Útěk z Facebooku – Proč jsem zrušil Facebook, Instagram a WhatsApp?

Společnost Facebook jsem nikdy neměl v lásce, a tak nějak vždy jsem přemýšlel nad tím, že bych její služby opustil. Takový proces se však zdál velice těžkým, protože každý v okolí minimálně Messenger či Instagram používá. Byl to poměrně dlouhý proces, ale nakonec jsem ze všech služeb Facebooku utekl. Proč jsem je rušil?

 

V posledních měsících zjišťuji, že drtivá většina lidí vůbec neví, že služby WhatsApp a Instagram již pár let patří Facebooku, který je odkoupil. Všechny služby tedy mezi sebou mohou sdílet data a je tedy nesmysl si myslet, že když odejdu „z toho zlého Facebooku“ k WhatsAppu, tak to bude lepší…

 

Celý proces rušení…

WhatsApp jsem zrušil hodinu poté, co jsem se dočetl, že se jej Facebook chystá odkoupit, což se během pár následujících dní skutečně stalo. O pár let později jsem se rozhodl, že veřejný Facebookový profil je v dnešní době naprostá zbytečnost, timeline je plný nesmyslů od lidí, na kterých mi vůbec nezáleží a jejich každodenní blbosti nechci sledovat.

Na Facebooku jsem také měl fan stránku infoek.cz, kam jsem sdílel nové recenze a různé články, byl jsem kontaktován čtenáři do zpráv atd., ale i tuto stránku jsem se rozhodl úplně zrušit. Proč? Protože ji nepotřebuji a nejvíce návštěvníků mi přináší beztak Google.

Účet jsem tedy deaktivoval, ale Messenger pro komunikaci s lidmi nadále využíval. Stále jsem tedy byl uvázán u Facebook, ale nakonec jsem jej trvale zrušil. Za sebou jsem tedy měl odchod z WhatsAppu a Facebooku, ale nadále jsem byl ovečkou „modrého zla“. Ano, používal jsem ještě Instagram, který byl mou nejoblíbenější a zároveň poslední sociální sítí…

 

Odchod z Instagramu se nejdříve zdál nejtěžším, ale pak jsem si uvědomil, že se jedná o pouhou aplikaci, která mi nic dobrého nepřináší a trávit čas na této síti je jen ztrátou času. Smazal jsem tedy veškeré fotky a sledujícím oznámil, že i s touto sítí chci skončit.  Během následujících pár hodin jsem chtěl účet odstranit, ale do té doby jsem byl ve zprávách přemlouván a našel se dokonce jedinec, který chtěl celý účet koupit. Vše jsem však odmítl a účet nakonec trvale zrušil a tím tak kompletně opustil „modré zlo“.

 

Proč jsem se rozhodl utéct?

Proč jsem se vlastně rozhodl zrušit všechny služby Facebooku a vlastně i veškeré sociální sítě? Důvodů jsem měl hned několik. Dodávám, že jsem zrušil také všechny účty na sociální síti Twitter, ale tu tady rozebírat nebudu.

 

Mohu začít hned tím, že jsem samotář a ve skutečnosti komunikaci s lidmi po sociálních sítích nepotřebuji. Toužil jsem také po klidu od nekončících notifikací (upozornění z aplikací), kdy mi zvuk příchozí zprávy na Messengeru lezl na nervy…

Dalším důvodem je neustálé „šmírování“ ze strany Facebooku. Zmínit mohu cílení reklam, které se mi hnusí, protože Facebook měl díky aplikaci v mobilu a cookies v prohlížeči přístup k tomu, co na internetu vyhledávám a nabízet tak „vhodnou“ reklamu. Na počítači jsem reklamy účinně blokoval a na mobilu používal upravenou verzi Instagramu, která blokuje veškeré reklamy.

 

To ale stále není vše a u aplikace Instagramu hned zůstanu… Víte o tom, že aplikaci má neustálý přístup k poloze mobilu (GPS polohy) a mikrofonu mobilu? Je také velice zvláštní, že celá služba uživatele udělit tato oprávnění. Když je zakážete, což je velice snadné, tak nemůžete z nepochopitelného důvodu využívat Instagram stories, které jsou tak oblíbené…

Snad nikomu neunikají ani problémy Facebooku se soukromí uživatelů, kdy citlivá data měla společnost třetích stran, před lety se objevilo pár GB souborů s hesly, e-maily a dalšími daty a samotná hesla byla několik let uchovávána v pouhém textovém souboru, což je poměrně velké bezpečnostní riziko.

 

Máme právo se na Facebook zlobit?

Facebook je soukromou společností, která nabízí služby zcela zdarma. Je tedy dobré se zamyslet, že nic není možné provozovat zdarma. Služby Facebooku tedy pro svůj chod musí generovat zisk. Obsahují tedy reklamy a aby více vydělal, tak je jen pro jeho dobro je cílit, čemuž je využíváno již zmíněné „šmírování“.  Pokud se na Facebook zlobíte, tak dle mého názoru rozhodně nejste v právu, protože se vším souhlasíte během registrace do Facebooku, WhatsAppu, Instagramu a jakékoli jiné sociální sítě…

 

Co tedy používám?

Komunikuji jen s hrstkou vybraných lidí ve službě Telegram a Threema. Obě služby umožňují vše, co WhatsApp, a dokonce i přidané funkce, kvalitnější hovory, odesílání fotek bez komprese v původní kvalitě, a hlavně lepší šifrování. Nejbezpečnější je však dle mého názoru Threema.

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

5 komentář

  1. Souhlasím s vámi.Také jsem si facebook před pár dny zrušil.Člověk nemusí pořád vědět co dělají vaši přátelé,co zrovna mají k obědu,kam jdou na procházku ,jaké mají auto, a tak.Musím,ale přiznat že vymazání účtu není jen tak,když ho máte 10 let 🙂

  2. Ahoj, taky jsem zrušila fb, kvůli závislosti na něčem tak zbytečném. Je zvláštní, když jste od puberty zvyklý na tento typ komunikace a najednou si řeknete dost. Pro někoho to může být taková „sociální sebevražda“.

  3. Zahájil jsem proces odchodu z FB, WhatsApp jsem zrušil hned, instagram nepoužívám a neseemger minimálně. Spravuji stránky jedné hospody mě blízké osoby na FB především kvůli reklamě, nabídce. Uvažuji o zřízení falešného účtu na FB, který bych používal pouze pro přístup ke stránce hospody a ostatní vše zrušit. A chystám se zrušit e-maily na seznamu a přejít jinam, diskuse na seznamu a iDnes už jsem ukončil, jsou to jen propagandsitická média.

  4. Helena Petrů

    Jak vymazat zprávu, kterou jsem nestačila smazat do limitu, wassap, u všech?

  5. Zrušil jsem si dnes facebookový profil ne jenom kvůli tomu že Facebook šmíruje své uživatele ale také neustálé blokace a poslední kapkou byla cesta na policii na podání vysvětlení řekl jsem si dost a smazal svůj účet. Ano je to těžké když má člověk Facebook hodně dlouho měl jsem ho necelých deset až jedenáct let jinak to nešlo už jsem měl plné zuby Facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*