Huawei P Smart Z – Bezrámečkový displej a výsuvná selfie kamera (RECENZE)

Pamatujete na Huawei P Smart 2019? V recenzi si vedl skvěle a dle statistik návštěvnosti se jednalo o velice žádaný model. Přišel však čas, aby nám Huawei ukázal novější kousek, kterým je Huawei P Smart Z. Ten se na našem trhu již prodává a jeho cena se v době testování pohybovala kolem 6 990 Kč s DPH.

 

Huawei P Smart Z se staršímu modelu v některých detailech podobá. Novinka se však snaží zaujmout modernějším displejem bez rámečků, upraveným designem, údajně vylepšenou dvojicí zadních fotoaparátů, vyšším výkonem a také baterií.

 

 

Obsah balení – bohužel bez krytu

Výrobce do typické krabičky k mobilu nepřidal nic nadstandardního. Je celkem škoda, že se nedostalo na průhledný silikonový kryt, jak tomu je u některých modelů. Na druhou stranu, ten se nenacházel ani u modelu P Smart 2019. V balení je tedy 2A nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-C kabel, pecková sluchátka a návody.

 

 

 

Design a konstrukce – hezčí než předchůdce

Huawei P Smart Z je na našem trhu dostupný ve všech třech barevných provedeních, a to Midnight Black (černé), Emerald Green (zelené) a mnou testované Sapphire Blue (modré) variantě.

 

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,59” displeje. Ve srovnání s předchozím modelem je čelní plocha modernizována a v displeji se nenachází žádný ohyzdný výřez. Reproduktor pro hovory je elegantně ukrytý nad displejem a celá čelní plocha vypadá elegantně a moderně. Výrobce také nalepil ochranné sklo, které chrání displej před poškozením, ale také jsou na něm dost vidět otisky prstů. Kdyby sklo někomu vadilo, tak jej lze snadno odlepit.

 

Rámeček mobilu je z plastu, který je však zpracovaný příkladně a líbí se mi jeho lesklý povrch. Všechny jeho hrany jsou zaoblené a do rukou nic neškrábe. Je však pravdou, že se jedná o mobil se širším displejem, takže uživatelé s menší rukou mohou mít s používání jednou rukou problémy. To je ale u mobilů s tak velkou úhlopříčkou displeje běžné.

Na horní části se nachází ukrytá výsuvná Pop-Up selfie kamerka, hybridní slot a mikrofon. Levý bok je prázdný a na pravém boku se tradičně nachází plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Jejich umístění je příkladné a drží pevně na svém místě. Na spodní části pak najdete 3,5 mm jack, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt je po bocích zakřivený tak, aby zapadl do plastového rámečku mobilu. Na první pohled se může zdát, že celý zadní kryt je ze skla, ale já osobně se spíše přikláním k plastu. Lesklý povrch vypadá elegantně a moc se mi líbí optické rozdělení krytu. Připomíná mi to HTC U12 Life nebo Google Pixel. Na zádech se tedy nachází dvojice lehce vystupujících čoček fotoaparátů, LED blesk a dobře umístěna čtečka otisků prstů. Kryt vypadá na pohled moc hezky, ale bohužel trpí na vlasové škrábance. Zvážil bych tedy zakoupení silikonového ochranného krytu, který bohužel v balení nenaleznete.

 

 

 

 

 

Displej – hezky bez výřezu, ale bohužel bez diody…

Displej je hlavním lákadlem modelu P Smart Z. Nabízí opravdu velkou úhlopříčku 6,59” (palce) s FullHD+ rozlišením (2 340 x 1 080 px). Ochranné sklo displeje na sobě nese nalepené ochranné sklo již z továrny, což rozhodně vítám.

