Jak se povedla nová verze MIUI 14 od Xiaomi?

Výrobce letos představil nové mobily řady Xiaomi 13 pro letošní rok a novou verzi oblíbené Android nadstavby MIUI 14. Nová verze byla nějakou dobu dostupná v domovské Číně, ale již vychází na různé modely Xiaomi i na našem trhu. Jak se vlastně nová verze MIUI 14 povedla?

Verze systému na Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12T Pro a Xiaomi 11T 5G

V době psaní tohoto článku jsem MIUI 14 aktivně denně využíval na svém hlavním mobilu Xiaomi 12 Pro a v rámci různých testů i na dostupnějším modelu Xiaomi 11T 5G. Oba tyto modely již MIUI 14 s Androidem 13 a to samé se týká i mobilu Xiaomi 12T Pro, který jsem nedávno recenzoval.

 

Má nějaké výrazné designové změny?

Po úspěšné aktualizaci a restartování mobilu si možná řeknete, že v mobilu vlastně nic nového není, i když aktualizace byla skutečně velká. Velké viditelné změny moc nečekejte, přesto však na nějaké narazíte.

Jednou z viditelných novinek je možnost zvětšovat složky. Tuto funkci jsem využíval na jiných mobilech i díky aplikacím třetím stran a jsem rád, že ji Xiaomi implementovalo přímo do nadstavby. Složky pak vypadají spíše jako widget, ale ani nemusíte celou složku otevírat, aby došlo k jejímu otevření. Chvilku si na funkci můžete zvykat, ale já bez ní již nemohu být. Složky zvětšíte tak, že na ně dlouze podržíte prst.

Nastavení také prošlo sice velmi malou, přesto dle mého názoru příjemnou změnou. Díky novým ikonám vedle popisků jsou položky přehlednější, na některých mobilech jsem vypozoroval lepší vyhledávání položek a někde je konečně skutečně funkční ovládání chytré domácnosti přímo v Centru ovládání. Tam lze rychle ovládat chytrá zařízení v domácnosti skrze Xiaomi Home nebo Google Home a další. Funkci nastavíte v: Nastavení telefonu/Oznámení a Centrum ovládání/Další karty.

Samozřejmě v nových verzích vychází i systémové aplikace od Xiaomi. Ty také opravují chyby, drobně upravují vzhled a vypozoroval jsem jejich rychlejší spouštění a používání. Zmínit mohu třeba vylepšený přehrávač videí Mi Video, který má již v sobě zabudovaný bezplatný YouTube bez reklam s možností přehrávání v malém okně. O aplikaci jsem se rozepisoval ve starším článku.

 

Ne tolik viditelné, ale nesmírně důležité změny

Moc lidí si ani neuvědomuje, jak jsou aktualizace systému a aplikací nesmírně důležité. Xiaomi poslouchá zpětnou vazbu svých uživatelů a opravilo obrovské množství nahlášených chyb na různých mobilech.

Aktualizace obsahuje i velkou aktualizaci systému Android 13, nad kterým je MIUI 14 postaveno. Nový Android viditelné změny také nenabízí, ale má výrazně vylepšeno zabezpečení celého systému. Více chrání vaše soukromí a lépe přistupuje k oprávněním aplikací. Umí vás upozornit, pokud nějaká aplikace nezvykle přistupuje k některému oprávnění, umí oprávnění aplikacím automaticky odebrat v případě jejich nepoužívání a na všech mobilech jsem vypozoroval výrazně spolehlivější odemykání čtečkou otisků prstů, a to i těch pod displejem. Po aktualizaci však doporučuji v: Nastavení telefonu/Heslo a zabezpečení své otisky znovu naskenovat.

Především různé levné mobily mají poměrně dost aplikací, které nemusíte využívat. U drtivé většiny mobilů je není možné odinstalovat, ale Xiaomi se již v MIUI 13 dalo cestou zeštíhlování a umožňuje odinstalovat některé Xiaomi systémové aplikace, a dokonce i některé aplikace Googlu. V MIUI 14 je u některých mobilů možné odinstalovat více aplikací, a i u dostupnějšího Xiaomi 11T 5G jsem mohl třeba odinstalovat prohlížeč Xiaomi Mi Browser nebo Google Disk. To samé zaznamenal kolega i na mobilu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Je rozhodně fajn, že Xiaomi zapracovalo na zeštíhlení celého systému, aby nezabíral tolik místa. Kopněme si tedy třeba do konkurenčního Samsungu, kde systém u nových Samsung Galaxy S23 zabírá téměř 67 GB, zatímco MIUI 14 se všemi aktualizacemi a soubory na mobilu Xiaomi 12 Pro pouze 17,82 GB. Více jsem o tom psal v samostatném článku.

Na některých modelech je také vylepšena možnost rozšířit paměti RAM skrze interní úložiště. To bylo možné již v MIUI 13, ale nyní je povoleno rozšíření o větší kapacitu. Stačí jen mít dostatečně místa v interním úložiště a systém si sám vezme více RAM, když to bude potřebovat. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu/Další nastavení/Rozšíření paměti.

 

Má aktualizace i nějaké problémy?

Velkou aktualizaci MIUI 14 jsem sobě, ale i lidem v okolí instaloval na různých mobilech. V mém případě proběhla vždy bez problémů. Někteří uživatelé na internetu však hlásí, že mají problémy s bezkontaktními platbami, a to jsem měl i na Xiaomi 11T 5G. Řešení však bylo jednoduché a postupy řešení jsem rozepsal v mém článku.

Čtenář s mobilem Xiaomi 12T je s MIUI 14 také spokojen, ale zaznamenal o něco větší spotřebu baterie při využívání mobilních dat. Drobný problém již nahlásil Xiaomi a byl dotázán o další informace, takže je vidět, že se nahlášeným problémům skutečně někdo věnuje. 12T má také o něco starší verzi bezpečnostních záplat od Googlu. Věřím tomu, že to se brzy změní aktualizací.

 

Mám na MIUI 14 aktualizovat?

Samozřejmě je jen na vás, zda si nový systém stáhnete a nainstalujete. Osobně to však mohu pouze doporučit, protože aktualizace jakéhokoliv zařízení jsou kvůli bezpečnosti důležité. MIUI 14 a Android 13 tolik viditelných změn nemají, ale výrobce se společně s Googlem věnují právě té vyšší bezpečnosti a opravám známých chyb.

Stahování aktualizace MIUI 14/Android 13 na mobilu Xiaomi 12T Pro

2 komentář

  1. Dobrý den,

    Mám telefon Redmi 12C a po aktualizaci na MIUI 14 nelze nastavit mikrofon pro hovor a hovor má strašně kovový nádech a je hodně blbě rozumět hovoru. Stalo se to někomu?

    1. Na tento problém jsem nenarazil. Zkusil bych obnovení do továrního nastavení (vše se smaže). Pokud ani to nepomohlo, obrátil bych se na servis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*