RECENZE: Yeelight Bulb 1S (Dimmable) – stmívatelná chytrá žárovka od Xiaomi

I na našem trhu můžete sehnat chytré žárovky značky Yeelight. Jedná se vlastně o značku velmi populárního výrobce mobilních telefonů Xiaomi, který se dlouhodobě snaží nabízet i produkty pro chytrou domácnost. Chytré produkty má kvalitní a snadno je ovládat nejen Androidem, ale i iOS/iPadOS. Užít si je tedy mohou všichni a jak si na chytrou domácnost jednou zvyknete, již není cesty zpět.

Když jsem se podíval na e-shopy na našem trhu, bylo možné zakoupit třeba dvojici chytrých žárovek Yeelight Bulb 1S. Jedna má označení „Dimmable“ a druhá „Color“. Jak již samotné označení žárovek napovídá, jedna je běžná s funkcí stmívání a druhá nabízí možnost měnit barvy. V této recenzi jsem se podíval právě na stmívatelnou verzi Yeelight Bulb 1S (Dimmable). Ta v době psaní recenze stála na e-shopech kolem 250–370 Kč. Často ji bylo možné sehnat za akční ceny.

 

 

Pozitiva:

  • Často akční ceny na e-shopech
  • Kvalitní zpracování
  • Energetická hodnota A+
  • Svítivost 800 lumenů
  • Vysoká udávaná živostnost
  • Snadné uvedení do provozu
  • Nastavení rozvrhu svícení
  • Propojení s Google Home, Apple HomeKit, Amazon Alexa a dalšími
  • Cena

 

Negativa:

  • V době psaní recenze nebylo možné přidat do Mi Home
  • Překlad aplikace Yeelight do češtiny je jen částečný

 

 

 

Zpracování žárovky

Na našem trhu prodává chytré žárovky mnoho výrobců a některé jsou často i levnější. V ruce jsem měl možnost jich držet více a často bylo zpracování žárovek takové opravdu levné a celoplastovému zpracování jsem moc nedůvěřoval. U žárovky Yeelight Bulb 1S (Dimmable) jsem si zpracování pochvaloval. Řekl bych, že výrobce na žárovce použil porcelán, díky čemuž je sice o něco těžší, ale zas kvalitnější. Horní část s LED světlem je plastová a celkové rozměry žárovky dle výrobce činí: 60 x 60 x 124 mm.

Zdroje: Yeelight

Před zakoupením také doporučuji si zjistit, jaké světlo vlastně doma máte a případně bych jej upravil nebo se podíval po jiném modelu žárovky. Tato žárovka je E27, což je vlastně „ta větší“ objímka. U závitu si můžete také všimnout takového světlého proužku, který odlišuje model žárovek. Model popisovaný v této recenzi má takový nažloutlý kroužek, zatímco barevná verze (Color) má fialový kroužek.

 

 

 

Svítivost a nějaké specifikace

Yeelight Bulb 1S (Dimmable) je dostupná chytrá žárovka, která slibuje svítivost o hodnotě 800 lumenů. Příkon je 8,5 W, energetická hodnota je dle značení A+ a teplota chromatičnosti je 2700K. Výrobce se také chlubí vysokou živostností téměř 23 let, pokud budete žárovkou svítit každý den 3 hodiny.

Jelikož se jedná o běžný model bez možnosti volby barvy, tak k dispozici je pouze teple bílé světlo. Je tedy spíše takové nažloutlé a je vhodnější pro čtení a používání před spaním. Stmívání funguje výborně a přímo v aplikaci máte k dispozici režimy pro: východ a západ slunce, čtení, 25% svítivost, 50% svítivost, blikání nebo zapálené svíčky.

 

 

 

Mobilní aplikace, prvotní nastavení a propojenost se službami

Xiaomi pro své chytré produkty používá různé mobilní aplikace. V případě chytrých žárovek, světel a jiných podobných produktů se využívá aplikace Yeelight. Ta je dostupná zdarma v Obchodě Play pro Android a Apple App Store pro iOS a iPadOS. Potěší i částečný překlad prostředí aplikace do češtiny, ale občas narazíte na nějaké to anglické slovíčko.

Prvotní nastavení žárovky je velice jednoduché a je dobré zmínit, že tento model žárovky funguje skrze standartní 2,4 GHz Wi-Fi sítě (802.11 b/g/n). Žárovku stačí do objímky jen našroubovat, stisknout vypínač a žárovka by se měla spustit a uvést do režimu pro nastavení. Tento režim poznáte tak, že žárovka začne blikat. V tomto režimu bude viditelná pro mobilní aplikaci Yeelight, kde ji nastavíte heslo k vaší domácí Wi-Fi síti a uložíte si ji pod svůj účet v aplikaci.

