HTC U12 Life – Krásný design, displej bez výřezu a rozumná cena (RECENZE)

Tchajwanská společnost HTC se v posledních letech zaměřuje především na virtuální realitu a i na našem trhu nabízí VR headsety HTC Vive. Nezapomíná však na mobilní telefony. V této recenzi budu popisovat zkušenosti s modelem HTC U12 Life, který se v době testování prodával za cenu kolem 7 800 Kč (7 020 Kč v HTC Club). Skvěle tak zapadá do střední třídy a snaží se zaujmout designem, displejem bez výřezu a duálním fotoaparátem.

 

 

Obsah balení – Nic nečekaného

 • HTC U12 Life
 • 2A nabíjecí adaptér
 • USB-C nabíjecí/datový kabel
 • Pecková sluchátka
 • Spona pro vysunutí NanoSIM/MicroSD slotu
 • Samolepky s logem HTC
 • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Vroubkovaná záda

V posledních dvou letech vypadají mobily značky HTC opravdu moc hezky. HTC U12 Life se na první pohled tváří, že nabízí skleněnou konstrukci, ale ve skutečnosti se jedná o akrylát. Kvalita konstrukce je však na výborné úrovni a nikde se nic neprohýbá. Celkové rozměry mobilu činí 158,5 × 75,4 × 8,3 mm a váha se zastavila na snesitelných 175 gramech.

 

Celou čelní plochu pokrývá 2.5D ochranné sklo 6“ (palce) displeje. Nad displejem se nachází selfie kamerka, LED blesk, reproduktor a potřebné senzory. Sklo zapadá do tenkého plastového proužku, který lépe chrání strany skla před poškozením. Pod displejem se nachází pouze prázdný prostor.

Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok ukrývá hybridní slot pro NanoSIM a MicroSD kartu. Pravý bok tradičně na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. Tlačítka jsou plastová, ale jejich zpracování je příkladné a drží pevně na svém místě. S umístěním tlačítek jsem také neměl problémy. Spodní část mobilu pak nabízí mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu na sobě nesou vystupující duální fotoaparát s LED bleskem a dostalo se i na čtečku otisků prstů. Záda se krásně lesknou a dokonale imitují sklo, což se mi opravdu líbí. Působivá je také mnou testovaná modrá varianta a na oficiálním e-shopu HTC si lze objednat i fialovou variantu. Nejzajímavější je však povrchová úprava zad a pod čtečkou otisků prstů se nachází vroubkovaná část. Díky tomu se mobil lépe drží a nemá tendence vyklouznout z ruky. Tento prvek bych rád viděl na více mobilech.

 

 

 

Displej – Bez výřezu je vše hezčí

HTC U12 Life nabízí obří IPS displej s úhlopříčkou 6“ (palce), rozlišením FullHD+ (2160 x 1080 px) a jemností 402 ppi. HTC nasadilo moderní displej s minimalizací rámečků a nabízí protáhlý poměr stran 18:9. Ano, rámečky kolem displeje nejsou nejtenčí, jak nabízí konkurence. Nad i pod displejem tedy nabízí rozumné brady. Za tento krok výrobce chválím a takový displej se mi zamlouvá daleko více, než ty s výřezem.

 

Displej nabízí věrohodné podání barev, černá je opravdu černá a teplotu barev si lze nastavit dle libosti. Nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, která funguje bez problémů, jas displeje je dostatečný a s viditelností na přímém slunci jsem neměl problémy.

V nastavení displeje se mimo již zmíněné teploty barev nachází také nastavení velikosti písma, prvků v prostředí a je velká škoda, že se nikde nenachází noční režim pro šetření očí během používání mobilu ve večerních hodinách. Jelikož se bez této funkce neobejdu, tak jsem během používání doinstaloval aplikaci Twilight.

 

 

 

Odemykání mobilu – Čtečka otisků

HTC U12 Life lze odemykat přiložením prstu na čtečku otisků nacházející se na zádech mobilu. S umístěním čtečky jsem neměl problémy a už v kapse jsem ji nahmatal ukazováčky. Lze si nastavit dostačujících 5 prstů a samotné odemykání je spolehlivé a za celou dobu testování se nestalo, že by se mobil odmítal odemknout. Rychlost odemykání je tak na velice dobré úrovni. Ocenit můžete také zamykání aplikací tak, že se Messenger či jiné zvolené aplikace neotevřou bez přiložení prstu.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon HTC U12 Life se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 s taktováním 1,7 GHz a grafický čip Adreno 509. K dispozici je také 4 GB RAM a 64 GB interní úložiště. Paměť lze také rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD o maximální kapacitě 512 GB.

