Zakažte Googlu a dalším sběr dat. Jak mít více soukromí na internetu?

Je úplně jedno, jaký operační systém ve svém mobilu používáte, ale dnes je takřka nutnost se na něm přihlásit ke Google, Apple, Microsoft nebo jiným účtům. Vlastně to povinné není, ale přeci asi každý dnes chce třeba bez problémů stahovat aplikace z Google Play, App Store, Microsoft Store a využívat jiné služby. To bez účtu bohužel často nejde. V případě Androidu máte svůj Google účet, který vám zajistí stahování všech aplikací z Obchodu Play, ukládání historie vyhledávání ve vyhledávači Google, YouTube, Google mapách a dalších službách. Mapy dokonce ukládají osu vašeho cestování a polohu na mapě. Zkrátka v účtu najdete vše možné, a to nemusíte ani vlastnit zařízení s Androidem, ale máte třeba účet ke Googlu/YouTube a používáte ho na jakémkoliv zařízení.

Je dobré zmínit, že sběr všelijakých citlivých dat, jejich odesílání a předávání dál dělá drtivá většina velkých technologických gigantů. Mnoha lidem to vůbec nevadí, ale jsou i lidé, co chtějí mít na internetu více soukromí. Věnoval jsem se tomu ve více článcích a níže najdete nějaké další rady, které můžete vyzkoušet.

 

Jak zabránit sběru dat nastavením Google účtu?

To neplatí jen pro Google, ale toto nastavení můžete najít i na jiných službách např. Facebooku, Instagramu a dalších.

  • Přejděte na webovou stránku pro správu Google účtu. Ta se aktuálně nachází na adrese: myaccount.google.com
  • Pokud ještě nejste k účtu přihlášeni, přihlaste se
  • Na hlavní stránce se nachází levé menu, kde je položka „Data a ochrana soukromí“
  • Zde si můžete vše zakázat či povolit dle svého uvážení a potřeb. Já mám třeba zakázaný veškerý sběr historie vyhledávání, personalizaci reklam a přístup k poloze a další informace. Tyto funkce zakazuji také na svých mobilech

 

Používejte bezpečný software, služby a případně anonymizaci

Účet si nastavit můžete, jak chcete, ale když budete používat špatný software, už vám správné nastavení účtu tolik nepomůže. Na jakémkoliv zařízení totiž i různé aplikace o vás sbírají data, a to samé se týká webových stránek. Dle mého názoru by v EU mělo dojít k úplnému zákazu reklamních systému nebo jejich veškerý sběr dat a personalizace reklam. Tyto systémy jsou totiž velké bezpečnostní riziko.

Samozřejmě můžete zcela anonymně používat i nějaký alternativní vyhledávač než Google. Bohužel je Google stále jedničkou ve vyhledávání a dle mého názoru má nejlepší výsledky. Je tu i vyhledávač Xoogle.cz a sk.xoogle.cz pro Slováky. Ten je založen na open-source projektu LibreX, je upraven pro české a slovenské uživatele, nesbírá vůbec žádná data, zajištěna je anonymita a více soukromí, a to nabízí výsledky přímo z Googlu. Můžete ho tedy zkusit.

Záleží hodně na tom, jaké zařízení používáte. Některá mají v nastavení možnost zakázat personalizace reklam. Do některých modelů mobilů Xiaomi je třeba možné doinstalovat aplikaci Xiaomi Security pro jiné trhy, kde je již funkce virtuálního ID. Každá aplikace má své unikátní ID, takže nemá přístup k datům z jiných aplikací a systému.

Na mobilu s Androidem můžete používat nějaký alternativní internetový prohlížeč umožňující blokování reklam a dalších sledujících prvků. Pomůže vám třeba Vivaldi nebo Brave. Na počítači s Windows pak třeba já používám Brave, mám správně nastavené blokování reklam a jiných prvků a mám i doinstalovaný účinný doplněk pro blokování uBlock Origin. Doporučuji se tedy zcela vyhnout prohlížečům Google Chrome, Safari a další podobné…

Když budete zacházet dál, pro více soukromí je dobré používat opravdu kvalitní VPN službu. Je mi jasné, že to drtivá většina uživatelů používat nebude, ale je dobré to zmínit. Kvalitních služeb je málo a umožní vám anonymizaci IP adresy a některé umí i blokování některého reklamního obsahu na webu i aplikacích, a dokonce i blokování odesílání zpětné vazby vývojářům a výrobcům mobilů. Zkusit můžete i Tor Browser a klidně i Linuxovou distribuci Tails z USB flash disku.

