Výběr mobilů za rok 2022 – drahé a levné Androidy, ale i jeden tlačítkový

Za rok 2022 jsem stihl otestovat poměrně dost různých chytrých zařízení. Mobilů jsem otestoval také dostatek, ale mezi nejoblíbenější modely jich vždy patří jen hrstka. Jaké to jsou a čím umí zaujmout? Nejdříve zmíním ty nejlepší, a tedy i nejdražší, ale zmínit musím i nějaké levnější Android mobily. Dokonce letos dokázal zaujmout i jeden tlačítkový pracovní mobil pro opravdu nenáročné. U každého mobilu najdete i odkaz na recenzi. 😉

 

Nejdříve výběr drahých mobilů:

Xiaomi 12 Pro

Za celý rok jsem si nejvíce užil asi Xiaomi 12 Pro, který mi ještě teď dělá denně společnost. Mobil mi opravdu hodně sedl i svou konstrukcí, protože má zakřivení zadního i předního skla po stranách. Díky tomu se příjemně drží a ovládá moderními gesty v systému. On vlastně i ten systém funguje nádherně svižně, má pravidelné aktualizace a již Android 13, ale i nadstavba MIUI má své výborné funkce. Zmínit musím i krásný 120 Hz OLED displej s již zmíněným zakřivením, čtyři stereo reproduktory v rámu mobilu a zadní fotoaparáty. Všechny tři fotoaparáty fotí výborně a mají 50 Mpx rozlišení. Za zmínku rozhodně stojí návykové 120 W nabíjení a mobil se z nuly do 100 % nabije do 17 minut.

 

 

Nokia X30 5G

Finská společnost HMD Global s tímto modelem na náš trh přišla teprve nedávno a je škoda, že tu nebyl třeba během jara. Přeci jen tu konečně je a Nokia po delší době přišla se slušným mobilem. Doufejme, že v příštím roce se bude jen zlepšovat a nástupce letošní X30tky bude ještě lepší. Nebylo by vůbec špatné mít i nějaký vyšší model např. X40 Pro.

Ano, Nokia X30 mohla být o něco levnější a někteří ji kritizují výbavu. Nemíří však na nejnáročnější uživatele, jako třeba již zmíněný mobil od Xiaomi. Běžný uživatel však s výbavou být spokojen rozhodně být může a pořídí i krásné fotky. Hlavní fotoaparát je velkým lákadlem tohoto mobilu. Jedná se totiž o totožný čip, jako má dražší vlajkový mobil Samsung Galaxy S22. Snímky mají v porovnání se Samsungem však přirozenější barevné podání a výrobce si dal záležet i na aplikaci pro focení. Mnoho uživatelů může také potěšit zvýšená odolnost s certifikací IP68.

Výrobce slibuje tříletou softwarovou podporu s aktualizacemi nejen záplat, ale i třech velkých aktualizací Androidu. To není nic, z čeho by se každý postavil na zadek, ale potěší čistota systému bez zbytečných aplikací a případné nakládání s vašimi daty. Odesílání dat je čistě dobrovolné a případná diagnostická data jsou anonymizována a ukládána na serverech ve Finsku, nikoliv v Číně nebo USA.

 

 

Vivo X80 Pro

Vivo konečně i na náš trh přineslo pořádný vlajkový model pro náročné uživatele. Je jím Vivo X80 Pro, který vypadá hezky a má také zakřivení vpředu i vzadu. Do ruky padne skvěle a láká především na kvalitní zadní fotoaparáty s logem Zeiss. Během testu se ukázalo, že fotí výborně a pochvaloval jsem si i jeho větší plochu snímače otisků prstů pod displejem. Má i voděodolnost s certifikací IP68, což u čínských výrobců stále není úplně standard.

 

 

Realme GT NEO 3 150W

Letos se výrobci předhání s rychlostí nabíjení, tedy alespoň ti, co chtějí něčím zaujmout. Samsung, Apple, Sony a další na rychlé nabíjení tak nějak stále kašlou… Realme na náš trh vtrhlo s modelem Realme GT NEO 3, a to hned v lepší verzi, než je tomu na některých jiných trzích. Naše verze má totiž 12 GB RAM a drátové nabíjení o výkonu 150 W a z nuly do 100 % se mi nabil do nádherných 14 minut. I když dokonalý není, zaujmout může příjemným prostředím systému i fotoaparátem.

 

 

Výběr levných Android mobilů:

Dvojice mobilů od TECNO

Hodnotit levné mobily je docela těžké, protože výbava je téměř u všech výrobců stejná. Ona se výroba tak levného mobilu často i nevyplácí a výrobci dost šetří. Na náš trh přišel nově čínský výrobce TECNO, a ten zas exceloval především v segmentu levných chytrých mobilů. Mobily jsou také často v různých slevách a méně nároční uživatelé je vyhledávají, což se projevilo letos právě i ve statistikách návštěvnosti tohoto webu.

Konkrétně myslím mobily TECNO Spark 8 a TECNO Spark 8 Pro. Jeden se prodává za cenu pod 3 tisíce a druhý pod 4 tisíce Kč. Za tyto peníze nemůžete čekat žádné zázraky a TECNO by mohlo třeba ze systému odstranit nějaké ty zbytečné aplikace. Na rozdíl od jeho konkurentů dvojice mají vzhledem k ceně dobré fotoaparáty a rychlejší nabíjení. Vybavenější model Spark 8 Pro má 33 W drátové nabíjení, a to konkurence zkrátka nemá.

 

 

Něco s čistým systémem a platbami

Konkurovat čínským výrobcům je vážně těžké, protože ti si mohou dovolit nabídnout vyšší výbavu za méně peněz. Finská společnost HMD Global se ale snaží a třeba taková Nokia G21 je designem dle mého názoru mnohem hezčí než zmíněná dvojice od TECNO. Má i konkurenční výhodu v přítomnosti NFC cívky, a tu můžete využívat bez problémů na bezkontaktní platby třeba skrze službu Google Peněženku (dříve Google Pay).

Nokia má sice pomalejší nabíjení, ale zas lepší výdrž na jedno nabití a čistý systém Android bez zbytečných aplikací. On vlastně systém je v ohledu zabezpečení na vyšší úrovni, než u drtivé většiny konkurence. Stejně jako u zmíněného lepšího modelu Nokia X30 je Android čistý a výrobce se mu aktualizacemi pravidelně věnuje. Nezáleží jen na čistotě systému a pravidelnosti aktualizací, ale také na případném ukládání dat. To je čistě dobrovolné a nějaká diagnostická data jsou případně anonymizována a uchovávána na serverech ve Finsku. Nejsou tedy nikde v Číně nebo USA.

Mobil Nokia G21

 

 

Tlačítkový pracant od TCL

Výrobce TCL na našem trhu u běžných lidí znám tolik není, ale ve světě se jedná o jednoho z největších výrobců televizorů. Má i dlouhé zkušenosti s mobilními telefony, a i na náš trh přišel s tlačítkovým mobilem TCL 3189. Jedná se o pracovní mobil, který vydrží prašné prostředí i potopení do vody.

Co je zajímavého na tlačítkovém mobilu? Na našem trhu najdeme překvapivě dost tlačítkových odolných mobilů, ale z mé zkušenosti jich je jen málo kvalitních. Některé mají totiž časem problémy s reproduktorem pro hovory a systém není tak svižný. To není případ TCL a výrobce zvládl skvěle hovory, má dokonce i volání v síti VoLTE a jakýkoliv hovor umí automaticky nahrávat. Povedený je i jednoduchý a svižný systém bez zbytečností.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*