Testy v AnTuTu Benchmark, AndroBench a GPU Mark
Testy v AiTuTu Benchmark, AImark a AI Benchmark

 

Jak je to s výkonem? S chodem operačního systému a bežných aplikací jsem neměl žádné problémy. To samé se týkalo také s přehrávání filmů ve FullHD nebo 4K rozlišení a více otevřených záložek v prohlížečích. Během testování jsem také hrál náročné herní tituly PUBG Mobile, Shadowgun: Legends, PayDay: Crime War a řadu dalších. Hry bylo možné hrát bez problémů na střední grafické nastavení. Mobil se ani nijak nadměrně nepřehříval, ale grafický čip přeci jen mohl být o něco výkonnější. Je škoda, že hry nelze hrát na vyšší grafické nastavení a výkon hodnotím jako průměrný.

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 600 mAh, což je celkem slušná kapacita. Při běžném používání se výdrž vyšplhala na krásný jeden a půl dne. Když jsem omezil hraní her, sledování videí a nevyužíval maximální jas displeje, tak jsem se často dostal i na krásné dva dny. Výdrž tedy hodnotím jako lehce nadprůměrnou.

Naměřené vybíjení při sledování videí:

Hodnoty níže jsou naměřeny pomocí stále opakujících se videí, která byla s maximálním jasem displeje přehrávána v přehrávači VLC Media Player. Nejedná se o streamovaná videa, ale o videa uložena v interním úložišti.

 • FullHD: 5 hodin a 10 minut
 • 4K: 4 hodiny

Co se nabíjení týče, tak k tomu slouží oboustranný konektor USB-C. V balení se nachází 2A nabíjecí adaptér, který je schopen akumulátor naplno nabít za přibližně jednu hodinu a 50 minut.

 

 

 

Fotoaparát – Slušné dvouočko

HTC U12 Life je levnějším modelem a aplikace pro focení tedy nenabízí tak široké nastavení, které nabízí vlajkový model HTC U12+. Svým vzhledem je však velice podobná a její ovládání je snadné. Nechybí zapínání/vypínání HDR, panoramatický a další režimy. Vedle spouště fotoaparátu se nachází aktivace bokeh efektu. Aplikace je také velice svižná a bez problémů funguje automatické ostření i ostření dotykem prstu.

 

 

Snímky ze zadních fotoaparátů:

HTC U12 Life na svých zádech nabízí vystupující dvojici fotoaparátů s rozlišením 16 Mpx + 5 Mpx. Hlavní čočka disponuje světelností f/2.0 a druhá 5 Mpx čočka vypomáhá s bokeh efektem (rozmazání pozadí). Za horších světelných podmínek pomůže také dvojitý LED blesk.

 

Dvojice fotoaparátů si v praxi vede dobře a snímky jsou za dobrých světelných podmínek ostré a podání barev je také na dobré úrovni. Problém nenastal ani při focení makro snímků a HDR si vede také dobře. Je jen škoda, že HDR režim se nezapíná automaticky a uživatel jej musí zapnout manuálně.

Vyzdvihnout musím bokeh efekt, který na danou cenovou kategorii funguje velice dobře. Záleží však hodně na světelných podmínkách. Pokud budete někoho fotit venku za dobrého světla, tak budete s rozmazaným pozadí spokojeni. Za horších světelných podmínek na tom fotky nejsou vůbec špatně a není ani znát nadměrný digitální šum, ale pochopitelně se vytrácí detaily. Fotoaparáty odvádí dobrou práci a myslím si, že většině uživatelů v této cenové kategorii postačí.

 

Natáčení videí:

Videa lze zadním fotoaparátem pořizovat až ve 4K rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je také možnost natáčet v úspornějším rozlišení FullHD se 30 i 60 FPS. Během natáčení lze také fotit a se stabilizací vypomáhá elektronická stabilizace. Je tedy škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit optickou stabilizaci, ale ta se v této cenové kategorii moc nevidí. Videa jsou na tom dost podobně, jak fotografie a nepostrádají detail i dobré podání barev. Zvuk je také na dobré úrovni, jak je u HTC zvykem a fotoaparát nemá tendenci přeostřovat.

