ASUS ZenBook Flip S13 UX371 – nádherný stroj s otočným OLED displejem (RECENZE)

Ve světe mobilů se OLED displeje začínají dostávat i do dostupnějších segmentů a není tedy nic neobvyklého, když OLED najdeme i u mobilů za 8 tisíc. Ve světě notebooků OLEDy však tak často vidět nejsou, což je velká škoda a změnit se to snaží tchajwanský výrobce ASUS. V této recenzi jsem se podíval na notebook ASUS ZenBook Flip S13 UX371, který nabízí 13,3palcový dotykový OLED displej a otočnou konstrukci. V době psaní recenze se notebook prodával za cenu kolem 39 000 Kč.

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení nechybí pochopitelně nabíječka a různé návody. K dispozici najdete i redukci z USB-C na 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a také redukce z USB-A na Gigabit Ethernet RJ45. Dále v balení je pero, to můžete využít v grafických programech.

 

 

 

Design, konstrukce a konektory – notebook nebo tablet?

ASUS ZenBook Flip S13 UX371 je moc krásné zařízení, který zaujme na první pohled. Dle mého názoru se jedná o jeden z nejhezčích notebooků od ASUSu vůbec. Konstrukce působí bytelným dojmem a notebook alespoň dle stránek výrobce nabízí také zvýšenou odolnost armádního standardu US MIL-STD 810G. Celá konstrukce je z hliníku a na našem trhu je notebook dostupný v mnou testovaném černém provedení s měděnými prvky, které dost přidávají na elegantním dojmu.

A co rozměry? Jelikož jsem fanoušek tenoučkých notebooků, tak jsem s tímto kouskem byl velice spokojený. Celkové rozměry notebooku činí 30,50 x 21,10 x 1.19 ~ 1.39 cm a váha se zastavila na krásných 1,20 kg. Jedná se tedy o kompaktní zařízení, které si můžete brát i na cesty a během mého testování jsem jej takřka denně přenášel v menším batohu.

Podívejme se tedy na víko notebooku, které je z hliníku a nijak se neprohýbá. Dostatečně tuhé jsou také panty, aby bylo možné pohodlně displej pohodlně ovládat dotykem. To nejzajímavější na tomto zařízení je však to, že víko můžete přetočit na opačnou stranu, čímž dojde k vypnutí klávesnice a zařízení pak můžete ovládat jako tablet. Windows 10 také nabízí režim tabletu, aby ovládání bylo pohodlnější. U víka ale ještě zůstanu a podívám se na čelní stranu, kde se nachází opravdu parádní 13,3palcový OLED displej s minimalizací rámečků. Nad displejem najdete kamerku s možností odemykání obličejem pomocí funkce Windows Hello. Pod displejem pak najdete jen a pouze nápis „ASUS ZenBook“.

Na základně notebooku pak pochopitelně najdete klávesnici s touchpadem, ale o tom se budu rozepisovat později. Zaujmout však může nápis značky Harman kardon, což značí, že notebook může mít kvalitní reproduktory, ale o těch se rozepíšu později. Ty pak najdete ve dvou mřížkách na spodní části základny, kde nechybí ani mřížky pro nasávání vzduchu do konstrukce notebooku kvůli chlazení.

A co boky? Na těch najdete všechny potřebné konektory. Na levém boku najdete konektory: 1x HDMI 1.4 a 2x USB-C Thunderbolt 4 s podporou zobrazení a nabíjení. Nabíjet tedy můžete v jakémkoli USB-C konektoru, což chválím. Na pravém boku se pak nachází jeden klasický konektor USB-A 3.2 Gen1 a také zapínací tlačítko. Jedná se o netradiční umístění zapínacího tlačítko, na což jsem si musel zvyknout, ale umístění je celkem logické, protože kdyby bylo tlačítko tradičně nad klávesnicí, při otočení displeje do polohy tabletu by mohlo dojít k nechtěným vypínáním zařízení.

Když tedy design shrnu, tak jsem byl velice spokojený. Notebook zapůsobil i na mé okolí a rozhodně vypadá reprezentativně a lze jej pohodlně přenášet. Jedinou výtku bych měl k absenci slotu pro microSDXC paměťové karty. V době cloudových služeb by jej sice tolik lidí asi nevyužilo, ale je dobré jej mít a hodit se rozhodně může.

