RECENZE: Oppo Reno5 Z – 5G ani rychlé nabíjení nechybí, ale…

Čínský výrobce Oppo konečně přišel na náš trh. Moc lidí na našem trhu jej zatím nezná, ale jedná se o jeden z největších výrobců mobilních telefonů na světě. V této recenzi jsem se podíval na mobil Oppo Reno5 Z, což je mobil střední třídy. Nechybí mu však podpora sítí páté generace (5G), rychlé nabíjení, hezký OLED displej a také líbivý design. V době psaní recenze bylo možné mobil zakoupit za 7 790 Kč s DPH.

 

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení k mobilu dostanete 30W rychlý nabíjecí adaptér, metrový USB-C nabíjecí/datový kabel a dostalo se i na silikonový ochranný kryt. Dále nechybí spona pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu, drátová sluchátka a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – hezké barevné podání

Pokud máte rádi hezké barevné varianty, tak Oppo Reno5 Z vás může potěšit. Nabízí totiž mnou testovanou kosmickou modrou barvu. Ta vypadá vážně pěkně především na světle. Po konzervativce je však k dispozici i plynoucí černá barva. Mobil do ruky padne vážně skvěle, a to díky zakřivenému zadnímu krytu. Vůbec špatná není ani 173 gramová váha. Celkové rozměry mobilu pak činí: 160,1 x 73,4 x 7.8 mm.

Podívejme se nejdříve na čelní stranu mobilu, kde je logicky displej s úhlopříčkou 6,43palce. Ten má minimální rámečky a aby výrobce mohl nasadit selfie kamerku, musel ji umístit do displeje. V levém rohu displeje je tedy průstřel selfie kamerky, který je však malý a v aplikacích či prostředí systému nijak nepřekáží. Nad displejem je pak mřížka reproduktoru pro hovory.

Mnou testovaná barevná varianta má také hezky barevný plastový rám mobilu. Ten je lesklý a výborně imituje kov. V jeho levém boku najdeme ukrytý dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC paměťovou kartu. Níže se pak nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti, která bych rád viděl na pravém boku, ale na druhou stranu si na umístění rychle zvyknete. Pravý bok pak na sobě nese zamykací tlačítko. Vespod mobilu najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor. Na horní části mobilu je jen zdířka mikrofonu.

Dostávám se tedy k zádům mobilu, která zaujmou především svou barvou, ale nad mnou testovaným barevným provedení jsem se tu již rozplýval dost. Na zádech se nachází vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem. V modulu se výrobce také chlubí značením 5G. Dále nechybí nutné popisky a logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk – bez 90 Hz?

Oppo Reno5 Z nabízí velký 6,43palcový OLED displej s 409 PPI, maximálním jasem 800 nitů a Full HD+ rozlišením. OLED panel se výrobci vážně povedl a nabízí hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly i dobrou viditelnost na přímém světle, kterou však trochu kazí již nalepená ochranná fólie z výroby, tu však můžete odlepit. Potěší i funkce Always-On, (Vždy na displeji), kdy se zobrazí datum, čas a příchozí notifikace (upozornění z aplikací) i na zhasnutém displeji.

K displeji bych tedy neměl výtky, tedy až na rychlost obnovovací frekvence displeje. Displej má jen 60 Hz obnovovací frekvenci, což asi drtivé většině uživatelům ve skutečnosti postačí, ale vzhledem k ceně bych rád viděl již 90 Hz frekvenci.

Pro multimédia a hraní her slouží jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Je škoda, že mobil nemá stereo reproduktory, ale vzhledem k ceně jsem je ani neočekával. Reproduktor je dostatečně hlasitý a jeho kvalita asi nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Reproduktor jednoduše odpovídá ceně mobilu. Někoho pak může potěšit 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek.

 

 

 

Odemykání mobilu – spolehlivě prstem i obličejem

Oppo do modelu Reno5 Z umístilo čtečku otisků prstů pod displej. Její umístění je příkladné a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Samotné odemykání je spolehlivé a rychlé. Za celou dobu mého testování jsem se nesetkal s tím, že by se mobil odmítal odemknout.

V případě špinavých rukou vždy rád použiji odemykání obličejem, které u Oppo funguje výborně. Mobil se alespoň v mém případě odemkl vždy takřka okamžitě, a to i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

V útrobách mobilu se nachází osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 800U 5G, který byl vyroben 7 nm technologií. Tomu asistuje grafický čip Mali-G57 MC3 a 8 GB RAM. Je také velice zajímavé, že v případě potřeby můžete paměť RAM virtuálně rozšířit až o 5 GB, a to skrze interní úložiště. Tuto možnost najdete v: Nastavení telefonu/O telefonu/RAM. Interní úložiště pak nabízí kapacitu 128 GB, a tu lze rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 256 GB.

Testy v AnTuTu Storage Test a GeekBench 5

Dost bylo papírových specifikací, jak je na tom výkon v praxi? Velice dobře a dostačuje pro všechny nejnáročnější mobilní aplikace, svižný běh operačního systému i mobilní hry. Během mého testování jsem hrál třeba Pokémon Unite, Call of Duty: Mobile, PUBG: Mobile a další hry. Pokud však chcete hrát Fortnite, tak vás bohužel musím zklamat. Procesor totiž není ze strany vývojářů hry podporován, a to je velká škoda.

V mobilu se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 310 mAh, což je na dnešní dobu průměrná kapacita. Mobil má však také skvěle optimalizované prostředí, takže celý pracovní den bez hraní her na jedno nabití vydrží. Stalo se také, že jsem vydržel jeden a půl dne na jedno nabití. Záleží však jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat. Výdrž však hodnotím jako průměrnou.

