Invidious je YouTube bez Googlu s možností stahování videí

Chcete používat službu YouTube, ale vadí vám špiclující algoritmy, které sledují vaše chování při používání služby a nutí vám obsah ke sledování? Vyzkoušet můžete třeba instance Invidious. Jedná se o decentralizovaný projekt, jako je třeba známější Piped. Každý dobrovolník může zdarma službu provozovat na své instanci (serveru). Pro používání si tedy můžete vybrat server dle vašeho vlastního uvážení.

Z Invidious nějaká velká masovka asi nebude, ale je to zajímavý projekt. Pokud si chcete užívat obsah z YouTube, ale nechcete používat prvky od Googlu, může být služba právě pro vás. Celou službu lze používat bez registrace a přihlášení k účtu, ale pro sledování odebíraných kanálů je zapotřebí si na dané instanci vytvořit bezplatný účet.

 

Invidious můžete mít i v aplikaci

Vyzkoušet můžete i aplikaci FreeTube, do které můžete klidně manuálně vložit libovolnou instanci a přihlásit se k ní. Po instalaci je aplikace sice anglicky, ale v jejím nastavení je přepnutí do češtiny. Aplikace je dostupná pro Windows, Linux a macOS. Také umí stahovat videa ve zvoleném rozlišení dle vašich potřeb a kanály lze odebírat i bez registrace do instance. Používání YouTube je tedy zcela anonymní.

Pro mobilní platformy také existují nějaké aplikace, ale jejich kvalita není na takové úrovni, jako u počítačové aplikace FreeTube. Vlastně bych řekl, že na mobilu je lepší použít třeba YMusic nebo ReVanced. Pro Android však můžete vyzkoušet třeba HoloPlay nebo Invidious Interface. Pro iOS/iPadOS je pak dostupná aplikace Yatte.

 

Dostupné instance do internetového prohlížeče:

Instance níže vychází z oficiálního seznamu. Ze seznamu jsem odstranil již nefunkční instance.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*