Výrobce Xiaomi i na náš malý trh přinesl nový vlajkový model Xiaomi 13 Pro. Ten se snaží navázat na loňský model Xiaomi 12 Pro, který jsem během mého testování dost chválil. Letošní model přináší konečně konstrukci s certifikací zvýšené odolnosti, vylepšené fotoaparáty LEICA, vyšší výkon, přepracované stereo reproduktory a další příjemné změny. Mobil se na našem trhu začal prodávat za stanovenou cenu 31 490 Kč s DPH. V době psaní recenze však probíhala slevová akce, kde jej bylo možné pořídit za 27 490 Kč s DPH. Dostupný je na oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz a u dalších velkých prodejců.
Pozitiva:
- Obsah prodejního balení
- Elegantní design s oblými tvary a keramickými zády
- Zvýšená odolnost IP68
- Ochranná fólie na displeji
- Krásný LTPO OLED displej
- Stereo reproduktory
- Spolehlivá čtečka otisků pod displejem
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 a UFS 4.0
- Rychlé drátové i bezdrátové nabíjení
- Fotoaplikace s funkcemi Leica
- Výborná kvalita fotek
- Výborná a stabilní videa s režimem Super makro
- Spolehlivé MIUI 14
- Výborná konektivita s Wi-Fi 6, eSIM, DualSIM a infraportem
Negativa:
- Na zádech jsou vidět otisky prstů
- Selfie kamera neumí 4K
Prodejní balení tradičně nezklame
K mobilu Xiaomi 13 Pro na našem trhu dostanete vše, co budete k jeho používání potřebovat. Nechybí 120 W nabíjecí adaptér, USB-A – USB-C nabíjecí/datový kabel, silikonový ochranný kryt, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a návody. Silikonový kryt je také vydařený a chrání hrany vystupujícího modulu se zadními fotoaparáty. Xiaomi si za balení tedy tradičně odnáší velkou pochvalu, protože konkurenční Samsung, Apple, Sony a další do balení již nepřidávají ani pomalejší nabíjecí adaptéry.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Xiaomi 13 Pro zakoupit
Design a konstrukce – certifikace zvýšené odolnosti a keramika
Xiaomi 13 Pro byl představen ve dvou barevných provedení, a to v černé a bílé. Obě jsou již dostupné i na našem trhu. Celkové rozměry mobilu činí: 162, 9 x 74,6 x 8,38 mm. Je tedy téměř stejně velký, jako loňský model. Je však o něco těžší a jeho váha činí 229 gramů. Nejedná se však o žádný těžký tank, který by měl trhat kapsy. Během mého testování jsem mobil denně nosil i v menších kapsách u kraťasů. Mobil má opět oblé tvary, což já jen vítám. Díky zakřivení předního skla a zadního krytu do ruky padne výborně a příjemně se ovládá.
Výrobci bylo dlouhé roky vyčítáno, že jeho mobily nenabízí zvýšenou odolnost. Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro mají certifikaci zvýšené odolnosti IP68 dle normy: IEC 60529:1989+A1:1999+A2:2013. Ta zajistí odolnost vůči vniknutí vody a prachu. Konstrukce mobilu tedy vydrží nejen nějaký slabší déšť, ale i ponoření do vody do hloubky 1,5 metru až na 30 minut.
Čelní plocha má po stranách zakřivené sklo chránící 6,73palcový OLED displej. Má minimální rámečky a na horní části malý průstřel se selfie kamerou. Průstřel je o zanedbatelný kousek větší, než u Xiaomi 12 Pro, ale výrazně menší než u velké části konkurence. Ona i ta selfie kamerka je přeci jen kvalitnější, než tomu bylo vloni, ale o té se budu rozepisovat později. Nad displejem je pak elegantně ukrytý výřez s hlasitým reproduktorem, který slouží i pro hovory. Ochranné sklo má na sobě již z výroby nalepenou ochrannou fólii.
Inovovaný je i hliníkový rám mobilu. Letos se leskne, což přidává na elegantním dojmu. Změna je také v tom, že na horní části mobilu se již nenachází logo Harman Kardon ani reproduktor. Najdeme zde zdířky mikrofonů, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a řekl bych, že se zde nachází i senzor okolního světla. Levý boj mobilu je prázdný a na pravém jsou ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je malý slot pro dvě nanoSIM karty, zdířka mikrofonu a další hlasitý reproduktor.