 

Moc chválím za minimální rámečky kolem displeje i v této cenové kategorii. Je jen škoda, že se nedostalo na notifikační diodku, která bohužel mizí i u konkurence. Je to bohužel daň za minimální rámečky… Zobrazení notifikací hned po přijetí i na zamčeném displeji ale výrobce nasadit mohl. Pokud nebudete mít zapnuté vibrace či vyzvánění, tak se o nové notifikaci vůbec nedozvíte, ale to nemusí být vždy na škodu. 😀

Jedná se o IPS panel, který má velmi dobré barevné podání, příkladné pozorovací úhly a velmi dobrá je také automatická regulace jasu a s viditelností displeje na přímém slunci jsem neměl problémy. Barevné podání si také můžete dle svých potřeb upravit a nechybí ani noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách a nastavení velikosti textu a prvků v prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka otisků na zádech a gesta

Huawei P Smart Z nabízí odemykání mobilem čtečkou otisků prstů na zádech. Samotné odemykání je velice rychlé a to samé platí i o prvotním nastavení. Já si nastavil oba ukazováčky, abych mohl pohodlně ovládat gesta pro vysunutí rolovací lišty a prohlížení fotek tahem prstu do stran po čtečce.

Na funkci odemykání obličejem, která byla u staršího modelu však zapomeňte. Jelikož se selfie kamerka ukryla do konstrukce mobilu, tak by odemykání bylo pomalejší. Výrobce se tedy rozhodl, že tuto funkci vůbec nenasadí. Vadí to ale někomu? Čtečky otisků jsou přeci jen spolehlivější a především bezpečnější.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

O výkon Huawei P Smart Z se stará osmijádrový procesor Hisilicon Kirin 710F s taktem: 4x 2,2 GHz + 4x 1,7 GHz, grafický čip Mali-G51 MP4 a 4 GB RAM. Pro aplikace a data je k dispozici 64 GB interního úložiště, které je možné rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 1 TB.

Testy v AnTuTu Benchmark 7 a novém AnTuTu 8 Beta
Testy v GeekBench 5 a AndroBench

 

Oproti předchůdci byl výkon navýšen a rozhodně vítám o 1 GB více paměti RAM. Po celou dobu testování jsem nenarazil na problémy s výkonem a bez problémů bylo možné používat běžné aplikace a přepínat se mezi nimi v multitaskingu. Spouštění her bylo svižné a problém nenastal ani při sledování FullHD filmů z interního úložiště mobilu.

Vzhledem k ceně však nelze očekávat výkon na nejnáročnější herní tituly, takže na Fortnite musíte zapomenout. PUBG Mobile, Shadowgun: Legends a další tituly jsem bez záseků a dalších problémů hrál na střední grafické nastavení. Mobil se po delším hraní zahříval jen lehce a chlazení je tedy také v pořádku.

 

Mobil ve svém těle ukrývá akumulátor s kapacitou 4000 mAh. Kapacita je to slušná a během mého běžného používání jsem byl schopen vydržet na jedno nabití i celé dva dny. Záleží však jen na tom, jak budete mobil používat. Při hraní her na maximální jas displeje či sledování filmů mi procenta nabití padala logicky rychleji.

Oproti předchůdci nabízí moderní oboustranný nabíjecí konektor USB-C. To je sice potěšující, protože téměř stále více zařízení tento konektor používá, ale bohužel výrobce zapomněl na nasazení rychlejšího nabíjení. Akumulátor se z úplného vybití do 100% za použití originální nabíječky nabil za přibližně 2 hodiny a 20 minut. Vzhledem ke kapacitě to není žádná tragédie, ale přeci jen je už rok 2019 a rychlejší být mohlo.

 

 

 

Fotoaparáty – snímky překvapí, ale video…

Fotoaplikaci můžete znát z jiných mobilů a nabízí vše potřebné. Můžete tedy bez problémů ostřit dotykem prstu na zvolené místo, použít režim clony, panorama, portrét a mile překvapen jsem byl i z nočního režimu. K dispozici je i nastavení HDR, Pro režim pro manuální nastavení parametrů či malování světlem. Aplikace funguje svižně a rychlé bylo i zpracování a následné uložení fotky.

