ASUS ZenBook 14 – Stvořen pro práci na cestách (RECENZE)

ASUS na náš trh uvedl dvojici nových ZenBooků. Jedná se o 13,3“ ZenBook (UX325) a větší 14“ ZenBook (UX425). Novinky se pyšní tloušťkou jen 13,9 mm, Thundebolt 3 USB-C, IPS displejem s minimalizací rámečků a velkým touchpadem. Na test mi dorazila konfigurace UX425JA-BM040R s procesorem Intel Core i7 a 512 GB SSD diskem za cenu kolem 34 000 Kč. Notebook je však dostupný ve více konfiguracích.

 

 

Obsah balení

V prodejním balení k notebooku pochopitelně dostanete 65W nabíječku. Ta má napevno připevněný USB-C kabel a rozměry adaptéru jsou velice příjemné. Jelikož notebook nemá 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, tak v balení najdete také krátkou redukci z USB-C na 3,5 mm jack. Dále v balení najdete jen a pouze různé návody.

 

 

 

Design, konstrukce a konektory

Modelová řada ZenBook vždy vynikala zařízeními, které mají kompaktní rozměry a především váhu. Rozměry obou nových modelů činí 31.9 x 20.8 x 1.39 cm a váha menšího modelu činí 1,13 kg. Mnou testovaný větší model pak váží 1,17 kg. Notebook se tedy vejde do takřka každého batohu a je vhodný pro cestování.

Notebook nabízí celohliníkovou konstrukci, díky čemuž vypadá elegantně a působí robustním dojmem. Víko notebooku je krásně tenké a v otevřeném stavu máte k dispozici 13,3“ nebo 14“ IPS displej. I když má minimalizaci rámečků, tak výrobce přeci jen našel místo pro IR kamerku nad displejem, díky které můžete odemykat notebook obličejem s funkcí Windows Hello. To funguje velice rychle a spolehlivě. Výtku bych měl jen k volnějším pantům, ale nejedná se o žádnou tragédii.

Základna notebooku je také hliníková a nabízí podsvícenou klávesnici a poměrně velký touchpad, ale o tom se budu rozepisovat níže. Na levém boku notebooku najdete klasické HDMI, které vidím rád. Nechybí ani dva USB-C konektory (Thunderbolt 3). Pravý bok pak nabízí jedno klasické USB-A (USB 3.2 Gen1), slot pro malé paměťové karty microSD a jednu bílou diodu. Na spodní části si můžete všimnout pruhu pro nasávání vzduchu do konstrukce a také mřížky dvou reproduktorů. Výrobce chlazení opět řešil elegantním způsobem, kdy se po otevření víka nadzvedne základna tak, aby vzduch lépe proudil do konstrukce.

 

 

 

Displej, klávesnice, touchpad a zvuk

Mnou testovaná konfigurace notebooku nabízí 14palcový IPS displej s FullHD rozlišením (1920 x 1080 px). Podle výrobce displej zabírá 90% plochy a nabízí tedy minimalizaci rámečků, díky které notebook vypadá moderně. Z displeje mám opravdu dobrý pocit, protože nabízí věrohodné barevné podání, příkladné barevné podání i dostatečnou svítivost 300 nitů.

Velice mile překvapen jsem byl z přepracované klávesnice. Ta nabízí dostatečné rozestupy mezi klávesami, příjemný stisk, a především naprosté ticho při psaní. Celá klávesnice je bíle podsvícena, takže všechny popisky jsou hezky vidět i při práci v noci. Nechybí ani klávesa Fn pro vyvolání zkratek v klávesách F1-F12 a klávesa PrintScreen.

Jelikož se jedná o kompaktní notebook, tak numerický blok budete hledat marně. ASUS jej však elegantně ukryl přímo do touchpadu. V pravém horním rohu touchpadu najdete tlačítko pro zapnutí numerických kláves. Ty jsou opět bíle podsvícené a dle mého názoru se jedná o elegantní řešení. Touchpadu musím pochválit také dostatečnou velikost, díky které se příjemně používají i ovládací gesta.

Doposud jsem tedy jen chválil, ale teď zabrousím do oblasti zvuku, kde to už tak slavné není. Notebook nabízí dva reproduktory Harman Kardon, které nabízí slušnou kvalitu, ale bohužel jsou celkem tiché a ocenil bych vyšší hlasitost. ASUS bohužel odstranil i 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, což vidím dost nerad. Ano, budoucnost je v bezdrátových sluchátkách, ale při práci občas starší drátová sluchátka používám. V balení se naštěstí nachází redukce z USB-C na 3,5 mm jack, ale to není tak pohodlné a především elegantní řešení.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

ZenBooku po stránce konektivity nechybí nic podstatného. Nechybí podpora 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítí (802.11 a/b/g/n/ac/ax). S citlivostí antén jsem byl velice spokojený a v mém případě jsem se k Wi-Fi připojil třeba i ve sklepě, kde mají některé notebooky problémy. Skvěle mi fungovalo také Bluetooth 5.0, které jsem denně používal se bezdrátovým reproduktorem a také sluchátky.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon – stvořen pro práci

ZenBook 14 v mé testované konfiguraci nabízel procesor Intel Core i7-1065G7 s taktem: 1,3 GHz a až 3,90 GHz v Turbo Boost režimu. Procesor byl vyroben 10 nm technologií a nabízí 8 MB cache. Nechybí pak ani 16 GB RAM a 512 GB SSD disk od Intelu. Zakoupit si můžete také verze s procesorem Core i5, 8 GB RAM a 512 GB SSD.

