RECENZE: TCL NXTPAPER 11 – příjemný „papírový“ displej a stereo

Výrobce TCL u nás dost běžných uživatelů nezná, ale ve skutečnosti se jedná o jednoho z největších výrobců televizorů. Není tedy žádným překvapením, že výrobce často nasazuje krásné displeje i do levnějších mobilů. Nezapomíná však ani na tablety a v této recenzi jsem se podíval právě na tablet TCL NXTPAPER 11. Ten se snaží nalákat především na příjemný „papírový“ 10,95palce NCVM IPS displej. Dalším velkým lákadlem jsou čtyři hlasité reproduktory.

Dostupnost tabletu

TCL NXTPAPER 11 se v době psaní recenze na našem trhu již prodával. Třeba ověřený e-shop iSpace.cz jej prodával i s flip pouzdrem za 5 999 Kč s DPH a dopravou zdarma. V ceně byl jako dárek mobil TCL 408 a dárkový poukaz.

Pozitiva:

  • Konstrukční zpracování s hliníkem
  • Unikátní TCL NXTPAPER 2.0 displej
  • Displej je příjemný na dotek
  • Čtyři stereo reproduktory
  • Spolehlivě funguje vysílání obrazu
  • Odemykání obličejem
  • Dostatek výkonu pro práci
  • OTG funguje dobře i s různými huby
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Android nadstavba TCL UI 5.0
  • Funkce pro skenování a úpravu dokumentů
  • Cena a probíhající akce

Negativa:

  • Někdo může postrádat 3,5 mm jack
  • 6 GB RAM bych viděl raději

Co najdu v prodejním balení?

V prodejním balení k tabletu dostanete 18 W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí/datový kabel. K dispozici je i spona pro vysunutí microSDXC slotu a různé návody. Jak jsem již zmiňoval, někteří prodejci tablet prodávají i s praktickým flip pouzdrem. Dokoupit si můžete i pero.

Tablet v e-shopu iSpace.cz i s dárky

Design a konstrukce – hezký hliníkový tablet

Nejedná se o nějaký prémiový tablet, ale jsem příjemně překvapen jeho konstrukčním zpracováním. Výrobce totiž sáhl po hliníku, který pokrývá většinu zad tabletu i jeho boky. Chválím 462 gramovou váhu tabletu a jeho celkové rozměry dle výrobce činí: 257 x 161,6 x 6,9 mm. Je tedy i krásně tenký. Na náš trh se pak dostala jen šedá verze Dark Grey.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo, které je upravené tak, aby povrch připomínal papír. K tomu se však ještě dostanu později. Displej je dostatečně velký a konkrétně nabízí úhlopříčku 10,95palce. Letos má tablet o něco tenčí rámečky kolem displeje, což je jen dobře. Myslím si, že takové rámečky jsou pro tablety tak akorát. U mobilů miluji rámečky opravdu tenké, ale u tabletu chci i místo na prsty kolem displeje. Nad displejem si lze všimnout malé selfie kamerky, která nijak nekazí design čelní strany. Pod určitými úhly na světle je možné si všimnout i dalších míst, kde se nachází potřebné senzory.

Zadní kryt přesahuje i do rámu tabletu. Na zádech si můžete všimnout, že většinu plochy pokrývá hliník, ale nahoře je kryt rozdělen i na menší plastovou část. Pod touto částí se nachází potřebné antény, které nebudou mím se signálem díky plastu problémy. Myslím si, že tento předěl vyřešil výrobce elegantně. Ze zad vystupuje modul fotoaparátu s přisvětlovacím bleskem.

Horní část tabletu nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti, zdířky mikrofonů a ukrývá i slot pro paměťové karty. Levý bok má zamykací/vypínací tlačítko a výdechy dvou reproduktorů. Pravý bok má další dvojici hlasitých reproduktorů a nabíjecí konektor USB-C. Spodek je zcela prázdný.

Displej – budete se ho chtít dotýkat

TCL vyvíjí speciální úpravu displejů, kterou můžeme vidět právě na tabletu TCL NXTPAPER 11. 10,95palcový displej chrání sklo se speciální úpravou, díky které je matný a netrpí tedy na odlesky. Především je velmi příjemný na dotek. Výrobce displej označuje jako TCL NXTPAPER 2.0 a jedná se o NCVM IPS panel s 10 vrstvami. Nabízí rozlišení 2 000 x 1 200 px, poměr stran 5:3 a běžnou obnovovací frekvenci 60 Hz.

Z displeje tabletu jsem vlastně nadšený, i když konkurence občas již nabízí 90 Hz obnovovací frekvenci. Nadšený jsem z příjemnosti povrchu skla, ale i vysoké citlivosti. Výrobce tablet prezentuje i jako ideální zařízení pro čtení nejen článků na internetu, ale i e-knih. Dle výrobce tento displej výrazně lépe šetří zrak uživatele a umí filtrovat modré světlo. K tomu slouží funkce Pohodlný režim v nastavení.

