Aplikacím v Xiaomi mobilech lze zakázat přístup k internetu. Jak na to?

V dnešní době jsou data uživatelů nesmírně cenná pro cílení reklam, pro další předávání do jiných společností nebo prodej. To mohou dělat webové stránky v prohlížeči, ale i nějaké mobilní aplikace v mobilech či tabletech bez ohledu na systém. Do některých mobilů Xiaomi si můžete nainstalovat novější verzi aplikace Xiaomi Security, kde je cílení reklam systémem blokováno. Každá aplikace získá vlastní virtuální reklamní ID. Aplikace pak tedy nemá přístup k datům z jiných aplikací.

Androidí nadstavba MIUI u Xiaomi má však další velkou výhodu, a to možnost zcela zakázat přístup k internetu aplikacím. Není nutné do systému instalovat žádnou další aplikaci nebo provádět root. To je bohužel u jiných výrobců často nutné.

 

Proč je vlastně dobré tyto funkce používat?

Je jen na vás, zda cílení reklam a sběr dat akceptujete nebo ne. Já osobně to považuji za vážné bezpečnostní riziko a myslím si, že by jakýkoliv sběr dat a cílení reklam měl být v rámci EU zakázán. Především aplikace od společnosti Meta považuji za velké riziko, a to se týká nejen Facebooku a Instagramu, ale i WhatsAppu.

Nikdy nevíte, kdo má k citlivým datům přístup, zda jsou skutečně anonymizována nebo komu jsou dále předávána. Doporučuji tedy používat třeba internetové prohlížeče Vivaldi nebo Brave, zapnout blokování reklam na webech a do Xiaomi mobilu doinstalovat zmíněnou aplikaci Xiaomi Security.

Blokovat přístup k internetu pak můžete aplikacím, které vůbec nevyužíváte. Zabráníte tak nejen odesílání dat, ale můžete tím ušetřit i nějaké to procento nabití. Nedůvěřujete aplikacím od Googlu? Některé takové aplikace neodinstalujete, ale můžete jim alespoň přístup k internetu zakázat.

 

Jak přístup k internetu aplikacím zakázat?

Moc se mi líbí, jak v prostředí MIUI od Xiaomi se ke všemu snadno dostanete a můžete si vše podrobně nastavit. To se týká i samotnému blokování přístupu k internetu vámi zvoleným aplikacím. Pokud vám blokování sítě některým aplikacím bude dělat v jiných aplikacích problémy, kdykoliv jim přístup můžete znovu udělit.

Jak tedy na to? Stačí na ikoně dané aplikace dlouze podržet prst/O aplikaci/Omezit používání dat a tam stačí odškrtnout přístup k mobilním datům a Wi-Fi. Tento postup mi fungoval na MIUI 14 a MIUI 13.

 

Doporučení pro více soukromí

Chcete mít více soukromí? Můžete si doinstalovat již zmíněné internetového prohlížeče Vivaldi nebo Brave a zapnout blokování reklam. Doporučuji také využívat nějakou kvalitní VPN službu, ve svém Google účtu zakázat sběr dat a využívat můžete i svobodnější internetový vyhledávač Xoogle. Ten využívá výsledky vyhledávání z Googlu, ale neobsahuje žádné reklamy a sledující prvky. V případě komunikace pak zapomeňte na rizikový Messenger nebo WhatsApp a zkuste nejlépe Threemu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*