Mobil bez Google Play? Je možné jej používat? Měl by Harmony OS šanci?

Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje a výrobce Huawei tedy stále nemá vyhráno. Je tedy možné, že v budoucnu nebude na našem trhu smět prodávat mobily či tablety s nejrozšířenějším mobilním systémem Android. To by mohlo Huawei značně poškodit, protože je velkou otázkou, jestli by si někdo koupil mobil bez služeb Googlu.

 

Spousta uživatelů tedy začíná přemýšlet, jestli je v dnešní době vůbec možné mobil bez služeb Googlu používat. YouTube, Gmail a podobné služby nejsou takovým problémem, protože je lze používat v internetovém prohlížeči, nebo v alternativních klientech. Největším problémem by byl tedy Obchod Play, kde jsou veškeré aplikace, bez kterých smartphone používat nechcete.

 

 

Vyzkoušel jsem žít bez Google Play

V posledních měsících jsem pomalu odcházel ze služeb Facebooku, které jsem trvale opustil a “modrého zla” se tak nadobro zbavil. Přemýšlel jsem, jestli bych se mohl zbavit i dalšího velkého bratra. Ano, myslím tím Google, který sleduje neustále mou polohu, mé návyky a má veškerá má data v cloudu. Na jednom z mých mobilů Nokia 5.1 jsem si tedy vyzkoušel žít bez služeb Googlu (vyhledávač nepočítám).

Nokii 5.1 jsem nijak neflashoval, takže jsem v systému služby od Googlu logicky nainstalované měl, ale vynutil jsem jejich ukončení, nepřihlašoval se ke svému účtu a po obnovení továrního nastavení neudělil žádné z povolení, takže jsem neměl žádnou ze služeb aktivní a Google tedy nezaznamenával ani mou polohu.

 

 

 

Aplikace a alternativy Obchodu Play

Smartphone bez aplikací je v dnešní době nepoužitelný, ale i bez Obchodu Play si můžete užívat plnohodnotné aplikace. Většina uživatelů by však nikde žádný alternativní store s aplikacemi dle mého názoru nehledala, ale možnosti jsou a tak špatné to rozhodně není.

App Story: PureAPK, Uptodown a F-Droid

 

Alternativní obchody aplikací využívám na svých mobilech už opravdu dlouho, protože často mají k dispozici beta verze aplikací daleko dříve než Google Play. Do Nokie 5.1 jsem tedy nainstaloval APKPure a Uptodown App Store, které mají poměrně velkou sbírku aplikací. Dále jsem nainstaloval také F-Droid, což je obchod především s open-source aplikacemi.

Musím říci, že jsem byl opravdu velice mile překvapen tím, že většinu aplikací jsem na alternativních storech našel. Uptodown vypadá a funguje moc pěkně, ale jeho hlavním problémem je aktuálnost aplikací. APKPure má největší výběr aktuálních aplikací, automaticky vyhledává nové verze již stažených aplikací, ale také těch systémových. Tím lze tedy řešit i problém s aktuálností. F-Droid jsem využil hlavně pro stažení aplikace SuperFreezZ, abych pohodlně zmrazil Google aplikace.

 

Bez problémů tedy lze využívat Spotify, Deezer a všechny aplikace od Facebooku: Messenger, Instagram a WhatsApp. Jelikož už Facebook služby nepoužívám, tak jsem našel a používal aplikaci Telegram, což je alternativa Messengeru/WhatsAppu. V nabídce storů je také Viber, Mapy.cz, IDOS, Outlook a hromada dalších běžných aplikací. Našel jsem tam dokonce i aktuální verzi aplikace Air Bank. To samé platí i u her, kdy jsem narazil na PUBG Mobile a hromadu dalších, které znám z Obchodu Play.

 

Úplně bez problémů to však nebylo… Má oblíbená aplikace Threema se na žádném z obchodů nenachází, protože si ji uživatel musí koupit. Jelikož se jedná o aplikaci slibující bezpečnost a anonymitu, tak si APK s licencí uživatel může pořídit na hlavní stránce Threema.ch, třeba za Bitcoiny. Co ale ostatní zakoupené aplikace a hry? No, bohužel o ty bez Obchodu Play přijdete, protože jejich licenci máte zakoupenou skrze Google… To byl právě i problém mé oblíbené služby Avast Secureline VPN, kdy jsem APK bez problémů sehnal, ale aplikace vyžadovala připojení k Obchodu Play, takže jsem ji používat nemohl a musel bych si najít jinou službu s VPN.