 

 

Zadní fotoaparáty:

Huawei P Smart Z na svých zádech nabízí dvojici zadních fotoaparátů, a to hlavní snímač se 16 Mpx rozlišením a světelností f/1.8 a druhý 2 Mpx se světelností f/2.4. Druhý snímač nestará o optický zoom, ale vypomáhá s hloubkou ostrosti.

 

Kvalita snímků ze zadních fotoaparátů v mnoha ohledech mile překvapila. Od mobilu v této cenové kategorii jsem nečekal moc, ale makro snímky umí vážně skvělé. Nečekal jsem ani noční režim, který se rozhodně nedá rovnat tomu z Huawei P30 Pro, ale kvalitu snímků pořízených za horších světelných podmínek umí zvednout.

Co se týče výpomoci umělé inteligence (AI), tak tu jsem snímcích vypnul, protože výrazně přepaluje barvy a snímky nejsou tak ostré. Bez AI funguje automatika velmi pěkně, fotky mají vzhledem k ceně věrohodné barevné podání a jsou ostré. Jen docela nechápu, proč výrobce vůbec nasazoval tlačítko 2x zoomu, když se jedná o ztrátový digitální zoom… Dovolím si však říci, že kvalita snímků bez použití zoomu je lehce nadprůměrná.

 

 

Focení selfie:

Výrobce se chlubí výsuvnou Pop-Up kamerkou z konstrukce mobilu. Samotný modul působí kvalitním dojmem a vůbec bych se nebál, že by se nějak mohl poškodit. V modulu se nachází 20 Mpx kamerka se světelností f/2.2. K dispozici jsou i různé zkrášlovací režimy, které však nemám vůbec v lásce. Kvalita snímků je dobrá a myslím si, že každý “selfíčkář” bude spokojený.

Selfie s protisvětlem

 

 

Natáčení videí:

Videa lze pořizovat v maximálním rozlišení FullHD se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Je sice pravdou, že některá konkurence už umí i v této cenové kategorii pořizovat videa ve 4K rozlišení, ale zase ne tak často umí videa se 60 FPS. V této cenové kategorii bohužel nemůžeme očekávat optickou stabilizaci obrazu. O stabilitu obrazu se tedy stará elektronická stabilizace, takže videa nejsou dech beroucí kvality

Pokud budete mít dostatečnou stabilitu, tak videa nemusí za ideálních světelných podmínek vypadat vůbec špatně, ale za chůze je znát absence optické stabilizace. Nemohu se také ubránit dojmu, že se 60 FPS jsou videa sice o něco stabilnější, ale zas jsou často neostrá. Videa se 30 FPS už jsou ostřejší, ale během chůze se ostrost chvilkami vytrácí, což je opravdu škoda. Konkurence má tedy často videa lepší, ale pokud jen občas natočíte nějaké video na Instagram, tak s videem žádný problém mít nebudete. Domnívám se, že problém je v softwaru a výrobce jej může opravit aktualizací.

 

 

 

Operační systém – dobře známé EMUI

Huawei P Smart Z v sobě nabízí operační systém Android 9.0 Pie s tradiční nadstavbou EMUI 9.1. Nabízí tedy všechny ikonky na úvodních obrazovkách bez menu aplikací, ale to si v případě potřeby můžete zapnout v: Nastavení/Domovská obrazovka…/Styl domovské obrazovky.

 

Android 9 také nabízí nová ovládací gesta, která si však Huawei udělal po svém a osobně mi moc nevyhovují, ale znám ve svém okolí dost uživatelů, kteří na ně nedají dopustit. K dispozici je také klasická trojice navigačních tlačítek, která uvidíte hned po prvotním spuštění mobilu. 

