Účinnější blokování reklam na mobilu? Stačí vložit filtr do prohlížeče

Na počítačích jsou dlouhé roky používány doplňky AdBlock, filtry ve VPN službách, AdGuard a hromada dalších. Na mobilech je to trochu obtížnější, ale přesto i na mobilu s Androidem lze efektivně blokovat reklamy. Existuje více projektů a využít lze i způsoby zcela zdarma.

 

Nejdříve upozornění…

Je dobré se zamyslet nad tím, proč reklamy na internetových stránkách vlastně jsou. Provoz webové stránky není zdarma a tvůrci nad zprovozněním webu, a především tvorbě obsahu tráví opravdu velké množství času. Provoz se zkrátka nějak zaplatit musí, proto je dobré si ponechat reklamy na webu aktivní.

 

Jak mít účinnější blokování reklamy na mobilu?

Na mobilu je blokování reklam trochu obtížnější než na počítači, ale při správném nastavení si můžete užívat webové stránky bez reklam i na mobilu. Zapomeňte však na otravný Google Chrome. Stačí si stáhnout bezplatný internetový prohlížeč Vivaldi, ten již nějaké filtry pro blokaci reklam na webu nabízí, ale na některých českých a slovenských webech je reklama stále zobrazována. Vivaldi si ale můžete snadno nastavit, aby blokoval vše. Celý postup najdete níže.

 

Informace o filtru:

Dle postupu níže bude Vivaldi používat blokování skrze seznam v textovém souboru. Nejedná se tedy o žádný závadný soubor, na který můžete často narazit na sociálních sítích. Celý seznam vychází ze známého projektu AdGuard. Blokování jsem otestoval na několika mobilech se systémem Android 12 a všude blokování reklamy fungovalo skvěle. Blokovány jsou reklamní bannery a reklamy ve videích ve službách: Novinky, iDnes, YouTube a mnoho dalších.

 

Stáhnout Vivaldi:

Vivaldi je pravidelně aktualizovaný internetový prohlížeč a má poměrně dost funkcí. Má i možnost synchronizace mezi mobilem a počítačem.

Skenuj pro stažení prohlížeče Vivaldi pro Android

 

Jak do Vivaldi vložit nový filtr?

  • Spusťte internetový prohlížeč Vivaldi
  • Vpravo nahoře klepněte na ikonu V, což je vlastně menu prohlížeče. Tam přejděte do „Nastavení“

  • Nyní přejděte do: Blokování sledovačů a reklam/Blokovat sledovače a reklamy a Spravovat zdroje blokování reklam

  • Nahoře stačí už jen klepnout na „+ Přidat nový zdroj“ a do prázdného pole napsat odkaz:
https://infoek.cz/mobilAds.txt
Doporučené další filtry:
https://infoek.cz/socialads.txt - blokuje reklamy ve vyhledávačích a sociálních sítích

Pokud se vrátíte o krok zpět a přejdete do sekce „Spravovat zdroje blokování sledovačů“, můžete si vložit i další doporučený filtr pro účinnější blokování analytických nástrojů a jiných špehujících prvků na webu

https://infoek.cz/privacyultimate.txt

  • Nový filtr uložíte spodním tlačítkem „Import“
  • Nyní stačí webové stránky znovu načíst a reklama bude blokována 😉

 

Celý postup lze vidět i na krátkém videu níže:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*