RECENZE: NordVPN v roce 2022 – zabezpečí nejen připojení k internetu

V roce 2022 nás sleduje opravdu mnoho internetových sužeb a aplikací. Dokonce i váš poskytovatel internetu může vědět, co na internetu děláte. Tomu lze zabránit používáním kvalitní VPN službou, ale opravdu důvěryhodných služeb je nesmírně málo. Je totiž velice důležité, z jaké země daná služba pochází a jakým zákonům o uchovávání dat podléhá. To jsem popisoval v mém předchozím článku, kde jsem se sídlům těchto služeb věnoval.

NordVPN patří dlouhé roky mezi důvěryhodné služby a těší se velké popularitě. Službu jsem již před lety zkoušel, ale chtěl jsem si vyzkoušet, jak na tom bude služba dnes. Neustále se totiž vyvíjí, má stále více serverů pro krytí IP adres a má i užitečné bezpečnostní funkce. V této recenzi jsem se podíval na funkce služby NordVPN podrobněji a používal jsem ji na více zařízení.

 

 

Pozitiva:

  • Široký výběr serverů
  • P2P
  • Double VPN
  • Využívání sítě Onion
  • Blokování reklam a sledujících prvků
  • Antivirové funkce
  • NordLynx
  • Meshnet
  • Upozornění na únik údajů
  • Panamské sídlo společnosti
  • Aplikace pro všechny platformy
  • Lze používat i bez originální aplikace
  • Obhájí si svou cenu

 

Negativa:

  • Pomalejší spouštění aplikace pro Windows

 

 

 

Servery a krytí IP adres

Tím nejpodstatnějším faktorem VPN služeb je samozřejmě šifrování sítě, aby vůbec nikdo nemohl vidět, co na internetu vlastně děláte. Hodí se mít k dispozici také výběr různých serverů, kterými se NordVPN hodně chlubí. Na svých stránkách (odkaz) totiž uvádí, že má více než 5000 rychlých serverů po celém světě.

Zdroje: NordVPN

Je jedno, zda jste zrovna na mobilu, tabletu nebi počítači. Výběr mnoha serverů je k dispozici v oficiální aplikaci široký. Mezi servery je i český server, který oceníte při používání vašeho internetového bankovnictví či např. sledování novinek z různých českých zdrojů ze zahraničí. Tento server je pro nás tedy podstatný a během mého testování došlo k vylepšení tohoto serveru. Ze začátku takovou rychlost neměl, ale po aktualizacích aplikací došlo k velkému navýšení rychlosti.

Každá VPN služba vám kvůli šifrování bude trochu brzdit rychlost internetového připojení. S tím se NordVPN snaží bojovat vlastní technologií NordLynx, která je založena na protokolu WireGuard. Za tuto funkci musím jen pochválit.

Výběr mezi běžnými servery od NordVPN je tedy široký a tvůrce za tak široký seznam serverů musím pochválit. Služba má ale další příjemné funkce a podporuje P2P, ale i funkci DoubleVPN. Touto funkcí můžete ještě lépe zabezpečit vaše připojení, protože to bude probíhat rovnou přes dva servery najednou. Dojde sice logicky ke zpomalení internetového připojení, ale rychlost alespoň v mém případě použitelná rozhodně byla. Další fajn funkcí je Onion Over VPN, která využívá moc dobře známé šifrované sítě Onion k zabezpečení vašeho připojení. Tuto síť můžete znát z oblíbené služby Tor.

 

 

 

Threat Protection – další bezpečnostní funkce

NordVPN je přesně ta služba, která se snaží zabezpečit všechna vaše zařízení různými funkcemi. V počítačové i mobilní aplikaci služby najdete funkci Threat Protection, kde si v Settings můžete zapnout blokování reklam na webu i v aplikacích. Chválím i za nasazení funkce Block web trackers, protože ta umí zablokovat různé sledující prvky z webových stránek, které velké společnosti používají v lepším případě třeba pro cílení reklam.

To ale stále ještě není vše! Zapnout si můžete i Block access to malicious websites pro blokování přístupu na webové stránky se závadným zdrojovým kódem. Během mého testu jsem zkoušel hned několik stránek se závadným kódem a ani v jednom případě NordVPN na stránku přístup neumožnila. Nijak omezováni ale nebudete a pokud se na stránku chtít dostat skutečně chcete, můžete na stránce odklikat, že se na ní skutečně dostat chcete na vlastní riziko. NordVPN vás na závadný obsah na webu upozorní.

Moc lidí o tom neví, ale velké množství e-shopů, sociálních sítích a dalších služeb v dnešní době vkládají parametry pro analýzy a statistiky přímo do webové adresy. Daná služba o vás může tedy zjistit zajímavé informace a díky tomu vám opět nabídnout např. zboží. Na to tvůrci NordVPN myslí a mají užitečnou funkci Remove tracking parameters pro odstranění těchto prvků z webových adres.

Je také zajímavé, jak některé VPN služby chtějí konkurovat antivirovým společnostem. Mezi ně patří i NordVPN, která má v sobě zabudovaný antivirus s automatickou aktualizací antivirové databáze. Nastavit si můžete upozornění na závadný soubor během stahování, při přesunutí na disk vašeho zařízení a zapnout lze i hloubkové skenování souborů v zařízení. Pak už je k dispozici jen filtrování DNS.

