Recenze TCL 40 NXTPAPER – „papírový“ displej a stereo

Společnost TCL patří mezi přední výrobce televizorů a displejů. Na našem trhu se v loňském roce začal prodávat vydařený tablet TCL NXTPAPER 11 s „papírovým“ displejem. V recenzi tabletu jsem displej především chválil a zmínil jsem, že bych si ho přál vidět i u mobilů. Nakonec jsem se dočkal a na našem trhu se prodává dostupný mobil TCL 40 NXTPAPER. Podíval jsem se na něj právě v této recenzi.

Pozitiva:

  • Konstrukční zpracování a váha
  • Příjemná úprava displeje
  • Stereo reproduktory, 3,5 mm jack, hlasité hovory, haptika
  • Svižné odemykání mobilu
  • Verze 8/256 GB
  • Výdrž na jedno nabití
  • 33 W nabíjení
  • 32 Mpx selfie kamerka
  • Lze používat DualSIM s microSD současně
  • Cena

Negativa:

  • Nepodporuje 5G

Cena a dostupnost mobilu

V době psaní recenze se mobil TCL 40 NXTPAPER prodával v různých velkých e-shopech např. Datart.cz za 4 989 Kč s DPH.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro TCL 40 NXTPAPER zakoupit 

Obsah prodejního balení

V prodejní krabičce najdeme 33 W nabíjecí adaptér a USB-C na USB-C nabíjecí/datový kabel. Dále najdeme jen sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD šuplíku a různé návody.

Design a zpracování mobilu

TCL 40 NXTPAPER je dostupným mobilem s cenovkou pod 5 tisíc Kč. Nemůžete očekávat nějakou zvýšenou odolnost nebo prémiové materiály. Mobil je plastový, díky čemuž je lehký a dle výrobce váží pouze 195 gramů. Jeho rozměry činí: 186,16 x 75,53 x 7,89 mm a do ruky sedne dobře. Ještě lépe by se držel s nějakým silikonovým krytem.

Čelní plocha poskytuje velký displej s úhlopříčkou 6,78palce a působí moderním dojmem. Má tenké rámečky a uprostřed jeho horní části se nachází průstřel selfie kamerky. Nad ní najdeme už jen výřez reproduktoru.

Plastový rám mobilu na své horní části mí zdířku s mikrofonem a levý bok ukrývá dlouhý šuplík pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC kartu. Na pravém boku mobilu se tradičně nachází ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů. Spodní část nabízí 3,5 mm jack audio konektor, mikrofon, USB-C a druhý reproduktor.

Na test jsem obdržel mobil v pěkném modrém provedení Midnight Blue, ale vybrat si můžete i světlé provedení Opalescent. Řekl bych, že zadní modrý kryt je plastový a jedná se o výbornou imitaci skla. Kryt má matný povrch, díky čemuž na zádech mobilu nejsou vidět otisky prstů. Ze zad mobilu vystupují jen dva moduly s fotoaparáty a LED bleskem.

Displej – hlavní lákadlo mobilu

Mobil TCL 40 NXTPAPER nabízí velký 6,78palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením a 90 Hz obnovovací frekvencí. V nastavení displeje si můžete vybrat, zda si má systém frekvenci nastavit dle svých potřeb, ale já neustále používal maximální frekvenci 90 Hz. Nechybí ani automatická regulace jasu a problém jsem neměl ani s maximálním jasem displeje.

V čem je displej vlastně zajímavý? Jedná se o unikátní matný displej, který je na dotek nesmírně příjemný. Prst tak nějak lépe klouže po displeji a skutečně může působit „papírově“. Ocenit rozhodně můžete i funkce NXTPAPER v nastavení telefonu. Ty se snaží napodobit barevný nebo černobílý papír. Je tedy šetrnější k očím a doporučuji ho používat třeba při čtení delších článků či digitálních knih. Tento režim je možné ovládat i ve výsuvné horní liště.

Samotný IPS panel je vážně vydařený a má přirozené barevné podání, příkladné pozorovací úhly a spokojený jsem byl s jeho viditelností na přímém světle. Unikátní úprava displeje sice může na přímém slunci trochu zhoršovat viditelnost, ale displej se neleskne a zapnout si můžete režim pro zlepšení čitelnosti na slunci. V nastavení si můžete také upravit barevné podání, využívat režimu pro tlumení modrého světla a k dispozici jsou i režimy pro vylepšení videí a zlepšení detailů obrazu.

