RECENZE: TCL 3189 – odolný tlačítkový mobil s příjemnými funkcemi

TCL na našem trhu už nějakou dobu prodává televizory, sluchátka, soundbary i mobilní telefony, které jsem často ve svých recenzích chválil. Jednalo se však o chytré dotykové mobily s operačním systémem Android. Je tedy velice překvapivé, že nedávno výrobce představil i tlačítkový pracovní mobil TCL 3189. Na ten jsem se podíval právě v této recenzi a mobil se snaží zaujmout odolnou konstrukcí se zvýšenou odolností IP68, svižným operačním systémem, VoLTE a dalšími skvělými funkcemi. V době psaní této recenze se mobil ve verzi DualSIM prodával za 2 290 Kč s DPH.

Zdroje: TCL

 

 

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Bytelná konstrukce a dvě barevná provedení
  • Uživatelsky vyměnitelný akumulátor
  • Dostatečný displej
  • Příjemná klávesnice se zkratkami
  • Svítilna
  • VoLTE, DualSIM a Bluetooth 5.1
  • Automatické nahrávání hovorů
  • Možnost přesunu seznamu kontaktů z chytrého mobilu
  • Bezpečnostní funkce
  • SOS tlačítko
  • Přehledný, spolehlivý a svižný systém v češtině/slovenštině
  • Velice dobrá výdrž na nabití
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Dlouhé nabíjení
  • Fotoaparát jen do počtu

 

 

 

Pochvala za obsah balení

Prodejní krabička k mobilu na první pohled nijak nezaujme. Vypadá úplně obyčejně, ale uvnitř najdete vše potřebné. V balení je vyměnitelná brada mobilu s poutkem, kterou na mobil můžete našroubovat. K tomu výrobce přibalil i šikovný malý šroubovák. Za to mohu výrobce rozhodně jen pochválit. Dále se v balení nachází už jen potřebná nabíječka, akumulátor (baterie) a různé návody.

 

 

 

Design, konstrukce a certifikace odolnosti – stvořen do pracovního nasazení

Jsem rád, že jsem po delší době mohl vyzkoušet zas nějaký tlačítkový mobil. Dnešní dotykové mobily vlastně všechny vypadají tak nějak stejně, což začíná být nuda. U tlačítkových mobilů může výrobce více přemýšlet nad celou konstrukcí. Je dost fajn, že mobil vzhledem ke své robustní konstrukci zachoval dobrou 143 gramovou váhu. Samotný mobil je jen v černém provedení, ale vybrat si můžete mezi šedým a žlutým spodním dílem brady mobilu.

  • Rozměry mobilu: 142,4 × 64,9 × 16,15 mm
Barevné varianty – Zdroje: TCL

Tak a jak je to s odolností? Mobil může být vhodný pro dělníky, protože jeho konstrukce má certifikaci IP68. Ta zajišťuje odolnost vůči prachu a vodě. Odolá nejen polití vodou, ale i potopení do 1,5 metru po dobu půl hodiny. Konstrukce je opravdu pevná a výrobce za zpracování chválím. Mobil by rozhodně měl vydržet i nějaké ty nárazy.

Čelní plocha mobilu nabízí mřížku reproduktoru pro hovory, barevný 2,4palcový displej a odolnou gumovou klávesnici. O tom se budu rozepisovat ale později. Na levém boku mobilu najdeme záslepku ukrývající 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a nabíjecí konektor microUSB. Pro vyjmutí záslepek není třeba hledat žádný špendlík, jak je tomu u většiny chytrých mobilů, ale stačit vám bude nehet. Přesto záslepka drží v mobilu jistě. Pravý bok mobilu má tlačítka pro regulaci hlasitosti a horní část mobilu nabízí LED svítilnu. Vespod mobilu si můžete všimnout jen zdířky mikrofonu.

A na co je ten šroubovák v balení? Na našem trhu jsou k dispozici již podobné mobily. Ty také na fotkách vypadají robustně a na první pohled se může zdát, že mají skutečné šroubky na zádech. Ve skutečnosti se ve většině případech však jedná o imitaci a pro běžného uživatele je zadní kryt nevyjímatelný. To však není případ TCL 3189 a na mobilu můžete odšroubováním šroubků vyjmout celý zadní kryt, ale i bradu mobilu.