Zadní kryt již není matný, ale leskne se. Černá pak vypadá nádherně a elegantně, ale bohužel jsou na zádech vidět otisky prstů a další nečistoty. Většina uživatelů však na záda beztak asi umístí ochranný kryt. Rád vidím, že letos se nejedná o nějaké „obyčejné tvrzené sklo“, ale o keramiku. Je tedy z hodnotnějšího materiálu, který by měl i více vydržet. Trochu jsem se obával modulu s fotoaparáty, protože na renderech od výrobce se mi upřímně moc nelíbil. Když mobil držím v ruce, tak se mi líbí a překvapivě z těla tolik nevystupuje, strany modulu jsou oblé a do rukou tedy nijak neškrábou. V modulu jsou pak tři fotoaparáty s přisvětlovacími blesky a zmíněn je i výrobce LEICA.
Displej – zakřivení, krásné barvy a vyšší jas
Displej mobilu v porovnání s loňským modelem nijak nevyrostl. LTPO OLED panel má stejnou úhlopříčku 6,73palce, WQHD+ rozlišení (3 200 x 1 440 px) a chrání jej ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus. Sklo je po stranách zakřiveno, díky čemuž mobil působí dražším dojmem a lépe se ovládají gesta systému. Po celou dobu testování mobil netrpěl ani na žádné nechtěné doteky po stranách, protože po stranách je nižší citlivost dotyku. Displej má automatickou regulaci jasu i režim Sluneční svit. Tyto funkce fungují výborně a viditelnost na přímém slunci je také výborná, protože maximální jas povyrostl na 1 900 nitů.
I když se to tak na první pohled nemusí zdát, tak výrobce displej v porovnání s loňským modelem vylepšil. Netýká se to jen maximálního jasu, ale i obnovovací frekvencí displeje. Jelikož byl nasazen novější LTPO OLED panel, obnovovací frekvence se může pohybovat mezi 1 až 120 Hz. Loňský model uměl 10 až 120 Hz frekvenci. Můžete si vybrat i automatickou regulaci dle potřeb systému, ale já používal především trvalé nastavení na maximálních 120 Hz. Během porovnání obou mobilů bych řekl, že OLED panel je barvami přirozenější a podání si můžete i manuálně upravit podle sebe.
U Xiaomi mám rád obrazovku Always-On (Aktivní displej), který i na zhaslém displeji umí zobrazit potřebné informace. Díky novějšímu LTPO OLED panelu se nemusíte obávat vyšší spotřeby na nabití. Always-On je možné načasovat, ale já tuto funkci měl aktivní po celý den. Zobrazit umí veškeré nové notifikace, vybrat si můžete různá témata, upravit si barvy textu a přidat lze i vlastní obrázek či fotku. Nevidíte jen nové notifikace, ale i čas, datum a procenta nabit.
Zvuk – stereo reproduktory jsou také lepší
Asi nejvíce jsem se obával kvality stereo reproduktorů, protože Xiaomi 13 Pro již nemá druhý hlasitý reproduktor v rámu mobilu. Výrobce však reproduktory vyřešil letos ideálně, protože umístění hlasitého reproduktoru pro multimédia bylo vloni celkem nešťastné. Ano, zvykl jsem si na něj, ale během hraní her či sledování videí jsem si musel dát pozor, abych jej na horní části rámu nepřekrýval. Letos je jeden reproduktor nad displejem a slouží nejen pro multimédia, ale i hovory. Druhý reproduktor je vespod mobilu a s umístěním jsem byl spokojený. Stereo reproduktory hrají vážně hlasitě a řekl bych, že stejně jako loňský model. Kvalita je však lepší a reproduktory mají o něco lepší zvýraznění basů. Zvuk je však na poměry reproduktorů z mobilů vyvážený a jedná se o příjemný upgrade.
V nastavení zvuku najdete rychlé nastavení vyzvánění, hlasitosti a povolení více zdrojů zvuku. V kolonce „Zvukové efekty“ se nachází funkce Dolby Atmos s přednastavením zvuku a ekvalizérem. Nastavit si můžete i sílu haptické odezvy (vibrací), která prošla také výraznou změnou. Haptika je dostatečně silná, rád jsem používal odezvu v ovládacích gestech a dalších prvcích. Lepší je i v akčních mobilních hrách.
Pro bezdrátový poslech hudby slouží Bluetooth 5.3 s podporou všech potřebných kodeků: AAC, LDAC a LHDC. Výrobce nikde nezmiňuje kodek od společnosti Qualcomm, ale ve skutečnosti mobil kodek AptX podporuje. Bezdrátový poslech hudby v různých sluchátkách i reproduktorech byl bez sebemenších problémů. Po spárování sluchátek si můžete jejich název v nastavení také rozklepnout a povolit funkci „Absolutní hlasitost“.