Samotný IPS panel se povedl a displej má příkladné pozorovací úhly a hezké barevné podání. S barvami si můžete také pohrát a upravit jej v nastavení. Díky úpravě se neleskne na slunci, což jsem především při sledování videí venku ocenil. Displej má samozřejmě i automatickou regulaci jasu. V nastavení tabletu najdeme i funkci NXTVISION pro různá vylepšení obrazu.

Dokoupit si můžete i pera pro ovládání displeje. Ta oceníte nejen pro kreslení nebo úpravě fotografií, ale tablet nabízí možnost malovat a vytvářet GIF animace, psát perem poznámky, vytvářet digitální podpis a další funkce.

Zvuk – čtyři reproduktory oceníte

U tabletů se nabízí sledování filmů na cestách a výrobce jej vybavil čtyřmi hlasitými reproduktory. Dva jsou na levém a dva na pravém boku. Umístění je ideální, hlasitost dostatečná a vzhledem k ceně je kvalita sterea velmi dobrá. Stereo oceníte nejen během sledování filmů, ale i hraní některých her.

3,5 mm jack konektor by někdo mohl postrádat, ale sáhnout můžete po různých USB-C převodnících, se kterými tablet neměl během testování problémy. Pro bezdrátový poslech hudby slouží Bluetooth 5.0, které podporuje potřebné kodeky a během testování neměl tablet s používáním různých chytrých zařízeních, ale i sluchátek nebo reproduktorů.

Sledování filmů, cloudové hraní, prezentace a vysílání obrazu

Tablet je super společník na cesty a během testování jsem zkoušel sledovat video v různých službách. Hravě si tablet poradil s přehráváním Full HD filmů a seriálů z interního úložiště, ale i z různých služeb skrze multimediální centrum Kodi. Pokud chcete hodně offline filmů na cesty, tablet umožňuje využívat paměťovou kartu microSDXC o maximální kapacitě 1 TB.

Tablet si můžete vzít kamkoliv, má i větší displej než mobil a nabízí se tedy možnost hrát náročné hry v cloudu. I to jsem si vyzkoušel a tablet si hravě poradí nejen s Bluetooth myší a klávesnicí, ale i Xbox gamepadem. Hrál jsem tedy náročné PC hry ve službě Boosteroid i Xbox hry v Xbox Cloud Gaming. Obraz nebyl nijak sekavý a opožděný nebyl ani zvuk. Samozřejmě pro cloudové hraní musíte mít ale nějaké slušnější internetové připojení.

Tablet může být i fajn společníkem pro práci. Chcete něco prezentovat? Můžete obraz z tabletu bezdrátově vysílat třeba do televizoru. To funguje spolehlivě a funkci jsem testoval na televizorech LG s WebOS i Samsung s TizenOS. Do obrazu můžete třeba během prezentace něco namalovat a rychle tahem prstu označit. Tablet můžete použít i jako dodatečný displej k pracovnímu notebooku.

Odemykání tabletu

Když už si zvyknete na pohodlné biometrické odemykání mobilu, je neuvěřitelně otravné tablet odemykat PINem. Čtečku otisků prstů tento tablet nemá, ale naštěstí je přítomna funkce pro odemykání obličejem. Ta na rozdíl od některé jiné konkurence funguje velmi dobře a spolehlivě i za horších světelných podmínek.

Jak je na tom výkon tabletu?

U tabletů v tomto cenovém segmentu si člověk musí dát pozor, protože některé mají sice papírově dobré specifikace, ale příjemnou optimalizaci. Jsou tedy takové zpomalené a není příjemné je používat. Naštěstí to není případ TCL NXTPAPER 11. Ten rozhodně nemá výkon, že by na něm bylo možné hrát nejnáročnější mobilní hry, ale na všechny náročné aplikace i práci postačí.

Srdcem tabletu je osmijádrový procesor MediaTek Helio P60T s maximálním taktem 2,0 GHz. K dispozici jsou i paměti 4 GB RAM a 128 GB interní úložiště s možností rozšíření o 1 TB skrze microSDXC. Papírově se tedy o nějakého trhače asfaltu rozhodně nejedná, ale vzhledem k ceně je výkon tabletu v pohodě.

Během testování jsem v tabletu zkoušel velké množství aplikací a musím říci, že výrobce systém dobře odladil. Všechny běžné mobilní aplikace zvládá skvěle a na práci může být tablet rozhodně fajn. Je i svižný a překvapivě jsem nenarážel na problémy s paměťmi RAM. Je sice pravda, že 6 GB RAM bych viděl raději, ale tablety v tomto cenovém segmentu si nároční uživatelé nekupují. Zahrajete si však i nároční mobilní hry, i když s Fortnitem počítat nemůžete. Ten si můžete zahrát právě v již zmiňovaných cloudových službách.

