Nedávno na náš malý český píseček vtrhl další výrobce mobilních telefonů TECNO. Tento výrobce je u nás opravdu oficiálně, takže nabízí klasickou dvouletou záruku, prostředí mobilu v češtině a v případě potřeby i odborný servis.
Mobily TECNO jsem si hned po příchodu na trh chtěl pochopitelně vyzkoušet a obdržel jsem opravdu levný mobil TECNO Spark 8. Ten v mnoha ohledech příjemně překvapil a tentokrát mi na test dorazil o něco vybavenější model TECNO Spark 8 Pro. Ten se v době psaní této recenze prodával za velice příjemnou cenu lehce pod 4 tisíce Kč. Snaží se nalákat na velký displej, kvalitní zadní fotoaparát, 128 GB interní úložiště a na danou cenovou kategorii nevídaně rychlé nabíjení.
Pozitiva:
- Ochranný kryt a rychlý nabíjecí adaptér v balení
- Konstrukční zpracování
- Displej s Full HD+ rozlišením a nalepenou fólií
- Ekvalizér
- Čtečka otisků prstů na boku
- Dobrý výkon
- 128 GB interní úložiště + slot pro paměťové karty
- Dvoudenní výdrž na jedno nabití
- 33W rychlé nabíjení
- Slušný zadní fotoaparát
- Překvapivě kvalitní videa až ve 2K
- LED diody pro focení selfie v noci
- Přehledná Androidí nadstavba
- Lze používat dualSIM a microSDXC karty současně
- Hezká cena
Negativa:
- Některé předinstalované aplikace a odkazy na hry
- Zbytečné dva fotoaparáty
- Nemá NFC pro platby
Co najdu v prodejním balení?
TECNO do prodejního balení k mobilu přiložil průhledný silikonový kryt a rychlý 33W nabíjecí adaptér, za což si odnáší velkou pochvalu. Dostalo se i na metrový USB-C kabel, sponu pro vysunutí šuplíku se sloty pro nanoSIM/microSD a různé návody.
Design a konstrukce – navazuje na levnějšího brášku
TECNO Spark 8 Pro je levný mobil pro nenáročné, takže nějaké ty prémiovější materiály na mobilu nenajdete. Celý mobil je z plastu, ale jeho konstrukční zpracování výrobce zvládl dobře a mobil působí kvalitním dojmem. Jeho design také dost navazuje na jeho levnějšího brášku Spark 8.
Na stránkách výrobce si můžete všimnout, že mobil je na některých trzích k dispozici hned ve čtyřech barvách. Náš trh se dočkal dvou barevných provedení, a to mnou testované černé a azurové. Jedná se sice o větší mobil o rozměrech: 169 x 76,8 x 8,77 mm, ale díky oblým tvarům do ruky padne skvěle a příjemně se drží.
Na čelní ploše mobilu se nachází velký moderní 6,8palcový displej, na kterém je již z výroby nalepená ochranná fólie. V jeho horní části se nachází průstřel selfie kamerky, nad kterou je pak mřížka reproduktoru pro hovory.
V levém boku mobilu se ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a paměťovou kartu microSDXC. Pravý bok pak na sobě nese ideálně umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, mikrofon, USB-C nabíjecí konektor a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu mají po svých stranách zakřivení, což já osobně vítám. Výrobce zvolil zvláštní rozdělení krytu, kdy spodní část je matná a horní zas lesklá. Opět na mobilu nechybí velký nápis „STOP AT NOTHING“ (před ničím se nezastaví), trojice lehce vystupujících čoček fotoaparátů s bleskem a logo výrobce.
Displej a zvuk – konečně opravdu levný mobil s Full HD+ displejem
U mobilů v této cenové kategorii často narazíte na displeje s nižším HD+ rozlišením. To asi většině méně náročným uživatelům vůbec nevadí, ale na moderní velké displeje se přeci jen hodí spíše vyšší rozlišení. Líbí se mi, že TECNO na tento model nasadilo IPS panel s úhlopříčkou 6,8palce a Full HD+ rozlišením. Potěší i již nalepená ochranná fólie z výroby.
Samotný IPS panel vypadá opravdu hezky a díky průstřelu selfie kamerky i moderně. Má hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly a pohotově funguje i automatické regulace jasu. Maximální jas je dostatečný a dobrá je i viditelnost na přímém světle. V nastavení displeje najdete také možnost zvětšení textu v prostředí i filtr modrého světla pro pohodlnější používání ve večerních hodinách.
Vespod mobilu se nachází jeden hlasitý reproduktor, který hraje dostatečně hlasitě a vyzvánění budíku či hovoru tedy nepřeslechnete. Co se zvukového přednesu týče, tak nenadchne, ale ani neurazí. Zkrátka odpovídá ceně mobilu. Někdo jistě uvítá ještě starý 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. V nastavení zvuku je pak celkem ukrytá kolonka “Zvuk DTS”, ta v sobě ukrývá režimy zvuku i přehledný ekvalizér pro přizpůsobení zvuku.
