnou výdrž na jedno nabití. V této recenzi jsem se podíval na vyšší model LAMAX Dots3 ANC, což jsou bezdrátová špuntová sluchátka s aktivním potlačením hluku, nejnovější Bluetooth 5.3 a vysokou výdrž na jedno nabití. V době psaní recenze se sluchátka LAMAX Dots3 ANC prodávala v oficiálním e-shopu LAMAXShop.cz za 1 499 Kč s DPH.

Co najdu v prodejním balení?

Ke sluchátkům dostanete vše, co budete k jejich používání používat. Chválím za více velikostí kvalitních gumových špuntů. K dispozici je i krátký nabíjecí USB-C kabel a nějaké ty návody.

Design a konstrukce – do každé kapsy

Velmi mile překvapen jsem byl velikostí celé nabíjecí krabičky. Má totiž ideální oblé tvary a malé rozměry. Porovnával jsem ji s různými sluchátky konkurence, ale i modelem LAMAX Duals1. Mnohem lépe se vejde do kapsy společně s mobilem. Celkové rozměry krabičky činí: 60 x 25 x 41 mm. Každé sluchátko dle výrobce váží 5 gramů a společně i s nabíjecí krabičkou váží 35 gramů.

Zpracování krabičky je příkladné a během přenášení nijak nepřekážela v kapse. Na její čelní části se nachází dioda značící stav nabíjení. Horní část má na sobě víko, které ukrývá dvojici špuntových sluchátek. Chválím, že sluchátka na rozdíl od některé konkurence sedí ihned na první pokus na nabíjecích pinech a po jejich vyjmutí je v krabičce dostatek prostoru pro případné čištění. Zadní část krabičky má jen modelové značení a nabíjecí konektor USB-C.

Samotná sluchátka mají bílé diody, dotykovou plochu pro ovládací gesta s logem výrobce a nechybí ani mikrofony. Každé sluchátko má na sobě značení stran – R (pravé)/ L (levé). Velmi dobře na sluchátkách sedí špunty a za celou dobu testování se nestalo, že by mi gumový špunt zůstal v uchu. Tvar každého sluchátka je vyřešen výborně a v uchu sedí skvěle. Je vidět, že si na ergonomii dal výrobce vážně záležet a sluchátka si můžete vzít klidně na běh. Mají i zvýšenou odolnost vůči vniknutí prachu a vlhka.

Jak jsou na tom ovládací gesta?

Každé sluchátko má na sobě dotykovou plochu pro ovládání všech funkcí. Můžete ovládat funkci ANC, propouštění zvuku do sluchátek, aktivovat herní režim pro nižší latenci, spuštění hlasového asistenta Google nebo Siri a samozřejmě lze pozastavit/spustit či přeskakovat skladby. To funguje nejen v běžném přehrávači, ale i v Tidalu, Spotify, YouTube a dalších službách. Přijmout nebo odmítnou lze i příchozí hovor.

Já osobně nejsem příznivcem ovládacích gest a raději bych na sluchátkách viděl fyzická tlačítka. Ta má třeba model LAMAX Duals1. Na druhou stranu bez fyzických tlačítek vypadají sluchátka o něco lépe, moderněji a většina lidí v mém okolí dávají přednost právě gestům. Gesta fungují velmi dobře a když si na ně zvyknete, budete se mezi všemi režimy přepínat pohodlně a snadno ovládat přehrávání hudby.

Zvuk, potlačení hluku a telefonování

Výrobce uvádí, že uvnitř každého sluchátka jsou 10 mm měniče s technologií LAMAX BeatBass. Frekvenční rozsah je uváděn 20 Hz – 20 kHz. Ze zvuku jsem byl velmi mile překvapen, protože od sluchátek do 1 500 Kč jsem vážně velká očekávání neměl. Hlasitost sluchátek je dostatečná, ale zvukový přednes je nadprůměrný. Ano, basy jsou výraznější, což má dost lidí rádo a někdo to nemusí kvůli zastínění středů. Výrobci se ale podařilo, aby sluchátka měla i středy a výšky. Za ty peníze bych rozhodně nemohl očekávat víc.

A jak je na tom potlačení hluku? Doporučuji si nejdříve vyzkoušet velikost špuntů, která vám bude nejvíce vyhovovat. Je to totiž dost důležité, aby sluchátka nejen dobře seděla ve vašich uších, ale i dobře těsnila. Tento model má automatické potlačení hluku (ANC). Od malých špuntových sluchátek samozřejmě nelze požadovat kvalitu ANC velkých náhlavních sluchátek, ale LAMAX to zkrátka umí, jak to ukázal i u jiných modelů. Potlačení hluku funguje dobře a v autobuse nebo tramvaji tuto funkci jistě oceníte. Pomocí ovládacích gest můžete spustit i Transparency mode pro propouštění a zesílení zvuku do sluchátek. K tomu je využívání celkem 6 mikrofonů (3 mikrofony na každém sluchátku). Herní režim se pak stará pro nižší latenci pro lepší synchronizaci zvuku s videem. To oceníte nejen u hraní, ale i sledování filmů. Synchronizace zvuku s videem jsem však měl dobrou i bez tohoto režimu.

