Xiaomi – Jak odemknout bootloader, nainstalovat TWRP a systém v češtině?

Čínské e-shopy často nabízejí mobilní telefony za lákavé ceny. Je však nutné počítat s poplatky u celníku a často se tedy nákup nevyplatí. Někteří však mobily z Číny objednávají a nebylo by na tom vůbec nic špatného, protože nové modely např. od Xiaomi se v Číně prodávají s velkým předstihem.

Po vybalení mobilu z krabičky však mohou nastat nepříjemnosti s operačním systémem. V některým případech se můžete setkat s mobilem, který nabízí zvláštní verze „ROMek“ systému. Ty často nelze přepnout do češtiny a nelze doinstalovat služby Google včetně Obchodu Play. Níže naleznete všechny postupy, které potřebujete k instalaci „čisté verze systému MIUI. Návody se mohou hodit také uživatelům, kteří mají Global verze ROM a chtějí zkusit dle mého názoru lepší verzi bez čínských aplikací.

 

 

Nejdříve upozornění:

Upozorňuji, že postupovat dle návodů níže doporučuji jen zkušenějším uživatelům. Pokud se do odemknutí bootloaderu, instalace TWRP či instalace ROM pustíte, tak své zařízení vystavujete případnému poškození či ztrátě dat. Za případné problémy nenesu žádnou odpovědnost!

 

 

Tak začneme s požádáním o možnost odemykání bootloaderu

 • Vytvořte si Xiaomi účet. To lze v nastavení telefonu níže s oranžovou ikonkou Mi. Během registrace doporučuji vyplnit e-mail, tel. číslo, jméno (nemusí být skutečné) a datum narození (18+).
 • Nyní je nutné se přihlásit na stránce Mi Unlock. Tam klikněte na „Unlock Now“, přihlaste se ke svému Mi účtu, stránku zavřete a proces opakujte. Následně se zobrazí kolonky k vyplnění tel. čísla a následně musíte udat důvod, proč chcete odemknout bootloader telefonu.
 • Nyní je nutno čekat 3-10 dní. V mém případě bylo bootloader možno odemykat za tři dny. Je možné, že na schválení budete upozorněni SMS zprávou. V mém případě tomu tak nebylo a po třech dnech jsem zkusil mobil připojit k počítači a a odemknout bootloader.

 

 

Jak bootloader odemknout?

 • Přejděte v nastavení telefonu do sekce o informacích o telefonu včetně verze operačního systému a stačí klepat na informace o MIUI. Po sedmém klepnutí se zobrazí hláška, že jste se stal vývojářem.
 • Nyní stačí v nastavení telefonu v sekci „systém a zařízení“ klepnout na „další nastavení“ a přejít do sekce pro vývojáře. Tam je nutné povolit odemknutí OEM, Ladění USB a USB  ladění. Následně přidat odemknutí Mi účtem.
 • Mobil vypněte a znovu zapněte kombinací tlačítky Volume Down (hlasitost dolů) spolu se zamykacím tlačítkem. Až se zobrazí logo Mi, tak pusťte zamykací tlačítko a drže jen tlačítko hlasitosti dolů dokud se nezobrazí Xiaomi králík Mi Bunny s nápisem Fastboot.
 • Připojte mobil k PC a spusťte nástroj Mi Flash jako správce, který stáhnete na již zmíněném odkazu Mi Unlock a nebo záložním odkazu na Uloz.to.
 • Nyní se zobrazí hláška, že bootloader bude možno odemknout za 72 hodin. Je tedy nutné opět tři dny čekat a proces s nástrojem Mi Flash opakovat. Bootloader bude možno úspěšně odemknout.

