Realme 8 Pro – 108 Mpx za osmičku (RECENZE)

Čínský výrobce Realme na našem trhu působí jen krátce, ale už v minulém roce nám ukázal opravdu povedený modely Realme 7 a Realme 7 Pro. Už teď se však na našem trhu nachází jeho nástupce Realme 8 Pro. Ten se snaží zaujmout 108 Mpx hlavním fotoaparátem, 50W rychlým nabíjením a 6,4palcovým OLED displejem. Realme nasadilo také agresivní cenovku 7 990 Kč s DPH.

 

 

Co najdu v balení?

U mobilů v cenové kategorii kolem 8000 Kč většinou nemám velká očekávání, ale Realme opět překvapilo. V balení k mobilu najdete totiž 65W nabíjecí adaptér, metrový USB-C nabíjecí/datový kabel a silikonový ochranný kryt. Nechybí pochopitelně ani spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – s velkým nápisem na zádech

Když jsem mobil Realme 8 Pro vzal do ruky, tak jsem hned byl příjemně překvapen jeho rozměry. Ty činí 160,6 x 73,9 x 8,1 mm a díky oblým tvarům mobil padne do ruky vážně skvěle. Na dnešní poměry je velmi příjemná také jeho 176 gramová váha. Po stránce ergonomie je na tom mobil tedy velice dobře, i když menší ruce na psaní jednou rukou musí zapomenout, jak je v dnešní době běžné.

Podívejme se tedy konečně na design mobilu. Mobil je celý z plastu, ale jeho zpracování je příkladné, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Na horní části mobilu najdete jen zdířku mikrofonu. Levý bok v sobě ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC kartu, což mohu výrobci jen pochválit. Pravý bok mobilu pak tradičně na sobě nese dobře umístěna tlačítka hlasitosti a zamykací tlačítko. Na spodní části pak najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Zajímavá jsou však i záda mobilu, protože na nich najdete hned čtveřici vystupujících fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Je celkem škoda, že mezi fotoaparáty jsou takové mezery, protože se mezi nimi drží nečistoty. Dále na zádech najdete velký nápis „DARE TO LEAP“ a logo výrobce. Pochválit pak musím i matný povrch zadního krytu.

 

 

 

Displej a zvuk – kam se podělo stereo?

Realme 8 Pro nabízí 6,4palcový OLED displej s rozlišením Full HD+ (1080×2400 px), 409 ppi a maximálním jasem 1000 nitů. Displej má minimalizaci rámečků, takže se to neobešlo bez průstřelu selfie kamerky, který je však opravdu miniaturní a nijak mi při používání nevadil. Nechybí pak ani automatická regulace jasu a spokojený jsem byl i s viditelností na přímém světle, i když tu trochu logicky kazí nalepená ochranná fólie od výrobce. Tu však můžete v případě potřeby odlepit.

V této cenové kategorii často uvidíte IPS displeje, proto Realme musím pochválit za nasazení OLED panelu, což řada uživatelů uvítá. Ten má věrné barevné podání, které můžete v nastavení telefonu manuálně upravit. Jelikož se jedná o OLED, tak si můžete užívat také hezké tmavé prostředí systému a také obrazovku Always On. Ta zobrazí datum, čas i notifikace rovnou na zhaslém displeji. V nastavení displeje pochopitelně pak nechybí ani ochrana zraku ve večerních hodinách, nastavení teploty barev a také funkce pro vizuální vylepšení barev (efekt OSIE).

A jak je na tom zvuk? U Realme 7 Pro jsem si pochvaloval stereo reproduktory, proto jsem trochu zklamaný, že novější model stereo nemá. K dispozici tedy máte „jen“ jeden hlasitý reproduktor, který je dostatečně hlasitý a jeho kvalita odpovídá ceně. Pochválit pak musím také za přítomný 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství.

 

 

 

Odemykání mobilu – můžete si vybrat

Realme 8 Pro je moderním mobilem a jelikož nabízí OLED displej, mohl výrobce sáhnout po čtečce otisků prstů pod displejem. To většinou vidím nerad, ale Realme naštěstí sáhlo po kvalitní čtečce, se kterou jsem byl spokojený. Odemykání je rychlé a v mém případě bylo i spolehlivé.

V nastavení si můžete nastavit také odemykání obličejem, což někteří uživatelé mohou upřednostňovat. To je na danou cenovou kategorii nadprůměrně rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

V útrobách mobilu Realme 8 Pro tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 720G s maximálním taktem 2,3 GHz, který byl vyroben 8 nm technologií. Na našem trhu je mobil k dispozici ve variantě s 8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm UFS 2.1. Paměť je možné rozšířit paměťovou kartou microSDXC, ale výrobce bohužel nikde nespecifikuje, jakou maximální kapacitu lze použít.