Se 3,5 mm jack konektorem dnes bohužel počítat nelze. Jako náročný posluchač jsem však využíval D/A převodníky do USB-C a používal i připojený drahý sluchátkový zesilovač LINDEMANN. Mobil si s převodníky a zesilovačem rozuměl skvěle a užíval jsem si vysokou kvalitu nahrávek z Tidal HiFi Plus. Systém neměl žádný problém, aby Tidal využíval zvuk pouze pro sebe a byla tak docílena výrazně vyšší kvalita.
Odemykání mobilu a zabezpečení – rychlost a spolehlivost
Xiaomi 13 Pro má čtečku otisků prstů umístěnou pod displejem. Její umístění je ideální a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Opět se jedná o optický snímač a je škoda, že výrobce nenasadil novější senzor, ale na druhou stranu od něj opouští i konkurence. Odemykání mobilem otiskem je velice rychlé. Opět jsem senzor na obou mobilech porovnával a u nového modelu je o něco spolehlivější. To je možná tím, že nový model má displej s vyšším jasem displeje a prst může více prosvítit.
Mobil je možné odemykat také obličejem, a to probíhá skrze selfie kamerku v displeji. Je možné si uložit hned dvě tváře a přístup do mobilu tedy můžete dát i někomu z rodiny. Odemykání je bleskové i za horších světelných podmínek. Je i dobré zmínit, že odemykání skrze selfie kameru není tak bezpečné, jako čtečkou otisků prstů, ale v situaci se špinavými prsty ji oceníte.
V nastavení zabezpečení mobilu si můžete také nastavit odemykání zařízeními skrze Bluetooth. Dále je pak i funkce „Heslo pro ochranu osobních údajů“. Tato funkce vám umožní heslovat SMS zprávy, fotografie i různé soubory v úložišti mobilu. Zamykat si můžete i jakoukoli aplikaci a v nastavení soukromí je pak funkce pro vyšší ochranu před nebezpečnými Wi-Fi sítěmi se sondovacími požadavky. V nastavení polohy můžete spravovat nejen oprávnění aplikací s přístupem k poloze, ale i odmítnout sdílení polohy s operátorem a v položce „Služby určování polohy“ ještě podrobněji nastavit sdílení polohy.
Jak je na tom výkon? Zahraju si i nejnáročnější hry?
Xiaomi 13 Pro je opravdu vlajkový model, takže se nejedná o žádné ořezávátko. O jeho výkon se stará nový vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s maximálním taktem 3,19 GHz. Dále se o výkon starají paměti 12 GB RAM LPDDR5X 8 533 Mbps a nasazeno bylo novější rychlejší interní úložiště UFS 4.0. Paměť RAM je možné také virtuálně rozšířit skrze interní úložiště až o dalších 7 GB. To ale jen pro případ, že by snad někomu 12 GB RAM nestačilo. Navýšení RAM si můžete nastavit v: Nastavení mobilu/Další nastavení/Rozšíření paměti.
Xiaomi 13 Pro má velkou výhodu v tom, že má procesor Snapdragon, protože některá konkurence má letos procesory od MediaTeku. Ty mají také své výhody, ale dost aplikací, a především her si s těmi od Qualcommu rozumí lépe. Procesory Snapdragon zas mají u některých modelů problémy s chlazením, které je letos výrazně lepší. Loňský model s nějakým nadměrným přehřívání neměl, ale je pravdou, že hřál více a teplota procesoru především stoupala rychleji. Jelikož jsem hodně náročný uživatel, co mobilní internet sdílí i do dalších 10 zařízení a do toho mobil ještě používá, tak se mi stává, že některé mobily kvůli chlazení hotspot vypínají. Jedná se o nepříjemnou záležitost a stávalo se mi to právě i u Xiaomi 12 Pro. Letos tomu tak není a mohl jsem využívat hotspot, mobil běžně používat i hrát náročné mobilní hry.
Co se hraní her týče, tak asi nikdo neočekává, že by nastal nějaký problém. Během mého testování jsem hrál aktuálně nejnáročnější mobilní hru Fortnite na maximální možné grafické nastavení bez problémů a nadměrného zahřívání. Pochvaloval jsem si během hraní i stereo reproduktory a vylepšenou haptickou odezvu (vibrace). Vyzkoušel jsem i několik dalších her a u žádné jsem problém nezaznamenal. Mobil je tedy vhodný i pro náročné mobilní hráče.
