Xiaomi 13 Pro se řadí mezi špičku ve focení mobilem. Jak fotí?

Xiaomi se chlubí, že model Xiaomi 13 Pro má ještě lepší zadní fotoaparáty, než tomu bylo v loni u Xiaomi 12 Pro. Soustavu fotoaparátů značí názvem: LEICA VARIO-SUMMICRON 1:1.9-2.2/14-75 ASPH a skládá se z hlavního, ultraširokoúhlého fotoaparátu a teleobjektivu pro optický zoom. Hlavní fotoaparát má velikost snímače 1palce, 50 Mpx rozlišení, světelnost f/1,9, optickou stabilizaci obrazu s pomocí chytrých algoritmů (HyperOIS) a jedná se o čip SONY IMX989. Ultraširokoúhlý fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, světelnost f/2,2, zorné pole 115°, ohniskovou vzdálenost 14 mm a podpora 5 cm makro snímků. Teleobjektiv nabízí 3,2x optický zoom, 50 Mpx rozlišení, světelnost f/2,0, ohniskovou vzdáleností 75 mm, OIS a podporuje 10 cm makro snímky.

  • Velikost pixelu 1,6 μm, 3,2 μm 4 v 1 Super Pixel hlavního fotoaparátu
Zdroj: Xiaomi

Na Xiaomi 13 Pro je vidět, že se na vývoji fotoaparátů i aplikace podílela společnost Leica. Přítomny jsou totiž výborné režimy Leica Authentic pro focení autentických a přirozených snímků a Leica Vibrant pro takové živější barevné podání. Druhý režim má tendence snímky často také více prosvětlovat, a to se může hodit. Já během mého testování fotil především s Leica Authentic, protože snímky odpovídají realitě a nemají tendence mít nereálně přesaturované barvy, jako to můžeme vidět třeba u mobilů značky Samsung. Líbí se mi, že oba režimy fungují jak u hlavního, tak i u zbylých dvou fotoaparátů a digitálních výřezů.

Letos je vidět, že Xiaomi s Leicou barvy opravdu krotí a dokonce i funkce AI to s barvami nijak nepřehání. Spíš bych řekl, že tato funkce se stará především pro automatické přepínání mezi Leica Authentic nebo Leica Vibrant. Ze všech fotoaparátů jsou snímky tedy hezky věrné, jsou ostré po celé své šířce, problém jim nedělá protisvětlo, automatické HDR funguje výborně a spokojený jsem s nimi i za horších světelných podmínek. V takových situacích skvěle funguje noční režim, který snímky prosvětlí, odstraňuje digitální šum a snímky jsou vážně pěkné. Pro focení měsíce je pak i režim Super měsíc využívající různé algoritmy.

Výrobce Xiaomi s Leicou si dávají záležet i na dalších režimech. Výborný je Super makro režim pro pořizování blízkých objektů, kdy není zapotřebí vůbec nic nastavovat. Režim si jen zapnete v aplikaci a můžete začít fotit. Vypomáhá s tím dost laserové ostření a mobil pro makro využívá teleobjektiv i ultraširokoúhlý fotoaparát. Zamiloval jsem si i portrétní režim, který totálně drtí Xiaomi 12 Pro a další letošní konkurenci. Mobil k němu využívá teleobjektiv, osoby i různé objekty jsou krásně ostré, nejsou přesaturované a výborně si poradí i s brýlemi, vlasy nebo vousy. Sílu rozostření lze poupravit i po pořízení snímků, a to pod fotkou v galérii od výrobce. Samozřejmě výborný je i panoramatický režim pro focení krajinek, ale sáhnout lze po focení v maximálním rozlišení 50 Mpx a vydařený je i PRO režim pro manuální nastavení různých parametrů. Nejsem zrovna fanoušek různých filtrů, ale líbí se mi dva černobílé filtry od společnosti Leica. V nastavení aplikace pro focení jsou i funkce pro zaostření pohybu, zachycení pohybu, opravení zkreslení po stranách ultraširokoúhlých snímků, odstranění znamének na pleti, odstranění rozostření při blízkém zaostření a další fajn funkce.

Když si to shrnu, tak Xiaomi udělalo letos pořádný kus práce a je vidět, že spolupráce se společností Leica se vyplatila. Všechny tři fotoaparáty fotí jedním slovem výborně a uděláte krásné snímky nejen ve dne, ale i v noci a s různými oblíbenými režimy. Rychlejší je i focení, přepínání mezi režimy a vlastně jim nemám moc co vytknout. Někomu by jen mohlo vadit, že v případě ultraširokoúhlého režimu není možné dotykem prstu manuálně ostřit, ale proč něco takového chtít, když je tu výborný režim Super makro?

 

Galérie pořízených snímků mobilem Xiaomi 13 Pro:

Galérie fotek obsahuje poměrně dost snímků, a především ty pořízené portrétním režimem mají 10-20 MB. Každou fotku lze kliknutím zvětšit a procházet pomocí šipek po stranách fotek nebo na klávesnici počítače. Pod každou fotkou je pak popis, jakým fotoaparátem, režimem či jiných okolností byla pořízena.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*