Zvuk – milé překvapení

Vždy je mi tak nějak smutno, když vidím mobil za 10 tisíc Kč, který nemá stereo reproduktory. TCL 40 NXTPAPER stojí polovinu a stereo reproduktory má! Tím jsem velmi mile překvapen a na danou cenovou kategorii hrají dobře. O nějakého nadprůměrného hudebníka se nejedná, ale jsou hlasité a druhý reproduktor je při sledování videí na YouTube, TikToku nebo jiných služeb znát.

U mobilů TCL mám rád, že reproduktory nad displejem jsou dostatečně hlasité i během hovorů. Výrobce využívá softwarové řešení, kdy umí hlasitost navýšit nad 100 % limit. Hovory jsem si mobilem vyzkoušel a jsou nejen krásně hlasité, ale i čisté a zřetelné. To platí pro hovory přes operátora i aplikace Telegram, Threema a další.

Dost lidí může ocenit přítomnost starého audio konektoru 3,5 mm jack konektor. Připojit můžete svá drátová sluchátka, externí mikrofon či jiné příslušenství. USB-C konektor si rozumí také s DAC převodníky a systém umožňuje např. aplikaci Tidal plný přístup ke zvukovce mobilu, díky čemuž si můžete užívat audiofilskou kvalitu.

Výrobce se ale činil i po stránce softwaru, v nastavení zvuku se nachází funkce 3D Boom pro vylepšení prostorového zvuku z reproduktorů a sluchátek. K dispozici jsou pak běžné funkce, ale v položce „Nastavení dalších zvuků“ chválím za povolení haptické odezvy a přizpůsobení její síly. To u mobilů v tomto cenovém segmentu rozhodně není obvyklé a haptika funguje skvěle.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Dražší mobily dnes mají otisky otisků prstů pod displeji, ale já si myslím, že stále je nejlepší umístění na pravém boku mobilu. Výrobce tohoto mobilu umístil čtečku přímo do zamykacího tlačítka, takže na ní snadno dosáhnu palcem pravé roky a ukazováčkem ruky levé. Rychle si na umístění zvyknete a optická čtečka funguje svižně a spolehlivě. Po celou dobu testování jsem se čtečkou neměl žádný problém. V nastavení si můžete vybrat, zda se má mobil odemknout ihned po doteku po čtečce či stisknutím tlačítka.

Mobil disponuje také funkcí odemykání obličejem. Není tak bezpečná jako čtečka otisků prstů a analyzování obličeje probíhá skrze selfie kamerku v displeji. S funkcí jsem byl velice spokojený i za horších světelných podmínek.

 

Výkon mobilu – na Fortnite to není, ale za ty peníze

TCL 40 NXTPAPER nabízí osmijádrový procesor MediaTek Helio G88 s maximálním taktem 2,0 GHz. Na náš trh se dostala verze mobilu s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Mobil umí také funkci pro rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště, a to v případě potřeby až o dalších 8 GB. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu, Chytrý správce aplikací, Paměť, Rozšíření do paměti RAM. Podporovány jsou i paměťové karty microSDXC o maximální kapacotě 2 TB.

Asi všem je jasné, že mobil pod 5 tisíc Kč není žádným trhačem asfaltu. Jedná se o mobil pro méně náročné uživatele, co požadují běžné pracovní aplikace. Pro ty je výkon mobilu naprosto dostatečný, postačí pro nádherně svižný operační systém, chod aplikací na pozadí a náročnější multitasking. Zahrát si můžete i méně náročné hry, ale s nějakými náročnými počítat nelze.

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

Může vás překvapit, že akumulátor uvnitř mobilu má dle výrobce kapacitu 5 010 mAh. Výdrž hodnotím hrozně nerad, protože se časem může měnit a každý používáme jiné aplikace. Mobil ale zaručeně pracovní den na jedno nabití vydrží. Méně náročný uživatel může vydržet dva dny na jedno nabití.

Jsem strašně rád, že žijeme v době rychlého nabíjení, protože vážně dnes už nehodlám mobil nabíjet dvě hodiny. TCL 40 NXTPAPER má nabíjecí konektor USB-C a přímo v balení se nachází 33 W nabíjecí adaptér. Tak vysoký nabíjecí výkon mobilu podporuje, což musím výrobci samozřejmě pochválit. Ano, i v dnešní době můžeme narazit na mobily za podobné peníze s 18 W nabíjením. Z nuly do 100 % se akumulátor nabil za přibližně hodinu a půl, což je vzhledem k velikosti akumulátoru a ceně mobilu slušné.