TCL 3189 má šroubky i po bocích, které stačí v případě potřeby odšroubovat a na boky našroubovat část dodávanou v balení. Díky ní bude mobil sice o něco větší, ale zas získáte na bradě otvor pro uchycení mobilu za karabinu nebo nějaké jiné poutko. Není třeba se ničeho obávat, protože výměna této části je velmi snadná.

Zadní kryt mobilu je z pevného plastu a po odšroubování šesti šroubků jej můžete vyjmout. Hned v krabičce najdete totiž akumulátor (baterii) a chválím, že u tohoto mobilu si akumulátor můžete v případě potřeby uživatelsky vyměnit i bez zásahu servisu. Uvnitř mobilu je pak i slot pro dvě nanoSIM karty (u DualSIM verze) a slot pro paměťovou kartu microSD. Na zádech mobilu je i modul s fotoaparátem, LED bleskem a SOS tlačítkem. Všimnout si můžete i výřezu pro nehet sloužící pro vyjmutí krytu, ale i jako výdech zadního reproduktoru.

 

 

 

Displej, zvuk, klávesnice a svítilna

U tlačítkového mobilu nelze očekávat nějaký úchvatný displej. TCL 3189 má barevný TFT TN displej o velikosti 2,4palce, QVGA rozlišením (320 x 240 px) a maximálním svitem 270 nitů. Displej je pro běžné pracovní nasazení naprosto dostatečný. U tlačítkového mobilu asi nikdo nechce sledovat filmy. Dostatečný je i maximální jas, který si lze i manuálně upravit v nastavení telefonu. Tam se jas nachází pod chybným překladem kontrast.

Na mobilu se nachází na první pohled jeden reproduktor, a to hned nad displejem. Ten slouží pro běžné hovory. Hovory jsou dostatečně hlasité a zřetelné. Hlasitost hovorů i multimédií lze manuálně regulovat pomocí tlačítek na pravém boku mobilu. Druhý hlasitý reproduktor se nachází na zádech mobilu a zvuk vyhází z výřezu na spodní části krytu. Mobil umí také přehrávat skladby ve formátu MP3 a hudbu lze poslat i z paměťové karty třeba do připojených sluchátek skrze 3,5 mm jack konektor.

Reproduktor pod zadním krytem

Klávesnice pod displejem je bíle podsvícena a dobu podsvícení lze zvolit v nastavení telefonu. Drtivá většina kláves je pogumovaná, aby vydržela polití vody, nějaké nárazy, a i takový vroubkovaný povrch, aby psaní bylo jisté. Psaní na klávesnici je dle mého názoru příjemné a psalo se mi díky velikosti kláves rychle. Zvykat si asi chvilku budete jen na plastové čtvercové středové tlačítko, do kterého můžete přidat i nějaké zkratky pro rychlé spuštění funkcí. Toto nastavení najdete v: Menu/Mastavení/Nastavení telefonu/Nastavení zkratek.

V klávesnici se nachází také potřebné popisky, kde jsou tradiční písmena a čísla, ale všimnout si můžete dalších malých popisků. Dlouhým stiskem klávesy # se můžete rychle přepínat mezi profilem „Normální“ (povoleno vyzvánění) a režimem „Schůzka“ (zakázané vyzvánění a povoleny jsou jen vibrace). V klávese 5 se pak nachází ikona svítilny, kdy stačí dlouze podržet tuto klávesu a LED dioda na horní části mobilu se rozsvítí. Svítilna mimochodem svítí obstojně a pomocí dlouhého stisku klávesy ji aktivujete i se zamčenou klávesnicí. Dlouhým stiskem ji zas zhasnete. Pod klávesou 1 se nachází hlasová schránka a dlouhým stiskem klávesy * zamknete a odemknete klávesnici.