A jak je na tom mobil reálně s výkonem? Dle očekávání velice dobře. Výkon je dostačující pro svižný běh operačního systému, jakoukoliv aplikaci, a dokonce i hru. Během mého testování jsem vyzkoušel hraní Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile i nejnáročnější mobilní hru Fortnite. Tu bylo možné hrát na střední grafické nastavení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Realme 8 Pro tedy může být vhodný i pro hráče her, kteří nechtějí utratit moc peněz.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, což není nijak překvapivá kapacita. Výrobce však dobře zvládl optimalizaci a s mobilem jsem bez hraní her často vydržel i jeden a půl dne. Záleží ovšem jen na tom, jak mobil budete používat.

O nabíjení se pak stará moderní oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Zatímco výrobci odstraňují nabíječky z balení, Realme do balení vložilo výkonný 65W adaptér. Mobil však podporuje 50W rychlé nabíjení, proto je úsměvné, že výrobce do balení vložil nabíječku pro loňský model, který 65W výkon podporoval. Dle mého názoru je ale úplně jedno, zda mobil podporuje 50W nebo 65W nabíjecí výkon, protože rozdíl je zanedbatelný. Z úplného vybití do 50% se mi mobil nabil do 15 minut, do 100% pak za přibližně 45 minut.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Realme 8 Pro v sobě nabízí hezky zpracovanou aplikaci pro focení a natáčení videí. Té nechybí nic podstatného. Nabízí tedy nastavení HDR (funguje i automaticky), pomoc umělé inteligence (AI), filtry či nastavení aplikace. Nechybí pak a ni tlačítko Google Lens, tlačítka pro zoom či přepínání mezi hlavním a ulatrširokoúhlým fotoaparátem i tlačítko ukrývající mnou nenáviděné režimy zkrášlení.

Nad spouští fotoaparátu se pak nachází pruh důležitých režimů. Nechybí noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím (bokeh efektem), focení v maximálním 108 Mpx rozlišení, focení hvězd, Pro režim pro manuální nastavení parametrů či panorama.

Pokud rádi zkoušíte nové věci, můžete vyzkoušet i doinstalovat aplikaci Google Camera 8.1. Tu se mi do mobilu podařilo nainstalovat a funguje také velice dobře.

Google Camera 8.1 ke stažení pro Realme 8 Pro

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Mobil Realme 8 Pro na svých zádech nabízí čtyři fotoaparáty. Hlavní snímač nabízí nadprůměrné 108 Mpx rozlišení se světelností f/1.88. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se zorným úhlem 119° a nabízí rozlišení 8 Mpx se světelností f/2,25. Poslední dva fotoaparáty jsou spíše do počtu, protože nabízí jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a hloubku ostrosti.

Od mobilů v této cenové kategorii nemám od fotoaparátů velká očekávání, ale 108 Mpx rozlišení je opravdu nadprůměrné. Jak na tom tedy snímky reálně jsou? Jsou dobré a díky vysokému rozlišení jsou použitelné i snímky pořízené 3x a 5x digitálním zoomem, kdy dochází k ořezu snímků. Běžné snímky se pak však pořizují v šetrnějším 12 Mpx rozlišení.

A barevné podání? To je občas nepřirozeně přesaturované, což se na druhou stranu řadě lidem líbí a na Instagramu jsou takové snímky populární. Fotoaparáty si pak výborně poradí i s protisvětlem a dobře se fotí i makro snímky. Za horších světelných podmínek se ostrost trochu vytrácí a je znát i digitální šum, ale noční režim snímkům dost pomůže.

Abych to shrnul, tak snímky jsou na danou cenovou kategorii nadprůměrné a 108 Mpx rozlišení má tedy kvůli zoomu smysl.

Snímky nafocené mobilem Realme 8 Pro

 

 

 

Natáčení videí

Realme 8 Pro umí pořizovat vide v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky ze vteřinu). K dispozici je i šetrnější rozlišení Full HD se 30 i 60 FPS. Co se týče natočených videí, tak ta mohu výrobci jen pochválit. Mají hezké barvy, nechybí jim detaily a slušný zvuk.

Mobil nemá optickou stabilizaci obrazu (OIS), což bych u této cenové kategorie ani neočekával, přesto mají videa nadprůměrnou stabilizaci. V aplikaci při natáčení videí je totiž i ikona pro zapnutí maximální stabilizaci, která funguje vážně efektivně a doporučuji ji používat.