Co telefonování? Dotykovou plochou můžete příchozí hovory zvednout i odmítnout. Hovory jsou zřetelné a dostatečně hlasité. Pochválit musím i citlivost mikrofonů a druhá strana si nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet.

Podpora zařízení a párování sluchátek

LAMAX si u svých sluchátek vždy dával záležet na tom, aby bylo párování s jakýmkoliv zařízením jednoduché. Mnou testovaný model LAMAX Dots3 ANC komunikuje skrze nejnovější Bluetooth 5.3, které slibuje dosah až 15 metrů v ideálních podmínkách a je velmi úsporné. Výrobce uvádí, že podporovány jsou kodeky AAC a SBC. Ty dnes využívají snad všechna zařízení a během testování jsem neměl problém s používáním sluchátek s několika mobily, tabletem a notebooky s Windows 11 a Linuxem Ubuntu. Problém nebudou mít ani uživatelé jablečných platforem. Při práci na notebooku jsem bez problémů používal i jen jedno sluchátko, abych druhým uchem poslouchal své okolí.

Jak se sluchátka párují s novým zařízením? Není třeba nic zdlouhavě nastavovat nebo dlouze držet. Stačí jen sluchátka v nastavení Bluetooth ve svém zařízení odstranit, vložit sluchátka do krabičky, zavřít ji, po chvilce znovu otevřít a sluchátka vyjmout. Během chvilky budou sluchátka připravena k párování s novým zařízením. Odstranění sluchátek z nastavení Bluetooth není nutné, pokud mobil či jiné zařízení nemáte v dosahu Bluetooth. Jde jen o to, aby se sluchátka nesnažila neustále připojovat ke starému mobilu či jinému zařízení.

Již tradičně LAMAX nemá ke sluchátkům žádnou mobilní aplikaci. Vadí to ale někomu? Kdyby musel výrobce pracovat na své aplikaci, projevilo by se to na ceně nebo by se na sluchátkách šetřilo. Raději budu mít kvalitní zvuk než aplikaci. Samozřejmě někomu ale může chybět nemožnost dotyková gesta zcela vypnout, což mají výrobci právě v aplikacích.

Výdrž a nabíjení

Sluchátka LAMAX Dots3 ANC je možné používat i s mobily se staršími verzemi Bluetooth. Tento rok jsem ale vypozoroval, že při používání sluchátek s novým Bluetooth 5.3 i mobilem s totožnou verzí je výdrž výrazně vyšší. To je právě případ i těchto sluchátek a s mobilem Xiaomi 13 Pro mizela procenta nabití sluchátek opravdu velmi pomalu, a to i když jsem měl maximální hlasitost a aktivní ANC. On i sám výrobce uvádí, že na jedno nabití je možné se sluchátky vydržet 42 hodin poslechu na jedno nabití.

Jak na tom výdrž reálně je? 42hodinová výdrž je hodně odvážné tvrzení a jedná se o výdrž dohromady s nabíjecí krabičkou. Samotná sluchátka dle výrobce vydrží 10 hodin na jedno nabití s 50 % úrovní hlasitostí. 7,5 hodin na jedno nabití pak při poslechu na 80 % hlasitost. Mohu potvrdit, že výdrž nereálná rozhodně není a výdrž na jedno nabití musím výrobci pochválit.

K nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C a sluchátka lze nabíjet třeba nabíječkou k vašemu mobilu. Problém jsem neměl s žádným nabíjecím adaptérem nebo powerbankou. V nabíjecí krabičce se nachází akumulátor o kapacitě 350 mAh a každé sluchátko má pak akumulátor o kapacitě 40 mAh. Sluchátka v krabičce pak budete mít z úplného vybití do 100 % stavu nabitá do dvou hodin.

Závěr – výborná sluchátka do 1 500 Kč

LAMAX opět nezklamal a z bezdrátových sluchátek LAMAX Dots3 ANC mám dobrý pocit. Jedná se o dostupná špuntová sluchátka, přesto jejich zpracování zvládl výrobce výborně, mají zvýšenou odolnost, výbornou ergonomii a nadprůměrný zvukový přednost. Pochválit musím i ANC a výdrž na jedno nabití.

V době psaní recenze se sluchátka LAMAX Dots3 ANC prodávala v oficiálním e-shopu LAMAXShop.cz za 1 499 Kč s DPH. Jedná se o velmi krásnou cenu a vlastně bych řekl, že se může jednat o ideální sluchátka do 1 500 Kč. Užít si je mohou i nejen uživatelé mobilů s Androidem, ale i iOS a desktopů s Windows, macOS nebo Linux. Fungují se vším a párování je velmi jednoduché, což výrobci mohou často závidět i mnohem dražší sluchátka.

Co bych sluchátkům vytknul? Ono vlastně není co, protože za ty peníze bych víc ani neočekával. Někoho jen může zamrzet, že ovládací gesta nelze zcela vypnout. To je vše a pokud tedy hledáte sluchátka v této cenové kategorii, určitě se jedná o žhavého kandidáta, kterého mohu jen doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*