 

 

 

Posílání SMS/MMS, kontakty a telefonování – příjemné překvapení

Tlačítkové mobily jsou sice konstrukčně hezké kousky, ale u některých modelů narážím na nekvalitní hovory. Nejde mi ani tak o typ sítě pro hovory, ale spíše o zřetelnost a hlasitost reproduktoru nad displejem. Ten je u TCL v porovnání s konkurencí velmi dobrý a nezaznamenal jsem alespoň v mém případě žádný problém. Telefonovat lze klasicky s mobilem přiloženým k uchu, ale i hlasitě skrze zadní reproduktor. Hlasitý hovor během probíhajícího hovoru aktivujete stiskem prostředního tlačítka OK.

Ale POZOR! U hovorů ještě zůstanu a během mého testování jsem narazil na příjemné funkce. Někoho může zaujmout podpora modernějších hovorů skrze novější sítě VoLTE, ale někoho může potěšit automatické nahrávání všech hovorů. V: Menu/Nastavení/Nastavení hovoru/Další můžete nahrávání zapnout. Tuto funkci výrobci moc chválím a funguje výborně. Hovory jsou nahrávány opravdu automaticky a týká se to nejen odchozích, ale i příchozích hovorů a druhá strana o tom vůbec netuší. Nahrávky můžete nadále používat a přehrát je snad na jakémkoliv zařízení, protože jsou ve formátu AMR. VO této funkci jsem se více rozepsal v samostatném článku – odkaz na článek.

V: Menu/Nástroje/Filtr hovorů je i funkce pro blokování vámi vybraných tel. čísel. Naimportovat si můžete kontakty ze seznamu kontaktů, ale lze i manuálně vložit tel. číslo dle vašich potřeb. Blokovat tedy lze hned několik tel. čísel, což se rozhodně hodit může. V nástrojích je k dispozici i funkce pro vytvoření falešného příchozího hovoru. Tuto funkci bych já osobně asi nevyužil, ale je tam a někomu se může v některých případech hodit. V: Menu/Nastavení/Nastavení hovoru/Skrýt ID můžete skrýt své tel. číslo.

 

Psaní zpráv:

SMS zprávy lze psát v různých jazycích a přítomna je i čeština s diakritikou. Psát můžete klasickým „vyťukáváním“ (pod názvem Cz), ale využít můžete i zadávání T9. Typ psaní zpráv si můžete zvolit dle svých potřeb, když spustíte psaní nové zprávy a dlouze podržíte klávesu #. Posílat a přijímat můžete i MMS zprávy. V: Zprávy/Možnosti vlevo/Nastavení můžete zapnout i funkci „Hlášení stavu“. Jedná se o funkci, kdy vlastně dostanete informaci, že vaše odeslaná SMS zpráva byla úspěšně doručena příjemci.

 

Upozornění na notifikace:

Výrobce se věnoval i upozornění na příchozí zprávy. Na novou příchozí zprávu nebo zmeškaný hovor budete upozornění hned na zamykací obrazovce, malou ikonou na horní části displeje, hned po odemknutí se nabídne možnost přečíst zprávu nebo si prohlédnout zmeškaný hovor a i v menu je upozornění nad ikonami zpráv nebo hovorů.

 

Seznam kontaktů

I dnes se nachází uživatelé, co stále odmítají chytré dotykové mobily a vyžadují tlačítka. Pak jsou tu ale tací, kteří mají svůj drahý chytrý mobil, ale do svého zaměstnání si raději nosí tlačítkové mobily. Tací asi budou rádi, že TCL 3189 umí přenos kontaktů z chytrého mobilu se systémem Android. Přenos je celkem snadný a návod jsem popisoval v samostatném článku – odkaz na článek. Máte kontakty na SIM kartě? SIM stačí do mobilu jen vložit a seznam kontaktů ze SIM bude automaticky zobrazován.

Výrobce do mobilu vložil vlastní aplikaci kontaktů, která umí zobrazit až 2000 kontaktů z interního úložiště vašeho mobilu. Samotná aplikace je jednoduchá, přehledná, každý kontakt lze snadno upravit a psaním na klávesnici i rychle vyhledávat. Nový kontakt do mobilu uložíte v této aplikaci po rozklepnutí „Možnosti“ vlevo dole, ale nové číslo můžete začít psát ihned na úvodní obrazovce po odemknutí mobilu, kdy vám automaticky bude nabídnuta možnost přidání kontaktu do seznamu.

