Nechcete být sledováni YouTube? Nebude obsah na hlavní stránce

Asi před měsícem prolétla Redditem informace, že Google již nebude na hlavní stránce zobrazovat žádný obsah uživatelům, kteří mají zakázané ukládání historie na YouTube. Na našem trhu je možné u Google/YouTube účtu zakázat sběr dat, a to se týká i historie vyhledávání v Googlu a sledování videí na YouTube. Google totiž tyto informace sbírá kvůli personalizaci obsahu videí, ale i reklam.

Funkce již byla spuštěna a týká se to i uživatelů na našem trhu. Pokud sběr dat Googlu zakazujete, bude na hlavní stránce YouTube i mobilní aplikaci zobrazen dotaz, zda nechcete sběr povolit. Pokud jej stále budete zakazovat, nebude se na hlavní stránce zobrazovat žádný obsah. Videa můžete ale stále vyhledávat a přejít do odběrů.

Chcete obsah hned na hlavní stránce? Stále to je možné

Google si tímto krokem dle mého názoru hází klacky pod nohy. Zákaz sběru dat a historie si většinou zakazují technicky zdatnější uživatelé. Ti si vždy najdou řešení, jak obsah na hlavní stránce stále mít. Existují různé open-source projekty, které ve svých instancích obsah na hlavní stránce stále zobrazují, umí videa stahovat a blokovat i veškeré reklamy.

Využívat můžete třeba Piped nebo Invidious. Jedná se vlastně o svobodné YouTube, kde je vše bez reklam a sledování uživatele. Služba je dostupná i bez registrace a v nastavení si můžete vybrat češtinu, český obsah a také si vybrat, jaký obsah se má na hlavní stránce zobrazovat.

Nastavení obsahu Piped

Co mobily? Pokud máte mobil s Androidem, je to velice jednoduché. Stačí si nainstalovat svobodné aplikace LibreTube nebo NewPipe. Ty totiž také využívají tyto svobodné služby. Umí i přehrávat videa bez reklam a na pozadí. Co se počítače týče, stačí si vybrat jen server a otevřít webovou stránku Piped nebo Invidious. Stáhnout lze i klienta FreeTube.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*