 

 

 

Meshnet a Dark Web Monitor

Meshnet je také nesmírně vydařenou funkcí, která je vlastně i konkurenční výhodou této VPN služby. Umožňuje přistupovat k zařízením vzdáleně skrze šifrované tunely. Zařízení se tedy vzdáleně spolu mohou spojit bez ohledu na to, kde na světě jsou. Funkce se tedy může hodit v případě, kdy na všech zařízeních potřebujete totožnou IP adresu. Využít to mohou především firmy pro interní bezpečnou komunikaci, ale také hráči her.

V aplikaci NordVPN narazíte také na funkci Dark Web Monitor. Ta vezme vaši e-mailovou adresu a pokusí se skrze úniky dat z různých služeb zjistit, jestli se mezi zveřejněnými daty nenachází také vše přihlašovací údaje. Díky této funkci můžete být tedy včas upozorněni na bezpečnostní riziko a víte, že je čas změnit na dané službě heslo.

 

 

 

Je NordVPN opravdu bezpečnou službou?

Již jsem zmiňoval, že jen málo VPN služeb je opravdu bezpečných. Důležité je sídlo společnosti. NordVPN sídlí v Panamě, takže nepodléhá legislativám USA, EU, Číny či třeba Ruska. Nemusí tedy uchovávat logy s informacemi a nemusí ani nic o svých zákaznicích vydávat. V minulosti se ani neobjevila žádná informace o tom, že by tato služba vydala nějaké informace při vyšetřování.

Zdroje: NordVPN

 

 

 

Jak jsou na tom aplikace?

NordVPN má své služby dostupné vlastně na všech zařízeních. K dispozici jsou aplikace pro počítače s Windows, macOS nebo Linux a mobily nebo tablety se systémy Android a iOS/iPadOS. Pokud potřebujete zabezpečit pouze daný internetový prohlížeč, můžete si doinstalovat doplněk pro prohlížeč pro Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge. Doplněk však lze skrze Chrome obchod doinstalovat i do Vivaldi nebo Opery. K dispozici je i aplikace pro zařízení s Android TV.

Aplikace pro Windows
Aplikace pro Android

Pod jedním účtem můžete služby NordVPN používat až na deset různých zařízení. Myslím si, že drtivé většina uživatelům tento počet zařízení postačí a nebudou nijak omezováni. Pokud aplikace od Nordu nechcete, používat ji vůbec nemusíte. Použít můžete jiného klienta a údaje pro konfiguraci najdete po přihlášení k vašemu účtu ve webovém rozhraní na stránkách NordVPN.com.

Počítačové i mobilní aplikace vypadají moderně a snadno se ovládají. S češtinou však nepočítejte. Je to škoda, že se služba nevěnovala překladu do češtiny, ale tu bohužel nemá ani konkurence s důvěryhodnými sídly. V nastavení aplikace najdete funkce pro automatické spouštění aplikace při spouštění vašeho systému, povolení běhu VPN na pozadí, automatické připojení a přítomna je i funkce Kill Switch, kdy internet nebude funkční bez zabezpečení vašeho připojení skrze službu NordVPN. Potřebujete, aby VPN nezasahovala do vaší hry nebo nějaké aplikace? V nastavení lze udělit výjimku pro libovolné aplikace a hry, na které se krytí IP adres nebude vztahovat.

Když si to shrnu, tak s počítačovými i mobilními aplikacemi jsem byl spokojený. Výtku mám jen ke spouštění aplikace na platformě Windows 11. Alespoň v mém případě byl celý proces spouštění pomalý a trval cca 3 minuty. Není to žádná tragédie, ale služba by to vyladit mohla.

 

 

 

Závěr – jaká je cena služby a co bych ji vytkl?

Je důležité si uvědomit, že provoz VPN služby stojí opravdu velké peníze. Takové služby se potýkají s náklady na provoz serverů, vysoké energie, udržení bezpečnosti, vývoj, platy zaměstnanců a další podstatné náklady. Je tedy velmi podezřelé, když vám nějaká VPN služby slibuje bezpečí zdarma.

Myslím si, že stanovená cena za NordVPN je celkem rozumná. Není nejnižší, ale zas nabízí vlastní službu NordLynx, má mnoho dalších bezpečnostních funkcí a často můžete narazit i na nějaké ty slevové akce. V době psaní tohoto článku bylo možné si službu NordVPN pořídit ve slevě v tarifu na dva roky se třemi měsíci navíc zdarma. Vybrat si však můžete i roční či měsíční tarify, ale ty už nejsou tak výhodné, jaké ten dvouletý. Výhodný je i balík s označením „Complete“. Ten totiž nenabízí jen všechny služby v rámci NordVPN, ale i správce hesel a dokonce i 1 TB bezpečné cloudové úložiště NordLocker pro zálohu vašich dat.

Ve shrnutí jsem byl při testování služby NordVPN velice spokojený a využíval jsem ji denně na počítači i více mobilech. Spolehlivě zabezpečí připojení k internetu, ale ochrání i před sledováním z webových stránek a zabrání nažení vašeho zařízení škodlivým kódem. Spokojen jsem byl i s rychlostí připojení nebo stahováním z různých webů, a to i včetně torrentových služeb. Kdybych měl NordVPN opravdu něco vytknout, byla by to asi pouze rychlost spouštění aplikace pro Windows.

Ceny dvouletého tarifu
Ceny ročního tarifu
Ceny měsíčního tarifu

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*