 

 

 

Bezpečnostní funkce

V: Menu/Nastavení/Zabezpečení můžete nejen nastavit PIN vašich SIM karet, ale i zámek telefonu. To není nic neobvyklého a zámek mobilu umí zamknout celý mobil. Výrobce přednastavil kód zámku mobilu: 1234 a po aktivaci této funkci se objeví možnost tento kód libovolně změnit. Velice mile překvapen jsem byl funkcí „Soukromí“, která se nachází ve stejném nastavení. Touto funkcí vlastně můžete zamknout třeba SMS zprávy, kontakty, správce souborů, připojení USB do počítače či seznam posledních hovorů. Pro odemknutí pak slouží kód zámku mobilu. Zabezpečenou tedy můžete mít nejen samotné odemykání mobilu, ale i vybrané aplikace.

Výrobce šel ale ještě dál a zabezpečit si můžete i zprávy. V aplikaci Zprávy ji stačí vybrat, klepnout vlevo na možnosti a přesunout do „Soukromé zprávy“. Zabezpečené zprávy pak najdete v: Menu/Zprávy/Soukromé zprávy, kde funkci odemknete přednastaveným kódem: 1234. Po odemknutí této funkce můžete opět vlevo zvolit „Možnosti“ a heslo níže změnit.

 

 

 

K čemu slouží zadní SOS tlačítko?

Byl jsem zvědav, jak na mobilu TCL 3189 funguje zadní SOS tlačítko, které se nachází hned vedle fotoaparátu. Toto tlačítko jsem viděl již na několika mobilech se zaměřením především pro seniory. Vlastně i tento telefon může seniorům rychle zavolat pomoc, ale využít jej může i dělník, který bude nějakým způsobem zraněn.

V: Menu/Nastavení/Pomoc (SOS) si sami můžete nastavit, co má tlačítko SOS na zádech mobilu dělat. To se mi líbí a nejdříve si můžete uložit seznam tel. čísel, kterým má přijít žádost o pomoc. Dále si můžete vybrat text nouzové SMS zprávy a v „Nastavení SOS“ už jen stačí povolit funkci „Pomoc (SOS)”. Dlouhým stiskem SOS tlačítka na zádech mobilu dojde k zavolání a odeslání SMS na vámi vybrané nouzové číslo. Nabízí se i funkce zvukové výstrahy a blikání LED diod na mobilu. Když si tedy nastavíte všechny dostupné funkce, tak dojde k vytočení vámi vybraného tel. čísla, odeslání nouzové SMS zprávy, zapne se opravdu hlasitá siréna a mobil začne blikat.

SOS tlačítko sice asi nebudete používat denně, ale je rozhodně fajn, že jej mobil má. Využití vidím pro seniory, který si přednastaví do nouzových kontaktů třeba tel. čísla vnoučat, ale využít jej mohou i dělníci třeba na stavbách, kdy v případě nehody budou hovorem a SMS zprávou upozorní své kolegy, že se mu něco stalo a potřebuje pomoc. Do seznamu nouzových čísel lze nastavit až 5 tel. čísel.

 

 

 

Jaké je prostředí systému a jaké má ještě funkce?

Asi všechny tlačítkovém mobily na našem trhu mají jednoduchý operační systém, ale ne každý je opravdu svižný. Byl jsem tedy velice mile překvapen tím, jak se TCL povedlo systém odladit. Výrobce se rozhodl nasadit vlastní systém, který je celý přeložen do češtiny nebo slovenštiny. Jazyk si vyberete hned po prvotním startu mobilu.

Samotné zapnutí nebo vypnutí mobilu je krásně rychlé a vlastně nádherně svižné je celé prostředí systému. Nemá žádné zbytečné funkce, jako třeba systém KaiOS. Hned na úvodní obrazovce můžete mít vlastní tapetu, zobrazen je widget času a data, ale i vámi vložené SIM karty. Na horní části displeje je pak vidět signál a aktuální síť, případně ikona Bluetooth, příchozích zpráv, zmeškaného hovoru nebo ikona aktuálně nastaveného profilu. Vpravo je pak ikona ukazatele stavu nabití mobilu.

