Jak v hodinkách Huawei s HarmonyOS používat Telegram?

Telegram byl kdysi jen aplikací pro svobodnou komunikaci a posílání fotek. Dnes se z této služby stává spíše sociální síť, která umožňuje psaní, volání, videohovory, odesílat soubor v původní kvalitě, používat veřejné i neveřejné kanály a umí i funkci Stories. I já službu používám denně, proto jsem se jí rozhodl zprovoznit i na hodinkách Huawei Watch 4 Pro. Jak se mi to podařilo, když aplikacemi oficiálně podporována není?

Zprovoznit aplikace Threema nebo Threema Libre v hodinkách je snadné, ale s Telegramem byla celkem potíž, protože jsem narážel na limity velikosti displeje. Na obrazovce při vyplňování tel. čísla totiž není možné nikde svou volbu potvrdit, takže nefunguje přihlášení… Někdy zas bylo možné zadat tel. číslo a pokračovat na další krok, ale neobjevila se klávesnice pro nutné zadání ověřovacího čísla.

Aktualizace článku dne 28. 9. 2023 – přidání aplikace Nagram

Aplikaci Nagram jsem se věnoval již v pár článcích. Jedná se o neoficiálního Telegram klienta, který vychází z oficiálního klienta, takže vypadá stejně a je dostupný i v češtině. Má však přidané vlastní funkce a lze ho nainstalovat i do různých zařízeních.

Nagram se mi povedlo nainstalovat do chytrých hodinek Huawei Watch 4 Pro, kde funguje velmi dobře. Instalace sice není tak rychlá, ale není ani nijak složitá. Rozhodně Nagram v hodinkách doporučuji vyzkoušet.

HandyGram

Do hodinek se mi podařilo nainstalovat i aplikaci HandyGram. Ta navazuje na ukončenou aplikaci Telegram pro platformu WearOS. Vývojář je nadšenec, který na aplikaci neustále pracuje. Umožňuje psaní zpráv, prohlížení fotek/videí, posílání hlasových zpráv i GIFů.

Jaká aplikace pro Telegram v hodinkách funguje?

Neoficiálních klientů pro Telegram je poměrně dost, ale bohužel stále jsem narážel na problémy s přihlašováním tel. číslem. Našel jsem však klienta Catogram, který dle vyjádření vývojářů skončil již roku 2021. Další aktualizace aplikace tedy vycházet nebudou, ale aplikace v hodinkách funguje dobře, a to i přihlášení tel. číslem a dvoufázovým ověřením. Budu však pátrat i po dalších klientech, které případně do článku doplním.

Catogram nemusí fungovat na všech hodinkách značky Huawei, ale na Huawei Watch 4 Pro s HarmonyOS 3.1 funguje aplikace dobře. Funkční je i čtení emotikonů, vyhledávání kontaktů a konverzací, prohlížení obrázků, GIFů a psát lze i na softwarové klávesnici hodinek. Samozřejmě aplikace není optimalizovaná pro tak malý displej a klávesu pro odeslání neuvidíte, ale stačí klepnout do pravého rohu dole a zpráva se odešle. Tlačítko zpět se pak ukrývá vlevo nahoře. Můžete také narazit na obrazovku s vyžadovaným oprávněním, kde nebude možné nic povolit ani zakázat. V takovém případě stačí přejít tahem prstu zleva doprava o krok zpět a chvilku vyčkat či pokračoivat dál. Objevit by se mělo tentokrát systémové oprávnění, kde bude možné oprávnění povolit.

Kde mohu Catogram stáhnout a nainstalovat?

V oficiálním obchodě s aplikacemi Huawei AppGallery se tato aplikace nenabízí. HarmonyOS je však systém postaven na jádru Androidu, takže neoficiální cestou si můžete nainstalovat Catogram pro Android. Stačí si stáhnout instalační APK soubor a z počítače ji skrze ADB pomocí třech příkazů nainstalovat. Je to snadné. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*