RECENZE: TCL 40 SE – pod 4 500 Kč nabízí stereo, 6/256 GB a NFC

Výrobce TCL Communication je jedním z největších výrobců televizorů na světě, i když na našem malém trhu není pod touto značkou tolik znám. Letos výrobce na náš trh uvedl dostupné mobily. V této recenzi jsem se podíval na model TCL 40 SE, který se snaží zaujmout 50 Mpx fotoaparátem, stereo reproduktory, pěkným displejem a slušným poměrem cena/výkon. Na našem trhu je k dispozici ve verzích 6/256 GB za 4 290 Kč a 4/128 GB za 3 790 Kč.

Pozitiva:

  • Konstrukční zpracování
  • 90 Hz displej
  • Stereo reproduktory
  • Odemykání mobilu
  • Dostatek výkonu a verze 6/256 GB
  • Dobrý hlavní fotoaparát
  • Android 13 s prostředím TCL UI 5.0
  • Oddělené sloty pro DualSIM a microSDXC
  • Wi-Fi 5 a NFC
  • Cena

Negativa:

  • V balení není nabíjecí adaptér
  • Zbytečné 2 Mpx fotoaparáty

 

Co najdu v prodejním balení?

K mobilu bohužel nedostanete nabíjecí adaptér, což je trend poslední doby. Výrobci se tímto krokem ohání ekologií. U každého takového mobilu tento krok kritizuji a je to tak i u tohoto modelu. USB-A – USB-C kabel se v balení ale nachází a stačí si tedy dokoupit nějaký 18 W nabíjecí adaptér. Dále se v krabičce nachází spona pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a návody.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro TCL 40 SE zakoupit 

Design a konstrukce

Jedná se o dostupný model, takže nějaké prémiovější materiály očekávat nelze. Celý mobil je dle očekávání z plastu, díky čemuž vzhledem k velikosti akumulátoru (baterie) je i lehký a váží dle výrobce 190 gramů. Jeho celkové rozměry činí: 167,91 x 76,5 x 8,45 mm a díky oblým tvarům se drží příjemně. Jedná se na dnešní dobu o standartní velikost mobilu a s ovládáním jsem neměl problémy.

Barevné varianty mobilu – zdroj: TCL

Na čelní ploše se nachází 6,75palcový IPS displej. Na horní části displeje je kapkovitý výřez s malou selfie kamerkou a nejspíš i potřebnými senzory. Výřez je vážně miniaturní a design nijak nekazí. Nad ním se ukrývá mřížka se reproduktorem pro hovory.

Plastový rám mobilu na své horní části má malou zdířku mikrofonu a hlasitý reproduktor. Levý bok mobilu v sobě ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro 2x nanoSIM a 1x microSDXC karty. Pravý bok na sobě nese ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, zdířka mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Na test jsem obdržel šedou variantu Dark Gray, ale na našem trhu se prodává i fialová verze Twilight Purple. Zadní kryt výborně imituje sklo a ve skutečnosti se jedná o plast. Chválím za jeho matný povrch, díky čemuž na zádech nejsou tolik vidět otisky prstů a další nečistoty. Na zádech se nachází logo TCL a lehce vystupující modul fotoaparátů s LED bleskem. Výrobce se v modulu chlubí i nápisem značící 50 Mpx rozlišení hlavního fotoaparátu.

 

Displej – hezké barvy a 90 Hz

TCL 40 SE nabízí velký 6,75palcový IPS displej s HD+ rozlišením. Má kapkovitý výřez selfie kamery v horní části displeje a nechybí mu senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Ta funguje dobře a špatná není ani viditelnost na slunci. Displej má 90 Hz obnovovací frekvenci a v nastavení si můžete vybrat mezi 60/90 nebo chytrým nastavení frekvence. Samotný IPS displej se výrobci vážně povedl a je vidět, že se skutečně jedná o výrobce televizorů. Jedná se o dostupný mobil, přesto jsou barvy hezké a příkladné jsou i pozorovací úhly. Barevnost displeje si můžete i manuálně poupravit dle svých potřeb.