 

 

 

Focení selfies

V průstřelu displeje se pak nachází 16 Mpx selfie kamerka. Jedná se o čip Sony IMX 471 se světelností f/2,45. Svá „selfíčka“ můžete fotit i s režimem zkrášlením, s filtry či v portrétním režimu s rozostřeným pozadím. Dle mého názoru je kvalita snímků přední kamerkou slušná a myslím si, že každý bude s její kvalitou spokojený.

 

 

 

Operační systém – s jedenáctknou

Realme 8 Pro v době mého testování nabízel operační systém Android 11. Během mého testování jsem obdržel také asi tři aktualizace, které zrychlují prostředí a opravují známé chyby. Pokud si tedy mobil zakoupíte, doporučuji jej připojit k Wi-Fi, přejít do nastavení telefonu a všechny dostupné aktualizace stáhnout a nainstalovat.

Android 11 je výrobcem poměrně dost upravený příjemnou nadstavbou Realme UI 2.0. Ta nabízí řadu vychytávek, jako je třeba klonování systému (více v článku) či různá gesta. Prostředí se mi líbí, je krásně svižné a pochválit musím i to, že nadstavba agresivně neukončuje aplikace běžící na pozadí. Bez problémů mi tedy fungovalo připojení k VPN i veškeré notifikace.

V mobilu najdete také předinstalovanou aplikaci Herní prostor, kde máte všechny nainstalované hry. Při jejich spuštění můžete vysunout lištu, kde lze zakázat třeba příchozí notifikace při hraní hry, což se může rozhodně hodit. Hezky zpracovaná je také aplikace Správce telefonu, kde máte k dispozici ochranu bezkontaktních plateb, oprávnění aplikací či kompletní diagnostiku mobilu.

 

 

 

Konektivita – velká pochvala za slot

V levém boku mobilu se nachází ukrytý dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSDXC. To znamená, že bez problémů můžete používat funkci dualSIM a paměťovou kartu současně. To vidím moc rád a doufám, že se toho Realme bude držet. Oba nanoSIM sloty také podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím.

A kam se podělo 5G? Předchůdce nabízel připojení k 5G, což novinka nenabízí. Mluví se však o tom, že pravděpodobně již brzy dorazí také varianta Realme 8 s podporou sítí 5G. Je však velká škoda, že Realme 8 Pro nepodporuje 5G už teď. Na druhou stranu je nutné se podívat na cenu mobilu.

Pokud od mobilu očekáváte bezkontaktní platby, tak budete rádi za podporu NFC. Během mého testování jsem běžně platit skrze službu Google Pay. Pro navigace a mapy pak slouží technologie: GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Závěr – opravdu se povedl, ale není bez nedostatků

Dostávám se tedy k závěru své recenze, kde shrnu své dojmy z Realme 8 Pro. Dle mého názoru se jedná o vážně vydařený mobil. Je však škoda, že již nemá 5G a stereo reproduktory, jako Realme 7 Pro. Na druhou stranu nabízí lepší OLED displej se spolehlivou čtečku otisků, nadprůměrný hlavní fotoaparát s použitelným zoomem a výbornou stabilizací videa. Pochválit pak musím i bleskové 50W nabíjení a rychlý nabíjecí adaptér se silikonovým krytem v balení.

Spokojený jsem byl také s výkonem mobilu a mohu jej i doporučit hráčům náročných her, kteří nechtějí zrovna moc utrácet. Dle mého názoru se jedná o vhodný mobil pro studenty. A co cena? Ta je dle mého názoru rozumná.

Kdybych chtěl tedy rýpat, tak mobilu mohu vytknout zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty pro makro a bokeh. Je také škoda, že mezi fotoaparáty jsou takové mezery, protože se mezi nimi drží nečistoty. Je také fakt, že ne každému se velký slogan „Dare to Leap“ na zádech bude líbit.

 

 

Pozitiva:

  • 65W nabíjecí adaptér v balení
  • Silikonový ochranný kryt v balení
  • Ochranná fólie na displeji
  • Kvalitní zpracování
  • OLED displej
  • Odemykání mobilu – spolehlivá čtečka a rychlé odemykání obličejem
  • 50W rychlé nabíjení
  • 3,5 mm jack konektor
  • Kvalitní hlavní fotoaparát
  • Režim stabilizace videa
  • Svižné prostředí
  • Lze používat dualSIM a microSDXC současně
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nemá stereo reproduktory, jako předchůdce
  • Mezi fotoaparáty se drží nečistoty
  • Zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
  • Nepodporuje 5G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*