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
Vlajkové mobily mají dnes neuvěřitelný výkon a jas displeje, ale právě nejen kvůli tomu mají horší výdrž na jedno nabití. Vloni jsem Xiaomi 12 Pro používal jako hlavní mobil a výdrž byla spíše průměrná. Je vidět, že letos se výrobce opravdu snažil o lepší výdrž na jedno nabití. Narostla totiž kapacita akumulátoru ze 4 600 mAh na 4 820 mAh. LTPO OLED displej by měl nějaká procenta také ušetřit a vylepšený je i procesor s lepším chlazením. Výrobce se i chlubí, že o správu akumulátoru se stará čipová sada Xiaomi Surge. Výdrž na jedno nabití je také lepší a při přechodu z Xiaomi 12 Pro na Xiaomi 13 Pro se jedná o moc příjemnou záležitost. Nijak nadprůměrná však není.
O nabíjení se samozřejmě stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a podporováno je 120 W drátové nabíjení. Tak silný nabíjecí adaptér najdete přímo v prodejním balení a mobil se během mého testování z nuly do 100 % nabil do 19 minut. Pro maximální rychlost nabíjení je nutno i přejít do: Nastavení telefonu/Baterie/Baterie nahoře/Zvýšení rychlosti nabíjení. Výrobce totiž přednastavil šetrnější nabíjení, díky kterému se mobil nabije za 24 minut. Já se však nijak omezovat nehodlám a využíval jsem vždy maximální výkon. Nabíjení je tedy bleskové, ale loňský model jsem nabíjel do 17 minut. Dvě minuty jsou zanedbatelné, nový model má také větší akumulátor a lepší výdrž na jedno nabití.
Pod zadním krytem se nachází také Qi cívka pro bezdrátové nabíjení. To je u Xiaomi 13 Pro také rychlé a podporován je maximální výkon 50 W. Tak silný nabíjecí stojan Xiaomi již i prodává ve svém oficiálním e-shopu za 1 690 Kč s DPH – odkaz. Na zádech mobilu je možné skrze 10 W reverzní nabíjení nabíjet i třeba sluchátka.
Jak vypadá aplikace pro focení a natáčení videí?
Xiaomi má ve všech mobilech svou aplikaci pro focení i pořizování videa. Mobily s fotoaparáty vyvinuté ve spolupráci s LEICA mají aplikaci upravenou a má přidané funkce právě v rámci této spolupráce. V porovnání s loňským Xiaomi 12 Pro je přepínání mezi všemi režimy, fotoaparáty i zoomování výrazně svižnější.
Na horní části aplikace se nachází nastavení blesku, automatického HDR a tlačítko LEICA ukrývající výborné režimy Leica Vibrant a Leica Authentic. Především druhý zmíněný jsem si zamiloval. Ten první pak snímky více prosvětluje. Funkce pod tlačítkem „AI“ se tradičně stará o vyvážení barev dané scény, ale na rozdíl od loňského modelu a konkurence nejsou snímky pořízené touto funkcí přesaturované. Vlastně bych řekl, že funkce dle dané scény přepíná mezi oběma režimy LEICA. Nechybí ikona Google Lens a menu aplikace ukrývající podrobné nastavení, nastavení poměru stran fotek/rozlišení videí, rozostření, filmový rámeček a je zde i výborný Super makro režim.
Aplikace umí automaticky rozpoznávat scény, a tedy i přepínat na Super makro režim. Pro opravdu kvalitní makro je ale lepší se v menu aplikace manuálně do tohoto režimu přepnout. Je tedy velká škoda, že nelogicky jej není možné umístit do pruhu mezi režimy. Tam si můžete umístit a dle vlastního uvážení poskládat režimy z kolonky „Více“. Dostalo se na výborný noční režim, Super měsíc, portrétní režim s rozostřením, skenování dokumentů, panorama, PRO režim pro manuální nastavení parametrů a další. V portrétním režimu je možné pod levou ikonou závěrky vybrat i můj oblíbený černobílý 35 mm režim, vířivý bokeh 50 mm, portrét 75 mm a jemné zaostření 90 mm. Na horní části aplikace v portrétním režimu můžete zapnout také HD portrét a opět se přepínat mezi režimy Leica Vibrant a Authentic.