V menu najdete jen devět potřebných ikon, kde je výpis posledních hovorů, kontakty, hezky vypadající kalendář s možností vytváření chystaných událostí a pod „Nástroje“ se nachází funkce budíku, jednoduchá kalkulačka, Bluetooth, hezký převodník, světový čas, filtr hovorů nebo svítilna. Pod aplikací „Multimédia“ najdete fotky, videa a nechybí ani záznamník zvuku. Moc lidí jej asi používat nebude, ale k dispozici je i přehledný správce souborů, ze kterého lze i soubory odesílat SMS/MMS zprávami nebo skrze Bluetooth. Dále už jen narazíte na aplikaci fotoaparátu a přechod do podobnějšího nastavení mobilu.

Celkově mám z operačního systému od TCL velice dobrý pocit a chválím především za jednoduchost a rychlost. Mobil TCL 3189 má tedy konkurenční výhodu, protože konkurence tak rychlý systém nemá.

 

 

 

Konektivita – DualSIM a Bluetooth 5

Na našem trhu je k dispozici DualSIM verze mobilu TCL 3189. Používat tedy můžete dvě nanoSIM karty a jejich nastavení najdete v: Menu/Nastavení/Nastavení hovoru/Duální SIM karty. Mobil zvládá běžné 2G sítě, ale mobil umí i LTE. Pochopitelně na tomto mobilu nebudete prohlížet internetové stránky a jinak používat internet, ale umí stáhnout obsah MMS zpráv a využívat kvalitnější hovory skrze síť VoLTE. S Wi-Fi nebo jakémkoliv používání internetu nepočítejte.

Rád vidím, že výrobce TCL i do tlačítkového mobilu nasadil modernější Bluetooth 5.1. To je totiž spolehlivější a úspornější. Sice není podporováno používání bezdrátových sluchátek, ale odesílání/přijímání souborů mezi mobily a počítačem zvládá na jedničku. Přesun souborů je celkem rychlý a nenarazil jsem na problém.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Dokonce i u některých tlačítkových mobilů jsou dnes uživatelsky nevyjímatelné akumulátory (baterie). TCL 3189 tuto možnost však nabízí a hned po vybalení mobilu z krabičky do mobilu musíte akumulátor vložit. Samotný akumulátor má kapacitu 2 200 mAh, což je na poměry chytrých dotykových mobilů velmi málo, ale na poměry tlačítkových mobilů je to běžná kapacita.

Výdrž mobilu se odvíjí podle toho, kolik SIM karet budete používat, jak nastavený budete mít jas displeje a jak často budete telefonovat. V mobilu jsem během testování měl jednu SIM karty využívající VoLTE, jas displeje jsem měl často maximální, občas jsem testoval odesílání SMS zpráv, telefonoval a jinak jsem si hrál se systémem. Mobil na jedno nabití často vydržel 6-8 dní. To je velice slušné.

Po stránce nabíjení jsem opravdu velká očekávání neměl a žádný tlačítkový mobil v současné době asi nemá USB-C konektor a nějaké rychlejší nabíjení. Hned po pohledu na dodávanou nabíječku vám bude jasné, že nabíjení skrze starší konektor microUSB bude pomalé. Mobil se z úplného vybití do 100 % stavu nabije za přibližně 4 hodiny. Nabíjení je tedy skutečně pomalé, ale zas mobil budete nabíjet jednou týdně a pokud nabíjíte přes noc, bude vám rychlost nabíjení asi úplně jedno.

 

 

 

Fotoaparát – jen aby se neřeklo

Na našem trhu se v současné době nenachází žádný tlačítkový mobil s nějakým slušnějším fotoaparátem. Bohužel ani TCL 3189 není výjimkou a fotoaparát má na dnešní poměry velmi nízké 2 Mpx rozlišení. K dispozici je i přisvětlovací LED blesk. V aplikaci fotoaparátu můžete v možnostech vybrat nějaký filtr (efekt) a v kolonce „Nastavení“ doporučuji vybrat vysokou kvalitu obrazu. I s nejvyšší kvalitou však výsledné snímky nejsou k chlubení, ale spíše jen jako nouzovka. Lze pořizovat i videa ve velmi nízkém rozlišení 320 x 240 px.