Výdrž na jedno nabití, nabíjení a OTG

Uvnitř tabletu se nachází akumulátor (baterie) o kapacitě 8 000 mAh. Výdrž hodnotím hrozně nerad, protože každý svá zařízení používáme jinak a časem se může měnit. Výrobce uvádí 13hodinovou výdrž během sledování videa. To není nereálné číslo, ale dost záleží na maximálním jasu displeje, běhu jiných aplikací na pozadí a úrovně hlasitosti. Výdrž hodnotím ale kladně a byl jsem s ní velice spokojený. Tablet vydrží hodiny sledování filmů ve Full HD rozlišení z Kodi.

O nabíjení se stará oboustranný konektor USB-C (2.0), a ten podporuje i OTG. To znamená, že do tabletu je možné připojit i nějaké to příslušenství. Fungují různé externí disky a já vyzkoušel připojit i větší hub pro možnost zapojení více zařízení do USB konektorů. Tak jsem mohl používat různé klávesnice, myši a další zařízení pro práci.

A co výkon nabíjení? Nějaké bleskové nabíjení od tabletu v této cenové kategorii očekávat nemůžete. Výrobce chválím za přibalený nabíjecí adaptér s výkonem 18 W. Tak silný nabíjecí výkon tablet podporuje a podporována je technologie Quick Charge 3.0 (QC 3.0). Nabíjení mi fungovalo s mnoha adaptéry bez ohledu na výrobce. Z úplného vybití do 100 % stavu se akumulátor nabil za přibližně 3 hodiny a 40 minut.

Jak jsou na tom fotoaparáty a co skenování dokumentů?

Asi nikoho nepřekvapí, že i tento tablet má fotoaparáty spíše jen pro skenování různých dokumentů nebo videohovory. Zadní i přední fotoaparát mají naprosto průměrné 8 Mpx rozlišení a oba umí nahrávat video o rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Hlavní fotoaparát má jen autofokus, zatímco selfie kamera má pevné zaostření.

Líbí se mi aplikace fotoaparátu, která je svižná, vše je dostatečně velké a výrobce se i snažil o nějaký slušnější post-processing. Snímky po pořízení pak vypadají lépe než během focení. Samozřejmě ven na pěkné fotky bych raději sáhl po nějakém mobilu. Zadní fotoaparát u tabletu však můžete použít pro skenování různých faktur a jiných dokumentů. Výrobce do tabletu předinstaloval již aplikaci pro skenování, která je v češtině, má jednoduché ovládání, naskenované dokumenty můžete upravit pro lepší čitelnost, některé její části odstranit a doplnit klidně i vytvořený digitální podpis. Selfie kamerka pak pro videohovory poslouží dostatečně, ale na pěkná selfíčka bych opět sáhl spíše po mobilu.

Operační systém – vydařené TCL UI 5.0

TCL NXTPAPER 11 v době psaní recenze měl operační systém Android 13. Výrobce TCL jej upravil svou nadstavbou TCL UI 5.0, která je celá přeložena do češtiny, má všechny potřebné Google služby a její ovládání je velmi příjemné. Během prvotního startu tabletu i v nastavení si můžete vybrat, zda chcete systém tabletu ovládat moderními gesty, ale stále je i stará možnost prostředí ovládat třemi tlačítky vespod displeje.

Prostředí TCL UI 5.0 se mi dost líbí a pokud máte mobil značky TCL, budete v tomto tabletu jako doma. Výrobci se povedla především optimalizace a během testování jsem nenarazil na nějaká zpomalování či pády systému nebo aplikací. Hezké jsou i ikony nebo menu aplikací s vyhledávačem. Mřížku ikon si můžete nastavit od 5×4 až na 6×5. Pokud chcete jiný laucnher Androidu, nebudete výrobcem nijak omezováni, jako je tomu u některé konkurence.

V: Nastavení tabletu/Tlačítka a gesta si můžete zapnout gesta pro vytvoření snímku obrazovku tahem tří prstů po displeji či oblíbené gesto poklepání pro probuzení displeje. Nastavení má i položku „Pokročilé funkce“, kde najdete třeba nastavení pera (stylusu), záznam video záznamu obrazovky nebo klonovat aplikace. V tabletu se nachází i aplikace Chytrý správce aplikací. Ta nabízí užitečná nastavení, a to povolení automatické spouštění vybraných aplikací, nastavení spotřeby baterie a úspory, nastavení oznámení aplikací i spravovat spuštěné aplikace v paměti RAM.