Neměl bych zapomenout ani na tlačítka pro přepínání mezi hlavním (1x), ultraširokoúhlým fotoaparátem (0,6x), 2x digitálním zoomem a teleobjektivem (3,2x optický zoom). Přejetím prstu po tlačítkách se rychle dostanete do digitálního zoomu s přednastavenými tlačítky i možností posouvání dle potřeby. Vedle těchto tlačítek je i tlačítko kouzelné hůlky ukrývající různé zkrášlení pleti, ale i filtry LEICA. Mezi těmi jsem si oblíbil dva černobílé. Z celé aplikace je spolupráce s Leicou cítit a myslím si, že je to jen dobře.
Podrobné nastavení aplikace fotoaparátu ukrývá také dobré funkce. Využívat můžete různé vodoznaky např. ty s logem LEICA, ale i zaostření pohybu, chytrá doporučení aplikace, automatické opravy zkreslení stran u ultraširokoúhlých snímků, zachycení pohybu, automatické přepínání do nočního režimu, odstranění znamének na pleti, zaostření blízkých předmětů, vypnout/zapnout zvuk závěrky, redukce pruhů na displeji a další důležité funkce.
Jak fotí trojice zadních fotoaparátů vyvinutých s Leicou?
Xiaomi se chlubí, že model Xiaomi 13 Pro má ještě lepší zadní fotoaparáty, než tomu bylo v loni u Xiaomi 12 Pro. Soustavu fotoaparátů značí názvem: LEICA VARIO-SUMMICRON 1:1.9-2.2/14-75 ASPH a skládá se z hlavního, ultraširokoúhlého fotoaparátu a teleobjektivu pro optický zoom. Hlavní fotoaparát má velikost snímače 1palce, 50 Mpx rozlišení, světelnost f/1,9, optickou stabilizaci obrazu s pomocí chytrých algoritmů (HyperOIS) a jedná se o čip SONY IMX989. Ultraširokoúhlý fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, světelnost f/2,2, zorné pole 115°, ohniskovou vzdálenost 14 mm a podpora 5 cm makro snímků. Teleobjektiv nabízí 3,2x optický zoom, 50 Mpx rozlišení, světelnost f/2,0, ohniskovou vzdáleností 75 mm, OIS a podporuje 10 cm makro snímky.
- Velikost pixelu 1,6 μm, 3,2 μm 4 v 1 Super Pixel hlavního fotoaparátu
Na Xiaomi 13 Pro je vidět, že se na vývoji fotoaparátů i aplikace podílela společnost Leica. Přítomny jsou totiž výborné režimy Leica Authentic pro focení autentických a přirozených snímků a Leica Vibrant pro takové živější barevné podání. Druhý režim má tendence snímky často také více prosvětlovat, a to se může hodit. Já během mého testování fotil především s Leica Authentic, protože snímky odpovídají realitě a nemají tendence mít nereálně přesaturované barvy, jako to můžeme vidět třeba u mobilů značky Samsung. Líbí se mi, že oba režimy fungují jak u hlavního, tak i u zbylých dvou fotoaparátů a digitálních výřezů.
Letos je vidět, že Xiaomi s Leicou barvy opravdu krotí a dokonce i funkce AI to s barvami nijak nepřehání. Spíš bych řekl, že tato funkce se stará především pro automatické přepínání mezi Leica Authentic nebo Leica Vibrant. Ze všech fotoaparátů jsou snímky tedy hezky věrné, jsou ostré po celé své šířce, problém jim nedělá protisvětlo, automatické HDR funguje výborně a spokojený jsem s nimi i za horších světelných podmínek. V takových situacích skvěle funguje noční režim, který snímky prosvětlí, odstraňuje digitální šum a snímky jsou vážně pěkné. Pro focení měsíce je pak i režim Super měsíc využívající různé algoritmy.
Výrobce Xiaomi s Leicou si dávají záležet i na dalších režimech. Výborný je Super makro režim pro pořizování blízkých objektů, kdy není zapotřebí vůbec nic nastavovat. Režim si jen zapnete v aplikaci a můžete začít fotit. Vypomáhá s tím dost laserové ostření a mobil pro makro využívá teleobjektiv i ultraširokoúhlý fotoaparát. Zamiloval jsem si i portrétní režim, který totálně drtí Xiaomi 12 Pro a další letošní konkurenci. Mobil k němu využívá teleobjektiv, osoby i různé objekty jsou krásně ostré, nejsou přesaturované a výborně si poradí i s brýlemi, vlasy nebo vousy. Sílu rozostření lze poupravit i po pořízení snímků, a to pod fotkou v galérii od výrobce. Samozřejmě výborný je i panoramatický režim pro focení krajinek, ale sáhnout lze po focení v maximálním rozlišení 50 Mpx a vydařený je i PRO režim pro manuální nastavení různých parametrů. Nejsem zrovna fanoušek různých filtrů, ale líbí se mi dva černobílé filtry od společnosti Leica. V nastavení aplikace pro focení jsou i funkce pro zaostření pohybu, zachycení pohybu, opravení zkreslení po stranách ultraširokoúhlých snímků, odstranění znamének na pleti, odstranění rozostření při blízkém zaostření a další fajn funkce.
