RECENZE: Oppo A16s – mobil pro nenáročné s NFC a velkou baterií

Společnost Oppo přišla na náš trh, a i když ji zrovna moc lidí u nás nezná, tak se celosvětově jedná o jednoho z největších výrobců mobilních telefonů. Oppu vlastně patří i některé moc dobře známé značky mobilů, jako jsou např. Realme, Vivo a OnePlus.

Po recenzi mobilu Oppo Reno5 Z (odkaz na recenzi) jsem se vrhl na cenově dostupnější model, kterým je Oppo A16s. Je to jednoduše mobil pro nenáročné uživatele, ale to neznamená, že tento mobil nemá co nabídnout. Nalákat se snaží na hezký design s kvalitní konstrukcí, 5000 mAh akumulátor (baterii), dualSIM, NFC a 13 Mpx fotoaparát.

V době psaní této recenze nebylo možné mobil zakoupit na největších e-shopech. Mobil bylo možné zakoupit na e-shopu Vodafonu bez tarifu za 4 377 Kč s DPH (odkaz do e-shopu) a T-Mobile za 5 399 Kč s DPH (odkaz do e-shopu).

 

Obsah balení – kryt nechybí!

V prodejním balení k mobilu dostanete také ochranný silikonový kryt a pecková drátová sluchátka, což výrobci chválím. Dále v krabičce najdete potřebný 10W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a návody.

 

 

 

Design a konstrukce

Po stránce designu nečekejte nic převratného, ale to by od mobilu za tyto peníze asi ani nikdo neočekával. Design však neurazí a mobil vypadá dle mého názoru opravdu dobře. Bytelná je také jeho konstrukce, která se nikde neprohýbá a nic nevrže. Do ruky mobil padne díky oblým tvarům skvěle, ale na psaní jednou rukou spíše zapomeňte. Celkové rozměry mobilu činí 163,8 x 75,6 x 8,4 mm a váží 190 gramů.

Na čelní ploše mobilu najdeme 6,52palcový displej s minimalizací rámečků. Pochválit pak výrobce musím za to, že na displej přímo v továrně nalepil ochrannou fólii. Neobešlo se to však bez malého kapkovitého výřezu, kde se nachází selfie kamerka, nad kterou je mřížka reproduktoru pro hovory. Notifikační diodu kolem displeje budete hledat marně.

Celý rám i zadní kryt mobilu je z plastu. V levém boku mobilu se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC kartu a také tlačítka pro regulaci hlasitosti. Ta bych rád viděl spíše na pravém boku, ale na jejich umístění si rychle zvyknete. Pravý bok pak má zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je pak 3,5 mm jack konektor, zdířka mikrofonu, USB-C konektor a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt pak výborně imituje sklo. Na zádech mobilu najdeme jen lehce vystupující modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem, logo výrobce a nutné popisky. Chválím, že ochranný silikonový kryt z balení chrání i modul fotoaparátů.

 

 

 

Displej a zvuk – velký displej s nalepenou fólií

Výrobce se pokusil nabídnout hezký velký displej, i když se jedná o dostupný mobil. Mobil tedy nabízí 6,52palcový IPS displej s HD+ rozlišením, 60 Hz obnovovací frekvencí, 269 PPI a svitem 480 nitů. Displej tedy mohl mít vyšší Full HD+ rozlišení, ale vzhledem k ceně jsem HD+ ochoten akceptovat.

Displej má opravdu hezké přirozené barevné podání, jak je u IPS panelu zvykem. Barevnou teplotu si můžete také manuálně přizpůsobit v nastavení. Příkladné jsou i pozorovací úhly a vzhledem k ceně je dostačující i maximální jas displeje. Efektivně funguje i automatická regulace jasu.

Po stránce zvuku nelze očekávat nadprůměrného hudebníka. Potěšit však může 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek. V balení najdete také pecková sluchátka, která nehrají zle. Škoda, že mobil nemá FM rádio. Pro multimédia a hry slouží jeden hlasitý reproduktoru na spodní části mobilu, který je dostatečně hlasitý, ale kvalita je spíše průměrná.

 

 

 

Odemykání mobilu – překvapivá rychlost

Po stránce odemykání mobilu jsem neměl velká očekávání, protože výrobci v této cenové kategorii často sahají po levnějších čtečkách otisků prstů. Byl jsem však opravdu velice mile překvapen, protože čtečka otisků se nachází na pravém boku mobilu, a to je dle mého názoru nejlepší možné a přirozené umístění. Pochválit musím i rychlost a spolehlivost odemykání.

Nesmím zapomenout ani na odemykání obličejem, které jistě oceníte v situaci, kdy máte špinavé ruce. Na displej stačí jen poklepat a během okamžiku se obličejem odemkne, a to dokonce i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Srdcem mobilu je osmijádrový procesor MediaTek Helio G35 s maximálním taktem 2,3 GHz. Na našem trhu je mobil k dispozici ve variantě se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm. To je možné také rozšířit pomocí paměťové karty microSDXC a výrobce nikde nespecifikuje, jakou maximální kapacitu karty lze použít.

