Shelter umožní bezpečně izolovat vybrané aplikace v Androidu

Drtivá většina uživatelů mobilů neřeší bezpečnost a používání mobilních aplikací. Většinou nějakou aplikaci nainstalují, spustí a udělí ji veškerá oprávnění bez přemýšlení. Aplikace Facebook, Messenger, WhatsApp, TikTok a mnoho dalších pak mají přístup do celého mobilu, k citlivým datům z jiných aplikací a mnoho dalších informací. V případě Androidu je možné tyto aplikace zcela izolovat, aby žádná z nich neměla přístup k informacím z jiných aplikací.

Shelter je výborná mobilní aplikace pro platformu Android, která je založena na svobodném open-source řešení. Využívá pracovní profil systému Android, do kterého umí nainstalovat aplikace a spustit je i bez nutnosti se do tohoto profilu neustále přepínat. Aplikace jsou tedy zcela izolované od běžného prostředí Android a nemají přístup k fotkám, videím, účtům z jiných aplikací a mnoho citlivých informací.

Aplikací podobných Shelteru bylo v minulosti více, ale Shelter je lepší v tom, že je skutečně založený na open-source, neodesílá žádná citlivá data vývojáři, je zcela zdarma a neobsahuje žádné reklamy. Vývojáře můžete dobrovolně podpořit nějakým tím drobáskem na jeho Patreonu. Další obrovská výhoda spočívá v tom, že můžete do izolovaného profilu instalovat i APK soubory přímo skrze Shelter a využívat lze i izolovaný Obchod Play. Dále můžete z běžného systému vytvořit klon aplikace do izolace v pracovním profilu a využívat tak jednu aplikaci třeba pod více účty. Nabízí se i možnost automatického ukončování běhu aplikací v izolaci.

Proč Shelter vlastně používat?

Izolace některých aplikací vám může zajistit vyšší úroveň soukromí. Aplikace sociálních sítí tak nebudou mít přístup k obsahu vašeho mobilu. Můžete tak mít třeba i nějaké firemní aplikace v izolaci, kde budou více v bezpečí. Možností je více, ale především uživatelé Shelteru se snaží zabránit aplikacím sledování obsahu mobilu a získávání informací o nich.

Izolované aplikace jsou označeny ikonou kufříku

Jak umístit ikonu izolované aplikace na úvodní obrazovku systému?

  • Spusťte aplikaci Shelter
  • V aplikaci dole klepněte na „Shelter“ a zde najdete seznam aplikací nainstalovaných v izolaci
  • Na danou aplikaci jednou klepněte prstem a vyberte možnost „Create Unfreeze and/or Launch Shortcut“. Poté můžete být dotázáni systémem, jestli aplikaci povolíte vytvoření zástupce dané aplikace na úvodní obrazovce
  • To je vše
Vytvoření zástupce izolovaných aplikací na úvodní obrazovku

Jak izolovaně instalovat aplikace z Obchodu Play?

Po instalaci aplikace Shelter se na jedné z úvodních obrazovek nebo výsuvném menu aplikací objeví zástupce druhého Obchodu Play. V jeho ikoně bude malá ikonka pracovního kufříku.

  • Spusťte druhý Obchod Play s ikonou kufříku
  • Nyní se budete muset přihlásit ke svému Google účtu. Zadat můžete úplně nový a anonymní Google účet
  • Po úspěšném přihlášení můžete stahovat a instalovat aplikace, jak budete chtít. Všechny aplikace nainstalovat v tomto Obchodě Play budou izolované

Jak instalovat APK soubory do izolovaného profilu?

  • Spusťte aplikaci Shelter
  • Dole v aplikaci klepněte na „Shelter“ a vpravo nahoře na možnosti (tři tečky). Tam se nachází funkce „Install APK into Shelter“
  • Z interního úložiště mobilu vyberte stažený APK soubor aplikace a nainstalujte jej

Kde mohu aplikaci Shelter stáhnout?

Již jsem zmiňoval, že mobilní aplikace Shelter je open-source projekt, na kterém vývojář PeterCxy pracuje ve svém volném čase. Nemá za cíl na aplikaci zbohatnout a získávat vaše citlivá data. Zvažte tedy podpoření projektu nějakými drobnými, aby vývoj aplikace pokračoval.

Aplikace Shelter je dostupná pouze ve svobodném obchodě s aplikacemi F-Droid. Stáhnout si z odkazu níže můžete samostatný APK soubor aplikace, ale nebudete upozorněni a nebudete moci pohodlně stáhnout nové důležité aktualizace aplikace. Doporučuji tedy do mobilu nainstalovat celý obchod F-Droid, jehož instalace je snadná.

Skenuj pro stažení aplikace Shelter z F-Droidu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*