Když si to shrnu, tak Xiaomi udělalo letos pořádný kus práce a je vidět, že spolupráce se společností Leica se vyplatila. Všechny tři fotoaparáty fotí jedním slovem výborně a uděláte krásné snímky nejen ve dne, ale i v noci a s různými oblíbenými režimy. Rychlejší je i focení, přepínání mezi režimy a vlastně jim nemám moc co vytknout. Někomu by jen mohlo vadit, že v případě ultraširokoúhlého režimu není možné dotykem prstu manuálně ostřit, ale proč něco takového chtít, když je tu výborný režim Super makro?
Jak umí tři fotoaparáty pořizovat videa?
Xiaomi 13 Pro umí pořizovat videa všemi třemi zadními fotoaparáty. Hlavním fotoaparátem je možné pořizovat videa v maximálním rozlišení 8K, ale se 24 FPS a kvalita videí není ideální. Má to tak však i veškerá konkurence. 8K video v dnešní době beztak moc využití zatím nemá. Sáhnout tedy můžete po 4K nebo Full HD rozlišení se 30 a 60 FPS. Je fajn, že ve 4K se 60 FPS je možné pořizovat videa hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem i teleobjektivem. Během natáčení videa je možné pořizovat snímky a mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem se lze přepínat posuvníkem. To funguje při maximálním rozlišení 4K se 30 FPS.
Pořízena videa jsou ze všech třech fotoaparátů moc pěkná, mají věrné barevné podání, dostatek detailů i výbornou stabilizaci. Optickou stabilizaci obrazu však dle výrobce má hlavní fotoaparát a teleobjektiv. U ultraširokoúhlého fotoaparátu OIS bohužel chybí, ale během testování mi to vůbec nevadilo. Softwarová stabilizace u tohoto fotoaparátu funguje výborně, a i videa s větším zorným polem jsou hezké a stabilní. Netrpí ani na deformaci po stranách. Velmi spokojený jsem i s pořizováním audia a řekl bych, že mikrofony jsou citlivější, než to bylo u loňského modelu.
- Zpomalený záznam videa: 120 sn./s, 240 sn./s, 480 sn./s, 960 sn./s, 1 920 sn./s
I u videa můžete využívat výborné režimy. Vyzdvihnout musím výborný režim Super makro, který skrze teleobjektiv umí pořídit detailní makro video, a to až v rozlišení 4K se 60 FPS. Stejně jako u fotografie není třeba nic nastavovat. Jen zapnete režim a již můžete pořizovat videa blízkých objektů. Rozostření funguje výborně, nemá tendence zasahovat do dané scény a software ani nepřesaturuje barvy, jako to u makra dělá některá konkurence. K dispozici jsou i další režimy stabilizace, pořizování s nočním režimem, manuálním nastavením rozostření, zapnutí HDR režimu, PRO režimu pro manuální nastavení parametrů, filtry, časoběr ve dne i v noci, zpomalené záběry, zrychlené záběry, VLOG, krátká videa, s filmovým černým pruhem a další.
A jak je na tom kvalita přední kamery?
V horní části displeje se nachází průstřel 32 Mpx selfie kamerky se světelností f/2,0, zorným polem 89,6° a velikostí pixelu 0,7 μm. Hned po přepnutí na selfie kameru umí aplikace pořizovat snímky s nižším zorným polem s nastavením 1x, ale po klepnutí na toto tlačítko můžete využít maximální zorné pole na nastavení 0,8x. Aplikace umí také automaticky mezi těmito režimy přepínat, a to opravdu svižně, aby bylo i focení ve více lidech pohodlné. Funkční je HDR, různé filtry, režim zkrášlení a úpravy obličeje a výborně funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Nabízí se i funkce Inteligenční HD portrét a možnost si rozostření za vámi manuálně upravit.