Vzhledem k ceně nemůžete očekávat herní stroj. Výkon však postačuje pro běh operačního systému, všech náročných aplikací i multitasking. Zahrajete si i nějaké ty hry, jako je třeba PUBG Mobile či Call of Duty: Mobile. Vysoké grafické nastavení však neočekávejte.

Testy v AnTutu Storage Test a Geekbench 5

Pod zadním krytem se nachází akumulátor s kapacitou 5000 mAh, což je slušná kapacita a jelikož má mobil jen HD+ displej, tak spotřeba není tak vysoká. Mobil mi při běžném používání vydržel i celé dva dny na jedno nabití. Dva a půl dne nejsou výjimkou, když mobil trochu šetříte. Záleží však jen na tom, jak intenzivně mobil budete používat.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 10W nabíjení. Rychlejší bych v této cenové kategorii abych neočekával. Mobil se z úplného vybité do 100% nabije za přibližně 3 hodiny.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Mobilní aplikaci pro focení nechybí nic podstatného. K dispozici je HDR, které funguje dobře i automaticky. Dále nechybí režim oslnivé barvy a různé filtry. Níže v aplikaci je pak posuvné tlačítko pro 2x-5x digitální zoom i Google Lens. Mezi režimy pak najdeme noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Oppo A16s nabízí hlavní 13 Mpx fotoaparát se světelností f/2.2. Zbylé dva fotoaparáty jsou spíše do počtu, protože nabízí 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro i snímání hloubky ostrosti. Hlavní fotoaparát pak fotí dle očekávání a snímky odpovídají ceně mobilu.

Bohužel v tomto ročním období je těžké pořídit hezké snímky. Hlavní fotoaparát však nefotí vůbec špatně a snímkům nechybí věrné barevné podání a dostatek detailů, které se však za horších světelných podmínek vytrácí.

Snímky nafocené mobilem Oppo A16s

 

 

 

Natáčení videí

Zadním fotoaparátem můžete pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Videa jsou na tom dost podobně, jako snímky. Mají věrné barevné podání a vzhledem k ceně i dobrou elektronickou stabilizaci. Videa jednoduše odpovídají ceně mobilu.

 

 

 

Focení selfies

V kapkovitém výřezu najdeme 8 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. Ta také odpovídá ceně a fotí dobře. Překvapivě efektivně funguje i portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí.

 

 

 

Operační systém – spolehlivost s hezkou nadstavbou

V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11, ten je upraven nadstavbou ColorOS 11.1. Během mého testování jsem obdržel také různé aktualizace a vůbec jsem nečekal, že mobil bude mít i aktuální bezpečnostní záplaty. Je tedy vidět, že se výrobce systému opravdu věnuje, což mu mohu jen pochválit.

ColorOS je příjemná nadstavba systému, která dobře vypadá, ale i funguje. Prostředí bylo během testování rychlé a především spolehlivé. V nastavení najdete také kolonku „přizpůsobení“, kde můžete změnit tapetu, styl ikonek, rozvržení ikonek na ploše, barvy v prostředí, písmo či ikonky v rolovací liště.

Dále operační systém Android nemá moc smysl popisovat.

 

 

 

Konektivita – LTE ani NFC nechybí

Pochválit mobilu musím také šuplík pro nanoSIM karty a paměťovou kartu microSDXC. Všechny tři sloty jsou oddělené, takže můžete používat dualSIM i paměťovou kartu současně. Mobil také podporuje všechna LTE pásma i NFC pro využívání bezkontaktních plateb. Podporu sítí páté generace (5G) bych vzhledem k ceně neočekával. Připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Skvěle pak fungují i navigace, díky systémům: GPS, A-GPS, Beidou, GLONASS, Galileo a QZSS.

 

 

 

Závěr – ideální mobil pro nenáročné?

Oppo A16s je fajn parťák pro nenáročné, který se práce rozhodně nebojí. Pokud jen mobil používáte s běžnými aplikacemi, občas něco vyfotíte, platíte mobilem a jste na internetu, tak se může jednat o ideálního kandidáta.

Výrobci musím rozhodně pochválit, že na displej nalepil ochrannou fólii a do balení přiložil i silikonový kryt. Příjemné překvapení je rychlé odemykání mobilu i aktuální bezpečnostní záplaty Androidu. Nesmím zapomenout zmínit i výbornou výdrž na jedno nabití.

To, co ale mobilu pochválit nemohu jsou zbytečné 2 Mpx fotoaparáty, které jsou opravdu jen spíše do počtu. Je také škoda, že displej neměl již Full HD+ rozlišení, ale to nenáročnému uživateli asi vadit nebude.

 

 

Pozitiva:

  • Silikonový ochranný kryt v balení
  • Design a kvalitní konstrukce
  • Ochranná fólie na displeji
  • Hezký IPS displej
  • Bleskové odemykání mobilu
  • Dostatek výkonu
  • Dvoudenní výdrž na nabití
  • NFC a LTE
  • Možnost používat dualSIM i microSDXC současně
  • Spolehlivý a aktualizovaný operační systém
  • Přívětivá cena

 

Negativa:

  • Displej mohl mít Full HD+ rozlišení
  • Dva zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
  • Dostupnost mobilu jen u operátora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*