Odemykání mobilu – stačí se dotknout boku
Jsem opravdu hodně potěšený, že mobil má čtečku otisků prstů zabudovanou na mém oblíbeném místě, což je na pravém boku přímo v zamykacím tlačítku. Praváci na čtečku dosáhnou palcem, zatímco leváci ukazováčkem. Čtečka funguje rychle a spolehlivě.
V nastavení zabezpečení si můžete zapnout také odemykání mobilu obličejem. To fungovalo za dobrých světelných podmínek rychle a spolehlivě. Za špatných světelných podmínek je odemykání trochu pomalejší, ale mobil se i tak odemkne.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Mobil pohání osmijádrový procesor MediaTek Helio G85 a na našem trhu se mobil prodává ve verzi se 4 GB RAM. Paměť RAM se v případě potřeby také automaticky virtuálně rozšíří skrze interní úložiště mobilu (pokud máte dostatek místa). Interní úložiště má kapacitu 128 GB s možností rozšíření paměťovou kartou microSDXC.
Mobil má výkonu dost pro běžný běh operačního systému, používání multitaskingu i běh aplikací na pozadí. S běžnými náročnějšími aplikacemi nebudete mít problém a zahrajete si i nějaké ty méně náročné hry.
Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Výdrž se logicky odvíjí podle toho, jak nároční budete a jak intenzivně budete mobil používat. Běžný pracovní den s hovory, e-maily a sociálními sítěmi vydržíte. Pokud však jste méně náročný uživatel, co si občas zavolá a mrkne na internet, tak vydržet na jedno nabití můžete i celé dva dny. Výdrž tedy hodnotím pozitivně.
Levné mobily za tuto cenovku mají vlastně vždy extrémně pomalé nabíjení o výkonu 10 – 15W. Pokud nabíjíte mobil přes noc, je vám rychlost nabíjení asi jedno, ale ve dne chcete mít mobil nabitý co nejrychleji. V tomto ohledu TECNO Spark 8 Pro mezi levnými mobily rozhodně kraluje, protože poskytuje 33W rychlé drátové nabíjení a nabíjení probíhá skrze oboustranný konektor USB-C. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně 1 hodinu a 15 minut.
Co umí aplikace pro focení?
Mobil v této cenové kategorii si kupují méně nároční uživatelé, co netouží po nějakém složitějším nastavování. Na to při vývoji aplikace pro focení a natáčení videí myslel i výrobce. V aplikaci nejdete tedy jen základní věci bez složitého nastavování.
Aplikace vlastně funguje tak, že pomocí algoritmů automaticky rozpoznává scény a dle toho přizpůsobuje prosvětlení i barevné podání snímků. Za horšího světla pak automaticky spustí režim pro lepší focení v těchto podmínkách, který vyhladí nepříjemný digitální šum. V pruhu režimů však najdete i zkrášlovací efekty, režim Na výšku (portrétní režim) s rozostřeným pozadím a režim Super noc.
Je také fajn, že mobil umí automaticky nastavovat HDR a k dispozici máte i tlačítko pro rychlé přepínání poměru stran snímků i nějaké ty základní filtry. V nastavení aplikace je pak i skener QR kódů a líbí se mi i funkce focení pomocí otisků prstů. Tuto funkci můžete využít třeba při focení selfíček.
Jak jsou na tom zadní fotoaparáty?
TECNO Spark 8 Pro je opravdu levný mobil, takže nějak úchvatnou kvalitu fotoaparátu rozhodně očekávat nelze. Mobil na svých zádech nabízí hlavní snímač se 48 Mpx rozlišením a světelností f/1,79. Zbylé dva fotoaparáty jsou spíše jen do počtu, protože jeden má jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro rozostření pozadí a poslední je údajně jen jakýsi AI modul.
Snímky z hlavního fotoaparátu mají dostatečnou ostrost, při focení makro snímků lze snadno rychle ostřit dotykem prstu po displeji a makro vlastně vypadá na danou cenovou kategorii slušně. Hezké je i barevné podání, snímač si poradí s protisvětlem a obstojně funguje i automatické HDR. Za špatných světelných podmínek se sice vytrácí detaily, ale digitální šum překvapivě není tolik vidět.
Když to shrnu, tak na danou kategorii fotoaparáty fotí překvapivě dobře a myslím si, že takový běžný nenáročný uživatel může být s kvalitou rozhodně spokojený. Výrobce si jen mohl odpustit zbytečné dva fotoaparáty.
Co natáčení videí zadním fotoaparátem?
Mobil sice neumí pořizovat videa ve 4K rozlišení, jak bych od takového mobilu i očekával, ale líbí se mi snaha výrobce o co nejvyšší rozlišení. Mobil totiž umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 2K (1440p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Nastavit si můžete i rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS.
Kvalita pořízených videí je na tom dost podobně jako snímky. Videa mají hezké barvy, dostatek detailů, dobře funguje automatické HDR a na danou cenovou kategorii slušnou práci odvádí i elektronická stabilizace obrazu. Spokojený jsem byl i s přeostřováním a pořízeným zvukem.
Co selfíčka?
Zapomenout nesmím ani na malou selfie kamerku v průstřelu displeje. Ta má průměrné 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,0. Při focení selfíček v noci si můžete zapnout také osvětlení pomocí LED diody nad displejem.