 

 

 

Displej, klávesnice, touchpad a zvuk

Hlavním lákadlem ASUS ZenBook Flip S13 UX371 je především jeho nádherný OLED displej s úhlopříčkou 13,3palce, 4K rozlišením (3840 x 2160 px), DCI-P3: 100 % a svítivostí 400 nitů. Displej se výrobci vážně povedl a nabízí krásné barvy, které si můžete manuálně upravit v předinstalované aplikaci MyASUS. Pochválit pak musím i pozorovací úhly, maximální jas a spokojený jsem byl i s bezproblémovým dotykem.

Že je dotyk ve Windows zbytečný? S tímto tvrzení jsem se ve svém okolí setkával docela často, ale já osobně mám názor úplně jiný. Během mého testování jsem ovládání notebooku kombinoval a používal jsem jak dotykový displej, tak i klávesnici a touchpad. Při některých situacích je přeci snazší a rychlejší klepnout na displej.

Notebook však nemá jen parádní displej, ale také klávesnici. Na mých snímcích si můžete všimnout, že na mnou testovaném kusu je zahraniční rozložení klávesnice. To je však jen u mého kusu určeného k testování. Pokud si notebook zakoupíte, budete mít české rozložení. Klávesnice je podsvícena a pochválit ji musím maximální jas, ten můžete měnit klávesou F7. Nechybí ani klávesy Fn, Super (s logem Windows), PageUp, PageDown či PrintScreen. V „Fkových“ klávesách pak najdete ovládání jasu displeje, hlasitosti, zapnutí/vypnutí touchpadu, zapnutí/vypnutí webkamery, vytvoření screenshotu atd. Jelikož se jedná o kompaktní notebook, musel výrobce odstranit mnou nenáviděný numerický blok. Ten se však přestěhoval elegantně do touchpadu.

Dostatečně velká je také plocha touchpadu. Ten pochopitelně podporuje všechna známá ovládací gesta a vlastně mu nemám co vytknout. V jeho pravém rohu si můžete všimnout malé ikonky, kterou stačí stisknout a během okamžiku máte k dispozici numerický blok, jak můžete vidět na krátké ukázce níže.

A jak je na tom zvuk? Jak jsem již zmiňoval, dva reproduktory od Harman Kardon najdete na spodní části notebooku. Myslím si, že asi každý bude s jejich přednesem spokojený, ale je pravdou, že jejich kvalita je spíše průměrná a nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Je opravdu velká škoda, že výrobce úplně odstranil 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek. Pokud však máte svá oblíbená sluchátka, můžete využít redukci z USB-C na 3,5 mm jack, ta je naštěstí dodávána v balení. Je tedy velkou výhodou, že notebook má dva USB-C konektory, protože jedním můžete notebook nabíjet a v druhém mít připojenou redukci se sluchátky.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Co se konektivity týče, tak je na tom ZenBook Flip S13 UX371 jedním slovem výborně. Nabízí totiž podporu 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítím (Wi-Fi 6). Citlivost antén je na výborné úrovni a dosah Wi-Fi jsem měl i ve sklepě, kde jej většina notebooků nemá. Dále nechybí Bluetooth 5.0, to jsem denně používal s bezdrátovými sluchátky. A co Ethernet RJ45? Potřebuje jej ještě někdo? Já si myslím, že ne, ale přesto v balení najdete redukci z USB-A na Ethernet RJ45

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon

ZenBook Flip S13 UX371 je dle stránek výrobce dostupný ve dvou konfiguracích. Na test jsem obdržel konfiguraci s procesorem Intel Core i7-1165G7 (10 nm) s 12M Cache a maximálním taktem 4,7 GHz. Dále jsou k dispozici na desce paměti 16 GB RAM LPDDR4X. Upgradovat paměti můžete až na dalších 16 GB RAM. Nechybí pak ani 1 TB SSD disk M.2 NVMe. K dispozici je pak také integrovaná grafická karta Intel Iris Xe Graphics Tiger Lake-UP3 GT2 s pamětí 1 GB.