 

 

 

Jak velké má úložiště a co výkon?

Asi žádného uživatele tlačítkového mobilu nezajímají nějaké ty specifikace výkonu. Kdyby to však někoho zajímalo, mobil TCL 3189 má v sobě procesor UMS 9117 s maximálním taktem 1 GHz. Na některých webech se však nachází milné informace ohledně interního úložiště (paměti mobilu) a pamětí RAM. Mobil má v sobě 64 MB interní úložiště, ale svůj podíl si ukrojí i operační systém. Uživatel může po prvním spuštění použít 17,4 MB. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 32 GB a mobil má 128 MB RAM.

 

 

 

Závěr – více tlačítkových mobilů s logem TCL!

Asi mi nebudete věřit, ale na mobil TCL 3189 jsem se hned po uvedení na náš trh opravdu těšil. Po dotykových plackách jsem držel v ruce zas něco jiného, ale především jsem byl během testování velice mile překvapen. Rozhodně jsem nečekal tak svižný a spolehlivý operační systém, automatické nahrávání hovorů, Bluetooth 5.1 a bezpečnostní funkce. Pochvaloval jsem si i výdrž na jedno nabití, příjemnou hardwarovou klávesnici, VoLTE, nastavitelnost SOS tlačítka a pochvalu si výrobce odnáší za příkladné konstrukční zpracování.

V době psaní této recenze se mobil ve verzi DualSIM prodával za 2 290 Kč s DPH, což je vzhledem k tomu, co nabízí velmi dobrá cena. Za ty peníze zkrátka dostanete robustní mobil, který vydrží nejen běžné nárazy, ale i potopení ve vodě a prašné prostředí v práci.

TCL 3189 je mobil s jednoduchým systémem pro nenáročné uživatele. I díky SOS tlačítku se může jednat o mobil vhodný pro seniory, ale primárně míří jako druhý mobil do pracovního nasazení. Ze zkušenosti v mém okolí i vím, že o takové mobily je zájem ze stran podniků. Ty často hledají nějaký levný, jednoduchý a nejlépe i odolný mobil.

A co mobilu vytknout? Nějaké nedostatky se hledají těžko, ale přeci jen jsem na něco narazil. Jedná se ale asi o nedostatky, které cílovce tohoto mobilu budou ukradené. Já bych rozhodně ocenil rychlejší nabíjení a fotoaparát mohl být alespoň krapet lepší.

Pokud tedy chcete odolný mobil s certifikací IP68, který má spolehlivý a jednoduchý operační systém bez zcela zbytečných aplikací, vyžadujete dlouhou výdrž na jedno nabití, kvalitní hovory a chcete automatické nahrávání hovorů, tak se může se jednat o vhodného kandidáta. Pevně doufám, že TCL do budoucna i na náš trh přijde s dalšími zajímavými tlačítkovými mobily. Třeba takové elegantnější “véčko” s otevírací konstrukcí by špatné vůbec nebylo. 😉

1 komentář

  1. Velmi příjemná, čtivá a hlavně přínosná recenze. Děkuji za ní. Ono toho k tlačítkovým telefonům v této cenové relaci člověk na internetu mnoho nenalezne. Někdy dokonce vůbec nic, takže velká chvála. Sice se najdou detaily, které se z recenze člověk nedozví (např, zda telefon umožňuje u pořízené fotografie funkci přiblížení pro, dejme tomu, zvětšení ordinačních hodin na vyfocených dveřích, jestli dokáže třídit hudbu automaticky podle interpretů nebo alb, či zda si to uživatel musí roztřídit ručně sám do vlastních playlistů jako u většiny outdoorových tlačítkových mobilů a zda má TLC integrovanou anténu pro spuštění rádia bez sluchátek nebo jsou sluchátka pro jeho poslech nutná. Má vůbec TCL 3189 rádio? Má hry? Lze SOS tlačítko zcela deaktivovat, aby jeho nechtěné stisknutí ani nezobrazilo informaci, že kontakty pro SOS volání nejsou nastavený apod? Pokud SOS tlačítko vyšle SMS, obsahuje pouze zprávu o nouzovém stavu dotyčného nebo odešle i orientační polohu majitele?), ale chápu, že do jedné recenze nejde obsáhnout úplně všechno.