Výkonu má tedy notebook dostatek pro všechny běžné aplikace a práci. Během testování jsem neměl problémy s žádným náročnějším programem, ale na hry tento notebook není. Nabízí totiž jen integrovanou grafiku Intel Iris Plus Graphics 940 s pamětí 1 GB. Jedná se tedy o obyčejnou grafickou kartu pro pracovní nasazení.

Co se chlazení týče, tak to je vyřešeno výborně. Notebook byl po celou dobu práce chladný a tichý. Když jsem však notebook zatížil benchmarkem či nějakou hrou, tak ventilátory už slyšet bylo, ale ne nijak nadměrně.

Test v Novabench
Test v GeekBench 5
Test v CrystalDiskMark

 

 

 

Operační systém a předinstalovaný software

ZenBook 14 v mé testované konfiguraci nabízel Windows 10 Pro (x64). Nižší konfigurace však podle stránek výrobce nabízí „jen“ edici Windows 10 Home. V systému se pochopitelně nachází různé předinstalované aplikace, které do systému přidal už Microsoft a lze je odinstalovat. ASUS však do systému nepochopitelně nasadil příšerný software od MacAfee, který je neskutečně otravný a okamžitě jsem jej odinstaloval.

V systému se tradičně nachází aplikace MyASUS, ve které máte k dispozici různé úsporné režimy a režim Tru2Life pro vylepšení videa. K dispozici jsou také režimy ventilátoru a nechybí ani diagnostika hardwaru.

Aplikace MyASUS

 

 

 

Výdrž a nabíjení

V útrobách ZenBooku 14 se nachází uživatelsky nevyjímatelný čtyřčlánkový akumulátor s kapacitou 67 Wh. Výrobce tvrdí, že notebook je schopen na jedno nabití vydržet neuvěřitelných 22 hodin. To je sice možné, ale jen pokud jej nebudete používat. Při běžném pracovním nasazení mi notebook na jedno nabití vydržel 7-8 a půl hodiny. Záleželo hodně na tom, jaké aplikace jsem zrovna používal a jak jsem byl náročný. Při sledování filmů na maximální jas notebook vydržel rovných 8 hodin, což je slušné.

K nabíjení pak slouží USB-C konektory, které jsou na notebooku hned dva a je úplně jedno, který budete chtít pro nabíjení použít. V balení se nachází 65 W nabíjecí adaptér s pevně připevněným USB-C kabelem.

 

 

 

Závěr – opravdu je tak dobrý?

Na našem trhu je ZenBook 14 v mnou testované konfiguraci ZenBook 14 UX425JA-BM040R s procesorem Core i7 a 16 GB RAM za cenu kolem 34 000 Kč. K dispozici je také dostupnější konfigurace ZenBook 14 UX425JA-BM031T, která nabízí procesor Core i5, 8 GB RAM a 512 GB SSD disk za cenu kolem 27 000 Kč. Podívat se můžete také na varianty se 13,3palcovým displejem. Všechny konfigurace a jejich ceny najdete v samostatném článku.

V mnou testované konfiguraci jsem byl s notebookem spokojený. Jedná se o ideální notebook na cesty, který můžete kdykoliv vytáhnout z batohu a začít pracovat. Nabízí výborné zpracování, kompaktní rozměry a slušný výkon pro všechny pracovní aplikace.

Vyzdvihnout musím také krásný IPS displej s minimalizací rámečků, klasický velký HDMI konektor a rozumnou portovou výbavu. Zapomenout nesmím ani na výbornou IR kameru, díky které odemkne notebook obličejem. Velice dobrá je také výdrž na jedno nabití.

Jedná se tedy o výborný stroj, který na práci rozhodně mohu doporučit. Tedy za předpokladu, že snesete tišší reproduktory a absenci 3,5 mm jack konektoru pro připojení sluchátek.

 

 

 

Pozitiva

  • Elegantní design a malé rozměry
  • Krásný IPS displej
  • Klasický HDMI konektor
  • Dva USB-C Thunderbolt 3 konektory
  • Slušný hardware
  • Dobrá výdrž na jedno nabití

 

Negativa

  • Nemá 3,5 mm jack audio konektor
  • Panty jsou volnější
  • Reproduktory nejsou dostatečně hlasité

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*