 

 

Instalace TWRP:

 • Stáhněte si nástroj Fastboot Toolkit a ZIP soubor následně rozbalte do nové složky.
 • Nyní navštivte MIUIOs.cz a zaregistrujte se.
 • Po úspěšné registraci navštivte odkaz s TWRP. Tam najděte model svého mobilu a u něj najdete tlačítko s odkazem na TWRP.
 • Stažený ZIP soubor s TWRP pro váš telefon rozbalte. Pokud nebude nést název „twrp“ (vše malém), tak jej  přejmenujte a následně přesuňte do složky s Fastboot Toolkitem.
 • Mobil vypněte a znovu zapněte kombinací tlačítek Volume Down (hlasitost dolů) spolu se zamykacím tlačítkem. Až se zobrazí logo Mi, tak pusťte zamykací tlačítko a drže jen tlačítko hlasitosti dolů dokud se nezobrazí Xiaomi králík Mi Bunny s nápisem Fastboot.
 • Připojte mobil k počítači.
 • Otevřete složku Fastboot Toolkit a na soubor „Instalace_twrp_windows“ klepněte pravým tlačítkem myši a následně spusťte jako správce.
 • Nyní stačí jen na vyzvání klepat na libovolnou klávesu třeba ENTER. Po úspěšné instalaci se mobil restartujte a automaticky se spustí TWRP.
  Spouštění instalace TWRP
  Instalace TWRP do mobilu probíhá
  Instalace TWRP dokončena

   

 • V TWRP následně klepněte na „Select language“ a vyberte jazyk dle libosti a následně potáhněte prvkem níže.

 

 

Jak nainstalovat novou ROM?

 • Nyní si můžete stáhnout do svého počítače ROM se systémem dle libosti. V našem případě se podívejme na čistší verze nadstavby MIUI. Navštivte tedy stránku MIUIOs.cz a přihlaste se ke svému účtu.
 • Můžete si vybrat, kterou ROM chcete. K dispozici jsou týdenní verze a nebo stabilní verze ROM. Na odkazech stačí najít model svého mobilu a ROMku stáhnout kliknutím na tlačítko „Hlavní server“.
 • Vráťte se do TWRP a klepněte na tlačítko „Vymazat“ a „Rozšířené vymazání“
 • Vyberte možnosti Dalvik/Art Cache, System a Data a potvrďte potáhnutím prvku níže.
 • Po smazání se vraťte šipkou zpět na hlavní nabídku TWRP, přesuňte staženou ROM do paměti telefonu (doporučuji) či MicroSD karty.
 • V TWRP klepněte na tlačítko „instalovat“ a najděte staženou ROM. Na tu stačí jednou klepnout a tahem prvkem níže nainstalovat. Po úspěšné instalaci se zobrazí tlačítko s možností smazání Dalvik/Art Cache, které využijte a data smažte a dalším tlačítkem mobil restartujte.
 • To je vše a nyní je nutné čekat, než se nainstalovaný systém spustí (může trvat 10 minut a v některých případech i 50 minut). 😉

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

8 komentář

 1. Ahoj, po flashnuti twrp se však mobil nerebootuje do twrp. Zůstane jen černá obrazovka. Prosím o radu
  Děkuji a hezký zbytek den

  1. S tímto problémem jsem se jednou setkal a bylo nutné znovu nainstalovat TWRP.

 2. Ahoj, po překopírování twrp do složky toolkitu má soubor twrp ikonu čistého listu, zatímco u Tebe ne., Stejně tak na dalších návodech, které jsem zhlédl.
  Zkusil jsem twrp stáhnout z více zdrojů, přejmenovat na twrp, recovery, twrp.img, recovery.img, ale výsledek je pořád stejný a instalace se nezdaří.
  Nevíš kde by mohl být problém?
  Předpokládám že někde v mém PC, ale nevím kde…

  1. Je to zajímavý problém a zkusil bych třeba twrp překopírovat do složky pomocí Total Commanderu.

 3. Zkusím, díky za odpověď.
  Nejedná se o Xiaomi, ale Asus Zenfone max Pro M2, ale princip je stejný a nechtěl jsem se ptát v článku s recenzí.
  Pěkné stránky, jsem pravidelným čtenářem

  1. Díky za pochvalu. 😉

 4. Po instalaci se nic nestane a mobil zůstane ve FastBoot režimu. Po opětovné instalaci zase nic.

 5. dobry den mam xaumi redmi note 7 ale je zablokovan nake rady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*