Kvalita pořízených selfie je dobrá a výsledné snímky bych se nestyděl vystavit ani na sociální sítě. I při pořizování selfíček funguje automatické HDR, lze přepínat poměr stran, k dispozici jsou i filtry a obstojně funguje i režim s rozostřeným pozadím.
Operační systém – některé aplikace si výrobce mohl odpustit
Hned po vybalení mobilu z krabičky jsem v mobilu měl systém, který sice v češtině byl, ale občas jsem narážel na úsměvné překlady. Výrobce je u nás nový a stále nadstavbu systému pro náš trh ladí. Během testování jsem však na mobilu obdržel velkou aktualizaci, která překlady a některé chybky opravuje. Pokud si mobil tedy zakoupíte, rozhodně jej připojte k Wi-Fi a v nastavení telefonu jej aktualizujte.
Při psaní této recenze mobil měl operační systém Android 11 a nadstavbou HiOS v7.6. Systém během testování fungoval rychle a spolehlivě. Problém jsem neměl s příchozími notifikacemi (upozorněním z aplikací) či připojením k VPN.
V nastavení telefonu se nachází také dětský režim pro nastavení mobilu pro děti, aby je režim nepustil do vašich pracovních e-mailů či k jiným důležitým aplikacím a souborům. V kolonce „Speciální funkce“ je pak třeba režim pro pohodlné hraní mobilních her, Smart panel pro rychlý přístup k oblíbeným aplikacím, funkce pro chytré používání gest, zdvojení aplikací a další funkce.
Jediné, co systému mohu vytknout jsou některé předinstalované aplikace, co pro náš trh nemají žádný smysl. Na co mi je na našem trhu třeba takový Palm Store s aplikacemi, když u nás máme Obchod play? Výrobce si mohl odpustit také odkazy na některé hry. Výrobce však prý již pracuje na aktualizacích, které z mobilů TECNO některé zbytečné aplikace odstraní.
Konektivita – pochvala za oddělené sloty, ale NFC chybí
Mobil má v sobě ukrytý dlouhý šuplík se třemi sloty, a ty slouží pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSDXC. Lze tedy používat dualSIM a paměťovou kartu současně. Mobil podporuje všechna LTE pásma a připojit se lze i ke standartním 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Mobil má i Bluetooth, ale ve svých propagačních materiálech nikde nespecifikuje jeho verzi. Je škoda, že mobil nemá NFC cívku, takže bezkontaktní placení skrze Google Pay si bohužel neužijete. Pro mapy pak dobře poslouží systémy GPS a A-GPS.
Závěr – nenáročného zaujme
Moc se mi líbí, že TECNO se snaží nabídnout konečně pořádnou 128 GB kapacitu interního úložiště a rychlé nabíjení i uživatelům, co nechtějí moc utrácet. Co se nabíjení týče, tak TECNO všechny mobily na našem trhu v této cenové relaci zahanbil. Pochvalu si odnáší také za tak výkonný nabíjecí adaptér a silikonový kryt přímo v balení. Někoho může potěšit i ochranná fólie na displeji.
Na danou cenovou kategorii má mobil dobrý displej s Full HD+ rozlišením, zatímco některá konkurence má pouze HD+ rozlišení. Slušný je i hlavní zadní fotoaparát, až dvoudenní výdrž na jedno nabití a rád vidím i spolehlivou čtečku otisků prstů na boku. Ocenit můžete i možnost používat dualSIM s paměťovou kartou současně.
Mobil však dokonalý rozhodně není a zamrzí absence NFC pro využívání bezkontaktních plateb. Jasně, jedná se o hodně levný mobil a výrobce se snažil ušetřit, ale NFC bych v této cenové kategorii viděl rád. Na druhou stranu ve svém okolí mám nenáročné lidi, co přesně kupují mobily v této cenové relaci a bezkontaktní platby ani většinou používat nechtějí. Výrobce si mohl odpustit také některé předinstalované aplikace, odkazy na hry v menu aplikací a zbytečné dva zadní fotoaparáty.
Super telefon
Dobrý den, já ho sehnal za výbornou cenu 2990 kč, jinde nic lepšího nejde najít, snad dostane android 12.
ZDRAVÍM A MÁM PROBLÉM, NEPODAŘILO SE MI UVEST DO PROVOZU INTERNET V MOBILU – MECHAPU A TGO JSEM I 2X UVEDL TOVARNI NASTAVENI. ZAKOUPENO NA “MOBIL POHOTOVOSTŮ – COŽ BYLA CHYBA, NEMAJÍ ŽÁDNOU TECHNICKOU PODPORU A JSOU AROGANTNÍ
Se zprovoznění mobilních dat by mohl pomoci mobilní operátor. Obrátil bych se tedy na infolinku tvého operátora. Ten kdysi nabízel tzv. konfigurační SMS zprávy pro zprovoznění mobilních dat nebo MMS. V první řadě bych se ale opravdu pořádně podíval do nastavení připojení v nastavení telefonu, zda jsou mobilní data v systému mobilu skutečně povolena. 😉