V nastavení telefonu najdeme NXTVISION funkci pro různé funkce pro vylepšení displeje. Netýká se to jen barev během sledování videa, ale i zlepšení čitelnosti displeje na přímém slunci, lze zde nastavit filtr modrého světla či čtecí režim pro pohodlné čtení článků a knih. Upravit pak lze i velikost textu v prostředí.

 

Zvuk – stereo by asi nikdo nečekal

Ve svých recenzích často kritizuji i mobily nad 10 tisíc Kč za to, že nemají stereo reproduktory. Je tedy vážně velkým překvapením, že TCL 40 SE za aktuální cenu pod 4 500 Kč stereo reproduktory má! Jeden se nachází na horní části rámu mobilu a druhý je pak vespod mobilu. Horní mohl být posunutý spíše více doprava, abych si jej třeba během hraní nepřekrýval, ale na umístění si rychle zvyknete. Nelze to i výrobci nějak kritizovat, protože stereo jsem ani neočekával.

Reproduktory pro multimédia nehrají vůbec zle a po ruce jsem zrovna měl i o tisícovku dražší mobily. TCL 40 SE hrál lépe. S maximální jlasitostí i kvalitou reproduktorů jsem byl vzhledem k ceně spokojený. Samozřejmě ale nemůžete očekávat kvalitu vlajkových modelů. Během sledování videí a hraní her stereo určitě oceníte.

Pro hovory slouží reproduktor umístěný v nenápadné mřížce nad výřezem displeje se selfie kamerou. Reproduktor je dost hlasitý a během testování jsem neměl problém s telefonováním skrze běžné hovory i hovory po Threemě a Telegramu.

Pro bezdrátový poslech hudby slouží Bluetooth 5.1 se všemi potřebnými kodeky. Během testování jsme vyzkoušel několik Bluetooth zařízení po poslech hudby a s žádným nenastal problém. Vespod mobilu je stále i starý 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, mikrofonu či jiného příslušenství.

 

Odemykání mobilu

TCL 40 SE je možné pohodlně odemykat čtečkou otisků prstů v zamykacím tlačítku na pravém boku mobilu. V nastavení si můžete vybrat, zda se má mobil odemknout ihned po dotknutí tlačítka či po jeho stisku. Odemykání je spolehlivé a rychlé.

Selfie kamerka neslouží jen pro focení, ale využít ji můžete i pro odemykání mobilu. Toto řešení není samozřejmě nejbezpečnější, ale třeba v situaci špinavých rukou ji jistě oceníte. Během dne funguje rychle a spolehlivě a překvapivě dobře funguje i za špatných světelných podmínek, i když o něco pomaleji.

 

Výkon mobilu – pochvala za 6 GB RAM

TCL do tohoto modelu nasadilo osmijádrový procesor MediaTek Helio G37 s maximálním taktem 2,3 GHz. Na našem trhu můžeme pořídit obě paměťové konfigurace a je jen na vás, zda vám postačí 4 GB RAM se 128 GB interním úložištěm nebo 6 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. V obou případech můžete použít paměťovou kartu microSDXC o maximální kapacitě 1 TB. Kdybych si měl vybrat, tak určitě bych sáhl po verzi se 6/256 GB. Nejde ani tak o interní úložiště, jako o paměti RAM. V současné době 4 GB pro běžné aplikace postačit mohu, ale co za rok či dva? Příplatek není ani tak velký a rozhodně se vyplatí.

Samozřejmě se jedná o dostupný mobil a nějaký výkon pro hraní nejnáročnějších her očekávat nelze. Během testování jsem byl s výkonem spokojený a pro všechny běžné náročné aplikace a běh systému postačí. Vyzkoušel jsem hrát i nějaké ty hry a zahrát si určitě můžete, ale spíš ty méně náročné.

Test výkonu v Geekbench 6 a úložiště v CPDT

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř mobilu se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor o kapacitě 5 010 mAh. Jedná se o slušnou kapacitu a výdrž se bude odvíjet dle vašeho používání. Proto výdrž na jedno nabití hodnotím dost nerad. Může se také měnit nejen úbytkem kapacity akumulátoru po dlouhodobém používání, ale i různými aplikacemi a aktualizacemi. Myslím si, že nějaký běžný uživatel bude s výdrží na jedno nabití určitě spokojený. Pokud si jen občas zavoláte, odepíšete, něco vyfotíte a na pět minutek zavítáte na Instagram, můžete vydržet dva i více dní na jedno nabití. S náročnějším používáním celý pracovní den vydržíte a výjímkou není ani jeden a půl dne.