Jak je na tom aplikace fotoaparátu?

Výrobce do mobilu předinstaloval vlastní aplikaci pro focení a pořizování videí. Její uživatelské prostředí je příjemné, přehledné a prvky jsou dostatečně velké. Jen tlačítka pro připínání mezi fotoaparáty bych raději viděl nad pruhem se všemi potřebnými režimy – automatika, video, portrét s bokeh efektem, noční režim a panorama.

V aplikaci si toho vlastně můžete nastavit poměrně dost. Upravit si můžete poměr stran fotek, vybrat si rozlišení videa, používat časovač, mřížku, fotit v maximálním 50 Mpx rozlišení (vysoké rozlišení), malovat světlem (světelná stopa), použít režim pro lepší stabilizaci a sáhnout můžete do parametrů v Pro režimu. Vlastně bych řekl, že nic podstatného nechybí a používání aplikace je svižné.

Jak fotí zadní fotoaparáty mobilu?

Na zádech mobilu TCL 40 NXTPAPER se nachází dva vystupující moduly se třemi fotoaparáty a jedním LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí 50 Mpx rozlišení se světelností f/1,8. Druhý fotoaparát je dle očekávání ultraširokoúhlý, jeho rozlišení má 5 Mpx rozlišení, světelnost f/2,2 a zorné pole 114,9°. Poslední fotoaparát je zcela zbytečný, protože má pouze 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro.

Natáčení videí zadním fotoaparátem

Hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem je možné pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Vyšší rozlišení jsem ani neočekával a pořízená videa mají dobré audio, barvy jsou na tom podobně jako fotografie a ostrost také. Bohužel zde narážíme na cenu mobilu a stabilizace videí není valná, ale nenáročnému může postačit.

Selfie kamerka

V displeji najdeme 32 Mpx selfie kamerku, která umí fotit v běžném režimu na automatiku, ale i s portrétním režimem. Portréty jsou na danou cenovou kategorii překvapivě ostré, pleť přirozená a dobře funguje i rozostření kolem vlasů.

Operační systém – prostředí od TCL

V době psaní recenze se v mobilu TCL 40 NXTPAPER nacházel operační systém Android 13. Měl starší bezpečnostní záplaty od Googlu, ale to je v této cenové kategorii běžné. Prostředí systému je upraveno nadstavbou TCL UI 5.0.

TCL do svých mobilů nasazuje vlastní nadstavbu TCL UI, kterou mám rád. Není nijak přeplácaná, nemá naprosto zbytečné funkce a výrobce se poslední roky snaží ji výborně optimalizovat. To se mu vlastně podařilo i u tohoto mobilu a během mého testování byl mobil nádherně svižný, spouštění aplikací bylo rychlé a problém nebyl ani s během aplikací na pozadí. Mobil si hravě poradí i s instalací neoficiálních aplikací v podobě APK souborů.

Konektivita – bohužel bez 5G, ale s DualSIM

Výrobce představil mobily TCL 40 NXTPAPER ve verzích s LTE a 5G. Na náš trh se bohužel dostala jen verze s podporou LTE. Mobil ale v sobě ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro nanoSIM a microSDXC. Používat tedy můžete bez omezení DualSIM a paměťovou kartu současně. S mobilním internetem jsem byl spokojený a dobře fungovalo i jeho sdílení přes Wi-Fi hotspot. Chválím citlivost Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 sítí.

Mobilem si můžete užít i bezkontaktní platby službou Google Peněženka a NFC cívkou. Pro bezdrátový poslech hudby a chytrá zařízení je k dispozici Bluetooth 5.1 se všemi potřebnými kodeky. Spokojeni budete i s navigací díky systémům: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a Glonass.

Závěr – za necelých 5 tisíc fajn mobil

TCL 40 NXTPAPER se v době psaní recenze prodával za necelých 5 tisíc Kč. Cena je tedy velmi nízká, přesto jsem mobil během psaní recenze především chválil. Vypíchnout mu musím příkladné konstrukční zpracování a nízkou váhu, povedený a příjemný 90 Hz IPS displej, stereo reproduktory, 8 GB RAM s 256 GB úložištěm, výdrž na jedno nabití a 33 W drátové nabíjení.

S mobilem jsem byl vážně spokojený a za ty peníze je na rozdíl od některých jiných konkurentů nádherně svižný. Musíte však oželet moderní 5G sítě, a to je velká škoda. Pokud ale hledáte mobil do 5 tisíc a 5G neřešíte, může se jednat o ideální spolehlivý mobil.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*