Doporučit samozřejmě mohu vypnutí všech možných antivirů ve vašem zařízení, protože ty také zasahují do vašich dat a odesílají zpětnou vazbu společnostem. Pak můžete konkrétně na mobilu i počítači zakázat některým aplikacím přístup k internetu a běh na pozadí. To také výborně funguje třeba na některých novějších mobilech Xiaomi, kde lze často odinstalovat některé systémové aplikace, ale lze i zakázat přístup k internetu Googlu a dalším.

Existují i řešení pro blokování mikrofonu všem aplikacím s nastavením výjímek, nebezpečná mohou být i metadata ve fotkách během sdílení a další rady. Tomu jsem se věnoval v loňském článku.

 

A co komunikace a sociální sítě?

Strašně moc lidí si to vůbec neuvědomuje, ale bezplatné služby pro komunikaci a sociální sítě musí také platit opravdu obrovské peníze na svůj provoz serverů, zaplatit zaměstnance, daně, pojištění a mnoho dalších položek. Není tedy podezřelé, když jsou zdarma? Samozřejmě na vás i takové služby vydělávají, využívají o vás získaná citlivá data a klidně je předávají či prodávají dál. Třeba taková společnost Meta stojící za Facebookem, Instagramem a WhatsAppem měla opravdu obrovské skandály s úniky citlivých dat uživatelů a jejich zneužívání…

Je jen na vás, co chcete používat za sociální sítě a komunikátory, ale je dobré se nad tím zamyslet. Já bych si do mobilu aplikaci Facebook nebo WhatsApp v žádném případě nenainstaloval. Instagram můžete mít na Androidu v upravené bezpečnější aplikaci a pokud musíte mít Facebook, zvažte jeho méně pohodlné používání ve webové verzi třeba v prohlížeči Brave s aktivním blokováním reklam a sledujících prvků. To ale neplatí jen o aplikacích od Mety, ale i o mnoha dalších. Kontrolujte tedy opravdu dobře jejich oprávnění, kontrolujte jejich podrobné nastavení v účtu na webu a dejte si ten čas s nastavením služeb.

Facebook Messenger je třeba nebezpečný v tom, že obsahuje reklamní systém, sbírá data, veškeré konverzace ukládá, analyzuje a soukromí je tedy nulové. Stejné společnosti patří právě i WhatsApp, o kterém Meta vtipně tvrdí, jak moc je bezpečný. Nedávno však unikla citlivá data uživatelům této aplikace i z ČR a SK. Pro bezpečnou komunikaci doporučuji používat aplikace Threema nebo Threema Libre pro zcela anonymní a šifrovanou komunikaci bez ukládání, Signal a hodně fajn je i Telegram, kde jsou konverzace v defaultním nastavením ukládány na servery, ale vydávány jen se soudním příkazem a v různých Telegram kanálech panuje svoboda projevu. Lze jej i dle různých postupů provozovat zcela anonymně.

Pokud chcete sociální sítě bez sledování, tak je to velice těžké. Alternativy tu jsou, ale rozhodně na nich nijak nezbohatnete, nebude z vás slavný influencer a nebudete dostávat tisíce liků na jednom příspěvku. Jedná se ale o fajn sítě a Mastodon je hodně fajn alternativa Twitteru či Facebooku, Pixelfed je pak alternativa Instagramu s fotkami a já používám jako sociální síť dost i Telegram. I tyto sítě jsou samozřejmě zdarma, ale jedná se o open-source projekty s veřejným kódem, neobsahují žádné reklamy a provozují je dobrovolníci. Jejich provoz je financován díky dobrovolným příspěvkům. Výjimkou je jen Telegram, který tak svobodný není, ale je financován dobrovolným zaplacením Telegram Premium s bonusovými funkcemi.

Mobilní aplikace Threema/Threma Libre
Mobilní aplikace sociální sítě Pixelfed – alternativa Instagramu
Profil tohoto webu na sociální síti Mastodon

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*