Je vážně škoda, že výrobce šetřil a do balení nepřiložil žádný nabíjecí adaptér. Mobil se nabíjí skrze oboustranný konektor USB-C a podporuje 18 W drátové nabíjení. Nejedná se o nějaký bleskový výkon, ale konkurence má často ještě 10 W výkon. Z úplného vybití se mi mobil nabil za přibližně 2 hodiny.

 

Jak vypadá aplikace fotoaparátu?

Výrobce předinstaloval vlastní aplikaci fotoaparátu. Té nechybí automatické HDR, nastavení barev algoritmem (AI), nastavení blesku a různé filtry. Na pravém boku se nachází kulaté tlačítko, kterým můžete táhnout a zoomovat. Klepáním na tlačítko můžete rychle využít 2x a 4x digitální zoom. Vespod je pak automatický režim, pořizování videem, portrétní režim s rozostřeným pozadím za lidmi, zvířaty a předměty, Pro režim pro manuální nastavení parametrů a panoramatický režim. V menu je pak noční režim, focení v maximálním rozlišení a různé efekty.

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Výrobce TCL na náš trh uvedl nové dostupné mobily, které i za fajn peníze slibují dobrou kvalitu fotek. TCL 40 SE na svých zádech nese modul třech fotoaparátů, ale dle očekávání je použitelný jen jeden, a to ten hlavní. Má 50 Mpx rozlišení se světelností f/1,8 a zorné pole 79,4°. Zbylé dva jsou zbytečné, protože mají pouze 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a hloubky ostrosti.

Od mobilu za cenu pod 5 tisíc Kč nemůžete očekávat nějakou úchvatnou a nadprůměrnou kvalitu fotoaparátů. Jsem však velmi mile překvapen tím, jak dobrou práci hlavní fotoaparát odvádí. Výrobce totiž dost dobře zvládl post-processing, který kvalitu fotek zvedne po jejich pořízení. Během focení fotka vypadá tak nějak obyčejně, ale po pár vteřinách v galérii fotek má hezké barvy a více detailů. Za dobrého světla pořídíte opravdu moc hezké snímky s přirozenými barvami, i když protisvětlu mají fotky občas tendenci mít nažloutlý nádech. Jejich ostrost je na danou kategorii velmi dobrá a pochvaloval jsem si i focení makra. Během makra můžete manuálně ostřit dotykem prstu a sáhnout lze i po 2x digitálním zoomu.

Mobil umí fotit také s HDR, které dobře funguje i automaticky bez nastavování. Chválím pak i za funkční portrétní režim, kdy je za lidmi, zvířaty či předměty rozostřené pozadí. V šeru mobil umí také fotit slušně, i když je znát úbytek detailů. V noci pak na digitální šum narazíte více, ale snímky vyloženě špatné rozhodně nejsou.

 

Jak umí zadní fotoaparát pořídit video?

Hlavní fotoaparát mobilu umí pořídit video v maximálním rozlišení Full HD (1080 p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Po přepnutí do režimu videa můžete v aplikaci zapnout i HDR, používat filtry, blesk a zapnout či vypnout mikrofon. Videa jsou vzhledem k ceně dobrá. Mají hezké barvy, dostatek detailů a stabilizace nejhorší není, i když lepší to být trochu mohlo. Jsou ale mobily za stejné peníze, co jsou na tom výrazně hůře, a to se týká i přeostřování z blízkým objektů.


 

Jak je na tom přední selfie kamerka?

V kapkovitém výřezu displeje se nachází selfie kamerka s průměrným 8 Mpx rozlišením se světelností f/2,0. Fotit je možné v běžném automatickém režimu i v portrétním režimu s rozostřeným pozadím. V obou případech jsou fotky na dobré úrovni a ostudu vám neudělají. Obličej je ostrý, pleť není nijak nepřirozeně přepálená a dobře funguje i rozostření.