Žárovku nelze najít? V takovém případě je zapotřebí ji vyresetovat a uvést do režimu pro připojení. To uděláte tak, že vypínač pomalu pětkrát stisknete. Žárovka se přitom musí rozsvítit a zhasnout. Po úspěšném resetu začne blikat.

Aplikace vás vlastně sama navede, co máte během nastavení žárovky dělat. Uloženou žárovku můžete také pojmenovat dle svých potřeb a v seznamu vašich zařízení ji můžete rozsvítit/zhasnout, ale i rozklepnout, čímž se dostanete k více funkcím. Po rozklepnutí můžete zapnout jeden z režimů, nastavit svítivost, načasovat svícení a nastavit automatické rozsvícení a zhasnutí v daném čase.

 

 

Propojenost aplikací a služeb:

Chytré produkty pod značkou Yeelight mají u většiny modelů výhodu ve své otevřenosti. Používat je můžete v klasické mobilní aplikaci Yeelight, ale Xiaomi dlouhodobě pracuje i na své aplikaci Mi Home. Obě tyto aplikace si můžete propojit a aplikací Mi Home získáte lepší ovládání přímo v ovládacím centru ve výsuvné liště u některých mobilů. Bohužel alespoň v době psaní této recenze nebyl konkrétně model Yeelight Bulb 1S (Dimmable) v aplikaci podporován. Podporována byla jen verze Bulb 1S (Color).

Pokud si ale otevřete aplikaci Yeelight a vlevo nahoře rozklepnete menu, tak narazit můžete nejen na ovládání přes LAN, ale i kolonku „Integrace“. V té najdete informace o podpoře propojení s různými službami, jako jsou: Google Home, který umí nahradit Mi Home, zavedení do Google Asistenta, Apple HomeKit, SmartThings, Razer Chroma, IFTTT, Amazon Alexa, Yandex Smart Home, Kakao Home, Tasker a další služby. Možnost propojení je tedy široká a geeci si mohou pohrát s různými neoficiálními nástroji z Githubu.

Jelikož jsem dlouhodobý uživatel mobilu Xiaomi 12 Pro, tak jsem si zvykl na novou moderní lištu s ovládacím centrem. Tam jsem u verze (Color) používal i právě službu Mi Home, díky které jsem přímo v liště měl hezky zpracované ovládání všech mých žárovek. Jelikož ale stmívatelná verze (Dimmable) žárovky není zatím nepodporována, musel jsem si Yeelight účet propojit s Google Home. V Obchodě Play v takovém případě stačí stáhnout bezplatnou aplikaci s tímto názvem, udělit oprávnění, přihlásit se a obě služby propojit. Je to snadné a ovládací tlačítka mám přímo v liště na svém mobilu i bez Mi Home. Pro rozsvícení světla tedy vůbec nemusím spouštět žádnou mobilní aplikaci.

U mobilů značky Xiaomi můžete ovládání žárovek do centra ovládání přidat v: Nastavení telefonu/Oznámení a Centrum ovládání/Další karty/Chytrá domácnost. Tam si můžete vybrat aplikaci, která má být v tomto centru zobrazována např. Google Home.

 

 

 

Závěr – není lepší si koupit verzi (Color)?

Chytrá žárovka Yeelight Bulb 1S (Dimmable) je aktuálně dostupná často za akční ceny. V mnohých může tedy vzbudit zájem, protože v porovnání s o něco levnější konkurencí má výrazně lepší zpracování, energetickou hodnotu A+ a široké možnost propojení s různými službami. Za ty peníze si myslím, že se jedná o výbornou žárovku a pokud nepotřebujete nastavení barev a blbosti kolem, může být tento model právě pro vás.

Chcete doma občas navodit nějakou atmosféru a rádi sáhnete po barvičkách? V tom případě bych si připlatil za verzi Yeelight Bumb 1S (Color). Ta nabízí přidané funkce, jako je možnost přepínání barev, více přednastavených režimů a žárovka je také podporována v aplikaci Mi Home.

Kdybych měl žárovkám Yeelight něco kritizovat, tak je to vlastně asi jen překlad do češtiny. Je vidět, že se výrobce opravdu snaží aplikaci lokalizovat, ale zatím je přeloženo jen něco. Pokud ale umíte nějaká základní anglická slovíčka, používání aplikace nebude mít problém. Člověk bez znalosti slovíček pak může použít kvalitní bezplatný překladač DeepL. 😉

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*