A jak je na tom tedy notebook s výkonem? Je třeba si uvědomit, že toto zařízení není určené pro hraní her, ale je spíše na práci. Výkon je tedy dostačující pro všechny běžné pracovní aplikace a denně jsem tak používal i Photoshop 2021. Zahrát si můžete i ty méně náročné. Já jsem během testování hrál třeba Hobo Tough Life a zkoušel jsem i Fortnite, ale ten se nehrál zrovna komfortně. Výkon je sice dostačující, ale vzhledem k ceně bych jej očekával o něco více.

Chlazení notebooku je vyřešeno tradičně tak, že otevřením víka se nadzvedne základna notebooku. Díky tomu může notebook nasávat ze spodní části základny vzduch do konstrukce, který pak vychází ze zadní části. Notebook byl během práce nádherně tichý a ventilátor uslyšíte jen během hraní her, práce se videem a jiných náročnějších prací.

Test v NovaBench
Test v GeekBench 5

 

 

 

Operační systém, webkamera a funkce Windows Hello

V ZenBook Flip S13 UX371 najdete operační systém Windows 10 Pro 64bit. Ten je díky rychlému SSD disku nádherně svižný a notebook je zapnutý takřka okamžitě. Využít můžete také funkce Windows Hello, díky podpoře webové kamery. Odemykání obličejem je tedy nádherně rychlé a bezpečné. Kvalita webkamery však nikoho neoslní, ale na běžné videohovory je dostačující.

Pojďme se ale ještě vrátit k operačnímu systému, ve kterém tradičně nechybí antivirový software McAfee. Ten je zcela zbytečný a doporučuji jej odinstalovat, protože Windows 10 jako takový má v sobě již zabudovaný antivirus Windows Defender. V notebooku však najdete i známou aplikaci MyASUS, kde můžete spravovat barevné podání displeje, zvuk a připojení.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Uvnitř notebooku se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 67 Wh. Pochopitelně 4K rozlišení displeje si na výdrži vybere svou daň. Při běžném používání mi notebook na jedno nabití vydržel kolem 6 hodin, což je slušné, ale mohlo to být o fous lepší. Záleží však hodně na tom, co na notebooku budete chtít dělat, jaký software používáte, jak máte nastavený jas atd. Hodnocení výdrže je tedy u notebooků trochu těžké, protože každý na něm pracuje jinak.

K nabíjení notebooku pak slouží dva USB-C konektory na levém boku mobilu. Můžete si tedy vybrat, jakým konektorem budete chtít notebook nabíjet, což se v některých situacích rozhodně může hodit.

 

 

 

Závěr – není pro hráče, ale pro pracanty

Když se podíváte na cenu notebooku ASUS ZenBook Flip S13 UX371, tak ta není vůbec nízká. Za cenu kolem 39 tisíc Kč můžete mít opravdu parádní herní notebooky od ASUSu, které nabídnou o poznání více výkonu. Je však dobré se zamyslet, na koho ZenBook Flip S13 míří. Nemíří na uživatelé, kteří chtějí hrát hry a používat ten nejnáročnější software. Míří na uživatele, co chtějí pracovat kdekoliv a chtějí mít opravdu kvalitní zařízení s parádním OLED displejem. Ocenit jej mohou také grafici, a to díky dotykovému displeji a peru dodávanému v balení.

Pochválit výrobci musím tedy luxusní design a otočnou konstrukcí. Dále jistě oceníte odemykání obličejem pomocí funkce Windows Hello, numerický blok v touchpadu a dva USB-C konektory.

To, co výrobci rozhodně nepochválím je odstranění 3,5 mm jack konektoru pro připojení drátových sluchátek. Je pravdou, že budoucnost je v bezdrátových technologiích, ale při dlouhé práci přeci jen chci používat drátová sluchátka a nechci po pár hodinách řešit jejich nabíjení. Dále bych v konstrukci rád viděl slot pro microSDXC paměťové karty a vzhledem k ceně mohl mít notebook o něco více výkonu.

 

 

Pozitiva:

  • Opravdu vydařený design
  • Notebook lze používat jako tablet
  • Pěkný 13,3″ OLED displej
  • Odemykání obličejem pomocí Windows Hello
  • Dva USB-C konektory, které zvládají nabíjení
  • Numerický blok v touchpadu
  • Slušná výdrž na jedno nabití

 

Negativa:

  • Nemá 3,5 mm jack pro připojení sluchátek
  • Absence microSDXC slotu
  • Mohl mít více výkonu

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*