RECENZE: LINDEMANN Limetree Headphone – sluchátkový zesilovač a předzesilovač

Německý výrobce LINDEMANN je ve světě audia známý a oblíbený. Má bohaté zkušenosti s vývojem zesilovačů, digitálních zdrojů a reproduktorů. V některých propagačních materiálech výrobce si můžete všimnout, že má skutečně velké zkušenosti a působí již 25 let. Vývoj a výroba jeho produktů probíhá stále v Evropě, což je velmi sympatické.

Na test jsem obdržel sluchátkový zesilovač LINDEMANN Limetree Headphone, do kterého můžete připojit jakákoliv drátová sluchátka a pozvednout tak kvalitu zvuku, ale nabízí se i možnost jeho využití jako předzesilovač. Cena se v době psaní recenze pohybovala kolem 15 490 Kč s DPH a dopravou zdarma na e-shopu AQ.cz.

Zdroje: LINDEMANN

 

Pozitiva:

  • Kvalitní hliníkové zpracování a výroba v Německu
  • Design s dřevěným potenciometrem
  • Impedanci lze měnit dle potřeby i během poslechu hudby
  • 3,5 mm jack
  • 3x RCA vstupy
  • Rozumí si i s USB-A a USB-C D/A převodníky
  • Skutečně pozvedne kvalitu zvuku a zvýrazní detaily

Negativa:

  • Někteří mohou postrádat 6,35 mm jack

 

Obsah prodejního balení

K zesilovači LINDEMANN dostanete v prodejním balení vše, co budete potřebovat. K dispozici je potřebný napájecí adaptér od Tchajwanské společnosti Mean Well s nízkým šumem <10 μV a různé návody.

 

Design a zpracování

Design mnou testovaného zesilovače LINDEMANN Limetree Headphone zaujme hned na první pohled a i když se jedná o pouhý zesilovač, jeho vzhled se mi líbí. Je celý z kvalitního hliníku a na čelní straně vyniká potenciometr pro manuální regulaci hlasitosti otáčením do stran. Nejedná se totiž o žádnou levnou náhražku dřeva, ale skutečně je ze dřeva, což výrobci musím samozřejmě pochválit. Dále nechybí důležité popisky a diody značící, jaká zařízení jsou připojena, polohovatelné zapínání také s diodou a samozřejmě je zde i 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Jsem rád, že výrobce přemýšlel a neumístil jej na méně vhodnou zadní část. Pak jsou k vidění už jen šroubky pro možné rozebrání servisem a zdá se, že se nejedná o imitaci, jak je u některých podobných zařízení zvykem.

Horní část zesilovače na sobě nese logo a na spodní části je pak možnost nastavení impedance jednoduchým polohováním. To je možné nastavovat dle potřeby klidně i při poslechu hudby a spodní část obsahuje i dobře znázorněné popisky pro nastavení. Moc rád zde vidím i štítek s nápisem „DESIGNED AND MADE IN GERMANY BY LINDEMANN AUDIOTECHNIK“. zadní část pak má všechny ostatní potřebné konektory, o kterých se budu rozepisovat později a také jsou zde vidět šroubky.

 

Jaká zařízení je možné připojit?

Již jsem zmiňoval, že na přední části zesilovače se nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a důležitá je pak i zadní část. Tam jsou totiž hned tři RCA vstupy, výstup a 5V DC připojení napájecího adaptéru. Do zesilovače je možné tedy připojit jakákoliv drátová sluchátka a třeba i CD přehrávač, a i výrobce láká na jeho využití jako velmi kvalitního předzesilovače např. ke gramofonu.

 

Skutečně pomůže s kvalitou zvuku?

Výrobce se chlubí, že za skvělým zvukem poskytující LINDEMANN Limetree Headphone stojí napájecí obvody „Diamond“ ve třídě A, a oblíbený kvalitní analogové ovládání úrovně hlasitosti MUSES 72320. Má tento zesilovač skutečně takový vliv na kvalitu zvuku?

Během mého testování jsem zesilovač LINDEMANN Limetree Headphone testoval s kvalitními sluchátky Sennheiser HD 660S2 a B&O H9 první generace. Zkoušel jsem je používat bez zesilovače i se zesilovačem, abych poznal rozdíl. U obou testovaných sluchátek rozdíl skutečně znát je, pokud samozřejmě máte kvalitní nahrávku. Já používal Tidal Master skladby a zamiloval si všudypřítomné detaily ve známých skladbách. Zesilovač detaily více zvýrazní a vámi oblíbené skladby si díky tomu ještě více vychutnáte a oblíbíte.

Rozhodně je fajn, že zesilovač si skvěle rozumí i s USB-A a USB-C D/A převodníky. Klidně můžete tedy kvalitněji poslouchat hudbu z mobilu skrze USB-C a např. Tidal. To jsem vyzkoušel s převodníkem od Stouchi. Vše fungovalo bez problémů, ale kvalitnější zvuk samozřejmě má daň na vyšší spotřebě, takže procenta nabití mobilu mizí o poznání rychleji.

 

Závěr – stojí zesilovač za to?

Samozřejmě, že hudba je se zesilovačem vždy lepší, tedy za předpokladu, že máte kvalitní zesilovač. To LINDEMANN Limetree Headphone rozhodně je a během mého testování jsem si jej užíval. Vypadá dobře, je kvalitní a je to sice detail, ale moc se mi líbí skutečně dřevěný potenciometr pro regulaci hlasitosti. Chválím i za možnost manuálně upravovat impedanci během poslechu hudby, diody značící připojená zařízení, 3x RCA vstupy, 3,5 mm jack konektor a je moc fajn, že je možné jej využít i jako kvalitní předzesilovač. Kdybych si zesilovač měl koupit, rozhodně by zahřál pocit, že zesilovač byl vyvíjen a vyroben v Německu, a ne kdesi v Číně.

Cena 15 490 Kč s DPH na e-shopu AQ.cz je dle mého názoru rozumná. Ano, pro někoho je vysoká, ale to je možná tím, že dost možná nejste cílovka. U kvalitních zesilovačů se jedná o běžnou cenu a pořídí si jej uživatel, co si hudbu chce skutečně vychutnat a platí si třeba i dražší předplatné Tidalu.

Jestli hledáte kvalitní sluchátkový zesilovač s 3,5 mm jack konektorem, tak rozhodně mohu zesilovač od LINDEMANN jen doporučit. Osobně nemám zesilovači co vytknout, ale někteří mohou postrádat 6,35 mm jack konektor. To však má také jednoduché řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*