 

 

Lze nahradit ostatní služby Googlu?

Pokud používáte Google Disk pro zálohu souborů na cloud, tak přechod k jiné službě je bolestivý, a hlavně zdlouhavý. Řešit by se to však dalo např. službou Mega či OneDrive. Fotky Google lze nahradit jednou z mnoha alternativních galérií fotek dostupných v app storech a Google Chrome nepoužívám na žádném z mých mobilů, protože neumožňuje kvalitní blokování reklam. Stáhnul jsem si tedy prohlížeč Bromite, kde jsem bez reklam sledoval také YouTube.

I bez ostatních aplikací a služeb od Googlu tedy žít lze, ale chce to hledat alternativy a proces migrace dat z jednoho cloudového úložiště do druhého je zdlouhavý (chce to rychlé připojení k internetu). Pokud však třeba chcete mít mobil s Androidem bez „zažraného“ Googlu v systému, tak můžete např. do Xiaomi či jiného mobilu flashnout čistou ROM, kde nejsou Google služby a vše si postahovat dle svých potřeb. Stáhnout můžete i APK aplikací od Googlu např. Mapy či Gmail, ale kdykoliv je můžete zas odinstalovat, což běžně není možné. Budete tak mít tedy větší kontrolu nad svými daty, které předáváte Googlu.

 

 

ZÁVĚR: Je Google Play nahraditelný? Měl by Harmony OS šanci?

Takže, jak to ve skutečnosti je? Pokud dlouhé roky používáte Android s Google službami, tak zvykat si na alternativní story a hledat APK soubory někde po internetu chtít určitě nebudete. To možná budou dělat jen hračičky, jako jsem já, ale běžný „Franta uživatel“ tohle dělat rozhodně nebude. Bez Google Play se tedy žít dá, ale záleží jen na tom, jaké aplikace používáte.

Došel jsem také k zajímavému zjištění, že služby Googlu umí být poměrně náročné. Nokia 5.1 není zrovna nejvýkonnějším mobilem a nabízí pomalý procesor od MediaTeku. Po odříznutí všech služeb Googlu je systém Androidu 9.0 Pie najednou o poznání svižnější a výdrž na jedno nabití je také mnohem lepší. U méně výkonných mobilů či tabletů je odříznutí Googlu tedy jen k prospěchu.

Tak a co ten Huawei? Ten žije neustále v nejistotě a záleží jen na tom, jak se Donald Trump zrovna vyspí. Huawei údajně dlouhé roky vyvíjí vlastní operační systém, který byl již oficiálně představen a nese název Harmony OS. Měl by se nejdříve podívat do chytrých obrazovek a TV, ale pokud výrobce přijde o Android, tak bude nucen jej nasadit i do mobilních telefonů a tabletů.

Má Harmony OS šanci uspět? Jelikož jsem zařízení s tímto systémem v ruce neměl, tak to nemohu posoudit. Musel by mít velmi podobné prostředí a ovládání, jako Android a obchod s velkým množstvím aplikací a her. Je také otázkou, jestli do Haromony OS bude možné instalovat APK soubory z Androidu? Pokud ne, tak se obávám, že nebude mít šanci na úspěch, tedy alespoň mimo domovskou Čínu. Osobně si však myslím, že to možné bude, ale naučí si Huawei své zákazníky na jiný app store? Nedopadne to stejně, jako Windows 10 Mobile (Windows Phone) od Microsoftu? Kolem Harmony OS je mnoho otázek.

Sleduj na Instagramu:

1 thought on “Mobil bez Google Play? Je možné jej používat? Měl by Harmony OS šanci?”

  1. No je to vcelku přínosné čtení.
    Jako tlačítkový telefonista bych o nějaké alternativě dotykového mobilu uvažoval, právě s ořezem nežádaných služeb. V podstatě bych potřeboval v mobilu jen slušný prohlížeč, mapy (možná i auto nebo kolo navigaci), přehrávač médií a jinak všechno pěkně mastil z paměťové karty. Nějaké další tipy bych uvítal.
    Dík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*