Systém mi po celou dobu testování fungoval hezky svižně a nezaznamenal jsem žádné restarty či zamrzání. Dobře fungoval příjem veškerých notifikací z aplikací a připojení k VPN se nijak neodpojovalo.

V systému se nachází minimum zbytečných aplikací a předinstalované aplikace Amazonu i Bookingu lze snadno odinstalovat. Od Huawei by si řada výrobců měla vzít příklad, protože jako jeden z mála nabízí možnost odinstalování aplikací Facebooku, což jako uživatel bez sociálních sítí jen vítám. – Článek: Útěk z Facebooku

 

 

 

Konektivita – NFC pro placení mobilem

Huawei P Smart Z v sobě ukrývá hybridní slot, takže si musíte vybrat, jestli chcete používat funkci DualSIM se dvěma nanoSIM, nebo jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu microSD. Oba sloty však podporují všechna LTE pásma a k internetu se lze připojit tak skrze 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac).

Výrobce chválím za nasazení nového Bluetooth 5.0, které jsem testoval s bezdrátovými sluchátky i sdílením souborů mezi mobilem a notebook. Nechybí ani NFC a bez problémů můžete využívat bezkontaktní placení mobilem. Pro navigaci pak poslouží GPS, A-GPS a GLONASS.

 

 

 

Zvuk -kvalitní jack konektor

Co se zvuku týče, tak rozhodně potěší 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. V balení se sluchátka sice nachází, ale jsou jen pecková, takže pro kvalitní poslech hudby je rozhodně doporučit nemohu. Můžete je však bez problémů použít pro hovory, protože disponují panelem s mikrofonem. Během testování jsem konektor vyzkoušel s dražšími sluchátky Sennheiser HD 4.50BTNC a s kvalitou konektoru jsem byl spokojený. Záleží ale hodně na zvolení sluchátek.

 

Hlasitý reproduktor se nachází na spodní části mobilu a jeho umístění je dobré. Díky široké konstrukci mobilu jsem si jej během hraní her tolik nepřekrýval a jeho hlasitost je na vysoké úrovni. Vyzvánění budíků či hovorů rozhodně nepřeslechnete, ale o dech beroucího hudebníka se bohužel nejedná. Kvalita zvuku není špatná, ale jednoduše odpovídá ceně.

 

 

 

Závěr – tak jak se povedl?

Huawei P Smart Z je dle mého názoru povedený kousek, který za příjemnou lehce pod 7000 Kč má rozhodně co nabídnout. Nechybí mu hezký obří displej bez rámečků, líbivý design a také dostatečný výkon na běžné aplikace i nějaké ty náročnější mobilní hry. Velmi mile překvapen jsem byl z dvoudenní výdrže na jedno nabití a také kvalitou zadních fotoaparátů. Na okolí také zapůsobí výsuvná selfie kamerka a rozhodně chválím za možnost odinstalovat aplikace Facebooku.

Ani tento model se neobešel bez menších nedostatků a když už výrobce nasadil USB-C, což rozhodně jen vítám, tak proč nenasadil 18W rychlé nabíjení? Dalším menším nedostatkem je absence notifikační diodky, ale to je pravděpodobně daň za tak hezký displej bez rámečků. Zapomenout nesmím ani na problémy s ostrostí ve videích, ale to může časem vyřešit softwarová aktualizace. Design mobilu je vážně pěkný, ale záda bohužel trpí na vlasové škrábance a osobně bych pár korun investoval do ochranného silikonového krytu.

 

 

Co se mi líbí?

  • Líbivý design
  • Velký displej bez rámečků
  • Výsuvná selfie kamerka
  • Dostatek výkonu
  • Dvoudenní výdrž na jedno nabití
  • Spolehlivý systém
  • Lze odinstalovat aplikace Facebooku
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Pomalejší nabíjení
  • Záda trpí na škrábance
  • Videa ve FullHD se 60 FPS jsou hodně neostrá
  • Absence notifikační diody

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*