Pro focení selfíček můžete využít i samospoušť spuštěním bočních tlačítek pro regulaci hlasitosti a jejich interval nastavovat v nastavení aplikace. Nabízí se i spuštění samospouště dlaní, a i zde je režim s filmovým černým rámečkem. Samotná kvalita pořízených snímků je velmi dobrá a myslím si, že spokojený bude určitě každý. Pochvaloval jsem si především portrétní režim, a to i při focení ve dvou lidech. Videa z přední kamery jsou také kvalitní, ale někoho může zamrzet, že podporováno není 4K rozlišení, ale „jen“ Full HD.
Funkce pro dodatečnou úpravu fotek a videí?
Xiaomi v posledních dvou letech hodně zapracovalo na mobilních aplikacích pro úpravu fotek a videí. Pro většinu úprav tedy není zapotřebí stahovat nějakou další aplikaci z Obchodu Play. Pod snímky pořízených portrétním režimem se nachází v galerii fotek ikona závěrky pro dodatečnou úpravu síly rozostření. Pod každou fotkou i videem se nachází ikona úpravy, kde je tlačítko pro rychlou automatickou opravu fotky, oříznutí, střih videa, filtry, malování, vymazání dalších osob či jiných prvků z fotek, nálepky, rámečky a podrobnější přizpůsobení.
Přímo v galérii fotek/videí je možné podržením prstu označit více videí, klepnout dole na ikonu „Tvořivost“ a vrhnout se do úpravy videí. V tvořivosti můžete do videí vkládat různé efekty, vkládat přednastavené audio či vlastní z úložiště a dále videa upravovat. Z fotek je možné dělat i hezké koláže. Tyto funkce se mi líbí a už delší dobu pozoruji, že je Xiaomi i na našem trhu stále vylepšuje. Všechny funkce jsou vážně jednoduché na obsluhu a vše je přeloženo do češtiny.
Operační systém – bleskové MIUI v nejnovější verzi
Xiaomi 13 Pro v době psaní recenze měl operační systém Android 13 s nejnovější verzí nadstavby MIUI 14. Přítomny jsou i nejnovější bezpečnostní záplaty, celé prostředí je přeloženo do češtiny/slovenštiny a nechybí ani pro náš trh nutné Google služby. Systém mi po celou dobu testování fungoval ukázkově, nádherně svižně bez sebemenšího záseku a nezaznamenal jsem ani pády aplikací. Výrobce udává tříletou softwarovou podporu verzí Androidu.
MIUI 14 v Xiaomi 13 Pro je příjemné a můžete si tradičně vybrat mezi prostředím jen s úvodními obrazovkami s ikonami, s menu aplikacím nebo se zvětšenými prvky pro uživatele s horším zrakem. Funkční je i možnost si nastavit větší mřížku ikonek na 6×7 a používání zvětšených složek s aplikacemi. Tyto složky vypadají jako widgety, ale jedná se o běžné složky s možností rychlého spuštění aplikací. Nabízí se i nové widgety např. krokoměru. Potěší i možnost si většinu aplikací od výrobce/Googlu odinstalovat nebo jim i znemožnit využívání internetového připojení. Tuto funkci můžete i využít, když u aplikací nechcete vidět reklamy a není i ní nutné internetové připojení.
- Jak v MIUI od Xiaomi nastavit rozložení mřížky ikon až na 6×7?
- Widget krokoměru na mobilech Xiaomi i bez instalace aplikací
Během mého testování jsem neměl problém s během aplikací na pozadí a pochvaloval jsem si funkční notifikace (oznámení) a neustálý běh VPN. U takových aplikací však doporučuji vypnout úsporu baterie a povolit jejich automatické spouštění. Využíval jsem i instalaci vybraných aplikací do sandboxu pro jejich izolaci skrze aplikaci Shelter. Přímo od Xiaomi někoho může potěšit funkce „Druhý prostor“ např. pro využívání jedné aplikace s více účty. MIUI má tedy vlastní nastavení a různé funkce, proto je tato nadstavba tak oblíbená.
Konektivita – výborné Wi-Fi sítě a infraport
Xiaomi 13 Pro má ve své spodní části ukrytý malý šuplík se dvěma nanoSIM sloty. Využívat tedy můžete funkci DualSIM a oba sloty podporují všechna naše 5G a LTE pásma. Podporována je i funkce eSIM, a tu si můžete nastavit během prvotního spouštění mobilu, ale i v: Nastavení telefonu/SIM karty a mobilní sítě/Použít eSIM. Samozřejmě to však neznamená, že v mobilu můžete využívat tři aktivní SIM karty současně. Vždy můžete použít dvě, a to buď dvě fyzické, nebo jednu fyzickou a druhou eSIM. S mobilním připojením jsem byl velice spokojený a lze svůj mobilní internet i sdílet skrze Wi-Fi hotspot standardu Wi-Fi 6. Lze i zakázat automatické vypínání hotspotu.
