RECENZE: LINDEMANN Limetree Headphone – sluchátkový zesilovač a předzesilovač

Německý výrobce LINDEMANN je ve světě audia známý a oblíbený. Má bohaté zkušenosti s vývojem zesilovačů, digitálních zdrojů a reproduktorů. V některých propagačních materiálech výrobce si můžete všimnout, že má skutečně velké zkušenosti a působí již 25 let. Vývoj a výroba jeho produktů probíhá stále v Evropě, což je velmi sympatické.

Na test jsem obdržel sluchátkový zesilovač LINDEMANN Limetree Headphone, do kterého můžete připojit jakákoliv drátová sluchátka a pozvednout tak kvalitu zvuku, ale nabízí se i možnost jeho využití jako předzesilovač. Cena se v době psaní recenze pohybovala kolem 15 490 Kč s DPH a dopravou zdarma na e-shopu AQ.cz.

Zdroje: LINDEMANN

 

Pozitiva:

  • Kvalitní hliníkové zpracování a výroba v Německu
  • Design s dřevěným potenciometrem
  • Impedanci lze měnit dle potřeby i během poslechu hudby
  • 3,5 mm jack
  • 3x RCA vstupy
  • Rozumí si i s USB-A a USB-C D/A převodníky
  • Skutečně pozvedne kvalitu zvuku a zvýrazní detaily

Negativa:

  • Někteří mohou postrádat 6,35 mm jack

 

Obsah prodejního balení

K zesilovači LINDEMANN dostanete v prodejním balení vše, co budete potřebovat. K dispozici je potřebný napájecí adaptér od Tchajwanské společnosti Mean Well s nízkým šumem <10 μV a různé návody.

 

Design a zpracování

Design mnou testovaného zesilovače LINDEMANN Limetree Headphone zaujme hned na první pohled a i když se jedná o pouhý zesilovač, jeho vzhled se mi líbí. Je celý z kvalitního hliníku a na čelní straně vyniká potenciometr pro manuální regulaci hlasitosti otáčením do stran. Nejedná se totiž o žádnou levnou náhražku dřeva, ale skutečně je ze dřeva, což výrobci musím samozřejmě pochválit. Dále nechybí důležité popisky a diody značící, jaká zařízení jsou připojena, polohovatelné zapínání také s diodou a samozřejmě je zde i 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Jsem rád, že výrobce přemýšlel a neumístil jej na méně vhodnou zadní část. Pak jsou k vidění už jen šroubky pro možné rozebrání servisem a zdá se, že se nejedná o imitaci, jak je u některých podobných zařízení zvykem.

Horní část zesilovače na sobě nese logo a na spodní části je pak možnost nastavení impedance jednoduchým polohováním. To je možné nastavovat dle potřeby klidně i při poslechu hudby a spodní část obsahuje i dobře znázorněné popisky pro nastavení. Moc rád zde vidím i štítek s nápisem „DESIGNED AND MADE IN GERMANY BY LINDEMANN AUDIOTECHNIK“. zadní část pak má všechny ostatní potřebné konektory, o kterých se budu rozepisovat později a také jsou zde vidět šroubky.

 

Jaká zařízení je možné připojit?

Již jsem zmiňoval, že na přední části zesilovače se nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a důležitá je pak i zadní část. Tam jsou totiž hned tři RCA vstupy, výstup a 5V DC připojení napájecího adaptéru. Do zesilovače je možné tedy připojit jakákoliv drátová sluchátka a třeba i CD přehrávač, a i výrobce láká na jeho využití jako velmi kvalitního předzesilovače např. ke gramofonu.

 

Skutečně pomůže s kvalitou zvuku?

Výrobce se chlubí, že za skvělým zvukem poskytující LINDEMANN Limetree Headphone stojí napájecí obvody „Diamond“ ve třídě A, a oblíbený kvalitní analogové ovládání úrovně hlasitosti MUSES 72320. Má tento zesilovač skutečně takový vliv na kvalitu zvuku?

Během mého testování jsem zesilovač LINDEMANN Limetree Headphone testoval s kvalitními sluchátky Sennheiser HD 660S2 a B&O H9 první generace. Zkoušel jsem je používat bez zesilovače i se zesilovačem, abych poznal rozdíl. U obou testovaných sluchátek rozdíl skutečně znát je, pokud samozřejmě máte kvalitní nahrávku. Já používal Tidal Master skladby a zamiloval si všudypřítomné detaily ve známých skladbách. Zesilovač detaily více zvýrazní a vámi oblíbené skladby si díky tomu ještě více vychutnáte a oblíbíte.

Rozhodně je fajn, že zesilovač si skvěle rozumí i s USB-A a USB-C D/A převodníky. Klidně můžete tedy kvalitněji poslouchat hudbu z mobilu skrze USB-C a např. Tidal. To jsem vyzkoušel s převodníkem od Stouchi. Vše fungovalo bez problémů, ale kvalitnější zvuk samozřejmě má daň na vyšší spotřebě, takže procenta nabití mobilu mizí o poznání rychleji.

 

Závěr – stojí zesilovač za to?

Samozřejmě, že hudba je se zesilovačem vždy lepší, tedy za předpokladu, že máte kvalitní zesilovač. To LINDEMANN Limetree Headphone rozhodně je a během mého testování jsem si jej užíval. Vypadá dobře, je kvalitní a je to sice detail, ale moc se mi líbí skutečně dřevěný potenciometr pro regulaci hlasitosti. Chválím i za možnost manuálně upravovat impedanci během poslechu hudby, diody značící připojená zařízení, 3x RCA vstupy, 3,5 mm jack konektor a je moc fajn, že je možné jej využít i jako kvalitní předzesilovač. Kdybych si zesilovač měl koupit, rozhodně by zahřál pocit, že zesilovač byl vyvíjen a vyroben v Německu, a ne kdesi v Číně.

Cena 15 490 Kč s DPH na e-shopu AQ.cz je dle mého názoru rozumná. Ano, pro někoho je vysoká, ale to je možná tím, že dost možná nejste cílovka. U kvalitních zesilovačů se jedná o běžnou cenu a pořídí si jej uživatel, co si hudbu chce skutečně vychutnat a platí si třeba i dražší předplatné Tidalu.

Jestli hledáte kvalitní sluchátkový zesilovač s 3,5 mm jack konektorem, tak rozhodně mohu zesilovač od LINDEMANN jen doporučit. Osobně nemám zesilovači co vytknout, ale někteří mohou postrádat 6,35 mm jack konektor. To však má také jednoduché řešení.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*