    Osobně by mě zajímalo, jak by vypadala recenze na, případně přímé porovnání, s telefonem CAT B40. V recenzi se totiž píše, že neexistuje tlačítkový outdoorový mobil s konektorem USB-C. B40 je už na trhu dva roky, nepletu-li se, a USB-C má.

    Oproti TCL však Caterpillar B40 NEDISPONUJE:

    – led přídavným bleskem vedle fotoaparátu

    – obnímatelnou průvlekovou bradou pro připnutí telefonu na karabinu

    – SOS tlačítkem

    – bočními tlačítky pro zesílení a zeslabení zvuku

    – možností nahrávat hovor

    – českou T9tkou (ta mu byla, nevím proč, novějšími verzemi FW odebrána)

    – uživatelsky vyměnitelným akumulátorem (což je na stranu druhou logické, protože by B40 nemohl splňovat vyšší stupně bezpečnostní ochrany)

    – neumožňuje zvolit ochranu pomocí hesla u samostatných položek menu (zamezit např. přístupu do zpráv, do kontaktů apod) jako TCL

    – nemá tak hezký kalendář
    (na stranu druhou ikony nabídky u B40 nevypadají jako ikony pro malé děti, jsou celistvější, vkusnější a v barevném souladu)

    Naproti tomu za stejnou cenu u CAT B40 dostanete navíc:

    – vyšší stupeň ochrany – tj. nejen ochranu proti vnikání prachu, písku, bahnu a vodě. B40 má Ip69, takže si poradí i s tryskající vysokotlakou a tekoucí vodou. Snese dokonce až 3000 cyklů čištění bělidly, nevadí mu mýdlo ani přípravky obsahující alcohol, dezinfekční prostředky…

    – MIL SPEC 810G, díky které zvládá až 4 hodinový provoz i v nejnáročnějším teplotním prostředí (od -25°C do 55°C)

    – vnější komponenty s antimikrobiální přísadou na bázi stříbrných iontů proti virům a bakteriím (ISO22196). Použitá přísada (Biomaster) dokáže zahubit více než 80 % bakterií do 15 minut od styku s materiálem telefonu, a téměř 100 % do 24 hodin. Tuto přísadu obsahují pouze dva modely: Cat B40 a dotykový model Cat S42

    – svítilnu s výkonem 100+ lumenů (u B40 se vám nemůže stát, že ji zapnete omylem, vyžaduje stisk klávesy v odemčeném režimu, na stranu druhou může nutnost odemykání někdy zdržovat)

    – Bluetooth 5.0 konektivitu, která (oproti zde zmíněné 5.1 u TCL) dokáže spolupracovat i s bluetooth sluchátky

    – modernější USB konektor typu C

    – slot pro nano SIMky a micro SD kartu z boku přístroje – stačí jedno “píchnutí špendlíkem a všechny karty máte do do 20 vteřin vyměněné (oproti nutnosti šroubování několika šroubků, sundávání krytu, vyjímání a vkládání akumulátoru, které u TCL zabere podstatně více času a může vám způsobit problém se znečištěním odkrytých těsnících spojů)

    – Rádio (hraje i bez připojených sluchátek)

    – 6 vestavěných her (se třemi volbami prostředí nebo hrdinů)

    Vlastním Caterpillar B40 (4G LTE VoLTE) a musím říct, že kvalita hovorů je opravdu velmi vysoká, což uvádím pro ty, kteří přemýšlí nad novým tlačítkovým telefonem. Pokud vybíráte mezi telefonem pro starší sítě, nejen, že nebudete mít tak dobrý zvuk a signál, ale v průběhu let, až se tyto sítě vypnou, budete muset pořizovat další přístroj. Určitě se tedy vyplatí investovat do něčeho kvalitního, od prověřené značky. A TCLku se povedlo přijít s velice atraktivním základním outdoorem (bez KaIOSu), který díky českému slovníku T9, možnosti zamknout přístup ke kontaktům, galerii, nebo zprávám, rozšíření o bradu a nahrávání důležitých hovorů nabídne něco ne zcela běžného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*