 

Operační systém – s Androidem 13 na palubě

V době psaní recenze měl TCL 40 SE operační systém Android 13 s bezpečnostními záplatami z 5. dubna 2023. Na danou cenovou kategorii jsou tedy i záplaty celkem aktuální. Naštěstí mobil nemá čistý Android a výrobce jej upravil vlastní nadstavbou TCL UI 5.0. Ta je celá přeložena do češtiny a nechybí ji všechny podstatné Google služby.

U mobilů za tyto peníze je často problém s rychlostí systému. TCL 40 SE během mého testování byl svižný a nenarazil jsem na žádné zamrzání. Na test jsem měl verzi se 6 GB RAM a rozhodně bych už i kvůli rychlosti sáhl právě po této paměťové variantě. Vše bylo svižné, spolehlivé a problém jsem neměl ani s přijímáním oznámení na nové zprávy z Telegramu a Threemy. Spolehlivě fungoval i běh VPN služeb.

Prostředí TCL UI 5.0 nemá žádné otravné widgety, které by nebylo možné z úvodních obrazovek systému odstranit, jako to má konkurence s čistým Androidem. Mřížku ikon lze nastavit na 5×6, je možné odstranit obrazovku úplně vlevo s Google Freed a líbí se mi zmodernizovaná rolovací lišta. Na tu si budete zvykat, ale časem na ní nedáte dopustit. Vypadá moderně, zástupce funkcí nahoře si můžete přizpůsobit klepnutím na ikonu tužky a vlastně ji nic nechybí. Hezky přehledné je i nastavení telefonu s vyhledávačem.

 

Konektivita – Wi-Fi 5 a NFC nechybí

V levém boku mobilu se ukrývá šuplík se třemi oddělenými sloty. Dva slouží pro nanoSIM karty a třetí pro paměťové karty microSDXC. Používat tedy můžete DualSIM s paměťovou kartou současně. Oba sloty pro nanoSIM karty podporují všechna LTE pásma na našem trhu a s mobilním internetem problém mít nebudete. Sdílet jej můžete i kamarádům skrze Wi-Fi hotspot. Škoda, že mobil nepodporuje již i mobilní sítě 5G, ale u mobilu za tyto peníze je očekávat nelze. Připojit se můžete k běžným Wi-Fi 4 (2,4 Ghz), ale i Wi-Fi 5 (5 GHz) sítím. Za to výrobce chválím, protože konkurence často Wi-Fi 5 nepodporuje.

Na náš trh se dostala lepší verze mobilu s integrovanou NFC cívkou pro možnost využívat bezkontaktní platby skrze Google Peněženku či jinou službu. Bluetooth 5.1 pak poslouží pro bezdrátový sluchátka, chytré hodinky a jiná zařízení. Pro navigace a mapy dobře slouží systémy: GPS/A-GPS, Gelileo, Beidou a Glonass.

 

Závěr – za málo peněz hodně muziky

TCL 40 SE na našem trhu je k dispozici ve verzích 6/256 GB za 4 290 Kč a 4/128 GB za 3 790 Kč. Jedná se o opravdu dostupný mobil pro nenáročného uživatele. Má však co nabídnout a během mého testování jsem byl příjemně překvapen. Pochválit mu musím hezký 90 Hz displej, čtečku otisků prstů na boku, verzi se 6 GB RAM a 256 GB interním úložištěm, svižné prostředí, možnost využívat současně DualSIM a microSDXC. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za nasazení stereo reproduktorů. Špatný není ani 50 Mpx hlavní fotoaparát a spokojen jsem byl i s výdrží na jedno nabití. Chválím i za podporu Wi-Fi 5 a NFC.

Vlastně se jedná o ideální mobil pro uživatele, který není náročný, ale chce hezký a spolehlivý mobil s dostatkem výkonu. Ten mu nebude chybět pro všechny běžné náročné aplikace. Za dobrého světla pořídí i hezký snímek, může využívat bezkontaktní platby a vlastně mu asi nic chybět nebude.

Kdybych chtěl rýpat, tak bych zmínil, že mobil mohl již mít Full HD rozlišení displeje. To je pravda, ale i konkurence má často HD+ rozlišení a nemá tak hezké barvy. Výrobce si mohl zcela odpustit dvojici zbytečných 2 Mpx fotoaparátů a nerad vidím, že v prodejním balení není nabíjecí adaptér…

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*