Jedná se o dostupný tablet, nikoliv vlajkový model. Výrobce tedy neslibuje nějaké rychlé aktualizace a nové verze operačního systému Android. Aktualizace s opravami různých chyb, svých systémových aplikací vydávat bude. Občas budou vycházet i aktualizace bezpečnostních záplat. V době psaní recenze měl tablet záplaty z 5. května 2023. Nejsou tedy nejaktuálnější, ale není to žádná tragédie a většina lidí záplaty beztak vůbec neřeší.

Konektivita – Wi-Fi nechybí

Po stránce konektivity je tablet vybaven dobře. Připojit se můžete k Wi-Fi 5 (5 GHz) sítím, ale k dispozici jsou i standartní Wi-Fi 4 (2,4 GHz) sítě. Na některých trzích je tablet k dispozici i se slotem na nanoSIM kartu, ale na náš trh se dostala pouze verze Wi-Fi bez slotu pro SIM karty. Podporována je funkce OTG, Wi-Fi Display a pro chytrá zařízení či audio produkty můžete použít Bluetooth 5.0. pro mapy pak poslouží GPS/A-GPS.

Závěr – fajn parťák pro práci

Pamatujete ještě na boom, kdy chtěl tablet každý? Dnes už prodej tabletů už není takový a využití si najdou především ve firmách. Výrobce TCL u TCL NXTPAPER 11 myslel na běžné uživatele, kteří chtějí sledovat filmy, surfovat po internetu, koukat na sociální sítě a využívat další běžné aplikace. Firmy pak mohou ocenit spolehlivé vysílání obrazu do televizorů a monitorů, ale i funkční připojení tabletu jako druhý displej. Přítomny jsou i aplikace pro skenování dokumentů a jejich úpravy. Pero má pak také v yužití v některých oborech

Na displej tabletu jsem byl hrozně zvědav a vlastně jsem byl dost skeptický k pojmu „papírový displej“. Z displeje jsem však nadšený a musím říci, že displej je skvělý a hrozně příjemně se ovládá. Konkurence může tabletu závidět i citlivost displeje nebo čtyři hlasité reproduktory. Spokojený jsem byl i se slušnou výdrží na jedno nabití, výkon pro práci postačil a hezké je prostředí systému TCL UI.

Pokud chcete kvalitní tablet, ale nechcete utrácet moc peněz, může být TCL NXTPAPER 11 žhavým kandidátem. Myslím si, že rozhodně by bylo fajn mít do budoucna 6 GB RAM, ale dost lidem na práci 4 GB RAM postačí. Někdo může postrádat 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a dalšího příslušenství. Jinak vlastně tabletu nemám co dál vytknout.

V době psaní recenze byla super i akce. Ta probíhala třeba v ověřeném e-shopu iSpace.cz, kde bylo v ceně praktické flipové pouzdro a doprava zdarma. Jako dárek pak zákazník mdostal i mobil TCL 408.

>>Mohlo by se vám také líbit:

4 komentář

  1. Zdravím, je součástí balení T-pen? Případně jaký jiný stylus lze s tabletem použít?

    1. TCL T-Pen bohužel není na našem trhu součástí balení. Objednat si však můžete nějaký lepší univerzální stylus. Na našem trhu takové prodává třeba český výrobce FIXED. Dobře vypadá třeba FIXED Graphite Uni. 😉
      https://obchod.fixed.zone/product/aktivni-stylus-fixed-graphite-uni-s-magnety-pro-kapacitni-dotykove-displeje-sedy/

      1. Díky 🙂 S dokoupením neoriginálního pera se dostáváme na cenu loňské řady S6 výrobce, jehož jméno se neříká, a nastává dilema. Jít do něčeho neověřeného a bůhví s jakou podporou TCL? Absence popisu recenzovaného tabletu na českých stránkách výrobce v době prodeje na českém trhu, žádná informace k samotnému T-penu ani na EN verzi stránek (navíc opruz s geolokací a vnucováním české verze webu), bez možnosti dokoupit s tabletem dotykové pero a další příslušenství (třeba klávesnici) stejné značky … TCL, to je co za firmu, nějaký startup (teď se nejeden oprávněně urazí) nebo garážová firma? 😀

        1. Samozřejmě vždy záleží jen na vás. Já na tabletu zkoušel pero z jiného tabletu a fungovalo. Pokud zakoupíte jakékoliv pero na našem trhu, máte právo ho do 14dní bez udání důvodu v nepoškozeném stavu vrátit. 😉
          TCL je dlouhé roky ověřenám výrobcem především televizorů. Roky vyrábí i mobilní telefony, občas nějaký tablet, bezdrátová sluchátka, soundbary a další produkty. Jen na našem trhu ho zatím tolik lidí nezná, ale dost lidí má od něj doma televizor, i když s jiným logem. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*