 

 

Focení selfie:

Nad displejem se nachází 13 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. K dispozici je také přisvětlovací LED blesk a „selfíčka“ budete moci pořizovat i ve tmě. I čelní kamerka nabízí HDR režim, mnou nenáviděný režim zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti a lze pořizovat vide až v rozlišení FullHD se 30 FPS. Myslím si, že každý „seflíčkář“ bude s kvalitou snímků spokojený. Je jen škoda, že u selfie kamerky nelze využívat bokeh efekt.

 

 

 

Operační systém – Kam se poděl Android One?

Uvnitř HTC U12 Life se nachází operační systém Android 8.0 Oreo s nadstavbou HTC Sense. Starší model HTC U11 Life však nabízel čistý systém Android One. Systém mi během testování fungoval spolehlivě a za celou dobu testování se nestalo, že by se samovolně restartoval či zamrzal. Problém nenastal ani s příjmem notifikací (upozornění z aplikací).

Systém se v mnoha ohledech podobá čistému Androidu, ale někteří uživatelé mohou ocenit možnost vytváření složek jak na úvodní obrazovce, tak v menu aplikací. I menu aplikací je tedy přehledné, což čistý Android nemá. Výrobce také nasadil aplikaci Boost+ pro optimalizace systému, úsporné režimy baterie, správu aplikací či zamykání aplikací.

 

 

 

Konektivita – Bezkontaktní platby a nové Bluetooth

HTC mobily jsou často po stránce konektivity vybaveny velice dobře. Výjimkou není ani HTC U12 Life a nechybí plná podpora LTE a 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě (802.11 a/b/g/n/ac). Citlivost antén je na výborné úrovni a přeskakování mezi sítěmi je rychlé. V levém boku mobilu se nachází také hybridní slot pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu.

Pochválit musím také nové Bluetooth 5.0, které jsem často využíval s bezdrátovými sluchátky Beoplay E8. Poslech hudby nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani s odesíláním souborů mezi mobilem a počítačem. Dostalo se i na NFC a díky tomu lze využívat bezkontaktní placení mobilem. Díky GPS, A-GPS a GLONASS bude navigování a používání mapových aplikací bezproblémové.

 

 

 

Zvuk – Slušný hudebník s jackem

HTC U12 Life má hlasitý reproduktor na své spodní části a s jeho umístěním nemám žádný problém. Hlasitost reproduktoru je na velmi dobré úrovni a vyzvánění hovorů či budík nepřeslechnete. Kvalita reproduktoru odpovídá ceně a vzhledem k ceně nelze očekávat důraz na basy. HTC si odnáší pochvalu za 3,5 mm audio jack na horní části mobilu, který se u vlajkového modelu tohoto výrobce nenachází. Jeho kvalita je nadprůměrná a poslech hudby ve sluchátkách si užijete. Záleží však na zvolení sluchátek. V balení se sluchátka nachází, ale jedná se o sluchátka vhodná spíše na hovory, než poslech hudby.

 

 

 

Závěr – Povedená střední třída

HTC U12 Life si v testování vedl dobře a rozhodně se jedná o povedený kousek. Je škoda, že si jej nelze zakoupit na zavedených e-shopech. Je ale dostupný přímo na stránkách výrobce HTC.cz (odkaz do e-shopu) za cenu 7 799 Kč. Pokud se bezplatně registrujete do HTC Clubu, tak získáte příjemnou slevu a HTC U12 Life pak můžete mít za 7 020 Kč (odkaz do HTC Club).

Za danou cenu získáte krásně vypadající mobil s odlišným designovým prvkem na zádech, obří 6“ displej bez nevzhledného výřezu, NFC, nové Bluetooth 5.0 a slušnou výdrží na jedno nabití. S mobilem nemám žádný zásadní problém a cena je rozumná. Je jen škoda, že výrobce do nastavení displeje nenasadil také noční režim, ale ten je možné doinstalovat aplikací z Obchodu Play.

 

 

 

Co se mi líbí?

 • Krásný design a barevné provedení
 • Konstrukční zpracování
 • Velký displej bez výřezu
 • Bluetooth 5.0
 • Výdrž na jedno nabití
 • Citlivost antén
 • Rozumná cena

 

Co se mi nelíbí?

 • Absence nočního režimu displeje
 • Průměrný výkon
 • Absence bokeh efektu u selfie kamery

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*