Po stránce nabíjení je na tom mobil velice dobře. Nabízí oboustranný nabíjecí konektor USB-C a technologii VOOC s 30W rychlým nabíjením. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně jednu hodinu.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Oppo nabízí vlastní aplikaci fotoaparátu, kterou můžete znát třeba i z mobilů Realme. Aplikace na své horní části nabízí nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky), pomoc umělé inteligence (AI), filtry a podrobné nastavení aplikace. Níže pak najdete tlačítko pro Google Lens, kterou můžete využít třeba pro skenování QR kódů nebo objektů. Dále nechybí tlačítka pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem i 2x-5x digitálním zoomem. Níže je pak pruh s režimy, kde nechybí třeba noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím, Pro režim pro manuální nastavení parametrů, panorama či sken textu.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Oppo Reno5 Z na svých zádech nabízí čtyři fotoaparáty. Hlavní snímač má vysoké 48 Mpx rozlišení se světelností f/1,7. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a záběrem 119°. Zbylé dva fotoaparáty jsou zde spíše do počtu, protože nabízí jen a pouze 2 Mpx rozlišení. Slouží pak pro focení makra a snímání hloubky ostrosti.

Z fotoaparátů jsem byl velice mile překvapen, protože za dobrých světelných podmínek oba fotoaparáty odvádí sakra dobrou práci. Snímkům nechybí především hezké věrné barevné podání, dostatek detailů i v rozích fotek a dobře funguje automatické HDR. Pochválit musím i focení makra. Jen za špatných světelných podmínek se vytrácejí detaily a je znát digitální šum. Použít můžete noční režim, který vám pomůže, ale stejně lepší to být o něco mohlo. Kdo by ale fotil v noci, že?

Snímky nafocené mobilem Oppo Reno5 Z

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je opravdu velká škoda, že mobil neumí natáčet videa se 60 FPS, a to ani ve Full HD… Pořízena videa pak mají hezké barvy a dostatek detailů, ale o stabilizaci se dle očekávání stará „jen“ elektronická stabilizace. Videa jsou při chůzi tedy celkem roztřesená.

 

 

 

Focení selfies

V průstřelu displeje se pak nachází 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,4. Ta umožňuje fotit také s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Nechybí pak ani zkrášlovací režim pro zahlazení nedostatků pleti. A jak je na tom kvalita snímků? Velice dobře a myslím si, že rozhodně postačí každému.

 

 

 

Operační systém – rychlost a spolehlivost

Oppo Reno5 Z v době psaní recenze nabízel operační systém Android 11 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Výrobce je také znám tím, že se operačnímu systému pravidelně věnuje pomocí aktualizacím.

V mobilech Oppo najdeme nadstavbu systému ColorOS 11.1. Ta má opravdu příjemné prostředí, pohodlně se ovládá, a především spolehlivě funguje. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s tím, že by systém zamrzal nebo nastal jiný problém. Po celou dobu testování byl systém krásně svižný a problém jsem neměl ani s příchozími notifikacemi.

Nadstavba nabízí také celkem slušné možnosti přizpůsobení prostředí. V nastavení telefonu/Přizpůsobení si můžete upravit styl ikonek, rozvržení ikon na úvodních obrazovkách, barvu prvků v prostředím písmo či třeba animace při odemykání mobilu.

 

 

 

Konektivita – 5G a NFC nechybí

V levém boku mobilu se ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSDXC. Potěší tedy, že používat můžete dualSIM i paměťovou kartu současně. Mobil podporuje také mobilní sítě 5G a LTE/4G.  Připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Dobře mi fungovalo také Bluetooth 5.1 a NFC pro využívání bezkontaktních plateb. Mobil mi spolehlivě fungoval i po stránce navigace a map. Nabízí totiž systémy: GPS, A-GPS, Beidou a GLONASS.

 

 

 

Závěr – pro někoho jsou nedostatky zásadní

Tak a jsem v záběru recenze mobilu Oppo Reno5 Z. Po celou dobu psaní jsem mobil především chválil, ale má i nějaké ty nedostatky. Mobil má zkrátka dobře nakročeno, ale má nedostatky, které mohou být pro někoho zásadní. Mobil má sice krásný OLED displej, ale bohužel jen se 60 Hz obnovovací frekvencí a rád bych tedy už viděl 90 Hz. Dalším mínusem je nemožnost natáčet videa se 60 FPS (snímky za vteřinu). Pokud plánujete hrát Fortnite, tak vás bohužel také zklamu.

Abych ale nebyl jen negativní, tak po dobu testování jsem si užíval 30W rychlé nabíjení i bleskové odemykání mobilu. Má také dostatek výkonu pro všechny běžné aplikace a hry, opravdu vydařený design a pochválit musím i snímky ze zadního i předního fotoaparátu během dne. Potěší, že mobil již podporuje také mobilní sítě páté generace (5G) a že můžete využívat dualSIM a paměťovou kartu současně. Cena je dle mého názoru také stanovena rozumně.

 

 

 

Pozitiva:

  • 30W nabíjecí adaptér a silikonový kryt v balení
  • Hezký design
  • Povedený OLED panel
  • Spolehlivé odemykání mobilu
  • Slušný výkon
  • 30W rychlé nabíjení
  • Kvalita snímků za dobrých světelných podmínek
  • Spolehlivý operační systém
  • 5G
  • Rozumná cena

 

 

Negativa:

  • Displej má jen 60 Hz obnovovací frekvenci
  • Nezahrajete si Fortnite
  • Neumí natáčet videa se 60 FPS

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*