Opravdu hodně spokojen jsem s citlivostí antén mobilu. Nejde jen o mobilní sítě, ale o Wi-Fi. Je výrazně lepší než u loňského mobilu, což oceníte třeba při grilovačkách venku na zahradě, kde chcete být připojeni na domácí Wi-Fi síti. Výrobce na našem trhu uvádí, že mobil podporuje Wi-Fi 6/6E sítě, ale na webu v angličtině je zmíněna podpora Wi-Fi 7. Budu však vycházet z toho, že mobil na našem trhu je certifikován na Wi-Fi 6 a podporuje tedy tyto sítě. Wi-Fi 7 dnes ani nemá význam, protože drtivá většina lidí nepoužívá ani Wi-Fi 6. 😀
Pro využívání chytrých zařízení, ale i bezdrátových sluchátek je nasazeno nové Bluetooth 5.3 s podporou všech kodeků. S tím jsem byl také velmi spokojený a mobil podporuje funkci Qualcomm FastConnect 7800 pro rychlé párování podporovaných zařízení. NFC pro bezkontaktní placení skrze Google Peněženku či jiné služby nechybí. Pro navigace a mapy pak poslouží všechny systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Glonass, Beidou a NavIC.
Letos mobil stále má infraport pro ovládání domácích spotřebičů a ovládat tak můžete televizor, klimatizaci, RGB žárovky a další produkty. Slouží k tomu předinstalovaná aplikace Mi Ovladač, ale v Obchodě Play jich je poměrně dost a i bez nastavení můžete pomocí některých rychle vypínat/zapínat televizory. Infraport asi denně nevyužiju, ale rozhodně se hodit může.
Závěr – tak má vypadat upgrade!
Mobilní trh je dnes celkem nuda, a i vlajkové modely jsou u většiny výrobců každý rok až na drobnosti téměř stejné. Obával jsem se, že tak to bude i u Xiaomi 13 Pro, ale už po chvilce používání jsem zjistil, že mé obavy nejsou na místě. Xiaomi nový model skutečně vylepšuje a více se mi líbí design, konečně byla nasazena zvýšená odolnost s certifikací IP68, výrazně lepší je haptická odezva (vibrace), stereo reproduktory jsou lépe umístěni a lépe hrají, čtečka otisků je spolehlivější, výrazně lepší jsou všech fotoaparáty a fotoaplikace, audio v pořízených videí je lepší, citlivější je Wi-Fi a nechybí tentokrát ani eSIM. Konečně je mnohem lepší i chlazení procesoru a rád vidím rychlejší interní úložiště UFS 4.0. Ve všech směrech je tedy lepší než Xiaomi 12 Pro.
Pochválit výrobci musím dále obsah prodejního balení, které zahanbí jeho hlavní konkurenty. Opravdu krásný je i LTPO OLED displej s vyšším jasem 1 900 nitů. Fotoaparáty jsou výrazně lepší, spolupráce se společností LEICA je vidět všude v aplikaci fotoaparátu a barvy ve fotkách jsou mnohem přirozenější. Výborné jsou i režimy Super makro, černobílé efekty v portrétním režimu a možnost pořizovat video všemi fotoaparáty ve 4K rozlišení se 60 FPS. Díky vylepšenému procesoru a chlazení jsem si užíval opravdu náročné používání s Wi-Fi hotspotem a hraním náročných her. Nadšený jsem i z konektivity mobilu.
Xiaomi si letos odnáší opravdu velkou pochvalu a osobně si myslím, že takto má vypadat upgrade. Doufám, že příští rok budou změny také tak viditelné. Kdybych chtěl hledat nedostatky mobilu, tak je to vážně těžké, ale přeci jen se něco malého najde. Keramická záda mobilu jsou nádherná, ale bohužel v černém provedení se snadno umastí a jsou na nich vidět otisky prstů. Někdo pak může postrádat možnost pořizovat video ve 4K přední kamerou.
Pokud tedy hledáte pořádný mobil s elegantním designem, zvýšenou odolností, nekompromisním výkonem a výbornými fotoaparáty pro focení i natáčení videí, mohu Xiaomi 13 Pro jen doporučit. Mobil se na našem trhu začal prodávat za stanovenou cenu 31 490 Kč s DPH. V době psaní recenze však probíhala slevová akce, kde jej bylo možné pořídit za 27 490 Kč s DPH. Dostupný je na oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz a u dalších velkých prodejců.